Фан Клуб: Барселона

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
9 октомври 2008
Мислења
276
Поени од реакции
14
За мене лично Maxwell>>>>>>>Abidal. Абидал играше добро на стартот од сезоната

ама сега пак е стариот од лани. Дрво.
 
Член од
31 август 2008
Мислења
1.853
Поени од реакции
815
Oва се лоши вести.

Реал не е истиот од лани па да можеме да ги згазиме и без одбрана. Без Абидал одбраната ќе ни биде изложена.

Максвел колку и да се труди не е подобар од Абидал дефанзивно. Кристијано (ако се врати до тогаш) ќе може да игра на било која страна и да прави голема штета со продорите.

Туре, Чави и Ињеста ќе мора да изиграат натпревар ко што не изиграле од минатото класико ако сакаме да победиме.
 
Член од
9 октомври 2008
Мислења
276
Поени од реакции
14
Oва се лоши вести.

Реал не е истиот од лани па да можеме да ги згазиме и без одбрана. Без Абидал одбраната ќе ни биде изложена.

Максвел колку и да се труди не е подобар од Абидал дефанзивно. Кристијано (ако се врати до тогаш) ќе може да игра на било која страна и да прави голема штета со продорите.

Туре, Чави и Ињеста ќе мора да изиграат натпревар ко што не изиграле од минатото класико ако сакаме да победиме.
Брат ти го направи отсуството на Абидал светска катастрофа. Дај не заебавај не е до толку работата. 100% сум сигурен дека Роналда ке го ставеше Абидал в џеб. Лани тој малиот Паланка го дриблаше како сака не па Роналда.
 
Член од
31 август 2008
Мислења
1.853
Поени од реакции
815
Брат ти го направи отсуството на Абидал светска катастрофа. Дај не заебавај не е до толку работата. 100% сум сигурен дека Роналда ке го ставеше Абидал в џеб. Лани тој малиот Паланка го дриблаше како сака не па Роналда.
Прво, Паланка успеа да го помине Абидал само два пати лани и не успеа да направи никаква опасност после тоа. Нема врска дека го дриблаше како сака. Ако крилен играч пробува да издрибла некој бек, ќе го издрибла барем еднаш - двапати во утакмицата. Без разлика кој е бекот, а кој крилото. Мадриѓаните лани немаа што да кажат после утакмицата па се закачија за Паланка. Да извадеа нерешено на таа утакмица сега уште ќе тврдеа дека Паланка е боље од Меси.

Второ, за мене отсуството на Абидал е полошо отколку отсуството на Пујол или Анри.

Може ти звучи глупо и смешно, ама тактички гледано, отсуството на Абидал е многу потешко да се покрие отколку отсуството на Пујол или Анри.

Побарај ако не те мрзи во старата тема имаше одлично објаснување за тоа како функционира одбраната на Барсa и зошто Алвес не би бил ефикасен ако од другата страна има друг офанзивно ориентиран бек.
 
Член од
9 октомври 2008
Мислења
276
Поени од реакции
14
Прво, Паланка успеа да го помине Абидал само два пати лани и не успеа да направи никаква опасност после тоа. Нема врска дека го дриблаше како сака. Ако крилен играч пробува да издрибла некој бек, ќе го издрибла барем еднаш - двапати во утакмицата. Без разлика кој е бекот, а кој крилото. Мадриѓаните лани немаа што да кажат после утакмицата па се закачија за Паланка. Да извадеа нерешено на таа утакмица сега уште ќе тврдеа дека Паланка е боље од Меси.

Второ, за мене отсуството на Абидал е полошо отколку отсуството на Пујол или Анри.

Може ти звучи глупо и смешно, ама тактички гледано, отсуството на Абидал е многу потешко да се покрие отколку отсуството на Пујол или Анри.

Побарај ако не те мрзи во старата тема имаше одлично објаснување за тоа како функционира одбраната на Барсa и зошто Алвес не би бил ефикасен ако од другата страна има друг офанзивно ориентиран бек.

Тоа за со два офанзивни бека во ред е. Али тренерот ако не му дозволи на Максвел да игра толку офанзивно, сигурно дека нема. Пеп може да му каже Максвел ти нема да мрднеш од твојата половина и во тој случај сигурен сум дека ќе изигра во најмала рака исто добро како Абидал. Сепак ова е во рамки на теорија.
За Паланка шо да ти кажам, како прво, му беше деби и тоа на ЕЛ Класико, второ играше 20-ина минути и да ти кажам право мене ми стана жал за Абидал.
 

LeoMessi10

Lionel Andress Messi
Член од
12 април 2008
Мислења
2.316
Поени од реакции
268
Тоа за со два офанзивни бека во ред е. Али тренерот ако не му дозволи на Максвел да игра толку офанзивно, сигурно дека нема. Пеп може да му каже Максвел ти нема да мрднеш од твојата половина и во тој случај сигурен сум дека ќе изигра во најмала рака исто добро како Абидал. Сепак ова е во рамки на теорија.
За Паланка шо да ти кажам, како прво, му беше деби и тоа на ЕЛ Класико, второ играше 20-ина минути и да ти кажам право мене ми стана жал за Абидал.
Значи според тебе Паланка е најбоље пошо дебито му било на Ел Класико и го издриблал 1-2 патаи Абидал?

он топик
Лошо е шо и Алвес и Максвел се поофанзивни и едниот од нив ке мора да попушти и да и се посвети на одбраната
 
Член од
9 октомври 2008
Мислења
276
Поени од реакции
14
Значи според тебе Паланка е најбоље пошо дебито му било на Ел Класико и го издриблал 1-2 патаи Абидал?

он топик
Лошо е шо и Алвес и Максвел се поофанзивни и едниот од нив ке мора да попушти и да и се посвети на одбраната
Не кажав дека Палнака е јак, туку дека Абидал и не е толку добар во дефанзива колку со мислат другите,
 

LaVista

Traumatic Playground
Член од
31 јануари 2007
Мислења
4.183
Поени од реакции
958
Не ми се допаѓа тоа што Абидал ќе отсуствува на класикото, од тактички гледана страна.

Сепак, одбраната не се врти околу Абидал и ако Пеп каже дека Максвел треба да игра малку подефанзивно од обично, ќе игра и тоа е тоа. Знаеме ние дека нашата одбрана никогаш не била изложена на жесток притисок, поради тоа што средниот ред ја држи топката и не дозволува да се притискаат последните играчи пред голот. Очекувам и тогаш да изиграт еден добар натпревар и да ги потврдат зборовите на Пеп, дека годинава навистина се подобри од лани.

Инаку пред тоа мора да гледаме да победиме на мечот со Интер во ЛШ, зошто таму се искомплицира ситуацијата до немајкаде. Останува да видиме што ќе се случи:smir:.

Ова е најзначајниот период за Барселона во првата полусезона.
 

LaVista

Traumatic Playground
Член од
31 јануари 2007
Мислења
4.183
Поени од реакции
958

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Член од
27 ноември 2008
Мислења
5.539
Поени од реакции
4.066
Мене почиња веке да ме фаќа еуфорија за натпреварот со Мадрид :icon_lol:, иако има уште долги 2 недели, но сепак натпреварот со Интер моментално ни е далеку поважен, едноставно тој натпревар е да се биде или не, со пораз можеме комотно да се простиме од ЛШ, а натпреварот со реал освен за престиж не решава за ништо друго, има и двата тима да губат бодови до крај на Примера.:toe:

Иначе, мислам дека Абидал ќе биде оспособен за дербито на 29ти, но како и да е, Максвел би бил одлична замена на таа позиција, воопшто не е лош во дефанзива а е одличен во офанзива со тоа што би требало на таа утакмица да има далеку по дефанзивни задачи.

Сепак факт е дека Абидал оваа сезона е без грешка,моментално единствениот дефанзивец без ниту еден кикс, е сега, јес да типот е тапа за офанзивни задачи но во дефанзива е точен сезонава е као швајцарски саат.:toe:

И дај боже двата тима да немаат повредени играчи, да излезат со најдобрите 11 и да гледаме тотал фудбал на едната страна. :vozbud:

п.с. За Ел Класико, едноставно на срединаат мора да играат Иниеста, Чави и Туре. :icon_lol::icon_lol: :tv: :icon_lol::icon_lol:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.544
Поени од реакции
6.217
Мене почиња веке да ме фаќа еуфорија за натпреварот со Мадрид :icon_lol:, иако има уште долги 2 недели, но сепак натпреварот со Интер моментално ни е далеку поважен, едноставно тој натпревар е да се биде или не, со пораз можеме комотно да се простиме од ЛШ, има и двата тима да губат бодови до крај на Примера.:toe:

:
ел класико се игра за чест,бате :smir:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom