Барате некој закон?

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Нема во МПП. Прочитав во ЗСДСП и во Закон за наследување.Законот вика дека секој странски државјанин може да наследува имот, како секој државјанин на РМ под услов да постои реципроцитет.Е сега знам дека од брзо време постигнат е договор со земјоте на ЕУ за реципроцитет со РМ, но ми треба да ја имам спогодбата, договорот, законот, како и да го наименувале, за да се повикам на него за оставинска постапка.ПЛС помош.
Можеш да читнеш и он-лине на веб-страната на Еу. се кладам дека ја имаат целата регулатива на сајт.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Ај некој ако знае ова новиве закони што се за возачи и остали у сообраќај да ме упати да проверам да не го јадам стапот.По можност ако не ве мрзи преку ПП
 
Член од
21 август 2008
Мислења
140
Поени од реакции
11
odi na stranava www.pravo.org.mk i procitaj go zakonot za bezbednost na soobrakajot na patistata so site izmeni i odluki, a ako te interesira postapkata procitaj go zakonot za prekrsocite
pozdrav :smir:
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
Ми требаше Законот за сопственост и други стварни права и Закон за трговски друштва, пробав на право.орг.мк и не се отвараа. Ги има некој во електронска форма?
Или, проверете дали ви се отвараат вас, да не е проблемот кај мене.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Ми требаше Законот за сопственост и други стварни права и Закон за трговски друштва, пробав на право.орг.мк и не се отвараа. Ги има некој во електронска форма?
Или, проверете дали ви се отвараат вас, да не е проблемот кај мене.
Не бе другар се е во ред...а зашто ти не си ги купуш законите од копирницата што е десно одма од капијата, на автобуската?
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
Вака, страницата се отвара, ама откако ќе се спуштат закониве, не ги отвара Адоб Акробат. Иначе, за трговски друштва го имам испечатен, ама го сакам во електронска форма за да си го ставам на мобилен. Елена Градишки бара да го носиме секој час. Вака би ми било полесно. Да не влечам тежина напред назад.
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
Фала:wink:,
се снајдов, ридерот бил стара верзија, па затоа не се отварале.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Го барам законот за бранителите кои што беа ранети во кнфликтот во 2001 година, и надоместокот за боледување.

Фала.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
140
Поени од реакции
11
Го барам законот за бранителите кои што беа ранети во кнфликтот во 2001 година, и надоместокот за боледување.

Фала.
ke odis na www.pravo.org.mk i ke go baras zakonot za posebnite prava na pripadnicite na bezbednosnite sili na RM i na clenovite na nivnite semejstva. procitaj gi i izmenite.
poz:smir:
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Го барам законот за бранителите кои што беа ранети во кнфликтот во 2001 година, и надоместокот за боледување.

Фала.
http://www.mtsp.gov.mk

Во прописи на страната на МТСП би требало да го најдеш тоа што го бараш. :)
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Некои линкови за Туристички криминал и измама, дали ке може да постирате овде,ако имате? Добредојдени се и статистички податоци за тие две теми
, табели, извештаи. Што повеќе тоа подобро.:smir:
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
3
Поени од реакции
0
za cenata??

Мислиш на ова: http://www.mlrc.org.mk/cd.htm ?

Инаку, и "Службен Весник" имаат сајт со претражувачка база на сите досегашни закони и подзаконски акти, http://www.slvesnik.com.mk. Цена?? хммм....

----------------------
Типови на претплата

БАЗА НА ПОДАТОЦИ НА ЗАКОНСКАТА И ПОДЗАКОНСКАТА РЕГУЛАТИВА
ОД 1945 ГОДИНА ДО ДЕНЕС


ЈП Службен весник на Република Македонија на интернет Ви ја нуди Базата на податоци на целата законска и подзаконска регулатива од 1945 година до денес (околу 7000 прописи, распоредени во 22 области и преку 64 подобласти), како и тековното издавање на службениот весник во дигитална форма.

1) За период од 12 месеци, за претплатниците на печатеното издание на „Службен весник на РМ “:

а) за над десет претплатнички акаунти .................. 4.880,00 денари по акаунт;
б) од шест до десет претплатнички акаунти ........... 6.588,00 денари по акаунт;
в) од еден до пет претплатнички акаунти ............... 8.540,00 денари по акаунт.

2) За период од 12 месеци, за оние кои не се претплатници на печатеното издание на „Службен весник на РМ “:

а) за над десет претплатнички акаунти .................. 9.760,00 денари по акаунт;
б) од шест до десет претплатнички акаунти ......... 10.980,00 денари по акаунт;
в) од еден до пет претплатнички акаунти ............ 12.200,00 денари по акаунт.


3) За период од 1 месец

цената изнесува 1.400,00 денари по претплатнички акаунт.


Цените се со пресметан ДДВ од 18%.

Прописите од Базата на податоци може да се печатат, со исклучок на прописите и интегралното издание на весникот од тековната година.
--------------------
Па арно си знаат мора да не стрижат па да ни ги кажат законите.Нели треба да се бесплатни законите??
 
Член од
28 јануари 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
me interesira kako moze da se prekine odrzuvackata dali samo so podnesuvanje tuzba vo sud ili pak moze samo so izvestuvanje dadeno vo sud:uvo:
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
Па арно си знаат мора да не стрижат па да ни ги кажат законите.Нели треба да се бесплатни законите??
во нормални земји ваљда... а кај нас... дур има овци за стрижење....


патем... нешто закон за абортус или сл... неможам да најдам на право.орг или пак лошо барам... каде и како можам да го најдам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom