Football Manager 2010

jovanovski

Motherfucker Jones
Член од
30 јуни 2008
Мислења
3.789
Поени од реакции
1.294
Тој постот над тебе, мислам дека е за ФМ 2009, а таа се игра и со 512 рам, само е малку поспора. За 2010 може само претпоставки да даваме каква конфигурација ќе бара.
да да тоа можи но да бара исти конфигурации не верувам:smir:
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.553
Поени од реакции
14.316
да да тоа можи но да бара исти конфигурации не верувам:smir:
Мислам дека последниве неколку години го зголемуваат тоа. Ако ФМ 2009 бараше минимум 512 рам, оваа сигурно ќе бара минимум 1 гига.
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Рамот е за големината на датабејзот, така да и со 512 можеш да играш. Ако нејќеш да чекаш многу, ќе намалиш големина на датабејз. Воглавно тие ќе бидат, така да ако си ја играл минатата ќе ја играш и оваа. Може да се промени само да бара подобра графичка, за да гледаш во 3Д али тоа не е толку битно пошо ако имаш слаб компјутер нема да сакаш да ги глеаш утакмиците во 3д...
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Интересно :)

With last years game, we had a load of big new features (hence the YouTube video) and maybe some areas of the game suffered because of that. Don’t get me wrong, I still think it was a great game, and the third patch for it was, for me, the best version of any game we’ve made to date, which has seems to have been bourne out by some of the stats - 2nd best game of all time according to a Radio 1 poll in the UK, our best selling game to date and still no.2 in the PC charts in the UK and top.5 in many European countries, and each legitimate user playing the game has averaged 240 hours of gameplay, a stat that shocked us as, well, 10 days of your life is a long time. In that time, you could watch every Man Utd game last season, still have time to watch every Barcelona and Inter match, and still have time left for the whole last series of Lost.
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
1.375
Поени од реакции
1.566
Интересна статија, ама ништо чудно, ФМ е опсесија, најдобра игра!
Едвај ја чекам новата.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.553
Поени од реакции
14.316






Еве нешто и за едиторот:


Едиторот ќе биде тотално променет, што значи може целосно да се направи нова лига.

Things that you cannot do with the editor
- Cannot edit existing leagues, only recreate them.
- An MLS/A-League style league system cannot be created
- Cannot add teams into current MLS system
- Leagues with opening and closing stages cannot be created
- International Competitions cannot be edited
- Continental Competitions cannot be edited (eg. The Champions League)
- The number of places leagues get for continental competitions cannot be edited
- Cannot set administration rules
- Can't set Work Permit Rules
- Cannot edit Transfer Rules
- Do the washing up.
- Get you a date with Kylie.

Now some things that you can do with the editor
- Everything you could do before!
- Ability to add lower levels to existing league structures (E.g. Regional Premier Divisions)
- Add new leagues into the game (Eg. Egypt)
- Recreate existing leagues with different rules. (Create English league with a max squad size)
- Add inter-league Cup competitions (Examples Cup between Scottish & English Teams)

Things that can be set in Competition Editor for leagues
- Set Season Update Day
- Set League Start/End Dates
- Set Nation Transfer Windows
- Set Nation Discipline Rules (Yellow & Red Cards)

League Specific
- Set Points for Win
- Set Television Revenue & Parachute Payments
- Number of Promotion & Relegation Spots
- Set League Sorting Rules (Sort teams by Goal Difference etc)
- Set League Break Periods
- Select how and when games are moved for TV.
- Set League Prize Money
- Match Day and Squad Rules (E.g. Team must have 3 U23 player in Match Day Squad)
- Set Championship, Promotion and Relegation Play-Off Rules

Cup Specific
- Create FA Cup and Super Cup style competitions
- Also create competitions which include group stage and knock-out stage
- Set specific divisions and clubs to enter competition
- Set Cup Prize Money
- Set No. of Replays
- Set No. of Legs
- Set venue of round games (Weather player at Home Team stadium, Neutral venue or National Stadium)
- Create new competitions

New For Player Editing
- Edit players' Ethnicities/Skin Tone
- Edit Player Achievements
New for Non-Player Editing
- Edit Manager Achievements

New For Club Editing
- Edit number of Season Ticket Holders
- Edit the Income for clubs (includes Kit, Stadium Sponsors, Council/Government Grants, Individual TV deals)
- Edit Club Kits in full detail (Including Shirt, Shorts, Socks, European Kits)
- Edit Clubs' Captains
- Additional Club Records (Youngest & Oldest goal scorers)

New for Nation Editing
- Can edit Nation transfer tendencies
See you tomorrow for the second part of the video, and the mini-interviews!
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
1.375
Поени од реакции
1.566
Само што сакав истиве работи да ги пишам, ама си ме претркал, браво.
Супер е ова со едиторов, конечно им текна по бројни поплаки од луѓе од целиот свет поради неможноста да играат со своите лиги. Не знам што се чекаше до сега оваа опција, кога и онака сите лиги, играчи и клубови ги имаа во дата базата, ама еве од годинава конечно ќе можеме да си играме со нашата лига!:oeoeoe::oeoeoe::oeoeoe:
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Само што сакав истиве работи да ги пишам, ама си ме претркал, браво.
Супер е ова со едиторов, конечно им текна по бројни поплаки од луѓе од целиот свет поради неможноста да играат со своите лиги. Не знам што се чекаше до сега оваа опција, кога и онака сите лиги, играчи и клубови ги имаа во дата базата, ама еве од годинава конечно ќе можеме да си играме со нашата лига!:oeoeoe::oeoeoe::oeoeoe:
Ќе се нафаќате да ја праите ?
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
1.375
Поени од реакции
1.566
Се разбира дека ќе се прави, па ако има доброволци што сакаат да помогнат нека кажат, со цел да се направи што најдобро може, па да ја пуштаме и по странски форуми.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.553
Поени од реакции
14.316
Еве што конфигурација ќе бара играва:

PC System Requirements
OS - Windows Vista or XP
Processor Speed - Vista - 2.0GHz, XP - 1.4GHz Memory - Vista - 1GB, XP - 512MB Videocard - 128MB Nvidia FX 5900 Ultra, ATI Radeon 9800, Intel 82915G/82910GL or greater

Горе доле, исто ко 2009. Само што во оваа мислам ќе ти треба малку подобра графичка за да ги гледаш во 3D натпреварите.
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Ако има пак некој bloatware DRM или па е Steam exclusive, еден голем .!. оти ќе ја играм.
PC users will have 2 choices when installing the boxed game.

The first is a DVD based copy protection system that requires you to have the DVD in the drive at all times whilst playing. This is something that we hadn't considered previously, as we know a lot of people listen to music when playing our games, but with music being so digitally based in the modern era, we hope it doesn't cause too many issues. With this method, there is no registration required, nor do you have to be online at any time to play the game. This method is not auto-patching, so when patches and updates are released, you will need to download them manually (we will be providing patches and updates via the BitTorrent method and any mirror sites of the file that appear).

The second is via STEAM, which is an online based system. By installing via this method, you need to be online the first time you install the game and can easily set it up to play offline in the future. By using the STEAM route, you will automatically receive any patches or updates that we provide for the game in the future (as long as you are online, of course).

There are also extra benefits this year from installing via STEAM. One of these will be a STEAM exclusive skin, which is an updated version of the FM09 skin (including tree menu) which will be available a few weeks after launch.
Не верувам дека ќе биде посебен проблем за кракување, мада најверојатно ќе се чека повеќе време како лани.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.310
Поени од реакции
2.373
Дечки, веќе подолго време собираме информации за Македонската Лига, бидејќи ќе имаме можност на FM 2010, конечно да бидеме менаџери на некој од нашите клубови.
Но бидејќи времето не гази, би ве замолил за помош при собирањето на информации за имињата и презимињата, датите на раѓање и точните позиции на нашите фудбалери.
Одприлика Пелистер, Вардар, Работнички, Македонија ЃП, Тетекс, Победа и Металург се средени.
Е сега за овие другите што преостануваат оди малку потешко.
Па затоа ако некој има информации за Турново, Ренова, Силекс, Слога и Милано ќе биде добредојден да помогни.
Секако ќе ни требаат информации и за Македонската Втора Лига. Па бидејќи на форумов, има луѓе од сите краеви на Македонија, секој може да напише информации за локалниот клуб од каде што доаѓа.

Се надевам дека навреме ќе ја коплетираме базата за Македонска Прва и Втора Лига, и ќе имаме можност да бидеме менаџери на некој од нашите клубови во FM 2010.

Еве го линкот, каде што се собираат податоци за research на Македонија: http://macedonianfootball.com/smf/index.php?board=17.0
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Дечки, веќе подолго време собираме информации за Македонската Лига, бидејќи ќе имаме можност на FM 2010, конечно да бидеме менаџери на некој од нашите клубови.
Но бидејќи времето не гази, би ве замолил за помош при собирањето на информации за имињата и презимињата, датите на раѓање и точните позиции на нашите фудбалери.
Одприлика Пелистер, Вардар, Работнички, Македонија ЃП, Тетекс, Победа и Металург се средени.
Е сега за овие другите што преостануваат оди малку потешко.
Па затоа ако некој има информации за Турново, Ренова, Силекс, Слога и Милано ќе биде добредојден да помогни.
Секако ќе ни требаат информации и за Македонската Втора Лига. Па бидејќи на форумов, има луѓе од сите краеви на Македонија, секој може да напише информации за локалниот клуб од каде што доаѓа.

Се надевам дека навреме ќе ја коплетираме базата за Македонска Прва и Втора Лига, и ќе имаме можност да бидеме менаџери на некој од нашите клубови во FM 2010.

Еве го линкот, каде што се собираат податоци за research на Македонија: http://macedonianfootball.com/smf/index.php?board=17.0
За ова ке гледам и јас да се ангажирам за мојот клуб Брегалница!
Иако не бев голем фан за оваа игра, сепак ке се потрудам со некои дуги да најдеме некоја информација и за Брегалница, па доколку собереме доволнои, ке ве замолам да и неа ја поставите како претставник од Втора Лига!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom