A1 TV Lite (ONE BoomTV/Vip TV Lite) безжична DVB-T телевизија - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
13 август 2008
Мислења
827
Поени од реакции
101
ако ја нема Нова Тв нема да биде нешто посебно од Он.нет
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
ако ја нема Нова Тв нема да биде нешто посебно од Он.нет
Баш Нова ТВ ако е пуштат ќе бидат нешто посебно:uvo:

Јас да се прашувам,нема ниту една од тие ХРВ,СРБ,БОС телевизии да пуштам,еднаш за секогаш треба да се избрише таа Југо-носталгија на нашиот народ
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.061
Поени од реакции
1.318
Пуштено е ова веќе? Го има некој?
Гледам на сајтот на он.нет само пишува наскоро и нема дадено никаква понуда, колку канали, која цена....ај ако има нешто повеќе инфо нека пише тука!

Едит: Почнав да ја читам темата ама првите 2 страни немаат ништо конкретно, а се брзам, така да се извинувам ако веќе го имате одговорено ова прашање!
Би требало од утре да почнат со работа како нов оператор

ако ја нема Нова Тв нема да биде нешто посебно од Он.нет
Нова Тв е забранета за емитување од страна на Македонската Радиодифузија не дека операторите не ја пуштаат.

http://www.on.net.mk/galerii/Makedonija_vo_baloni/index.html
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Да прашам јас. Ова чудово, DVB-Т телевизија ќе бидеили не? Да се речи само дигитална не е доволно, и MaxTV е дигитална ама не е DVB-T туку IPTV и оди преку кабел.

Јас знам DVB-T е дигитална безжична, со обична антена се фаќа, и сите понови телевизори можат да ја фаќаат. И знам сегде каде има DVB-T е бесплатна, односно DVB-T треба да ја замени сегашната телевизија.
...
Само што прочитав овде, таква телевизија е. На крајот пишува: ... Директор на проектот ДВБ-Т

Е сега на почетокот вели 95% од домаќинствата... Тоа значи дека нема да се плаќа? Или пак македонските програми ќе бидат слободни, а другите кодирани па да ставиш картичка во телевизорот (која ќе ја купуваш од оннет). Или пак сѐ ќе се плаќа?
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
Да прашам јас. Ова чудово, DVB-Т телевизија ќе бидеили не? Да се речи само дигитална не е доволно, и MaxTV е дигитална ама не е DVB-T туку IPTV и оди преку кабел.

Јас знам DVB-T е дигитална безжична, со обична антена се фаќа, и сите понови телевизори можат да ја фаќаат. И знам сегде каде има DVB-T е бесплатна, односно DVB-T треба да ја замени сегашната телевизија.
...
Само што прочитав овде, таква телевизија е. На крајот пишува: ... Директор на проектот ДВБ-Т

Е сега на почетокот вели 95% од домаќинствата... Тоа значи дека нема да се плаќа? Или пак македонските програми ќе бидат слободни, а другите кодирани па да ставиш картичка во телевизорот (која ќе ја купуваш од оннет). Или пак сѐ ќе се плаќа?
Па најверојатно само нашите канали ке бидат и ке мора да идат бесплатно.. а другите најверојатно ке ти треба картица.. и ке треба да се стаи у рисиверите кои што ке треба да ги даваат..
Веке од утре ке се знае повеке.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.061
Поени од реакции
1.318
Да прашам јас. Ова чудово, DVB-Т телевизија ќе бидеили не? Да се речи само дигитална не е доволно, и MaxTV е дигитална ама не е DVB-T туку IPTV и оди преку кабел.

Јас знам DVB-T е дигитална безжична, со обична антена се фаќа, и сите понови телевизори можат да ја фаќаат. И знам сегде каде има DVB-T е бесплатна, односно DVB-T треба да ја замени сегашната телевизија.
...
Само што прочитав овде, таква телевизија е. На крајот пишува: ... Директор на проектот ДВБ-Т

Е сега на почетокот вели 95% од домаќинствата... Тоа значи дека нема да се плаќа? Или пак македонските програми ќе бидат слободни, а другите кодирани па да ставиш картичка во телевизорот (која ќе ја купуваш од оннет). Или пак сѐ ќе се плаќа?
Да ова е дигитална телевизија која се пренесува бежично.Сите канали ќе бидат во DVBT квалитет а подоцна ќе има канали и во висока дефиниција или HD.

Инаку што се однесува до Т-Хоме и нивната ИПТВ е дигитална телевизија,единствена разлика е начинот на пренос то ест тие ја користат нивната инфраструктура од АДСЛ интернет да ги пренесуваат ТВ каналите.Добра работа за Он нет е тоа што кај нив немора да имаш интернет или слично за да гледаш ТВ.Сосема е независно.
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
Да ова е дигитална телевизија која се пренесува бежично.Сите канали ќе бидат во DVBT квалитет а подоцна ќе има канали и во висока дефиниција или HD.

Инаку што се однесува до Т-Хоме и нивната ИПТВ е дигитална телевизија,единствена разлика е начинот на пренос то ест тие ја користат нивната инфраструктура од АДСЛ интернет да ги пренесуваат ТВ каналите.Добра работа за Он нет е тоа што кај нив немора да имаш интернет или слично за да гледаш ТВ.Сосема е независно.
Дали можеш да ми кажеш,спрема ли ОН.НЕТ некој сателитски пакет?
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.061
Поени од реакции
1.318
Дали можеш да ми кажеш,спрема ли ОН.НЕТ некој сателитски пакет?
Неверувам...Сигурно ќе инвестираат во платформата која утре ќе ја пуштат
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.260
Поени од реакции
2.254
А како оди телевизијава? Со рисивер на обичен телевизор или? И рисиверот се наплаќа или го даваат бесплатно на користење како што е случајот со модемите?
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.061
Поени од реакции
1.318
А како оди телевизијава? Со рисивер на обичен телевизор или? И рисиверот се наплаќа или го даваат бесплатно на користење како што е случајот со модемите?
Он нет ќе ја дава опремата бесплатно.
Инаку некои канали можат да се гледаат од тв приемници кои имаат дигитален тјунер вграден ама неможат да ги гледаат ексклузивните канали кои ќе ги нудат.Затоа ресиверот ќе го даваат бесплатно
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.260
Поени од реакции
2.254
Он нет ќе ја дава опремата бесплатно.
Инаку некои канали можат да се гледаат од тв приемници кои имаат дигитален тјунер вграден ама неможат да ги гледаат ексклузивните канали кои ќе ги нудат.Затоа ресиверот ќе го даваат бесплатно
добро е ова, ама имам уште едно прашање:

Сега дома користам кабловска и е побрзана на 4 ТВ приемници. Дали може и како ќе се оствари доколку земам он.нет дигитална ТВ да имам прием на 4те ТВ приемници?
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.579
Поени од реакции
734
добро е ова, ама имам уште едно прашање:

Сега дома користам кабловска и е побрзана на 4 ТВ приемници. Дали може и како ќе се оствари доколку земам он.нет дигитална ТВ да имам прием на 4те ТВ приемници?
Утре ке знаеме сите што и како да причекаме
 

Kajgana Shop

На врв Bottom