Бог не е креаторот на светот?

S

smart ass

Гостин
Да бе, си можам.
Ооооохооо далеку дотуркаве со нашиов памет и "рационалност". Уште малкуцка фали и ќе се збришеме од земјава меѓусебно.
Господ ќе убие две третини од населението...така вели откровението,а за тоа дали ќе се избришеме или не би ти напоменал дека заврши студената војна,останаа само сајд ефектите.

Ооооохооо далеку дотуркаве со нашиов памет
Не спаѓамј ас у нашиот памет...

Која свест бе? Онаа дека си постанал од мајмун? !
Ахх зошто биологија часовите ги пропуштате...

Еве гледај,ембрионот е ист и кај човекот и кај останатите форми на живот,што укажува на фактот дека сепак живиот свет се развивал од попрости форми на живот кон посложени....


Е свака ти част!
И тебе:)

Кое соживување, кога се се сведува на она: да му умре козата на комшијата, а по можност и тој со неа!?
Кај мене тоа не важи...нека има комшијата коза,ќе има млеко(било најдобро велат) и за мене,а јас ете калинки имам па луѓе сме...не мајмуни.


Не е никакво коцкање.
Точно,ете логика СОВРШЕНОСТ не може да КРЕИРА НЕСОВРШЕН ЕНТИТЕТ.

И да биде најинтересно паднатиот одбрал ЗМИЈА..хехаа..а зоштоне одбрал лемур,господ знаел и не реагирал...со која цел,за да биде воајер???

Затоа се јалови сите религиски објаснувања на тематикава...јасно е дека религиската претстава е човечка претстава и како таква несовршена и штетна бидејќи води до бескрајни и беспотребни поделби и судири меѓу луѓето.
Колку ли само жртви има,ама нормално во името на бога!!!
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
А ти брат, ти си толку смешен што дури и заборавив да се смеам. И тешко дека имаш икаква врска од домашно воспитување (за друго и да не праиме муабет).

Шо да ти објаснувам? Као божем ќе читаш. Сите сте се циници и мајтапчии.
Пред некој ден се нафатив детално да ви објаснувам и докажувам, а добив ignore. Е тој филм пак нема да го гледаш.

Само ќе напоменам дека Христијанството до сега не е надминато. Останува супериорна религија. Неговиот основач има ненедминат интегритет и учење. Никој, ама баш никој ги нема дополнето и надградено Исусовите заповеди и доктрини. Можеби не сите го признаваат за Бог, ама го почитуваат како личност и учител. Никоја друга книга не е попечатена, почитана и попроучувана како Библијата.

Твоево ти е: не верувам , па нека пукнат душманите! Џабе ти се и докази и се останато. Држи се до твојата лоботомија, немој случајно да си ја баталил! Немој да не научиш нешто од форумов!:baeh:




Бравосссс!! Се истакна. Сега точак да не сакаш да ти купам?
:pos2::pos2: Се држам и тоа како пијан за плот :vozbud:
Супериорна религија?! Не ти е малку контрадикторно сето тоа?Како може една религија да претендира кон супериорност кога е поделена на стотици фракции и илјадници секти?Објасни?
Тоа е доказ за вистината за која зборуваше, дека библијата е Бестселер???
Основач на христијанството не е Исус туку Савле/Павле.
Ученијата и постапките Исусови дали ги применуваш во секојдневниот живот или само онака?

П.С. Мило ми е што те насмеав...едно добро дело денеска...

Ама подобро е да бидеш смешен брат отколку топол:pos2:

Библијата е најчитана баш поради МОРАЛНИТЕ ВРЕДНОСТИ и ЕТИКАТА во неа...но дека имаме Бог е нелогично,како што кажав апсурд е апсолутно совршен ентитет како БОГ да создаде несовршенство односно паднатиот анѓел и него да гообвини за СЕ!!!
Затоа се јалови сите религиски објаснувања на тематикава...јасно е дека религиската претстава е човечка претстава и како таква несовршена и штетна бидејќи води до бескрајни и беспотребни поделби и судири меѓу луѓето.
 

debi7777

Night games. One night, no worries
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Уф, што ти е интересен постов... :)

Не знам дали втората реченица се однесува на тебе или на тој кому му се обраќаш... :)

Ако се однесува на тебе, сосем е јасно дека не може да ти се докаже ништо... глув, слеп и закоравен...

Ако се однесува на другиот, тогаш за тебе вика дека не си верен на религијата пошто навредуваш, напаѓаш и си горделив. Тоа се, ако не се лажам, голем и гревови за тебе...

Која варијанта би ја одбрал?
Kolku ste vie toa lukavi...Kako se vrtite vo svoj interest... Ili sme prosti, nenacitani, slepi, zaostanati vernite..ili pak ne sme veni na religijata, ako nesto ne vi se dopaga... :pos2::pos2: Mnogu ubavo znaete sto kako treba... Za sudi ste prva klasa!
 

sinatra

Френки
Член од
25 септември 2009
Мислења
186
Поени од реакции
3
Уф фоткава ти е врв. Не ми се верува човече-ми се избаци со хекеловиот фалсификат.
Хахахааааа...http://www.helsinki.fi/~pjojala/textbook%20fraud%20deceit%20fake%20doctoration%20Haeckel%20embryo%201.jpg

Не спаѓаш? Па ти си првокласен примерок!

Арно ти реков, иди спиј таму.


А шо си се фатил ти за паднатиот? Ти за Господ научи и во Него поверува, па и во самиот црн ѓавол.

Па овој па овој... Павле? Ти си ја отворил Библијата дома? Чиј живот опишуваат евенгелијата? Идеја бе!

Е и покрај тие фракции и секти, христијаните се еден вид на единство и се најбројни во светот.

Абе останете си у вашиот атеизам, слободно. Кога се праите на три ипол што можам да ви докажам? Очигледно ви е подобро у калта.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Уф фоткава ти е врв. Не ми се верува човече-ми се избаци со хекеловиот фалсификат.
Хахахааааа...http://www.helsinki.fi/~pjojala/textbook%20fraud%20deceit%20fake%20doctoration%20Haeckel%20embryo%201.jpg

Не спаѓаш? Па ти си првокласен примерок!

Арно ти реков, иди спиј таму.


А шо си се фатил ти за паднатиот? Ти за Господ научи и во Него поверува, па и во самиот црн ѓавол.

Па овој па овој... Павле? Ти си ја отворил Библијата дома? Чиј живот опишуваат евенгелијата? Идеја бе!

Е и покрај тие фракции и секти, христијаните се еден вид на единство и се најбројни во светот.

Абе останете си у вашиот атеизам, слободно. Кога се праите на три ипол што можам да ви докажам? Очигледно ви е подобро у калта.
Да,Павле е основач на христијанството а не Исус.Тоа е непобитен факт.Исус не основал никаква религија ниту црква.
Тоа што си ти христијанин е заслуга на Павле и римскиот цар Константин кој го вовел во Рим а покасно со сила е раширено низ цел свет.Тие се фактите.

Тоа што го пишуваат евангелијата е компилација од текстови околу кои детално се произнесе Лет 3 на подфорумов.Со факти.Историски,географски,правни...

Еден вид?А каков е тој вид единство?Тоа е факт или некоја утопија?Колку што знам дури и меѓу припадници на иста филијала од христијанството има раскол.

П.С. Болдираното укажува на недостаток на христијански доблести...
 

sinatra

Френки
Член од
25 септември 2009
Мислења
186
Поени од реакции
3
Премногу го читаш Ден Браун и таквите како него. Ај пак да те поправам: Исус бил Оној Кој поучувал, а подоцна Павле го ширел тоа учење. Потоа историјата си продолжува со својот тек.

Кога ти си влегол у црква па да знаеш? Мислам, сигурно си бил у православна црква, си бацувал икони и раката на попот, си палел свеќи, си оставал пари.... Изгледа дека тоа е се она што го знаеш за "христијанството". Седи си со здравје.

OK Фројд. Ме откри. Не сум светец, признавам, ама ни ти не си некое цвеќе за мирисање.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Срамота е да се кажува христијанин и да се задскрива зад христијанството некој кој не може ниту на форум да додржи лутина, сарказам и/или презир кон соговорникот

Што верник е тоа?
 

sinatra

Френки
Член од
25 септември 2009
Мислења
186
Поени од реакции
3
Ниту ти се лутам, ниту те презирам. Напротив. Ти си мојата прва форумска љубов (не во "онаа" смисла, да се разбереме). Е сега, малку сарказам и occasional spanking не се на одмет.

Е ај погоди од 6 пати.

п.с. И доста ми се мешате у верa, држете се до темите.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Е сега, малку сарказам и occasional spanking не се на одмет
Ако ова го нарекуваш окејжнл спенкинг тебе секој ден гзот ти е црвен.

Не се на одмет според тебе. Очигледно твоите мислења не се вклопуваат сп христијанските.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Срамота е да се кажува христијанин и да се задскрива зад христијанството некој кој не може ниту на форум да додржи лутина, сарказам и/или презир кон соговорникот

Што верник е тоа?
Само тоа им остана од нивните префинети методи на раз/убедување...:vozbud::pos2:
 

sinatra

Френки
Член од
25 септември 2009
Мислења
186
Поени од реакции
3
Ако ова го нарекуваш окејжнл спенкинг тебе секој ден гзот ти е црвен.

Не се на одмет според тебе. Очигледно твоите мислења не се вклопуваат сп христијанските.
Мене ако ми е црвен, тебе ти е модар. Нема веќе да можеш да седнеш на раат поооодолго време.

Јас кога бев подготвен да објаснувам и раз/убедувам вие се правете на Тошо. Сега ви е криво шо и јас знам да бидам зајадлив а?
Епа брат шо си сеел тоа и ќе жнееш. Ова ти е директно од Библијата.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Смиерете се/..премногу спенкинг..преминува во садо-мазо..уживање..а тоа овде не е дозволено
Вратете се на темата
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Раз/убедувањето се врши со факти а не со Пепелашка, Снежана и седумте џуџуња и со пишување на погрешни равенки!:toe::helou:
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Мене ако ми е црвен, тебе ти е модар. Нема веќе да можеш да седнеш на раат поооодолго време.

Јас кога бев подготвен да објаснувам и раз/убедувам вие се правете на Тошо. Сега ви е криво шо и јас знам да бидам зајадлив а?
Епа брат шо си сеел тоа и ќе жнееш. Ова ти е директно од Библијата.
Ова е ситење. Срамота за еден христијанин.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom