Кој е вашиот господ?

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
...Пресвета, Единосуштна и Животворна Троица...
 
Член од
20 јули 2009
Мислења
41
Поени од реакции
6
I believe in one secret and ineffable LORD; and in one Star in the Company of Stars of whose fire we are created, and to which we shall return; and in one Father of Life, Mystery of Mystery, in His name CHAOS, the sole viceregent of the Sun upon the Earth; and in one Air the nourisher of all that breathes.

And I believe in one Earth, the Mother of us all, and in one Womb wherein all men are begotten, and wherein they shall rest, Mystery of Mystery, in Her name BABALON.

And I believe in the Serpent and the Lion, Mystery of Mystery, in His name BAPHOMET.

And I believe in one Gnostic and Catholic Church of Light, Life, Love and Liberty, the Word of whose Law is THELEMA.

And I believe in the communion of Saints.

And, forasmuch as meat and drink are transmuted in us daily into spiritual substance, I believe in the Miracle of the Mass.

And I confess one Baptism of Wisdom whereby we accomplish the Miracle of Incarnation.

And I confess my life one, individual, and eternal that was, and is, and is to come.

AUMGN. AUMGN. AUMGN.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
  • Верувам во Единиот Бог Отец, Седржител, Творец на Небото и на земјата, на сè видливо и невидливо;
  • И во Единиот Господ Исус Христос, Син Божји, Единороден, Кој е роден од Отецот пред сите векови: Светлина од Светлината, вистински Бог од Бога вистински; роден, нестворен, едносуштен на Отецот, преку Кого сè станало;
  • Кој, заради нас луѓето и заради нашето спасение, слезе од Небото и се вплоти од Светиот Дух и Марија Дева и стана човек;
  • И беше распнат заради нас во времето на Понтиј Пилат, и страдаше, и беше погребен;
  • И воскресна во третиот ден, според Писмото;
  • И се вознесе на Небото и седи оддесно на Отецот;
  • И пак ќе дојде со слава, да им суди на живите и мртвите, и Неговото Царство ќе нема крај;
  • И во Светиот Дух, Господ, кој живот твори, Кој исходи од Отецот, на Кого се поклонуваме и Го славиме заедно со Отецот и Синот, и Кој говорел преку пророците;
  • Во едната, света, соборна и апостолска Црква;
  • Исповедувам едно крштение, за простување на гревовите;
  • Го чекам воскресението на мртвите;
  • И животот во идниот век. А М И Н
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
Ѓорги Колозов како мал само него го гледав како бог а религијата Колозовизам
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.429
Поени од реакции
58.456
Она горе е Џим Кавизел, аналогно, Кавизелизам :pos2:.
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
За мене лично бог сум јас.

Зошто?

Затоа што јас сум тој кој што одлучува за моите постапки, уште од најмали нозе кога човекот почнува да цица, ако сака ќе почне да плаче и мајката ќе го надои. Подоцна, ако плаче нешто не чини, ако падне не газело како што треба....
Се свое со себе си носам, ако се грижам за себеси ќе бидам здрав прав, ако не се грижам ќе ми тече носот како сега.
Нема господ, буда, алах, овој или оној. Само ЈАС. Не зборам за сите и несакам сега коментари Точкест ти си бил бог, ау...муабет за на бања. ЈАС сум БОГ за МЕНЕ лично, не за тебе или тебе...
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
I will show you what must take place,
I who speak to you am He.
I am the Alpha and the Omega
I am the first and the last, I am alive.
I am the blood of the lamb, I am life.

I am the son of man,
The first born of the dead.
I have the keys of life and death.

I am why a legend is born.

I am coming with the the clouds of heaven
And every eye shall see
Through the darkness of the night.
I am the light of the world, come to see,
I am the king of kings, follow me.

He who believes in me
Shall live beyond the dead
For I am with you until the end.

I am why a legend is born.

A legend is born
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.429
Поени од реакции
58.456
Еве:

И што направивме сега? Јас мислам дека LordDragonII кога ја отвори темава очекуваше некоја дискусија за работите што се наведени во видеото. Ништо од тоа...
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Па обично сум навикната да мислам дека немам бог...
Ама филмот од кој е извадено клипчето го сметам за Библија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom