Милош Обилиќ и Караѓорѓе биле Албанци?

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.335
Поени од реакции
18.208
Американката со италијанско потекло, изнесувајќи ја албанската приказна за Ксоовската битка, тврди дека српските историски личности Милош Обилиќ и Караѓорѓе Петровиќ всушност биле Албанци. Таа тоа го тврди врз основа на народно предание на Албанците од Косвово, пишува српскиот дневен весник Борба.

И покрај наводите на Владимир Чоровиќ, еден од најпознатите српски историчари, кој напишал дека Караѓорѓе преку племето Васојевиќ бил по потекло Албанец, и изјавата на кралот Петар Први, која своевремено ја пренеле белградските весници, дека семејството Караѓорѓевиќ, потекнува од знаменитото албанско племе Кељменди, српските историчари сметаат дека не може со сигурност да се утврди потеклото на Обилиќ и Караѓорѓе.

Историчарот Радош Љушиќ, кој ја пишувал биографијата на Караѓорѓе, изјавил за Борба дека не може со сигурност да се утврди потеклото на Караѓорѓе.

‘Постојат неколку варијанти. Се претпоставува дека Караѓорѓевиќи потекнуваат од Васојевиќи. Таа варијанта е најверојатна, но не може да се докаже. Втората е дека се од албанско потекло, а третата е дека дошле од Франција. Овие две тврдења се помалку веројатни, така што не може со сигурност да се каже од кого потекнуваат Караѓорѓевиќи.

Писателот и претседател на Дукљанската академија на науки и уметности Јеврем Брковиќ тврди дека е точно дека Милош Обилиќ и Караѓорѓе биле Албанци.

‘Милош Обилиќ по потекло е Албанец во служба на српскиот кнез Лазар, додека таткото на Караѓорѓе бил Албанец од северот на Италија, а мајката од племето Васојевиќ, од едно село во околината на Андријевица.
Тоа без сомнеж е точно, а постои и книга објавена од САНУ која тоа го потврдува. Историчарите можат да зборуваат дека Караѓорѓе и Милош Обилиќ не се Албанци, но тоа не може да се докаже’, рекол Брковиќ.

Тој додал и дека големата мистерија околу Милош Обилиќ ја отворил Његош. ‘Во Србија до половината на 19 век никој не знаел за Милош Кобилиќ, како што тој навистина се викал, а потоа токму Његош го вовел како Обилиќ и создал мит од него’, објаснил Брковиќ.

Караѓорѓе е водач на Првото српско востание од 1804 година, а Милош Обилиќ загинал во текот на битката на Косово на 28 јуни 1389 година , откако претходно успеал да го убие турскиот султан Мурат распорувајќи го со нож од стомакот до грлото.


http://kubura.com.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=2204:2009-07-03-22-50-40&catid=9:2008-09-05-14-13-15&Itemid=8


-----------------------------------------------------------------------


Се поинтересно станува на Балканов...
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Постои отсуство на докази, па поради тоа неможе да се третира ова како веродостојно, иако постои веројатноста.

Постојат неколку варијанти. Се претпоставува дека Караѓорѓевиќи потекнуваат од Васојевиќи. Таа варијанта е најверојатна, но не може да се докаже. Втората е дека се од албанско потекло, а третата е дека дошле од Франција. Овие две тврдења се помалку веројатни, така што не може со сигурност да се каже од кого потекнуваат Караѓорѓевиќи.

Милош Обилиќ по потекло е Албанец во служба на српскиот кнез Лазар, додека таткото на Караѓорѓе бил Албанец од северот на Италија, а мајката од племето Васојевиќ, од едно село во околината на Андријевица.
Тоа без сомнеж (???) е точно, а постои и книга објавена од САНУ која тоа го потврдува. Историчарите можат да зборуваат дека Караѓорѓе и Милош Обилиќ не се Албанци, но тоа не може да се докаже’.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
'Anna Di Lellio has afforded us a rare insight into an alternative - Albanian - tradition of the Battle of Kosovo. This valuable collection, meticulously translated, edited and commented, represents a labor of love that is simultaneously of great importance for all students of the Balkan past.' - Ivo Banac, Bradford Durfee Professor of History, Yale University

Product Description
The Battle of Kosovo of 1389 holds enormous significance in the formation of modern Balkan nation states, especially among South Slav and Serbian nationalist circles. What has given this single battle such resonance, even more than six centuries later, and what does it reveal about the complex tangle of identity in the contemporary Balkans?
Robert Elsie’s beautiful new translation brings a little-known Albanian epic account of the battle between the Ottoman Sultan Murat I and a coalition of Balkan forces brilliantly to life. The fantastic tale of Murat’s campaign in Kosovo and his assassination by the Albanian knight Milush Kopili is more often presented from the Serb perspective, which extols particularly the valour of the Serbian knight Milos Obilic. By proposing an alternative narrative, The Battle of Kosovo offers a more nuanced understanding of this powerful myth of nationalism and belonging. Anna Di Lellio’s sensitive commentary explores the significance of this epic poem and of the battle more generally in post-war Kosovo in reinforcing a collective identity that emphasises resistance against foreign oppression and identifies strongly with a European, predominantly Christian culture. The Battle of Kosovo is an important addition to our understanding of the past, present and future of this complex Balkan nation as well as the broader issues of national memory and identity.


http://www.amazon.com/Battle-Kosovo-.../dp/1848850948


Засега е вака...

Но, албанец кој не се борел за албанија и за нејзината кауза, ебати албанецот, а со тоа и сите останати арванити поголеми грци од грците...

Друго, албанците немале проблеми со Србите пред 17 век, сега ми се спие, е и малку касно, ќе постирав и некои писанија, треба да ги побарам по ЦД ми се, за соработката на Србите со Албанците...

Друго од Косовско поле, има една србска слика која изгледа вака, т.е. србинка како му дава вода на ранет војник, најверојатно србин или што и да е, а едната нога на србинот е над штит кој има црвена позадина и црн орел, кој најверојатно е двоглав, но исто така би можел да биде и едноглав, таков бил грбот на Дукаѓини семејството, сепак крај краева албанците беа христијани во тоа време...


 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Пикасо, Милош Обилиќ или Копилиќ е комплетно српско име и презиме по сите нишани! Колку Aлбанци христијани познаваш да се викаат Милош? Освен ако не прифатиш дека албанското племство до 15 век било комплетно србизирано!
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Не кажав дека не е Славјанско име.

Ако праиме каша попара, да напраиме се и сешто.

Црквата славјанизирала се, СРБСКИОТ и СЛАВЈАНСКИОТ јазик бил јазикот на Господ, и бил во МОДА!

Турски тфтери но и Аустро-Унгарски, кажуваат дека имало села покрај Ниш и во Косово и скоро насекаде накај античка Дарданија, славјански имиња со презимиња ЛУЛЈА, БАРДИ, ГУРГУРИ, ГУРИ, МАЛИ итн...
Да не праиме муабет за Католичките цркви кои се трансформирани во Православни, исто низ тие места...

Еве баш за славјанизацијата... Един наш Балгарин што казва....


Во средните векове народноста е изменчива категориjа. о важна е религиозната припадност. Миjачките земи кога са били во Бугарската држава са били населени со местно население различно од словените и прабугарите. Тоа население после христиjанизирането и кои са били во по голема близост со компактните словенски маси се пословенчило. Тие кои са били по далеко и са били преобладавашто мнозинство макар и да се христиjанизирали и во црквите се пеело на црковнословенско са запазили езикот си - тоа са днешните арнаути. После турското овладеване се наблудава и обратен процес - пославенчините арнаути под воздеjствие на арнаутскиот натиск одново са проговорили на стариот арнаутски език. Тие кои са останали необрнати - тоа са миjаците. Те по нрав са по близо да албанците отколу до едноезичните брсаци. Тоа го забележал и Jордан Х.Константино- Джинот:

Дебр е с два народа населен, т.е. болгари и арнаути. Дебрските болгари са зоват мијаци, зашто наречие нихно совсем разнствува от наречие на охридски и крчовски болгари. Кој има желание да види нихное наречие, нека узме „Краткаја свјаштенаја историја”, преведена от г.архи мандрита х.Партенија Зографскаго.
Дебрски болгари вси са благочестиви и в свјатаја православнаја вера постојанни; в нихни кушти перво украшение е по един особни молебник со свјатое кандило, свјатија икони, молитвослов, смирно, темјан и восок, т.е. всекоја кушта прилича на мала церквица.
Дебрски болгари са милостиви и гостолјубиви, човеколјубиви, они само една пара да имат, ако дојде калугер да проси, ке си ја дадат.
Дебрски болгари работат в Цариград, Солун, Серес, Кавала, Драма и т.д. Много добивајат, но дебрски разбојници им ги зимајат. В Дебр ништо се не ражда, от диви круши и сливи.
В Македонија и Албанија, турци по нешто се скротиха, а дебрски мијаци не познават ни от цар, ни от везир, они прават от лошо много по-лошо. Човек да лега, они ште го соблечат или убијат.
СТАТИСТИЧЕСКО ОПИСАНИЕ НА ДЕБРСКА РЕКА („Цариградски вестник”, 1 јануари 1859).

http://www.promacedonia.org/bmark/jhk/jhk_2.htm

И пак немој да ми ставаш непотребни зборови во уста, затоа што јас не сум кажал дека се Албанци, но средниот век е матен, како за Скендербеј, така и за Обилиќ така и за многу други...
 

аце_шваба

ГОРД ВУЈКО
Член од
10 септември 2008
Мислења
1.512
Поени од реакции
45
првиот пост ти беше ок
ама во вториот се наслонуваш на бугарски пропагатор кој ги извртува зборовите на џинот во своја корист
дури и вие албанците знаете како бугарите знаат да јадат гомна
така да биди повнимателен на што се ослонуваш
ти си добар за дебати ама овој пат фактите не се на твоја страна
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Не кажав дека не е Славјанско име.

Ако праиме каша попара, да напраиме се и сешто.

Црквата славјанизирала се, СРБСКИОТ и СЛАВЈАНСКИОТ јазик бил јазикот на Господ, и бил во МОДА!
Јас не кажав дека е славјанско име туку дека е српско! Има разлика! Колку Милоши ќе најдеш во Бугарија, Македонија или Хрватска, скоро нула. Во Србија ги има на тони така да не врти накај славјанство каде го нема. Јас потенцирав дека ако албански витез се викал Милош Обилиќ (двете пар екселанс српски имиња) тогаш целото албанско племство било србизирано (не славјанизирано)!

За Мијаците нема да ти реплицирам, имаме Мијаци на форум па тие секако најдобро знаат дали имаат албанско потекло.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Хехе, интересни постови сепак ќе се чујат.

V13 кај Србинот не е за џабе, тоа се најверојатно асимилираните албанци.

Пак, многу се презимињата и имињата ГУРГУРИ, ГУРИ, МАЛИ, БАРДИ, кој денес можеби некои од нив носат и суфикс ИЌ, како кај грците -ис, -ес, итн..

Јас знам кои се мијаците, и знам дека не се Бугари, а намерата ми беше да кажам дека албанците биле славјанизирани, некои останале некои не останале, си се преобратиле. Колку што делувал лошо Турчинот за албанците на овие простори, делувал и добро. А ова не го пишуе само Џинот туку и други Не-Бугари, странци...

А не знам што бил Обилиќ... Не прејудицирам, ако србски историчари велеле, некаде можеби бил... Не знам... Не ме засега...
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Можи се тија србските илири на Деретиќ ........
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Хехе, интересни постови сепак ќе се чујат.

V13 кај Србинот не е за џабе, тоа се најверојатно асимилираните албанци.

Пак, многу се презимињата и имињата ГУРГУРИ, ГУРИ, МАЛИ, БАРДИ, кој денес можеби некои од нив носат и суфикс ИЌ, како кај грците -ис, -ес, итн..

Јас знам кои се мијаците, и знам дека не се Бугари, а намерата ми беше да кажам дека албанците биле славјанизирани, некои останале некои не останале, си се преобратиле. Колку што делувал лошо Турчинот за албанците на овие простори, делувал и добро. А ова не го пишуе само Џинот туку и други Не-Бугари, странци...

А не знам што бил Обилиќ... Не прејудицирам, ако србски историчари велеле, некаде можеби бил... Не знам... Не ме засега...
Абе Пикасо, мора ли секогаш да се натегаме за секоја ситница :wink:?

Дали V13 кај Србите е албански воопшто не ни беше предмет на дискусија туку Милош Обилиќ кој носи 200% српско име. За тоа зборам за друго не. Во краен случај чим тебе не те интересира мене па уште помалку, тогаш да затвориме дискусија за него.

Асимилација имало обострана и кој како можел асимилирал. Не може само да ги жалиш Албанците кои биле асимилирани кога еден куп население во Епир и други делови на Албанија (знаеш каде се биле славјански топоними) денес се албанизирани. Асимилација има секаде на Балканот и пошироко и не е усмерена само према Албанците.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Во случајов асимилацијата е према албанците, од страна на србите.

Лошите односи со србите сепак настануваат во последните два века, ако верата била она што луѓето ги правела исти, и не било битно каков јазик зборуваш, име носиш, јадиш, пиеш, спиеш... Онда Можеби бил.

Нели тој е светец денес, кај србите...:)
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
А де а, арно ама улога на Поповски кај албанците имаат странците... :oeoeoe:
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.455
Поени од реакции
1.798
Гледам Поповски трн во око ти е:salut:
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Пикасо, Милош Обилиќ или Копилиќ е комплетно српско име и презиме по сите нишани! Колку Aлбанци христијани познаваш да се викаат Милош? Освен ако не прифатиш дека албанското племство до 15 век било комплетно србизирано!

Милош Ѓерѓ Никола.

Ако кажеш дека тој е србин, ќе се смеам. Многу. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom