Замислете свет без Бог

DonRistovski

Peace Disturber
Член од
1 септември 2009
Мислења
3.521
Поени од реакции
4.304
Замислен ми е...

Светот е и онака без бог па шо!?
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Темава од една страна ми звучи апсурдно како и - замисли го светот без себеси во него, како да не постоиш. А од друга страна - замисли го светот без дедо Мраз.
Не постои Бог што е издвоен од нас самите, самите ќе си судиме. Само што некои сметаат дека добро се познаваат себеси па можат се да си простат.
 
K

kat.<3

Гостин
Темава од една страна ми звучи апсурдно како и - замисли го светот без себеси во него, како да не постоиш. А од друга страна - замисли го светот без дедо Мраз.
Не постои Бог што е издвоен од нас самите, самите ќе си судиме. Само што некои сметаат дека добро се познаваат себеси па можат се да си простат.
Чистиот по срце секогаш ќе ја наоѓа вината во себе.а оној кој е далеку од Бог ќе ја бара во другите, и ова е оној кој мисли дека се што прави ќе биде простено, зашто е добро во неговите очи.. "Не е секогаш доволно да ти простат другите, некогаш мораш да си простиш на самиот себе", ова е она што го научив од животот, но за ваков човек ова е чувство кое не постои.[FONT=&quot]

[/FONT]
 
Г

Господ

Гостин
Зошто да замислувам нешто што веќе го доживувам
докази за постоење за бог:Книга од неколку стотици страни од група автори(непотврдени факти)
докази за непостоење:Недефиниран број,секојдневно се печатат нови книги contra дедо боже(цврсти факти најчесто со експеримент)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Дај наведи ни некој од тие „цвтрсти„ факти, кои паѓаат не со контра-доказ, туку со здрав ум.

А у кој твој пост па има било што ново?
Во секој.

За оние кои сакаат да поднаучат и ги интересира христијанската православна вера, секогаш има по нешто нови и непознато.

За оние кои се „контра„ мојата вера, нека не денгубат со моите постови-тие веќе „знаат се„.
 
Г

Господ

Гостин
Нели е што знам поверодостојно содавањето на материја при големата експлозија отколку откако некој момак дувнал во прашина
а што има ново да се каже во врска со нешто што не расте и не се развива навистина не можам да сватам
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Нели е што знам поверодостојно содавањето на материја при големата експлозија отколку откако некој момак дувнал во прашина
а што има ново да се каже во врска со нешто што не расте и не се развива навистина не можам да сватам
Мики тоа го сфаќа, и ко што гледам со години овдека све нови и нови работи кажува за христијанството. Па после му се љутат и неговите ;)
 
Г

Господ

Гостин
Да се е ново.
Секој месец искача нов patch за библијава сигурно една страна била коа ја напишале и секој месец update праеле,багови поправале нови ствари ова она
алиии џабе пошо има поише багови од alpha верзија на Windows Vista
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Кај мене беше токму спротивното, како мал многу верував во Бог, знам се молев и имаше ефект дали е автосугестија или не но делуваше, но потоа ептен се разочарав ми умреа некои блиски а јас се молев за да не биде така а Бог со своето предзнаење знаел што ме чека без разлика на моите молитви.
После се запознав и со други религии а секоја од нив тврдеше дека само таа дава рецепт за вечно спасение.
После будизмот како атезам. Па доста читав атеистички мислители кои имаа јаки докази и така на крај што се вели на старост се откажав. Во филмот магнолија еден старец на 80сетина години вика човек на овие години сваќа дека животот нема смисла.
 
Г

Господ

Гостин
Јас пак уште на предшколска возраст веќе го сметав животот за безсмислен најмногу поради мојата желба да знам се ама буквално да научам се зас се(да детска желба знам ама ете ми останала жедта за знаење)а со само 70 години таа желба е прилично невозможна и затоа го гледам животот како голем апсурд и уште од тоа време престанав да и верувам на баба ми дека "дедо боже ми седи на десно рамо".
 

El 'Borracho

Riot Maker
Член од
18 јули 2009
Мислења
822
Поени од реакции
238
Немаше да се прашуваме за мистериите во стариот Египет, немаше да има евреи а со тоа и втора светска војна, немаше да има христијани, а со тоа ни Ватикан ( Градот со најголемите уметничи дела на најголемите уметници ), немаше да има муслимани и сеуште ќе постоеа кулите близначки, немаше да има протестанти затоа што немаше да има католици, немаше да има будизам а со тоа и јога ( најдобриот начин за смирување на телото и духот ), немаше да постои Конфучие, а со тоа ни толку богата древна историја на кинезите и јапонците, немаше да постојат секти, немаше да постојат атеисти затоа што немаше да постојат верници. Бог е надеж. Без него во светот немаше да има надеж и немше да се надеваме дека утре ќе биде подобро
 

Kajgana Shop

На врв Bottom