Што е Исус?

Што е Исус?

  • Господ/Бог (Отецот)

    Гласови: 13 3,4%
  • Божји Син (синот)

    Гласови: 182 47,0%
  • Светиот Дух (гулабот)

    Гласови: 6 1,6%
  • Божји Пратеник

    Гласови: 82 21,2%
  • Нешто друго...

    Гласови: 104 26,9%

  • Вкупно гласачи
    387

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Христијаните знаат во кого веруваат..не туку пишувај глупости...не ни чудно што извлекуваш вакви заклучи кога мерило ти е светски форум а ти стоиш засидрен во исламот..од таму не би спознал кој е Христос и да удриш во него...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Кажи само еден единствен што може да се мери со отелотворението на СЛОВОТО АЛАХОВО (Исус Христос)!?

Селам + Шалом!
Супермен
Тој лета, плива под вода, огноотпорен е, има радарски поглед инфразвучен слух и него никој до сега не го отепал (како Исуса)
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Bog isto taka bese i vo srceto na Avram ,Mojsej,Isus,Muhamed (neka e bozjiot mir vrz niv)isti kako i vo drugite bozji pratenici.


Site nie i sve sto postoi sme bozja volja.
Само во Исуса Христа, БОЖЈАТА (ЕЛОАХОВАТА, АЛАХОВАТА) ВОЛЈА е 100% Чиста!

Сите вистински пејгамбери упатувале на Неа во Него и сведочеле за Него, единсвениот кој е во состојба да го победи непријателот БОЖЈИ, бидејќи ПРАЧИСТИОТ БОГ е 100% во Него!

Сите ќе се поклонат на Прачистиот БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ) Кој не сака друго место за живеење на земјата (не во граден храм, камен, слика, склуптура, ...) освен во срцата на оние кои и веруваат СОВРШЕНАТА ВИСТИНА!

АЛАХ уЕГБЕР!!!



Znak 1.sozdavanje na covek od zemja.
Znak 2.sozdavanje od rebro.
Znak 3.sozdavanje od maz i zena.
Znak 4.sozdavanje od zena.

Nieden od ovie znakovi ne e pogolemo cudo site se isti,site se bozja volja.
Сите знаци БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ) ги направил и прави преку Своето Вечно СЛОВО - Кое е СОВРШЕНА МУДРОСТ и најдрагоценото БОЖЈЕ нешто во безкрајниот универзум - а Кое БОГ за спасение на сите го отелотвори во Исус!

Уникатен и неспоредлив е!



Spasennieto e samo vo Allah ,koj sto nema pridruznik.
Токму така, побратиме!

Спсението е само од БОГА (ЕЛОАХ, АЛАХ) преку Неговото Вечно и Уникатно СЛОВО, Кое е поголемо од секој Ангел, Пророк, Книга, ... а БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ) баш за спасение на сите Го отелотвори во Исус Христос!

На БОГА (ЕЛОАХ, АЛАХ) не Му треба придружник, бидејќи Неговото СЛОВО е Негова Десница Рака, преку Која им заповедува на Ангелите и Тој ја победува и совладува секоја препрека и мака!

Елхамдулилах + ХалелуЈАХ! :)

...

Аллах да ги упати!

Да упати секого со збор и дело кој е заслепен за СОВРШЕНАТА ВИСТИНА Чиста во Исуса Христа!

АМИН
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
77
Почитувани!

Дека христијаните не знаат што е Исус, покажа и самата анкета која што сите можете да ја видете.

За некои е Отецот, за некои синот,а за НИКОИ Светиот Дух .

Ова е доволен доказ дека нешто е гнило кај нив во поимањето на Бога.

Не верувам дека ќе најдете муслиман или припадник на било која друга вера кој не знае да одреди кој е неговиот Бог, освен секако христијанството.

После ова мислам дека секоја дискусија е одвишна, бидејќи повеќе од очигледно е дека ( заклучок):

-Христијаните не знаат во што веруваат!

Аллах да ги упати!
ова друже лично твој заклучок....

мој е дека основачот на темата СЕ ДОКАЖА со последниот пост дека бараше провокација со темава и ништо друго,нека размислат модераторите барем за жолт картон...
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Христијаните знаат во кого веруваат..не туку пишувај глупости...не ни чудно што извлекуваш вакви заклучи кога мерило ти е светски форум а ти стоиш засидрен во исламот..од таму не би спознал кој е Христос и да удриш во него...
Мерило ми е х р и с т и ј а н с т в о т о !

И фала Му на Бога што сум засидрен во Исламот. Ако ништо друго барем знам кој ми е Бог. :)

ова друже лично твој заклучок....

мој е дека основачот на темата СЕ ДОКАЖА со последниот пост дека бараше провокација со темава и ништо друго,нека размислат модераторите барем за жолт картон...
Иве, да ова е лично мој заклучок врз база на она што го читам, слушам и гледам секојдневно од и кај христијаните. Впрочем и резултатот од анкетата е таков. Разнобоен. Само гулабот остана сам. :)

И на крајот, што толку ви ометам јас на форумот, па сакате по секоја цена да ме тргнете?

Јас апсолутно ништо, ама никаква провокација не гледам во отворањето на оваа тема. Се што дискутирав досега, дискутирав со докази од Библијата, не сувопарно и од памет.

Сакаш да почнеме од почеток и да видиш дека е така? :)

 
Член од
2 ноември 2009
Мислења
14
Поени од реакции
1
Почитувани!

Дека христијаните не знаат што е Исус, покажа и самата анкета која што сите можете да ја видете.

За некои е Отецот, за некои синот,а за НИКОИ Светиот Дух .

Ова е доволен доказ дека нешто е гнило кај нив во поимањето на Бога.

Не верувам дека ќе најдете муслиман или припадник на било која друга вера кој не знае да одреди кој е неговиот Бог, освен секако христијанството.

После ова мислам дека секоја дискусија е одвишна, бидејќи повеќе од очигледно е дека ( заклучок):

-Христијаните не знаат во што веруваат!

Аллах да ги упати!
Од каде ги читаш тие резултати ти се молам??!!
Ај погледни добро!
Види ги резултатите од анкетата: Што е Исус? Господ/Бог (Отецот)
3 3.16% Божји Син (синот)
51 53.68% Светиот Дух (гулабот)
0 0% Божји Пратеник
14 14.74% Нешто друго...
27 28.42%
Тројца рекле Таткото, а ни еден Св.дух...! А од кај знаеме дали биле христијани!? Најголем број 53 посто велат Дека е Божји син!
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Ок. Тогаш ако велите дека е Божји син, значи негирате дека е Бог нели?
 
Член од
2 ноември 2009
Мислења
14
Поени од реакции
1
Ок. Тогаш ако велите дека е Божји син, значи негирате дека е Бог нели?
НЕ!
Тие ипции ги има во анкетата! Тоа е најверојатно! Божји син , Второто лице од Тројството, од Троединиот Бог!
 

saman

Раскажувачот
Член од
1 август 2009
Мислења
367
Поени од реакции
91
Човек со исцелителни моќи проводник на позитивната енергија која доага од бог. Бог = љубов
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ок. Тогаш ако велите дека е Божји син, значи негирате дека е Бог нели?

Ако татко ми е човек, а јас сум син на татко ми, тогаш, што сум јас по „биологоја„? Па човек сум, разбира се! Ако Бог Отецот раѓа друго битие, во случајов Својот Син (како што татко ми мене ме роди...), тогаш, роденото од Отецот, што е? Па нели и роденото (Синот Божји) е по автоматизам-Бог, што друго би можел да биде? Ако човекот раѓа човек, тогаш Бог раѓа друг Бог, што друго би можел да роди Он?

И како може, по некоја твоја чудна логика, Синот Божји да не биде Бог? Тогаш, што е Он?

„...И му рече Господ на мојот Господ: „Седни од мојата десна страна додека не ги положам непријателите Твои во подножјето на нозете Твои...„, рече Христос (како и Давид). Нели е од оваа Христова реченица, очигледно дека Сам Исус споменува ДВА а не еден Бог?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Ако Бог Отецот раѓа друго битие, во случајов Својот Син (како што татко ми мене ме роди...), тогаш, роденото од Отецот, што е? Па нели и роденото (Синот Божји) е по автоматизам-Бог,
по автоматизам тој е ПОЛУБОГ пошто таткото е бог а мајката е смртна жена.
а и нее одма ни полубог ни бог пошто се роди како бебе не можеше ни да оди така да отпрвин беше мало (полу)богче бебе па израсна бо (полу) бог дете, па (полу)бог момче и се до денес кога е (полу)бог дедо
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
„...Што мислиш, дека сум глуп?...„, праша Тошо.
„....Не бе, не си....„, рече Цацко.
„...Што бе „не сум„?...„ праша Тошо.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
На сите евреи бог им е таткото.
Така и на Исус. Кога се обраќа вели мојот татко кој е на небесите. Исто како што би реколи секој јудеец. Овоземниот татко на Исус е Јосиф. И преку Јосиф Исус е кралот на Израел. Како таков (крал на Израел) го признаваат и паганите и евреите и римјаните а и самиот Исус. А тоа значи и дека сите го признаваат Јосифа за негов биолошки татко а исуса од “семето“ Давидово (Јосифово).
 
P

ppan

Гостин
Што е Исус

От гледна точка на диалектическија материализ'м, Бог-това е сбор от висши закони на природата по отношение на човека. Те за простота се наричат-Бог.
Човека, којто за пр'в п'т е формулирал тези закони, се нарича Син Божиј.
Там, к'дето хората не се подчинјават на тези природни закони, там се појавјава сложен комплекс от тежки социални болести(полови извраштенија, психически заболјаванија, физически нед'зи), които за простота, като антитеза на Бога, наричат дјавол.
Учението на Христос-Евангелието, показва п'тја на спасението от тези болести и за това то се нарича Блага Вест, а Христос наричат Спасител.
Т'ј като в Библијата всјака библејска притча има свој скрит смис'л, затова там-в Библијата е казано:"...Имаштите очи не виждат, имаштите уши не чуват..."
Това накратко и разбираемо за всички значат понјатијата: Бог, Син Божиј, Спасител, дјавол.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
От гледна точка на диалектическија материализ'м, Бог-това е сбор от висши закони на природата по отношение на човека. Те за простота се наричат-Бог.
Човека, којто за пр'в п'т е формулирал тези закони, се нарича Син Божиј.
Там, к'дето хората не се подчинјават на тези природни закони, там се појавјава сложен комплекс от тежки социални болести(полови извраштенија, психически заболјаванија, физически нед'зи), които за простота, като антитеза на Бога, наричат дјавол.
Учението на Христос-Евангелието, показва п'тја на спасението от тези болести и за това то се нарича Блага Вест, а Христос наричат Спасител.
Т'ј като в Библијата всјака библејска притча има свој скрит смис'л, затова там-в Библијата е казано:"...Имаштите очи не виждат, имаштите уши не чуват..."
Това накратко и разбираемо за всички значат понјатијата: Бог, Син Божиј, Спасител, дјавол.
Ова сериозно го мислиш!?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom