Стара измама од Оннет

Статус
Затворена за нови мислења.

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
Иначе пред некој ден се слушнав со еден познат и баш прашав за пакетиве ... Решението фиксна преку линиа на телеком и канопи било само привремено ...Оргиналната идеа била да се оди со фиксна и интернет преку тие сагем уредите кои ги користеше космофон предходно за фиксната ( оние квази фиксните телефони со сим карта ) само што сеуште тој систем немал доволно носивост сеуште ... И нај веројатно на таја идеа ке се вратат кога ке се има можност ...
 
P

Princ

Гостин
Читај никогаш :tv:

Абе ни треба оптика до дома, ни треба стабилна конекција со пристојна брзина (денес се смеам на сите што имаат 512Kbps или 1Mbps), ни требаат многу услуги во еден уред... а не канопи на зид и + телефонски кабел. Ама ај, оннет секогаш беа шабанска фирма, и тоа и ќе останат за жал. Прва и единствена работа што помислив кога дознав дека телеком словенија го има купено космофон, беше: оф мори мајко, уште една добра фирма ќе оди во пропаст.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
403
Поени од реакции
7
оваа понуда е само за да ги задржат постоечките WADSL корисници. да не се откажуват сега им дават можност за исти пари и телефон да имат.
повеќето WADSL корисници и така немаат фиксен телефон, така да оваа понуда нив и би им одговарала.
canopy антените се скапи и ако корисниците не го продолжат договорот offnet ќе имат еден куп canopy антени кои никој не ги сака.
сеа надевам од септември ќе имат нови понуди оти вака не а тепат мечката.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
оваа понуда е само за да ги задржат постоечките WADSL корисници. да не се откажуват сега им дават можност за исти пари и телефон да имат.
повеќето WADSL корисници и така немаат фиксен телефон, така да оваа понуда нив и би им одговарала.

canopy антените се скапи и ако корисниците не го продолжат договорот offnet ќе имат еден куп canopy антени кои никој не ги сака.
сеа надевам од септември ќе имат нови понуди оти вака не а тепат мечката.
За болдираното си сосема во право и најчесто ова му одговара на некој кој е во планина каде нема инфраструктура за ADSL или пак во некое цело каде линиите се катастрофални и овој интернет би можел поголема стабилност да понуди од ADSL се поради лошите линии и централи.
За вториот неболдиран дел не се секирај, можам само да ти кажам дека има недостаток на антени а не пак вишак. :)
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
403
Поени од реакции
7
еден пријател бил во салон на космофон и му рекле дека на две години е услугата.
а зошто на сајтот пишат договор на неопределено време.
какво им е тој одоговор. да не мислат користи го колку месеци сакаш, но ако раскинеш порано од две години ќе платиш повисока цена за секој месец користење. како кај WADSL што е.

некој има ли питано за услугата во некој салон, го има ли некој видено договорот што треба да се потпише?
 
Член од
10 ноември 2008
Мислења
18
Поени од реакции
2
Ако го раскиниш договорот порано од 24месеци плаќаш пенали од 3000ден.
Можиш да го користиш 1 месец и ако не си задоволен од услугата да го одкажиш договорот без да ги платиш тие 3000ден,само фактурата за тој месец,но под услов барањето за раскинување на договорот да ти биде поднесено до 20тиот ден од активирањето на услугата.
 
Член од
11 декември 2009
Мислења
292
Поени од реакции
103
Ако го раскиниш договорот порано од 24месеци плаќаш пенали од 3000ден.
Можиш да го користиш 1 месец и ако не си задоволен од услугата да го одкажиш договорот без да ги платиш тие 3000ден,само фактурата за тој месец,но под услов барањето за раскинување на договорот да ти биде поднесено до 20тиот ден од активирањето на услугата.
taka e, on net se prava katastrofa koristev on net 2 god i edvaj cekav da mi istece dogovorot prvo internetot bese preterano baven plakav 1300den i sekoj den pagase bukvalno mozda po nekoi 10-15 pati,stalno koga nesto ke pravev i bas koga ke mi bese najpotrebno togas ke padnese zivi nervozi,posle me molea da sum stavel pak da prodolzam dogovor ama toa i niv im go rekov ON NET NI ZA BEZ PARI NIKOGAS POVEKE ! sega imam max adsl ubavina e toa e internet si plakam 600den nema nisto podobro.
 

MacedonianSun

herE I gO agaiN!
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.111
Поени од реакции
33
taka e, on net se prava katastrofa koristev on net 2 god i edvaj cekav da mi istece dogovorot prvo internetot bese preterano baven plakav 1300den i sekoj den pagase bukvalno mozda po nekoi 10-15 pati,stalno koga nesto ke pravev i bas koga ke mi bese najpotrebno togas ke padnese zivi nervozi,posle me molea da sum stavel pak da prodolzam dogovor ama toa i niv im go rekov ON NET NI ZA BEZ PARI NIKOGAS POVEKE ! sega imam max adsl ubavina e toa e internet si plakam 600den nema nisto podobro.
Сега е друга песна...јас еве користам интернет од он.нет и може само да го пофалам, нема паднато од кога го уклучив, до април една година.

Тогаш биле други условите а и квалитетот..многу промени има за тие 2 години.
:smir:
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Он.нет веќе го нема ... сега е ОНЕ ...

Ајде клуч :kesa:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom