Што е Исус?

Што е Исус?

  • Господ/Бог (Отецот)

    Гласови: 13 3,3%
  • Божји Син (синот)

    Гласови: 183 47,0%
  • Светиот Дух (гулабот)

    Гласови: 6 1,5%
  • Божји Пратеник

    Гласови: 82 21,1%
  • Нешто друго...

    Гласови: 105 27,0%

  • Вкупно гласачи
    389
Член од
11 август 2008
Мислења
112
Поени од реакции
14
Иве, очигледно не ме разбра што сакав да постигнам со прашањето. :)

Калипсо, и сите христијани ( сем некои) велат дека Исус е всушност Отецот или Бог, па затоа прашав дали некој го видел Отецот, дали може воопшто да се види Бог?

Ако одговорите НЕ!

Со тоа автоматски негирате дека Исус е Бог. :) А не смеете да речете дека некој го видел Бога, затоа што со тоа ќе ја негирате Библијата. Така да....:toe:
Не секои прашања заслужуваат одговор и не секој го разбира а со самото разбирање го прима едниот Бог отец Бог син и Бог свет дух во себе никогаш православните христијани нема да се спуштат толку ниско да ги прашуваат муслиманите(фундаметалистите, радикалите, агресорите и окултистите) кој е нивниот Бог и кој е нивниот само наречен пророк кој само заради слава и никаква духовност во себе им ја проповедал нивната вера за да истите покасно сами си ја толкуваат како што си сакаат и да ја користат како основа за разни злосторства во име на нивната покорност кон нивниот Бог, Одговорот на Бога за преограничениот човеков разум и слабата духовност е "Зашто вашите мисли не се Мои мисли и Моите патишта не се ваши патишта", словото е Господово, "Небото е високо над земјата, така Моите патишта се над вашите патишта и Моите мисли, над вашите мисли". (Исаија 55:8-9).
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
...„...и кој од никого сеуште не е виден....„, би додал. Чуден некој бог, леба ми, кој си седи во некое ќоше и гледа сеир, како неговото врвно творение се дави во својата огревовеност, а тој (богот) ни да трепне за да подаде рака за помош, туку непрекидно, рафално испраќа пратаници на Земјава, и чудна работа, мајката, ниту еден од нив не го изведе родот човечки од отпадијата. Повеќе е од очигледно дека на родов човечки му нема спас, се дури тој род се надева на сам себе и на нешто друго, кое не е Бог.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Dali e Isus sin Bozji?

Spored Biblijata,site sme sinovi Bozji.
Odma ke pocnam so rodoslovot na Isus,spored Luka... gledame deka Adam bil direkten Bozji sin.

Nema cel rodoslov da go pisuvam tuku samo pocetokot i krajot,kolku da se svati poentata.....

Luka 3

23 А Тој - Исус имаше околу триесет години, кога почна да проповеда и беше - како што мислеа - син Јосифов, Илиев,

24 Мататов, Левиин, Мелхиев, Јанаев, Јосифов,,,,,,,,,,

38 Еносов, Ситов, Адамов, Божји.

"Israel je Moj Sin, čak Moj prvenac:" (Egzodus 4:22)

Eremija 31:9:

9 Еве, тргнаа со солзи, сега ги враќам утешени! ќе ги водам покрај поточните води, по рамен пат на кој не ќе се сопнуваат, зашто Јас Сум му татко на Израел, Ефрем е Мој првенец.

Psalm 2:7

7 „Ја објавувам Господовата одлука: Тој ми рече: *Ти (DAVIDE)си Мој Син, Јас те родив денес.

Do Rimjanite 8:14

14 Сите оние, кои ги води Божјиот Дух - тие се Божји синови.

Matej 5:9 Блажени се миротворците, зашто тие ќе бидат наречени синови Божји!


Dali e Isus Bog ???

1. Бог е сезнаен... но, Исус не бил.

Кога се зборува за Судниот Ден, Исус јасно дал доказ за ограниченоста на неговото знаење, кога рекол;

„А за тој ден и час никој не ни знае, ни ангелите небесни, ниту синот, а само Отецот“.
(Марко 13:32, и Матеј 24:36);

Но, Бог знае сé. Неговото знаење е без никакви ограничувања. Дека Исус, како што и самиот признал, не знаел кога Судниот ден ќе се случи, е чист доказ дека Исус не е сезнаен, а оттаму и дека Исус не е Бог.

2. Бог е Семоќен...но, Исус не бил.

Дoдeкa Исус извeдувaл мнoгу чудa, тoj сaмиoт признaл дeкa мoќтa штo тoj ja имaл нe билa нeгoвa сoпствeнa, туку дека потекнува од Бoг, кoгa тoj рeкoл;

„…Вистина, вистина ви велам: Синот не може да прави ништо сам од Себе, ако не Го види Отецот да прави…“ (Јован 5:19);

Пoвтoрнo тoj рeкoл;

Но јас ништо не можам да правам сам од себе. Како што слушам така и судам, и мојот суд е праведен, оти не ја барам волјата моја, а волјата на Отецот, Кој што Ме пратил.“ (Јован 5:30);

Нo, Бoг нe e сaмo Сeмoќeн, Тoj истo тaкa е и извoрoт нa сeтa мoќ и власт. Дeкa Исус, сo нeгoвo личнo признaвaњe, нe мoжeл ништo дa нaпрaви oд свoja рaкa, e jaсeн дoкaз дeкa Исус нe e сeмoќeн, a оттаму и дeкa Исус нe e Бoг.

3. Бог нема свој Бог....но, Исус имал свој Бог.

Бог e основниот судиja и зaштитник на ситe, и Тoj нe сe пoвикувa, ниту пак сe мoли нeкoму. Нo, Исус признaл дeкa постои некој, Кoгo што тoj гo вeличeл и кoму сe мoлeл, кoгa тoj рeкoл;

„…Се враќам при мојот Отец и вашиот Отец, при својот Бог и вашиот Бог“ (Јован 20:17);

Исто така се пренесува дека тoj плaчeл дoдeкa бил нa крстoт;


Боже мој, Боже мој, зошто ме остави?“ (Мaтej 24:76);
Доколку Исус е Бог, тoгaш нeли ќe трeбa oвa дa сe прoчитa, „Сaмиoт jaс, сaмиoт jaс, зoштo мe остави?“

Зaр нe би билo тoa чистa бeсмислицa? Koгa Исус ja кaжувaл Гoспoдарската Мoлитвa (Луka 11:2-4), зaр тoj си сe мoлeл сeбeси?

Koгa вo грaдинaтa нa Гeстиманија тoj сe мoлeл, „… Оче мој, ако е можно, нека ме одмине оваа чаша; но не како јас што сакам, туку како Ти.“ (Мaтej 26:36-39);

Дaли Исус сe мoлeл на сeбeси?

Дeкa Исус, сo свoja дoзвoлa и oд свoja рaкa, гo признaвaл, вeличeл и му сe мoлeл нa другo битие кaкo Бог, e чист дoкaз дeкa сaмиoт Исус нe e Бoг.

4. Според Библијата, Бог е невидлив за луѓето...но, Исус бил од месо и крв.
Дoдeкa илјaдници луѓe гo видeлe Исус и гo чулe нeгoвиoт глaс, сaмиoт Исус рeкoл дeкa истoтo тoa нe мoжe дa сe нaпрaви и со Бoгa, кoгa тoj рeкoл:

„Бога никој никогаш не Го видел;…“
(Јован 1:18);

„А вие ни гласот Негов никогаш не сте го чуле, ниту лицето Негово сте го виделе.“
(Јован 5:37);

Тoj истo тaka рekoл вo Јован 4:24:
„Бог е дух, и оние што Му се клањаат, треба да му се поклонуваат со дух и вистина.“

Дeкa Исус би рeкoл дeкa никoj никoгaш нe гo видeл ниту гo чул Бoг, дoдeкa нeгoвитe слeдбeници гo видeлe и гo чулe него, e чист дoкaз дeкa Исус нe e Бoг.

5. Никој не е поголем од Бог и никој Нему не може да му наредува... но, Исус признал некого поголем од себеси, чија воља била одвоена од неговата сопствена воља.

Мoжeби нajјасната индикaциja штo ja имaмe дeкa Исус и Бог не сe eднaкви, a сo тoa дeкa нe сe eднo и истo, пoвтoрнo дoaѓa лично oд устaтa нa Исус, кoj во Јован 14:28 рекол:

„...мојот Отец е поголем од мене“.

Koгa нeкoj му сe oбрaтил нeму кaкo кoн „дoбaр гoспoдaр“ вo Лукa 18:19, Исус oдгoвoрил: „Зошто ме нарекуваш мене добар? Никој не е добар, освен еден Бог“. Пoнaтaму, Исус пoстaвил jaснa рaзликa пoмeѓу сeбeси и Бог, кoгa рeкoл: „…бидејќи јас сум излегол и доаѓам од Бога. Оти не сум дошол сам од себе, а Он ме прати“. (Јован 8:42);

Исус дaл чисти дoкaзи зa нeгoвaтa пoдрeдeнoст кoн Бог, а не за нeгoвa eднaквoст сo Бог, кoгa рeкoл вo Луka 22:42; „… Но нека не биде мојата волја, туку твојата!“; и во Јован 5:30 „… оти не ја барам волјата моја, а волјата на Отецот, Кој ме пратил.“
Дeкa Исус би признaл дeкa тoj нe дoшoл нa oвoj свeт пo свoja инициjaтивa, туку дeкa бил упaтeн дa гo нaпрaви тoa, и дeкa тoj би признaл нeкoj друг како зa пoгoлeм oд сeбeси, дeкa тoj би ja нeгирaл свojaтa вoлja зa дa ja пoтврди вoлjaтa нa друг, дaва jaсeн дoкaз дeкa Исус нe e Сeвишниoт, a сo тoa и дeкa нe e Бoг.


Христијани, имате погрешен концепт во поимањето на Бога. :toe:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Се согласувам: отидов јас во Харе Кришна...
 

debi7777

Night games. One night, no worries
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Dali e Isus sin Bozji?

Spored Biblijata,site sme sinovi Bozji.
Odma ke pocnam so rodoslovot na Isus,spored Luka... gledame deka Adam bil direkten Bozji sin.

Nema cel rodoslov da go pisuvam tuku samo pocetokot i krajot,kolku da se svati poentata.....

Luka 3

23 А Тој - Исус имаше околу триесет години, кога почна да проповеда и беше - како што мислеа - син Јосифов, Илиев,

24 Мататов, Левиин, Мелхиев, Јанаев, Јосифов,,,,,,,,,,

38 Еносов, Ситов, Адамов, Божји.

"Israel je Moj Sin, čak Moj prvenac:" (Egzodus 4:22)

Eremija 31:9:
9 Еве, тргнаа со солзи, сега ги враќам утешени! ќе ги водам покрај поточните води, по рамен пат на кој не ќе се сопнуваат, зашто Јас Сум му татко на Израел, Ефрем е Мој првенец.

Psalm 2:7

7 „Ја објавувам Господовата одлука: Тој ми рече: *Ти (DAVIDE)си Мој Син, Јас те родив денес.

Do Rimjanite 8:14

14 Сите оние, кои ги води Божјиот Дух - тие се Божји синови.

Matej 5:9 Блажени се миротворците, зашто тие ќе бидат наречени синови Божји!


Dali e Isus Bog ???

1. Бог е сезнаен... но, Исус не бил.

Кога се зборува за Судниот Ден, Исус јасно дал доказ за ограниченоста на неговото знаење, кога рекол;

„А за тој ден и час никој не ни знае, ни ангелите небесни, ниту синот, а само Отецот“.
(Марко 13:32, и Матеј 24:36);

Но, Бог знае сé. Неговото знаење е без никакви ограничувања. Дека Исус, како што и самиот признал, не знаел кога Судниот ден ќе се случи, е чист доказ дека Исус не е сезнаен, а оттаму и дека Исус не е Бог.

2. Бог е Семоќен...но, Исус не бил.
Дoдeкa Исус извeдувaл мнoгу чудa, тoj сaмиoт признaл дeкa мoќтa штo тoj ja имaл нe билa нeгoвa сoпствeнa, туку дека потекнува од Бoг, кoгa тoj рeкoл;

„…Вистина, вистина ви велам: Синот не може да прави ништо сам од Себе, ако не Го види Отецот да прави…“ (Јован 5:19);

Пoвтoрнo тoj рeкoл;

Но јас ништо не можам да правам сам од себе. Како што слушам така и судам, и мојот суд е праведен, оти не ја барам волјата моја, а волјата на Отецот, Кој што Ме пратил.“ (Јован 5:30);

Нo, Бoг нe e сaмo Сeмoќeн, Тoj истo тaкa е и извoрoт нa сeтa мoќ и власт. Дeкa Исус, сo нeгoвo личнo признaвaњe, нe мoжeл ништo дa нaпрaви oд свoja рaкa, e jaсeн дoкaз дeкa Исус нe e сeмoќeн, a оттаму и дeкa Исус нe e Бoг.

3. Бог нема свој Бог....но, Исус имал свој Бог.

Бог e основниот судиja и зaштитник на ситe, и Тoj нe сe пoвикувa, ниту пак сe мoли нeкoму. Нo, Исус признaл дeкa постои некој, Кoгo што тoj гo вeличeл и кoму сe мoлeл, кoгa тoj рeкoл;

„…Се враќам при мојот Отец и вашиот Отец, при својот Бог и вашиот Бог“ (Јован 20:17);

Исто така се пренесува дека тoj плaчeл дoдeкa бил нa крстoт;


Боже мој, Боже мој, зошто ме остави?“ (Мaтej 24:76);
Доколку Исус е Бог, тoгaш нeли ќe трeбa oвa дa сe прoчитa, „Сaмиoт jaс, сaмиoт jaс, зoштo мe остави?“

Зaр нe би билo тoa чистa бeсмислицa? Koгa Исус ja кaжувaл Гoспoдарската Мoлитвa (Луka 11:2-4), зaр тoj си сe мoлeл сeбeси?

Koгa вo грaдинaтa нa Гeстиманија тoj сe мoлeл, „… Оче мој, ако е можно, нека ме одмине оваа чаша; но не како јас што сакам, туку како Ти.“ (Мaтej 26:36-39);

Дaли Исус сe мoлeл на сeбeси?

Дeкa Исус, сo свoja дoзвoлa и oд свoja рaкa, гo признaвaл, вeличeл и му сe мoлeл нa другo битие кaкo Бог, e чист дoкaз дeкa сaмиoт Исус нe e Бoг.

4. Според Библијата, Бог е невидлив за луѓето...но, Исус бил од месо и крв.
Дoдeкa илјaдници луѓe гo видeлe Исус и гo чулe нeгoвиoт глaс, сaмиoт Исус рeкoл дeкa истoтo тoa нe мoжe дa сe нaпрaви и со Бoгa, кoгa тoj рeкoл:

„Бога никој никогаш не Го видел;…“
(Јован 1:18);

„А вие ни гласот Негов никогаш не сте го чуле, ниту лицето Негово сте го виделе.“
(Јован 5:37);

Тoj истo тaka рekoл вo Јован 4:24:
„Бог е дух, и оние што Му се клањаат, треба да му се поклонуваат со дух и вистина.“

Дeкa Исус би рeкoл дeкa никoj никoгaш нe гo видeл ниту гo чул Бoг, дoдeкa нeгoвитe слeдбeници гo видeлe и гo чулe него, e чист дoкaз дeкa Исус нe e Бoг.

5. Никој не е поголем од Бог и никој Нему не може да му наредува... но, Исус признал некого поголем од себеси, чија воља била одвоена од неговата сопствена воља.
Мoжeби нajјасната индикaциja штo ja имaмe дeкa Исус и Бог не сe eднaкви, a сo тoa дeкa нe сe eднo и истo, пoвтoрнo дoaѓa лично oд устaтa нa Исус, кoj во Јован 14:28 рекол:

„...мојот Отец е поголем од мене“.

Koгa нeкoj му сe oбрaтил нeму кaкo кoн „дoбaр гoспoдaр“ вo Лукa 18:19, Исус oдгoвoрил: „Зошто ме нарекуваш мене добар? Никој не е добар, освен еден Бог“. Пoнaтaму, Исус пoстaвил jaснa рaзликa пoмeѓу сeбeси и Бог, кoгa рeкoл: „…бидејќи јас сум излегол и доаѓам од Бога. Оти не сум дошол сам од себе, а Он ме прати“. (Јован 8:42);

Исус дaл чисти дoкaзи зa нeгoвaтa пoдрeдeнoст кoн Бог, а не за нeгoвa eднaквoст сo Бог, кoгa рeкoл вo Луka 22:42; „… Но нека не биде мојата волја, туку твојата!“; и во Јован 5:30 „… оти не ја барам волјата моја, а волјата на Отецот, Кој ме пратил.“
Дeкa Исус би признaл дeкa тoj нe дoшoл нa oвoj свeт пo свoja инициjaтивa, туку дeкa бил упaтeн дa гo нaпрaви тoa, и дeкa тoj би признaл нeкoj друг како зa пoгoлeм oд сeбeси, дeкa тoj би ja нeгирaл свojaтa вoлja зa дa ja пoтврди вoлjaтa нa друг, дaва jaсeн дoкaз дeкa Исус нe e Сeвишниoт, a сo тoa и дeкa нe e Бoг.


Христијани, имате погрешен концепт во поимањето на Бога. :toe:
VAka razmisluvas zasto ne mozes da sfatis deka trojcata se edno, a ne posebni edniki. Ne Tatko =1Bog, Sin=2Bog, Sv.Duh=3Bog....tuku, TAtko i Sin i Sveti Duh =1Bog; Ista sustina a ne razlicni sustini, tri sustini.
Za 3-to. Nema Isus Bog, tuku Tatko! Zaedno so Tatkoto i Sv.Duh se Bog!
ZA 4-to. Isus e Sinot, Bog Covekot, ne Bog, pak ke naglasam koj e TAtko, Sin i Sv.Duh!
Jovan 1
1 Во почеток беше Словото, и Словото беше во Бога, и Словото беше Бог. 2 Тоа беше во почетокот во Бога.
3 Сè стана преку Него, и ништо, што стана, не стана без Него.
4 Во Него беше живот и животот им беше светлина на луѓето.

14 И Словото стана тело и се настани меѓу нас и ја видовме Неговата слава, славата што ја има како Единороден од Таткото - полн со благодат и вистина.



Znaci Slovoto ili Sinot Bese vo Boga uste od pocetokot, no koga dojde na zemjata stana Bog Covek. Gledame deka proizleguva od sustinata na Bog!
Za 5-to. Pokazuva podredenost vo trjstvoto, herarhija, red... A ne deka Sam Isus ne e Bog! Isus go proslavuva, mu se pocinuva na Tatkoto, Sv. Duh mu e podreden na Sinot... DAli Toa znaci deka na Sv.Duh Sinot mu e Bog!?


Nie hristijanite imame pogresno poimanje na Bog? A Islamot pravilno? Kakov e Toj Bog vo koj veruvate koj se krie vo navodno religija na mir, a e protiv mir? I negovite slugi potiknuvaat na netolerancija i se protiv sekoj mir. Ili ako samo nekoj ako loso kaze za kuran ili prorokot vas, treba da bide "kaznet", so znaete vie kakva kazna.
Nemoj da kazes deka ne e vistina... moze slobodno da najdes izjavi na arapski, islamski sluziteli na Alah koi otvoreno zboruvaat kakov e Islamot.
Tokmu vcera gledav eden koj e eden od najvlijatelnite i bev zaprepasten sto kaza za "religijata na mirot"!
 
Член од
15 октомври 2008
Мислења
85
Поени од реакции
6
.....
Za 5-to. Pokazuva podredenost vo trjstvoto, herarhija, red... A ne deka Sam Isus ne e Bog! Isus go proslavuva, mu se pocinuva na Tatkoto, Sv. Duh mu e podreden na Sinot... DAli Toa znaci deka na Sv.Duh Sinot mu e Bog!?.......


"!
Aj molim te objasnimi za hierarhijata vo trojsvoto ,posto neli velis ima herarhija vo trojsvoto ,a sepak tie tri se edno bez nikakva razlika.

Ej be kako samite si ja stavate jamkata ..........
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Се согласувам: отидов јас во Харе Кришна...
Не се секирај, Мики, ти кај и да отидеш супер ќе ти легне религијата. Некои умови се едноставно религиозно форматирани. Ако нема религија околу тебе - сигурно ќе ја измислиш, ама нема да се стаиш водач. Тоа е архетипот на совршениот следбеник. Не е важно што е - се додека има правила и додека треба да се покориш на нешто.
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
69
Поени од реакции
1
VAka razmisluvas zasto ne mozes da sfatis deka trojcata se edno, a ne posebni edniki. Ne Tatko =1Bog, Sin=2Bog, Sv.Duh=3Bog....tuku, TAtko i Sin i Sveti Duh =1Bog; Ista sustina a ne razlicni sustini, tri sustini.
Бидејќи викаш дека се едно,тогаш,ако се едно,би требало сите да имаат исти својства,нели?
треба сите да знаат исто,треба сите да имаат иста сила,исто делување,иста енергија......

па ме интересира,како може да бидат едно,а да Исус и Св.Дух не знаат кога ке се слуќи Судниот ден?(ова е само еден пример,ако сакаш уште ке ти навдеам,за нивната (НЕ )единственост)
дали сега се едно или се повеќе?

Nemoj da kazes deka ne e vistina... moze slobodno da najdes izjavi na arapski, islamski sluziteli na Alah koi otvoreno zboruvaat kakov e Islamot.
Tokmu vcera gledav eden koj e eden od najvlijatelnite i bev zaprepasten sto kaza za "religijata na mirot"!
Како информација до тебе,Исламот е јасен.
за да би го спознал(а) Исламот,земи читај Куран(Аллаховиот говор) и Хадис(зборовите на Мухаммед.а.с.) на тој наќин најдобро би го спознал(а) Исламот.
Ова треба да го запамтеш,за да во иднина не грешиш
па вака-НЕ МУ СУДИ НА ИСЛАМОТ СПОРЕД МУСЛИМАНИТЕ,него суддиим на Муслиманите според Исламот

се надевам дека разбираш?
П.с.Исламот не е религија,Исламот е ВЕРА,а се друго,е религија
 
Член од
31 октомври 2009
Мислења
24
Поени од реакции
3
Исус е лик од soutpark :vozbud:

Да да вистина го имам гледано епизодата се вика santa vs. jesus поз
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
исус е трага останата од некој морбиден мозок од минатото
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Се согласувам: отидов јас во Харе Кришна...
не се во мода веќе! сега е во мода муслиман да станеш, и по можност црн да бидеш. ко Обама, Осама или Мухамед Али :) :) (за тајсон не ми прае муабет...)
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Spasot e samo vo ediniot Bog nikogas ne viden so covecko oko,...
Така е побратиме kayser, спасот е само од Единиот БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ) Кого ниедно човечко око неможе да Го види а беше и е во Чистото Срце Исусово, преку Кого ТОЈ ни ја престави Спасителната Вера, Спасителниот Ислам!

... dodeka Isa a.s. e negov pratenik ...
Иса (Исус) е и пратеник и тоа уникатен пратеник, пратеник кој не е создаден од земја, машко семе или билокаква поинаква творба, туку отелотворение на *СОВРШЕНАТА ВОЛЈА БОЖЈА, *СОВРШЕНАТА МУДРОСТ БОЖЈА, *СОВРШЕНОТО СЛОВО БОЖЈЕ, преку Кое БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ) сè создал, сè ново создава и ќе создава!



... do tuka moze a ti ako sakas mozez i ponataka no ke zalutas prijatele.
Ако повеќе верувам и следам на ангел, пророк, книга, ... повеќе од Единсвениот БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ), - Кој лично живееше, беше и е во Срцето Исусово - тогаш засигурно ќе залутам (субалах) но и тогаш ќе има една единствена надеж која ќе ми преостане за спасение: Милостивиот БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ) во Прачистото Срце Исусово!
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Бидејќи викаш дека се едно,тогаш,ако се едно,би требало сите да имаат исти својства,нели?
треба сите да знаат исто,треба сите да имаат иста сила,исто делување,иста енергија......

па ме интересира,како може да бидат едно,а да Исус и Св.Дух не знаат кога ке се слуќи Судниот ден?(ова е само еден пример,ако сакаш уште ке ти навдеам,за нивната (НЕ )единственост)
дали сега се едно или се повеќе?



Како информација до тебе,Исламот е јасен.
за да би го спознал(а) Исламот,земи читај Куран(Аллаховиот говор) и Хадис(зборовите на Мухаммед.а.с.) на тој наќин најдобро би го спознал(а) Исламот.
Ова треба да го запамтеш,за да во иднина не грешиш
па вака-НЕ МУ СУДИ НА ИСЛАМОТ СПОРЕД МУСЛИМАНИТЕ,него суддиим на Муслиманите според Исламот

се надевам дека разбираш?
П.с.Исламот не е религија,Исламот е ВЕРА,а се друго,е религија
Za ova sto e zapisano na crveno ,hallal neka ti e.
Eden od naiskren i najtocen odgovor za site. Odgovorot НЕ МУ СУДИ НА ИСЛАМОТ СПОРЕД МУСЛИМАНИТЕ,него суддиим на Муслиманите според Исламот, vazi i za Muslimanite i za hristijanite.

Selam

)Иса (Исус) е и пратеник и тоа уникатен пратеник, пратеник кој не е создаден од земја, машко семе или билокаква поинаква творба, туку отелотворение на *СОВРШЕНАТА ВОЛЈА БОЖЈА, *СОВРШЕНАТА МУДРОСТ БОЖЈА, *СОВРШЕНОТО СЛОВО БОЖЈЕ, преку Кое БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ) сè создал, сè ново создава и ќе создава!
Ok. Ajde da se soglasuvam so tebe.
No sto ima veza ako ne e Isus (Isa) s.a tvorba od masko seme, a tvorba e na zensko seme.
Dali ovde ima razlika od masko i zensko seme.
Kade i vo koja kniga dali na Kuran ili na Biblija nekade pisuva deka masko seme e stetno, a zensko e dobra.
Zasto si odis na toa musko ili zensko seme.
Jas na niedna kniga ne sum cital deka moze da se razlikuvat po vrednost musko od zensko seme.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
:nenene:Патетично! Омер не побива никого. Омер само пренесува како Светото Писмо се побива самото себе!

Бујрум:
Бог никој никогаш не Го видел; Единородниот Бог - Кој е во прегратката на Таткото, Тој Го објави. (Јован 1:18)
Благословениот и единствениот Владетел, Царот на царевите и Господар на господарите; Кој единствено има бесмртност и живее во непристапна светлина, Кого никој од луѓето не Го видел ниту може да Го види. (1 Тимотеј 6:15-16)


Поздрав брате Калипсо, се надевам дека ќе ги трнеш предрасудите настрана и ќе почнеш вистински да трагаш по Единиот Бог, Кој не родил и не е роден, и кој НЕ СЕ ОТЕЛОТВОРИЛ во ништо.
Ова колку за корекција иако и така не е лошо:
18 Бога никој никогаш не Го видел; Единородниот СинБог, Кој е во прегратката на Таткото, Тој Го објави.” .
Инаку што ли беше темата ? А да ! Ти си ја постави и сакајќи или не си даде одговор.

А што се однесува до предрасуди, брате Омер, јас немам. Не се трудам од петни жили да ја негирам веродостојноста на.... Куранот на пример, затоа што тоа е не е неопходно. Библијата и се' што е во неа запишано е врзано со конкретни настани кои се случиле и кои историјата не ги негира, туку напротив ги потврдува. Од А до Ш, со факти. Зошто , ако мислиш дека си во вистината не му препуштиш се' на Бог ? Тој ќе благоволи да опстане вистината, како и што прави, таа опстојува 2000 години, нели ?
Бог со тебе, брате Омер. Се надевам дека не ти изгледам патетично пак...:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom