Доселувањето на Албанците во Македонија

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
Nie ne postavuvame Albanski linkovi tuka nikogas , i nikoj nego rece toa .

Српската енциклопедија беше земана за “аргумент“ од тебе или од Влора, на темата за Потеклото.

Затоа и ти ја спомнав. Со свој камен по глава.
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
902
Поени од реакции
123
Српската енциклопедија беше земана за “аргумент“ од тебе или од Влора, на темата за Потеклото.

Затоа и ти ја спомнав. Со свој камен по глава.
So svoj kamen ti si udren , posebno so "enciklopedija" , zatoa i gi izbegavate vasite kritiki ..
Kade e toj DEFTER sto se vadite celo vreme ko bajagi najgolem argument ?
Kade pisuva za vas Makedonci vo toj Turski DEFTER da vidime ?
 
A

anaveno

Гостин
Во нивните т.е албанските пцовки кога не омаловажуваат нас Македонците не нарекуваат ШКИ
а Шкипе-тари за нив како за нивно национално име
Џабе ли Турците ги викале Ал-Арнаут (отишле,не се вратиле)?
ШКИ=ШКИПЕТ...ОДИ,ПАТ
ШКОЈ( Шкип)=ОДИ

ШКИ=НОМАДИ

тоа име не им е одамна....така почнале да ги (и се) викаат веројатно кога дошле во контакт со населението од Егејска Мк....
пред тоа,пред 2-3 века,никаков Шкип....
само Ал-Арнаут....

Шкја-Шкиа е и област во Албанија,тоа е израз за т.н. словени,ама и тој не е древен,туку откога дошле Турците и сите други со нив...
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
So svoj kamen ti si udren , posebno so "enciklopedija" , zatoa i gi izbegavate vasite kritiki ..
Kade e toj DEFTER sto se vadite celo vreme ko bajagi najgolem argument ?
Kade pisuva za vas Makedonci , vo toj Turski DEFTER da vidime ?

Турците имале два типа на “дефтери“, еден за попис на верниците а друг за плаќањето на даноците.

Оригинална верзија на турски јазик се чува во архивите во Истанбул, издадени 1972 од Институт за Блискоисточни студии (Ориентален Институт)

Меѓутоа, со или без дефтерите, пак докази спротивни на тоа тврдење немате.
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
902
Поени од реакции
123
Турците имале два типа на “дефтери“, еден за попис на верниците а друг за плаќањето на даноците.

Оригинална верзија на турски јазик се чува во архивите во Истанбул, издадени 1972 од Институт за Блискоисточни студии (Ориентален Институт)

Меѓутоа, со или без дефтерите, пак докази спротивни на тоа тврдење немате.
Bez da vidam original , pa ic ne vi veruvam .. Posebno deka e napisano Makedonskata nacionalnosT , a deka Albancite bile dojdenI , znaci toj Defter nemate vo original , bar dosega ne e videno ..

Sto e BRATE , nemas odgovor za ova ??
Ilis so ist stil , brisenje na postovite ?


Pa ti Gospodine Moderatoru i drugite , tvrdite cel zivot so vasite linkovi deka ste ANTICKI MAKEDONCI dodeka od druga strana ja podrzuvate "enciklopdeijata" koi ve pravi kao Sllavjani , za toa izgleda sega nemate problem ?
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.176
Поени од реакции
4.133
Јас се сеќавам дека коа бев основно по историја учевме за качаците,за теророт нивни врз Македонците,иселувањето па населување на Албанци.Од каде сега едно пишување во енциклопедија олку галама се крена???:toe:
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
902
Поени од реакции
123
Јас се сеќавам дека коа бев основно по историја учевме за качаците,за теророт нивни врз Македонците,иселувањето па населување на Албанци.Од каде сега едно пишување во енциклопедија олку галама се крена???:toe:
A sto si ocekuval da ucis ?
Prava Istorija li ?
Go nema toa vo ovaja drzava .
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.176
Поени од реакции
4.133
Pa ti Gospodine Moderatoru i drugite , tvrdite cel zivot so vasite linkovi deka ste ANTICKI MAKEDONCI dodeka od druga strana ja podrzuvate "enciklopdeijata" koi ve pravi kao Sllavjani , za toa izgleda sega nemate problem ?
Да се биде Славјанин е гордост.Да се пишува на кирилица е гордост и чест посебно кога таа азбука е настаната на 30 км воздушна линија од местово каде што живеам.Е сега дали тие Славјани се движеле во правец север-југ или обратно ќе видиме.Како било тоа не е темата има доста теми за Славјаните.:wink:

A sto si ocekuval da ucis ?
Prava Istorija li ?
Go nema toa vo ovaja drzava .
"Права историја" е релативна работа посебно на Балканов.:toe:
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
902
Поени од реакции
123
Solid;2959929]Да се биде Славјанин е гордост.Да се пишува на кирилица е гордост и чест посебно кога таа азбука е настаната на 30 км воздушна линија од местово каде што живеам.Е сега дали тие Славјани се движеле во правец север-југ или обратно ќе видиме.Како било тоа не е темата има доста теми за Славјаните.:wink:

"Права историја" е релативна работа посебно на Балканов.:toe:
Nie ne sme ucele za vas nikogas a ni pisuvale deka ste Kacaci ili dojdeni , ili pak sto e pogadno kako vie ste ucele za nas ( iako vie ste dojdeni ).
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Која е поврзаноста на Кавказ со Италија и Илирикум?

Валда ќе ти стане појасно:

Албанои се споменува како Илирско племе, меѓутоа Илирите го зафаќале целото Јадранско крајбрежје.
Затоа потенцирањето дека од целата таа територија од Истра до Епир, Албанците кои себе се нарекуваат поинаку, а денес водејќи етимолошко потекло од Албанои и локација Албанополис, име кое нема никаков историски континуитет, да бидат единствените со Илирски гени или единствен јазик во кој преостанале Илирските елементи, е за мене лично тенденциозно.

Потребен е повеќе од еден извор, мислејќи на античките цитати, за да се потврди ова тврдење.
Сам постави прашање, сам и одговори на прашањето. Симпли е.

Некој наоѓа три-четири албании, на различни локации. Секоја си има некаков континуитет временски, до одреден временски период и тачка!
За Албанија на Балкан, не зборува само Полибиј, туку и Птоломеј, исто и Плини постариот! Илирикум некогаш се сметал Балканскиот полуостров, некогаш и местото крај јадранското крајбрежје. Исто било и со Македонија, во врска со Јадранското крајбрежје.

Мислам дека ти фалат оригинал извори.

A ти го бараш континуитетот на вакви фејк (без)"извори".

The Byzantine historian Michael Ataliota recorded the migration of
Albanians into the region of today's Albania around 1043 AD when a few
thousands of Byzantine mercenaries and their families, who were
previously brought as Arabian slaves from the Caucasus to Sicily, were
settled on the other side of the Adriatic Sea.:nesvest::nesvest:

(Michael Attaliota: Historia, Corpus Scriptorum Historiae Byzantinae. Impensis ed. Njeberi, Bonnae)
Тогаш, еве го целиот документ.
Може да ми кажеш, каде го читаш тоа што си го напишал?

1038, 1042, 1078
Michael Attaleiates:
The First Byzantine References

Michael Attaleiates was a Byzantine lawyer and historian who rose to high office under the emperors Romanus IV (r. 1067-1071) and Michael VII (r. 1071-1078). His 'History', covering the years 1034-1079, is a largely eyewitnessed account of political and military events in the Byzantine Empire. It was during this period that the Byzantine Greeks first took note of the Albanians as a people.


When the Emperor Michael (1), who passed away in piety and whose home is known to have been the province of Paphlagonia, took up the sceptre of the Byzantine Empire, the Agarene (2) people in Sicily in the West were defeated by Byzantine naval and land forces.
And had not the well-known George Maniakes, who had been entrusted with the general command, been eliminated on the slanderous accusation that he was hungry for power, and had not the military command of the war been transferred to others, that large and renowned island, blessed with large cities knowing no lack of precious goods, would still be under Byzantine control. Now, however, jealousy has destroyed not only the man and his endeavours, but also that enormous undertaking (3). For when subsequent commanders made base and shameful plans and decisions, not only was the island lost to Byzantium, but also the greater part of the army. Unfortunately, the people who had once been our allies and who possessed the same rights as citizens and the same religion, i.e. the Albanians and the Latins, who live in the Italian regions of our Empire beyond Western Rome, quite suddenly became enemies when Michael Dokenianos insanely directed his command against their leaders...
Constantine IX Monomachos (4) proved to be more benevolent on the imperial throne than his predecessor. He conveyed imperial honours and gifts to almost everyone with ambition, and delighted his subjects. Suddenly storm clouds gathered in the West and threatened him with nothing less than destruction and expulsion from the throne. The aforementioned George with the surname Maniakes, thirsting for blood, began an uprising in the Italian part of the Empire with Byzantine and Albanian soldiers there, being offended because the emperor had shown him a lack of respect and fearing the emperor in view of previous hostilities. He caused great turmoil in the rest of the army opposing him and took it over. After having set up his camp at a two days' march from Thessalonika, he made his attack on the imperial camp in the evening...
When this had taken place and the usurpers had gradually calmed down, another disaster began to take its course and to spread like a poisonous weed intent on destroying the crops. The danger came from the city of Epidamnus (Durrës). The Protoprohedros Duke Basiliakes, who had been sent there by the emperor, having succeeded in avoiding Bryennius and withdrawing from Adrianopole, took over Durrës and assembled an army there from all the surrounding regions. By soliciting support for his side by means of substantial gifts, he succeeded in having the Franks enter his territory from Italy and attempted to make use of them for his side. By various pretences and means, he collected money from everyone under his order and command, set up a list and used as a pretext for this arms buildup the fact that he intended to attack Bryennius as a renegade. Once he had ensured that he had indeed assembled a large army and forces fit for action, composed of Byzantine Greeks, Bulgarians and Albanians and of his own soldiers, he set off and hastened to Thessalonika...


http://www.albanianhistory.net/texts15/AH1038.html


Со фејк, фактој?

Kako moze Gegskiot gen,onoj arabskiot,koj go ima samo kaj niv,da bide povrzan so trakijcite?
A Ali Baba?
Potoa,skoro 20% Kurdi/Gegi,gen prisuten samo kaj niv?

Koj trakijski jazik kaj Shqiptarite?
Onie zborovi koi se import?

Po taa logka,nie sme amerikanci,imame kompjuter,maus,:kesa:
Toa li e vrskata so trakijcite?

Genot?

Go ima vo Bosna skoro kolku vo Mk-Shqiptarite,i za cudo,tie bosanskite srbi,ne zboruvaat shqiptarski,opppsss...trakiski:pos2:

Sekoj jazik verojatno ima import.....
No ima i cvrsta baza...

Steta sto Banu Ghassan edni se arabizirale uste mnogu rano,drugi stanale Evrei vo Etiopija....
Tretive,dali go cuvaat originalniot jazik?
Ima avtori koi go istrazuvale toj jazik....pa ke vidime...
Bazata im e totalno alien za IE podracje....

Nekoi avtori za analogija,go sporeduvaat Baskiskiot...
megutoa,prasaj Bask za reka,vika ibar(Ebro rekata primer)...
ibar=bara,ribar,Ibar reka

isto i cavka..i t.n...

a nasive?

trakiski a?

nikoj ne mora da bide lingvist,samo troa um...
Кој е тој арапски ген бе?

И шо бара кај Македонците Индијски ген!? А?

Уствари не знам ни зошто ти куцам, си губам време без везе.

Da de...ti ete najdi teorija koja ke go objasne genetski meshaniot karakter na deneshnata Albanska populacija.Site teorii do sega se so edno genetsko poteklo sto ne e vistina,a ne e vistina nitu za Albancite nitu za bilokoj vo Evropa.Ova e najrealna teorija zatoa sto gi objasnuva jazicnite osobini na Albanskiot jazik,genetskata vrska so Trakiskite pleminja i Slovenskoto vlijanie.Vsushnost ovaa teorija najdobro se poklopuva so deneshniot heterogenetski sostav na Albancite.Inaku ne sum lingvist,no ne veruvam deka ti si pogolem avtoritet od posoceniot.
Sto se odnesuva do Manu ... Manu se bavi so prisustvoto na Albanci na teritorijata na R. Makedonija za sto ima i pravo i dolznost so istoriski potvrdeni podatoci toa da go kaze.Ako Albancite se Iliri,tie ne se avtohtoni na ovaa teritorija.Toa prasanje go razreshil Filip II i se zadrzha se do 1 svetska vojna.
Drugo e prashanjeto ako Albancite se Traki,Dardanci itn...Toa se zamkite na ednocentrichnite teorii,zatoa sto ne sekogash se vklopuvaat na golemonacionalnite politiki.
Денес и Македонците се хетерогена нација, и Србите, па дури и Германците!
Не знам од каде тука, причина да почнеш да бараш име на народ по рамковен договор.
Јас не сум лингвист, ама имам пријатели лингвисти, Македонци(повеќето), кои во меѓувреме се восхитени од тоа што дознаваат и истражуваат албански јазик, и сите негови форми, и се восхитуваат на тоа како еден јазик од Кафказ, да поседува толку многу архаизми. Ако некој се фали, дека тие се од македонскиот јазик, онда зошто Македонскиот јазик ги нема во катадневната употреба нив, туку мора да ги бара некогаш со етимологии.
Очито ни јас тебе, а ни ти мене не можеш да ме разбереш и убедиме ич адер, ама јас можам и да ти покажам неколку примери за тоа дека Албанскиот јазик е еден од најстарите јазици на светот, и даска, отскочна за неколку светски јазици. Или еден дијалект на старогрчкиот јазик, кој итекако не е денешниот Славјано-Македонски, туку Славјано-Македонскиот е само една микстура и во себе интегрира стари антички зборови.

Џабе ли Турците ги викале Ал-Арнаут (отишле,не се вратиле)?
ШКИ=ШКИПЕТ...ОДИ,ПАТ
ШКОЈ( Шкип)=ОДИ

ШКИ=НОМАДИ

тоа име не им е одамна....така почнале да ги (и се) викаат веројатно кога дошле во контакт со населението од Егејска Мк....
пред тоа,пред 2-3 века,никаков Шкип....
само Ал-Арнаут....

Шкја-Шкиа е и област во Албанија,тоа е израз за т.н. словени,ама и тој не е древен,туку откога дошле Турците и сите други со нив...
Исто и ова е без извор, како и секој проблем на славјаните коа се соочуваат со Албанците.

Хипотези... хипотези...

Барем имагинацијата функционира одлично.

П.С.

ШКИ - ШКОЈ

Колку само вистинито. Ја викам одјебете од фантазијата Пелазги-Белазги(славјани), тапа ви е теоријава, вие по глава се чукате со камења на Грците и на Србите.

Видиш, што убаво име ви дале Албанците. Шки-Шкој, од кај шкој(?), од зад Карпати. Хау хау хау...
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
Вртелешка да ти дајме една, бидејќи се вртиш у место.

Врската меѓу трите е лесно да се определи - ХРОНОЛОШКИ

Оттаму лесно доаѓаме од Кавказ, до Италија па до Балканот.

Доколку постираните книги со автори и страни за тебе се “фејк“ ондак имаш бааги селективна историја.
Тенденциозно го бираш она што би ти се вклопило во националистичката теорија, меѓутоа самиот си свесен дека дупката, односно неповрзаноста на твоите вишфул теории е преголема.


П.С. Албанската вебстрана не ги преведва точно текстовите, како што беше случај со Албанското востание. Постојано премолчани или скокнати делови, фингирани прикаски за да се избегнат фактите.


Бесполезно се дискутира со тебе.
На книгата се одговара со книга. Не со фрустрации.
Ај со здравје.

Bez da vidam original , pa ic ne vi veruvam .. Posebno deka e napisano Makedonskata nacionalnosT , a deka Albancite bile dojdenI , znaci toj Defter nemate vo original , bar dosega ne e videno ..

Sto e BRATE , nemas odgovor za ova ??
Ilis so ist stil , brisenje na postovite ?


Pa ti Gospodine Moderatoru i drugite , tvrdite cel zivot so vasite linkovi deka ste ANTICKI MAKEDONCI dodeka od druga strana ja podrzuvate "enciklopdeijata" koi ve pravi kao Sllavjani , za toa izgleda sega nemate problem ?

Види, дали ти ќе одбереш да веруваш или не, мене баш ме заболе. :)

Да беа вашите академици кадарни и да не постоеја тие дефтери ( кои нажалост не се во моја приватна сопственост) ќе ги демантираа многу успешно.
Меѓутоа премногу автори ги имаат студирано турските архиви и добро се знаат фактите.

Мене ми велиш, немам одговор? Па колективно слепило изгледа ве зафатило и не ги гледаш постовите со цитираните и скенирани дела од автори со име и презиме.

Постовите ги бришам како кај вас така и кај нас, доколку имаш забелешки и сигурен си во обвинувањата, повели повикај ме за одговороност пред надлежните на форумот.
А доколку шпекулираш и изигруваш жртва обвинувајќи ме за вашата немоќ да водите нормална дискусија, ќе треба и ти некоја одговорност да понесеш. За да биде фер.

Доколку ги прочиташе моите постови не само на оваа тема меѓутоа и на останатите поврзани со енцклопедијата, ќе знаеше дека јас поддржувам повлекување или ревизија на истата. Меѓутоа, не поради терминот “ Албанци “.

А истиот термин без проблеми ги краси енциклопедиите на скоро сите соседни држави и не само нив.

Незнам што ти останува во случајов, можеш да се расплачеш или да се помириш со фактите.
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
902
Поени од реакции
123
Вртелешка да ти дајме една, бидејќи се вртиш у место.

Врската меѓу трите е лесно да се определи - ХРОНОЛОШКИ

Оттаму лесно доаѓаме од Кавказ, до Италија па до Балканот.

Доколку постираните книги со автори и страни за тебе се “фејк“ ондак имаш бааги селективна историја.
Тенденциозно го бираш она што би ти се вклопило во националистичката теорија, меѓутоа самиот си свесен дека дупката, односно неповрзаноста на твоите вишфул теории е преголема.


П.С. Албанската вебстрана не ги преведва точно текстовите, како што беше случај со Албанското востание. Постојано премолчани или скокнати делови, фингирани прикаски за да се избегнат фактите.


Бесполезно се дискутира со тебе.
На книгата се одговара со книга. Не со фрустрации.
Ај со здравје.




Види, дали ти ќе одбереш да веруваш или не, мене баш ме заболе. :)

Да беа вашите академици кадарни и да не постоеја тие дефтери ( кои нажалост не се во моја приватна сопственост) ќе ги демантираа многу успешно.
Меѓутоа премногу автори ги имаат студирано турските архиви и добро се знаат фактите.

Мене ми велиш, немам одговор? Па колективно слепило изгледа ве зафатило и не ги гледаш постовите со цитираните и скенирани дела од автори со име и презиме.

Постовите ги бришам како кај вас така и кај нас, доколку имаш забелешки и сигурен си во обвинувањата, повели повикај ме за одговороност пред надлежните на форумот.
А доколку шпекулираш и изигруваш жртва обвинувајќи ме за вашата немоќ да водите нормална дискусија, ќе треба и ти некоја одговорност да понесеш. За да биде фер.

Доколку ги прочиташе моите постови не само на оваа тема меѓутоа и на останатите поврзани со енцклопедијата, ќе знаеше дека јас поддржувам повлекување или ревизија на истата. Меѓутоа, не поради терминот “ Албанци “.

А истиот термин без проблеми ги краси енциклопедиите на скоро сите соседни држави и не само нив.

Незнам што ти останува во случајов, можеш да се расплачеш или да се помириш со фактите.
Ne si realen tuka , sakas povlekuvanje na "enciklopedijata" veravotano poradi toa sto ve oznacuva so potekloto na Sllavite , a od druga strana ti svidja toa sto pisuva za Albancite ?

Постовите ги бришам како кај вас така и кај нас, доколку имаш забелешки и сигурен си во обвинувањата, повели повикај ме за одговороност пред надлежните на форумот.
А доколку шпекулираш и изигруваш жртва обвинувајќи ме за вашата немоќ да водите нормална дискусија, ќе треба и ти некоја одговорност да понесеш. За да биде фер.
Ne samo sto gi brises , tuku si mi gi vmesal postovite , kako npr.
Sto e BRATE , nemas odgovor za ova ??
Ilis so ist stil , brisenje na postovite ?
Ovoj post ne bese vo toj istiot .. Ali neka e .
Мене ми велиш, немам одговор? Па колективно слепило изгледа ве зафатило и не ги гледаш постовите со цитираните и скенирани дела од автори со име и презиме.
Ne nemas , izvini , ali nikakov odgovor nemas , toa sto se mucis so tvoj Kavkaz , koji najverovatno Sllavite poteknuvaat od tamu , nisto ne ti pije voda .
Taa teorija e davno izbrisena kaj celiot svet , a i kaj Srbite , izgleda samo kaj tebe ostanalo ..

Pa ti si toj koj si go rekol i cital , Vo Grcija do XVIII vek se zborilo Albanski kako oficijalen . A kolku e daleku Grcija od Makedeonija ?
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Vo vrska so temata i doseluvanjeto na albancite.Edno e vistinito a toa e genoti genetikata sto se veli narodski krvta nee voda.Pikaso moze kolku saka da se povikuva na nekava kvazi albanska istorija sto e sosem normlano za istorija od 19 vek za dokazuvanje na nacija .Vprocem i taa albanija e vestacki sozdadena 1912 od italija i germanija .Mnogu interesen e toj period balkanskite vojni delenje na makedonija i siozdavanje na shiptarija prvobitno sto nezvucelo bas dobro pa preimneuvana vo albanija (kolku tocno neznam )ova podatok od samite albanci.Mislam deka samite albanci treba da se soocat so realnosta i vistinata ne zaradi nas makedoncite tuku zaradi samite sebe .Loso e da zivees a da neznaes sto si i kojsi i edne den ke umres vo golema zabluda.Fakt e deka denesna albanijae sostav od dve plemenski grupacii(TOSKI na jugot I GEGI severot) e jas neznams stoe tolku loso da sekaze deka se GEGO-MIRDITI pleme doseleno od denesen azerbejgjan so doagjanjeto na turcite na balkan.Ako nese ,neka dokazat .Pak ke se navratam ,za volja na vistinata dali ke citate INTERNET na sto mnogu se povikuva picaso ili istoriski knigi seedno.sekoj moze da pisuva i cita sto saka kolku ke gi prifati faktite za vistina toa negovo licno pravo. A najmnogu sakam edno soocuvanje pomegju ALBANSKITE I MAKEDONSKITE istoricari, arheolizi naucnici .zosto albanskite naucnicigo odbegnuvaat neznam. javno soocuvanje pa dase rascistat mngu nejasnotii .:smir:
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Вртелешка да ти дајме една, бидејќи се вртиш у место.

Врската меѓу трите е лесно да се определи - ХРОНОЛОШКИ

Оттаму лесно доаѓаме од Кавказ, до Италија па до Балканот.

Доколку постираните книги со автори и страни за тебе се “фејк“ ондак имаш бааги селективна историја.
Тенденциозно го бираш она што би ти се вклопило во националистичката теорија, меѓутоа самиот си свесен дека дупката, односно неповрзаноста на твоите вишфул теории е преголема.


П.С. Албанската вебстрана не ги преведва точно текстовите, како што беше случај со Албанското востание. Постојано премолчани или скокнати делови, фингирани прикаски за да се избегнат фактите.


Бесполезно се дискутира со тебе.
На книгата се одговара со книга. Не со фрустрации.
Ај со здравје.

Албанците не ги преведуваат текстовите, туку Robert Elsie.

http://www.albanianhistory.net/

Ако мислиш дека погрешно се преведени РОБОВИ ОД КАФКАЗ со некоја друга глупост, може веднаш да го постираш твојот "Србо-нетски"(манипулаторски) извор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom