Бог не е креаторот на светот?

sinatra

Френки
Член од
25 септември 2009
Мислења
186
Поени од реакции
3
Христијаните веруваат дека човекот е направен пред 6000 години од господ, нели? Ако е господ семоќен, имаше доволно шанси да направи нешто. Арно, ама сеуште сме у истата кај со тенденција да тонеме уште подлабоко.

За сукањето ногавици: Ние самите си го правиме злото и никој не ни е крив освен нас луѓето. Криви сме за војните (кои најчесто се водат со господ напред), криви сме за бедата и сиромаштијата, криви сме за алчноста за пари, моќ и влијание.

Сепак, човештвото никогаш не било поблиску до бесмртност и божественост отколку сега, благодарение на луѓето кои одбиле да се затворат во религиски систем на верувања и продолжиле да размислуваат со отворен ум.

Да не постоеја атеистите кои бладаат за милијарди години стар универзум, за тркалезна земја и хелиоцентричен систем, тебе сега, наместо да ми ја читаш поракава, најверојатно главна преокупација ќе ти беше збирање зрна по нивите со поглед преплашен од феудалецот во чија сопственост е нивата. За попот и крстот да не збориме.


ха ха ха :)

Со тоа што „ние“ имаме избор... вие, некако, слабо... ;)

А Откровението на што се однесува? Зарем таму не е опишано како Бог му става крај на злото?

Значи ние почнуваме војни, алчни сме до бесвест, а сепак сме блиску до божественоста? Да пукнеш од смеа! Која црна бесмртност?

Атеистите? Цццц...
Галилео Галилеј бил атеист? Јохан Кеплер?

Повеќето научници верувале во Бог: Мајкл Фарадеј, Исак Њутн, Грегор Мендел, Роберт Бојл, Рене Декарт, браќата Рајт, па дури и самиот Ајнштајн. Не ми излегувај со тоа дека научниците се атеисти! Кое клише!

Најпросветлените луѓе биле христијански верници. Науката не почна да се развива у Африка и Азија кај будистите, муслиманите, хиндусите..., ниту пак кај паганите, туку во Европа, кај христијанската вероисповед.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
А Откровението на што се однесува? Зарем таму не е опишано како Бог му става крај на злото?

Значи ние почнуваме војни, алчни сме до бесвест, а сепак сме блиску до божественоста? Да пукнеш од смеа! Која црна бесмртност?

Атеистите? Цццц...
Галилео Галилеј бил атеист? Јохан Кеплер?

Повеќето научници верувале во Бог: Мајкл Фарадеј, Исак Њутн, Грегор Мендел, Роберт Бојл, Рене Декарт, браќата Рајт, па дури и самиот Ајнштајн. Не ми излегувај со тоа дека научниците се атеисти! Кое клише!

Најпросветлените луѓе биле христијански верници. Науката не почна да се развива у Африка и Азија кај будистите, муслиманите, хиндусите..., ниту пак кај паганите, туку во Европа, кај христијанската вероисповед.
Се глеа колку си на форумов...
Откровението, инаку, слабо да има врска со Библијата...

напишано е од очигледно шизофреничен чоек и нема многу допирни точки со христијанското учење... се е бладање за апокалиптичен крај, кој, инаку, се однесува на римјаните - не е пишуван за нас.

Науката почна да се развива кога луѓето ги раскинаа оковите на католичката црква и инквизицијата за време на ренесансата. Здраво. ...а можеш и да провериш што све источњаците имаат измислено и користено додека тука твоите најпросветлени христијански верници палеле вештерки по селата и се давеле во сопствените гомна по смрдливите градови.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
А Откровението на што се однесува?
Откровението се однесува на соновите Јованови. Ништо реално, ништо вистинито. Што си видел во сонот, тоа си напишал, чудни животни и ред други "мистерии"...


Најпросветлените луѓе биле христијански верници. Науката не почна да се развива у Африка и Азија кај будистите, муслиманите, хиндусите..., ниту пак кај паганите, туку во Европа, кај христијанската вероисповед.
Е за ова да имав две дијафрагми, малце ќе ми беа. :pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:

Дибек, читаш ли? :vozbud::vozbud::vozbud:
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
ќути... -.-

... абе не ми одговори на подпрашањето од прееска :icon_bigg
 
?

..........

Гостин
Откровението се однесува на соновите Јованови. Ништо реално, ништо вистинито. Што си видел во сонот, тоа си напишал, чудни животни и ред други "мистерии"...




Е за ова да имав две дијафрагми, малце ќе ми беа. :pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:

Дибек, читаш ли? :vozbud::vozbud::vozbud:
хахаха абе и десет дијафрагми џабе ти се ..
па се разбира дека муслиманската е најзабегана и најзаостаната религија ....сите оние држави кој се со муслиманска вероисповет се далеку позади христијанските:toe:
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
хахаха абе и десет дијафрагми џабе ти се ..
па се разбира дека муслиманската е најзабегана и најзаостаната религија ....сите оние држави кој се со муслиманска вероисповет се далеку позади христијанските:toe:
Prvo bile muslimanskite zemji najrazvieni. Sega se hristijanite od zapadna evropa.
No ne vredi toa i za Balkan.
 
?

..........

Гостин
Prvo bile muslimanskite zemji najrazvieni. Sega se hristijanite od zapadna evropa.
No ne vredi toa i za Balkan.
Можеби...но денеска повекето муслимански земји се едни од најконзервативни и речиси со никаква слобода за народот ..
религијата длабоко навлезена во државните уредувања на таквите земји..
Јас лично сметам дека сите религии се штетни за модерното општество:smir:
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Можеби...но денеска повекето муслимански земји се едни од најконзервативни и речиси со никаква слобода за народот ..
религијата длабоко навлезена во државните уредувања на таквите земји..
Јас лично сметам дека сите религии се штетни за модерното општество:smir:
Greska si.
Koristejki imeto na religija mnogu voditeli na drzavite sjebat ekonomija.
Niedna religija ne smeta za razvoj na drzavite.
A tuka ima pogresna ekonomska politika. Toa da.
A muslimanskite drzavi mislis deka se vodat so kuran.
Nema vrska so toa.

Jas samo znam da muslimanskata vera kazuva.
Eden covek sto ne raboti, toj e eden od niv sto i Allah ne ja obozava.
 
?

..........

Гостин
Greska si.
Koristejki imeto na religija mnogu voditeli na drzavite sjebat ekonomija.
Niedna religija ne smeta za razvoj na drzavite.
A tuka ima pogresna ekonomska politika. Toa da.
A muslimanskite drzavi mislis deka se vodat so kuran.
Nema vrska so toa.

Jas samo znam da muslimanskata vera kazuva.
Eden covek sto ne raboti, toj e eden od niv sto i Allah ne ja obozava.
Абе silber не зборам јас дирекно за економијата на тие земји..
туку на влијанието врз општеството..врз граганите на тие земји..
и ограничувањата кој постојат ....сето тоа придонесува кон неразвивање на целокупното општество ....за разлика од христијанските земји каде има поголема слобода ...а до душа и повеке атеисти:helou:

Јас мислам дека ако сите на светов беа вистински верници ....она во права смисла ...немаше да има никаков технички напредок:toe:
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Абе silber не зборам јас дирекно за економијата на тие земји..
туку на влијанието врз општеството..врз граганите на тие земји..
и ограничувањата кој постојат ....сето тоа придонесува кон неразвивање на целокупното општество ....за разлика од христијанските земји каде има поголема слобода ...а до душа и повеке атеисти:helou:

Јас мислам дека ако сите на светов беа вистински верници ....она во права смисла ...немаше да има никаков технички напредок:toe:
Vidi jas ke zboram sto vika islam za tehnicki napredok. Za toa ima i sura.
Kazuva se ti e ispred, rabotaj , istrazi , i unapredi.
Islam zapoveda da se istrazi no nikako da spreci.
A toa sto na mnogu zemji uopsto ostanale malce nerazvieni nama nikakva veza so islamot.
Ima vrska so voditeli na drzavite.

Sto e kriv Islamot ako Emiratite i Arabia sheikot ide u monte carlo so 5 avioni samo personali sto ke mu ja kuvat vecerata.
Ili sobaricite pa i zlatnite kasici gi zema so sebe.
I se vraka za edna nedela a potrosil najmalce 1/2 miliarda.
A odma nastrana komsiata Palestina umirat ludje od glad.
Mislis toa e Islam. nema veza so Islamot. Bas naprotiv.

Ako si slusnal za Islamski seriat. Ete kade treba da mu se sece rakata bash na ovoj sheik. Taka glasi zakonot.
Raka se sece od eden drzavni voditel koj kradel ili so nepravda se obogatil, a narodot patuva od glad.
No nkako da se sece raka na toj sto kradel edna kosula ili kilo leb zatoa sto e gladen.
Ako nekoj kradel leb i se uveruva deka stvarno covekot e gladen za toa na nego sto ja vodi drzavnata ekonomija ( za vreme na mir)on treba da se kazni za toa.

Dali si slusal za hadzilak.
Znaes sekoj na sekoj musliman mu e obaveza eden pat na zivotot da ja poseti Mekka.
Muhammed (a.s.v.s) veli , ako komsiata ti e siromasen ili ima siromasni vo okolinata kade ziveas , parite sto si gi sparal za hadzi, podeli na siromasnite toa e podobro od hadzilak (imas poveke sevap). Isto se pisuva kako da si bil hadzi.

A ti sega zamisli sto pravat sheicite. Dali e toa Islam.

aza coveckite prava. Islamot nisto ne zabranuva vo slobodata na covekot, osim toa ako ne napada verata. Znaci ako tie slobodi na licnosti povreduvat religija.
Sila vo Islam nema.
 

sinatra

Френки
Член од
25 септември 2009
Мислења
186
Поени од реакции
3
Grow up. Тоа не е за смеење, туку просто да се расплачеш.

Муслиманските земји се најзабаталените во светот. Да не им беше тоа нафтата, ни вода у очи ќе немаа.
Колкав шовинист е алах штом еден маж го рачуна како две жени? Колку само мизерен живот имаат жените во исламските земји: не смеат на лекар (кај маж), ниту да се образуваат, немаат право на избор... кој развој го гледаш тука? Кај си чул за муслимански научник? Сите се со тоа митралезите и бомбите у раце! Ете шо ви праи шеријатскиот закон.

Јас само ја кажав вистината. Христијанските научници ги направија најголемите откритија, изуми. Шо мора одма да се фаќаш за инквизицијата коа вие сте бетер. Муслиманите у тоа време се колеа меѓусебе на блискиот исток (исто ко денес).
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Grow up. Тоа не е за смеење, туку просто да се расплачеш.

Муслиманските земји се најзабаталените во светот. Да не им беше тоа нафтата, ни вода у очи ќе немаа.
Колкав шовинист е алах штом еден маж го рачуна како две жени? Колку само мизерен живот имаат жените во исламските земји: не смеат на лекар (кај маж), ниту да се образуваат, немаат право на избор... кој развој го гледаш тука? Кај си чул за муслимански научник? Сите се со тоа митралезите и бомбите у раце! Ете шо ви праи шеријатскиот закон.

Јас само ја кажав вистината. Христијанските научници ги направија најголемите откритија, изуми. Шо мора одма да се фаќаш за инквизицијата коа вие сте бетер. Муслиманите у тоа време се колеа меѓусебе на блискиот исток (исто ко денес).
Do koga ti i tvojata bliznakinja ili isti forumist so tri , cetiri nickovi ke se trudis da PROVOCIRAS , PROPAGANDA, LAZI zar uste se ne sramis od seto toa sto lazes.

Ili dali si platena od nekoja organizacija za medjuverski odnosi ili platena od nekoja antiislamska organizacija.

Sega gledajte kako laze i pravi propaganda no toa sekoj ja znae veke.

Муслиманските земји се најзабаталените во светот. Да не им беше тоа нафтата, ни вода у очи ќе немаа.
Da i ????
Sto ima toa veza so religijata. A islamot ne e samo na arapski zemji.
I Allah znale sto pravi. Tamo kade ima dosta voda nema nafta, kade ima nafta nema dovolno voda.
A da nafta ne bese ti ke nemase sansi da patuvas so kola. Uste ke se setase zaedno so mene na magere ili konj.

Колкав шовинист е алах штом еден маж го рачуна како две жени?
OVA E NAVREDA i za muslimanite a isto i za Hristijanite.
Allah (Bog) shovinist :toe::uvo:
I od kade izvadi toa deka Allah racuna eden maz kolku dve zeni.
Kakva e toa laga , kakva e toa propaganda. Sram te bilo.
Daj kazi kade pisuva toa.
Колку само мизерен живот имаат жените во исламските земји: не смеат на лекар (кај маж), ниту да се образуваат, немаат право на избор... кој развој го гледаш тука?
Idi i kazi na nekoja zena muslimanka dali istina e deka imaat mizoren zivot.
Koj ti rece deka ne smejat da idat na lekar.
Sigurno deka mozat da idat na lekar.
Samo koga e prasanje na ginekologija bi bil podobro da e zena lekarkata , NO ako nema zena slobodno moze togas i na muski lekar da se pregleda.
A toa mislam i sekoj hristijanin isto bi prakticiral.

Zenata PRVA VO SVETOT sto bila gradonacelnicka bila na vreme na Hz. Omer pred 1387 god. Sigurno deka ima pravo na izbor isto kako muskite. A na muslimanskite zemji imal poveke zeni presednici na drzavata , (Turcia Tansu Ciller, Pakistan Benazir Butto, Indonezija Magawano Sakanaputri, Banglades Sejh Hasina Vecid, kazi ti mene koja bila zena presedatelka na drzavata na pravoslavni drzavi do deneska.
Dali rusija, dali srbija, dali bugarija, dali Makedonija, dali Albanija, dali grcija. .............Total glupi propagandi.

Јас само ја кажав вистината.
Vistina :nesvest::nesvest::nesvest::nesvest: koa sakas da lazes ti so tvoite vistini a.
I uste imas snaga da kazuvas deka ova e vistina sto pisuvas.
Aj kazi koja e toa antiislamska organizacija i kolku si platena za toa.
No dda znaes deka so ovie glupi propagandi ili malce te platat , ili amaterska organizacija treba da bide.


Јас само ја кажав вистината. Христијанските научници ги направија најголемите откритија, изуми. Шо мора одма да се фаќаш за инквизицијата коа вие сте бетер. Муслиманите у тоа време се колеа меѓусебе на блискиот исток
Za muslimanski izumiteli imase dosta dolga tema. I na toa vreme muslimanskite zemji bile najrazvienite na toa vreme.
Muslimanite te naucile kako prvo da sapun upotrebis za da se cistis.

Dosta veke so tvoite antiislamski lagi , propagandi, provokacia.

Zimzelen, Sinatra , Zuleika edna so razni nickovi.
 
Член од
17 септември 2009
Мислења
165
Поени од реакции
2
Do koga ti i tvojata bliznakinja ili isti forumist so tri , cetiri nickovi ke se trudis da PROVOCIRAS , PROPAGANDA, LAZI zar uste se ne sramis od seto toa sto lazes.

Ili dali si platena od nekoja organizacija za medjuverski odnosi ili platena od nekoja antiislamska organizacija.

Sega gledajte kako laze i pravi propaganda no toa sekoj ja znae veke.


Da i ????
Sto ima toa veza so religijata. A islamot ne e samo na arapski zemji.
I Allah znale sto pravi. Tamo kade ima dosta voda nema nafta, kade ima nafta nema dovolno voda.
A da nafta ne bese ti ke nemase sansi da patuvas so kola. Uste ke se setase zaedno so mene na magere ili konj.


OVA E NAVREDA i za muslimanite a isto i za Hristijanite.
Allah (Bog) shovinist :toe::uvo:
I od kade izvadi toa deka Allah racuna eden maz kolku dve zeni.
Kakva e toa laga , kakva e toa propaganda. Sram te bilo.
Daj kazi kade pisuva toa.

Idi i kazi na nekoja zena muslimanka dali istina e deka imaat mizoren zivot.
Koj ti rece deka ne smejat da idat na lekar.
Sigurno deka mozat da idat na lekar.
Samo koga e prasanje na ginekologija bi bil podobro da e zena lekarkata , NO ako nema zena slobodno moze togas i na muski lekar da se pregleda.
A toa mislam i sekoj hristijanin isto bi prakticiral.

Zenata PRVA VO SVETOT sto bila gradonacelnicka bila na vreme na Hz. Omer pred 1387 god. Sigurno deka ima pravo na izbor isto kako muskite. A na muslimanskite zemji imal poveke zeni presednici na drzavata , (Turcia Tansu Ciller, Pakistan Benazir Butto, Indonezija Magawano Sakanaputri, Banglades Sejh Hasina Vecid, kazi ti mene koja bila zena presedatelka na drzavata na pravoslavni drzavi do deneska.
Dali rusija, dali srbija, dali bugarija, dali Makedonija, dali Albanija, dali grcija. .............Total glupi propagandi.


Vistina :nesvest::nesvest::nesvest::nesvest: koa sakas da lazes ti so tvoite vistini a.
I uste imas snaga da kazuvas deka ova e vistina sto pisuvas.
Aj kazi koja e toa antiislamska organizacija i kolku si platena za toa.
No dda znaes deka so ovie glupi propagandi ili malce te platat , ili amaterska organizacija treba da bide.




Za muslimanski izumiteli imase dosta dolga tema. I na toa vreme muslimanskite zemji bile najrazvienite na toa vreme.
Muslimanite te naucile kako prvo da sapun upotrebis za da se cistis.

Dosta veke so tvoite antiislamski lagi , propagandi, provokacia.

Zimzelen, Sinatra , Zuleika edna so razni nickovi.

:tv:Абе знаев дека...ама дека до толку:pos2:

Да и се фатиш на зулејка...за малата, ни колку пет нејзини не вредиш:baeh::baeh::baeh:
 

sinatra

Френки
Член од
25 септември 2009
Мислења
186
Поени од реакции
3
Да бе, од десет никови пишувам, ко улав си реплицирам сам на себе.
Не ми доаѓај со тие џандарски игри.

Не провоцирам, ја кажувам вистината која тебе очигледно нешо многу те погодува. Мене да ме плаќаа не би го правел ова. Само се обидувам да отворам очи за некои работи, за некои лаги кои ни се сервирани како неосквернавена вистина.

За да постанеш муслиман треба да ја рецитираш вероисповедта (шехада) у џамија пред тоа оџата и пред двајца мажи, или еден маж и две жени! И што заклучуваме од ова? Две жени се еднакви сведоци како еден маж. Немав поблаг збор од шовинист, јас се извинувам, но тоа не би требало да го навредува алах. А библискиот Бог не е таков, тој на жената и дава посебно место и посебно создавање.

Брат, шо уште да ти кажам за положбата на жените у тие радикалистички земји? Тоа е шо е, не е наша вина, туку на еден систем кој е управуван според погрешни принципи и од погрешни луѓе. И шо ако 3 жени станале политичарки? Ене ја и Теута Арифи кај нас (башка имаше и други ако не се лажам), но таа е емаципирана жена, а не угнетувана како тие таму, кои у јавно место не смеат ни да се насмеат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom