Милош Обилиќ и Караѓорѓе биле Албанци?

Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Србија го има загубено Косово уште 15 век кога тој српскиот кнез (му го заборавив името) не му дозволи на Кастриот со војска да оди за Варна да и се придружи на европската коалиција против Турците. Не еднаш туку два пати му забрани премин.

Цехот си е платен 500 години покасно.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Г-да Албанци:

1. Косово не е, и никогаш нема да биде ваше.
2. Милош Обилиќ, (па уопште и да не зборам за Караџорџе) е српски херој.
1. Kosova bilo, e i sekogas ke bide albansko.
2. Milos Obilik e srpski heroj. :toe:
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
902
Поени од реакции
123
1. Kosova bilo, e i sekogas ke bide albansko.
2. Milos Obilik e srpski heroj. :toe:
Neznam shto bil , i na kraj neka e sto e , ali koga Srbite pisuvaat kniga za nego , ili potocno od porekloto na Jakov Obrenovic , togash ne gleam podobar argument deka bile Albanaci ??

Avtori na knigata : Skriena Istina :Milorad Bosnjak, novinar, i Slobodan Jakovljevic !
ovde mozete poveke da procitate http://www.srbijanet.rs/vesti/drustvo/21110-obilic-i-karadjorevici-su-bili-albanci-.htm
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Еј, ќе ве извезам на друг форум ак ја претерате :) Без ДДВ/ПДВ.
 
P

Princ

Гостин
Сокола, опомена пред бан, македонскиот јазик е официјален јазик на овој форум.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Сега видов дека самите Срби се сомневаат за можно албанско потекло на Обилич и Караѓорѓе, значи сепак не се така јасни работите како изгледаат на прв поглед.

Едни историчари велат потеклото не е одредено а други дека се од албанско потекло.
 
K

KomitaMKD

Гостин
1. Kosova bilo, e i sekogas ke bide albansko.
2. Milos Obilik e srpski heroj. :toe:
За второво ќе се сложам со тебе бидејќи важно е за кого се борел тој, а не кое му е потеклото.И за Скендербег има муабети дека бил со македонско потекло ама Албанците го слават бидејќи се борел за нив.
За првото не би се сложил бидејќи како и во западна и северна Македонија така и во Косово, Албанците биле насилно населувани од страна на Турците , а некогаш и самите без помош од Турците.Најважен показател за тоа се топонимите и во Македонија и во Косово.Сега Косово е албанско ,ама не се знае до кога.Никој не знае што не чека утре ,а камоли за 500 години
 
Член од
15 март 2008
Мислења
546
Поени од реакции
63
За Милош Обилиќ никогаш не сум прочитал такво нешто, но за Караѓорѓе
имам читано и тоа во книга пишувано од српски историчар , дека има потекло од северна Албанија/јужна Црна Гора.
 
Член од
17 март 2009
Мислења
11
Поени од реакции
2
Ne e vazno koj e sto e vazno e za sto se borel se borel protiv turcite i islamot toa znaci nas covek. Glupava e sporedbata sto gegive pljackasi koi se doseleni kaj naj si go prisvojuvaat. Oni si ja pokazale svojata moralna sila koga im bil staven .... na vratot ja prifatile islamskata religija. Tolku od mene i ne treba da se izednacuvaat muslimanite albanci so katolicite.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Американката со италијанско потекло, изнесувајќи ја албанската приказна за Ксоовската битка, тврди дека српските историски личности Милош Обилиќ и Караѓорѓе Петровиќ всушност биле Албанци. Таа тоа го тврди врз основа на народно предание на Албанците од Косвово, пишува српскиот дневен весник Борба.

И покрај наводите на Владимир Чоровиќ, еден од најпознатите српски историчари, кој напишал дека Караѓорѓе преку племето Васојевиќ бил по потекло Албанец, и изјавата на кралот Петар Први, која своевремено ја пренеле белградските весници, дека семејството Караѓорѓевиќ, потекнува од знаменитото албанско племе Кељменди, српските историчари сметаат дека не може со сигурност да се утврди потеклото на Обилиќ и Караѓорѓе.


Ne e vazno koj e sto e vazno e za sto se borel se borel protiv turcite i islamot toa znaci nas covek. Glupava e sporedbata sto gegive pljackasi koi se doseleni kaj naj si go prisvojuvaat. Oni si ja pokazale svojata moralna sila koga im bil staven .... na vratot ja prifatile islamskata religija. Tolku od mene i ne treba da se izednacuvaat muslimanite albanci so katolicite.

Ти читаш малку или се улетуваш во пеналти кик зоната нит крив нит дужен? Кој присвојува??
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Кој ќе стигни :helou:
Да ти исфарбам и тебе со потемно црно, и да зголемам малку фонтот на бројките? Самите си викаат. Српски историчари тоа го викаат. Наврати се на темата, албанци не го сакаат за нивен херој. И да бил, и да не бил албанец, НЕ ГО САКАМЕ! Чувајте си го. Само пожелно би било, да почнеш да читаш, пред да пишуваш. Дека СРБИ го напишале тоа, така да никој не го присвојува.

ОУКЕЈ? :)
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Да ти исфарбам и тебе со потемно црно, и да зголемам малку фонтот на бројките? Самите си викаат. Српски историчари тоа го викаат. Наврати се на темата, албанци не го сакаат за нивен херој. И да бил, и да не бил албанец, НЕ ГО САКАМЕ! Чувајте си го. Само пожелно би било, да почнеш да читаш, пред да пишуваш. Дека СРБИ го напишале тоа, така да никој не го присвојува.

ОУКЕЈ? :)

Ехееј аман само не го пукај,ко људи да се разумемо.


:violent1: :nenene:
 
Член од
15 декември 2009
Мислења
770
Поени од реакции
479
Друго од Косовско поле, има една србска слика која изгледа вака, т.е. србинка како му дава вода на ранет војник, најверојатно србин или што и да е, а едната нога на србинот е над штит кој има црвена позадина и црн орел, кој најверојатно е двоглав, но исто така би можел да биде и едноглав, таков бил грбот на Дукаѓини семејството, сепак крај краева албанците беа христијани во тоа време...[/FONT][/COLOR]


Дечко много имаш голема машта.Тој војник е Косанчић Иван.Не може некој друг да биде како што ти сакаш.А на штитио е црн орел со две глави.Кажи ми ти на мене пошто се осмелуваш да напишаш дека е Албански од која година Албанците го имаат црниот орел за симбол? Јас ке ти кажам-1913 година.
Да е двоглавиот црн орел симбол и на старите Срби се види на оваа слика.
Кенз Лазар со неговите витези.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom