Која фирма за продажба на компјутери во МК е најдобра/најлоша според вас?

Член од
16 февруари 2006
Мислења
459
Поени од реакции
48
Да и јас така мислев пред да купам комп. ама излезе дека е поскапо
бидејќи си купив ГОЛИЈАТ Х790, и таму ги прашав зошто е толкава цена рекоа вака и вака и велат ако сакате ефтини имаме АСТРА модели по избор и гаранција 1 год. а Голијат 3год. и еден месец
тест период што значи можете да форсирате комп.



Самсунг монитор е добра марка ама не си требал да купиш од
АНХОЧ туку Неоком,јас купив комп.од Анхоч но не и монитор само конфигурација.Мониторите од Анхоч се постари модели што значи
дека се купени од западноевропски метрополи од продав. од излози
што поминаа месеци месеци па затоа дава гаранција 1год. или 2г.
а Неоком 3год. гаранција купени директно од фабрика
Каква глупост тресна за мониториве .... Јас пред 2 недели купив Samsung T220 od anhoch и има 3 год гаранција ..... и сеа ? :pos2:
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
И јас се изнаслушав пофрални зборови за Анхоч, ама сепак најдобро е човек да си се разбира и да си ги купи компонентите од повеке места... затоа што колку е и да е добар Анхоч сепак нема некоја сјајна понуда (а незнам зошто??)... од РАМ има само Амапцер, ги нема на пример двојадрените Атлон 2 Х2 и тројадрените Феном 2 (мераклија сум на АМД :)) или куќишта/напојувања од КулерМастер, АСУС/МСИ/Гигабајт матични... така да фино би било да имаат барем нешто од ова за да немора човек да шета по продавници и да купува дел по дел.

Велам фино би било да имаат поголем избор затоа што мислам дека не се толку скапи колку што се збори, имам споредено цени на исти производи од разни фирми и многу пати испаднало дека Анхоч има пониска цена.
Може така да направиш по избор на компоненти треба само да одиш
во Анхоч да се договорете по желба и избор ама тие таму има услови
на пример., сакаш процесор интел И7 2.66Гхц во ред ќе ви овозможи
но за тоа треба соодветна матична плоча Х58 и на пример сакаш АСУС да биде, но тие ќе речат не не туку Гигабит или кулер сакаш кулермастер тие пак не не туку залман или глацијалтеч на пример кажувам затоа што Анхоч признава сертифицирани производи или
издржливи производи за да нема конфликти во компјутерот бидејќи
ви дава 3год. и плус гаранција а тоа не е малку.
За вакви услуги треба да чекате најмалку еден месец за да биде комплетно по ваш избор.

Каква глупост тресна за мониториве .... Јас пред 2 недели купив Samsung T220 od anhoch и има 3 год гаранција ..... и сеа ? :pos2:

Каква глупост тресна за мониториве .... Јас пред 2 недели купив Samsung T220 od anhoch и има 3 год гаранција ..... и сеа ? :pos2:

Каква глупост тресна за мониториве .... Јас пред 2 недели купив Samsung T220 od anhoch и има 3 год гаранција ..... и сеа ? :pos2:
еее сеа јас се чудам,:pos2: Анхоч монитори дистрибутер е ХЈУНДАИ
така да сите монитори вклучувајќи и самсунг кое не е дистрибутер ви дава гаранција 3 год:pos2:
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.105
Поени од реакции
4.602
Да и јас така мислев пред да купам комп. ама излезе дека е поскапо
бидејќи си купив ГОЛИЈАТ Х790, и таму ги прашав зошто е толкава цена рекоа вака и вака и велат ако сакате ефтини имаме АСТРА модели по избор и гаранција 1 год. а Голијат 3год. и еден месец
тест период што значи можете да форсирате комп.


Eve koi se najbitnite delovi vo Goliath 795:
Maticnata e Intel® P43 Express Chipset + ICH10, 1333MHz FSB markata ne mi e poznata no ne e sigurno Gigabyte kako porano a MSI ke najdete za okolu 3600 denari.Vo sekoj slucaj razlikata e plus minus 20 evra.
Ram memorija od 2GB cini 1680 denari.
Procesorot e Core Duo E2180 2.0Ghz cena vo Anhoch e 3000 denari.
Grafickata e GeForce 9500GT 512MB DDR2 HDTV/2x DVI PCI-E x16 (2.0)/DVI cena vo Anhoch e 2560 denari.

Ostanatite delovi kako hardisk,DVD snimac,kukiste,napojuvanje,kabli izracinajte si kolku mozat da ve cinat.Vo sekoj slucaj cenata ke vi izleze daleku od onaa 30490 kolku sto cini sostavenata Goliath XD 795.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Anhoch prvpat gi zapoznav 2002 koga zemav Goliath od tamu i togasnite luge sto rabotea togas bea vistinski profesionalci.Togas seuste nemaa sertifikat od Microsoft tuku toa go dobija po nekoi 2,3 godini.No mi padna cudno koga nekade 2006 mislam eden po eden pocnaa da napustaat od tamu za na kraj da ostanat mnogu malku od onie sto vredat!Od site devojki sto rabotat tamu najkulturna i najmila e taa sto e gore na priemno vo servisot.Od timot sto bese 2002 uste taa e ostanata so sto realnosta kazuva deka rejtingot im e dosta padnat.Sto se odnesuva do sertifikatot od Microsoft toa e dokaz deka vgradenite delovi sto se vo konfiguraciite Altea i Goliath uspesno ke rabotat megusebno i nema da pravat konflikt.Zatoa i ne sekogas najdobrite delovi gi stavaat vo tie konfiguracii.A sto se odnesuva do prodazbata i servisot na delovite nemam nikakvi zabeleski.



тоа што рејтингот што падна поради што си одат еден по еден
не е до АНХОЧ сервис туку до Газдата е сетете се тогаш немало сертификат работниците примале солидна плата а по добивање
сертификат и по неколку години поминати и пак имаат истат плата
ете затоа си одат еден по еден значи до ГАЗДАТА Е експлоататор и циција не му давале повисока плата како што заслужуваат ете зошто:toe:

Да и јас така мислев пред да купам комп. ама излезе дека е поскапо
бидејќи си купив ГОЛИЈАТ Х790, и таму ги прашав зошто е толкава цена рекоа вака и вака и велат ако сакате ефтини имаме АСТРА модели по избор и гаранција 1 год. а Голијат 3год. и еден месец
тест период што значи можете да форсирате комп.


Eve koi se najbitnite delovi vo Goliath 795:
Maticnata e Intel® P43 Express Chipset + ICH10, 1333MHz FSB markata ne mi e poznata no ne e sigurno Gigabyte kako porano a MSI ke najdete za okolu 3600 denari.Vo sekoj slucaj razlikata e plus minus 20 evra.
Ram memorija od 2GB cini 1680 denari.
Procesorot e Core Duo E2180 2.0Ghz cena vo Anhoch e 3000 denari.
Grafickata e GeForce 9500GT 512MB DDR2 HDTV/2x DVI PCI-E x16 (2.0)/DVI cena vo Anhoch e 2560 denari.

Ostanatite delovi kako hardisk,DVD snimac,kukiste,napojuvanje,kabli izracinajte si kolku mozat da ve cinat.Vo sekoj slucaj cenata ke vi izleze daleku od onaa 30490 kolku sto cini sostavenata Goliath XD 795.
Да знам де ама што да праиш тие си бркаат бизнис и не можеш да се
расправаш со нив сите АМЦ,РИВЕРСОФТ и др. сите така праваат освен ако имаш приватна фирма и моеж по набавна цена да купиш комп.:wink:
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.105
Поени од реакции
4.602
Anhoch prvpat gi zapoznav 2002 koga zemav Goliath od tamu i togasnite luge sto rabotea togas bea vistinski profesionalci.Togas seuste nemaa sertifikat od Microsoft tuku toa go dobija po nekoi 2,3 godini.No mi padna cudno koga nekade 2006 mislam eden po eden pocnaa da napustaat od tamu za na kraj da ostanat mnogu malku od onie sto vredat!Od site devojki sto rabotat tamu najkulturna i najmila e taa sto e gore na priemno vo servisot.Od timot sto bese 2002 uste taa e ostanata so sto realnosta kazuva deka rejtingot im e dosta padnat.Sto se odnesuva do sertifikatot od Microsoft toa e dokaz deka vgradenite delovi sto se vo konfiguraciite Altea i Goliath uspesno ke rabotat megusebno i nema da pravat konflikt.Zatoa i ne sekogas najdobrite delovi gi stavaat vo tie konfiguracii.A sto se odnesuva do prodazbata i servisot na delovite nemam nikakvi zabeleski.



тоа што рејтингот што падна поради што си одат еден по еден
не е до АНХОЧ сервис туку до Газдата е сетете се тогаш немало сертификат работниците примале солидна плата а по добивање
сертификат и по неколку години поминати и пак имаат истат плата
ете затоа си одат еден по еден значи до ГАЗДАТА Е експлоататор и циција не му давале повисока плата како што заслужуваат ете зошто:toe:
Za zal vo pravo si no takov e prirodniot zakon vo pazarnata ekonomija. Koga ima ogromna ponuda na rabotna sila a mala pobaruvacka od strana na rabotodavcite normalno e platite da se niski i obratno bidejki mozat postojano da manipuliraat so rabotnicite.Od 300000 nevraboteni vo sekoe vreme mozat da najdat luge sto ke rabotat za niski plati.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
Анхош се најдобри, и во поглед на услуга и во квалитет и во цени
да не ги споминњам згодните цури што работат таму :smir: :helou:
totaly agree za curite brat :smir::smir::smir:
inace sala na strana anhoch si e anhoch! i ja imam goliath i sum prezadovolen go preporacuvam na site! baska e top za pocetnici so toa cedejkite so gi davaat system recovery itn.
anhoch rulez!!
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Да и јас така мислев пред да купам комп. ама излезе дека е поскапо
бидејќи си купив ГОЛИЈАТ Х790, и таму ги прашав зошто е толкава цена рекоа вака и вака и велат ако сакате ефтини имаме АСТРА модели по избор и гаранција 1 год. а Голијат 3год. и еден месец
тест период што значи можете да форсирате комп.

Чекај малце,не збориме за пред 5 години за сега зборам си бил да видиш како идат цените ? башка јас не зборам за готови конфигурации него компоненти,лично никогаш не би купил готова конфигурација од нигде.

totaly agree za curite brat :smir::smir::smir:
inace sala na strana anhoch si e anhoch! i ja imam goliath i sum

Хахха нема утка топ :smir:
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Чекај малце,не збориме за пред 5 години за сега зборам си бил да видиш како идат цените ? башка јас не зборам за готови конфигурации него компоненти,лично никогаш не би купил готова конфигурација од нигде.


Да,ја зборувам за најмалку пред 7 или 8 месеци иако сега не сум видел како идат цената но отприлика знам колку и се согласувам
лично не би купил готова конфиг. но ако сакаш 3год. гаранција
и по избор на компоненти е за тоа треба да се договорите со
анхоч ама ќе излезе поскапо отколку по различни места да купиш
и ќе има квази квалитети и конфликти на конфигурацијата, сум видел некои другари што купувале по различни места и се виде
дека не очекувал како што сакал освен ако си искусен и се разбираш како се состави компоненти тогаш нема проблем
 
Член од
27 септември 2008
Мислења
375
Поени од реакции
24
Анхоч според мене се најдобри,имам купено компјутер, графичка, рам,2 усб стика од нив и сега за сега се си функционира без проблем. :helou:
 
Член од
16 октомври 2009
Мислења
593
Поени од реакции
28
Јас купив компјутер од AMC и никогаш веќе.Секоја недела ми се расипувасе и ми прегоруваа делови.Кога ќе го однесев на сервирс,а морав да го носам затоа што имав гаранција ми го држеа по недела дена.3 години мене цело време ми се зафркнуваше копјутерот и последен пат кога го однесов ми рекоа дека незнаеле што е дефектот и испратиле налог за нов.OMG kако може сервисери да незнаат што е дефектот и нов да ми дадат.Ако на сите праат така тогаш ќе банкротираат.
Едвај чекав да ми пројде гаранцијата и после тоа одна бев во Anhoch и си купив нови делови и еве скоро година дена немам никаков проблем.
СОВЕТ ДО СИТЕ:никогаш ништо од AMC не зимајте.
 

Eufrat Kurajber

Real cigan from da hood.
Член од
4 декември 2009
Мислења
341
Поени од реакции
12
Aмц.. за тоа шо скоро кој и да купил од тамо компјутер ми се жалел дека не бил добар...епа еден да ти рече ај да пројдеш некако...ама секој втор..хе...и шо знам..сум работел на компјутери шо се купени од Амц.. не ми се свиѓаат...
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Незнам за Скопје АМЦ ама како читам дека ги критикувате можам да кажам дека и во Куманово се исти курац. Се имам расправано у многу ПЦ продавници и сервиси , ама тамо и ке се тепав со глупавите сервисери и секретарката.
Мислам дека поради АМЦ го замрзев и Asus.
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Еве една мала тајна за сите оние што купуваат компјуерска опрема на делови од АМЦ. Али ова е строга тајна. Земете производот и видете го добавувачот односно дилерот. Најголемите дилерски фирми во Македонија не прават никаков проблем со дефектна роба + ретко се јавуваат дефекти. Така да кога купувате обратете пажња на следните фирми за кој јас ви гарантирам дека се ОК. Паком, Ривер, РХС, ТДК и АМАКО, нека ми простат ако некого заборавив. Од овие дилери што и да земете ќе си немате проблем. Еве зашто. Идете вие со проблемот кај АМЦ, они гледаат дека таа роба не ја увезле и одма се јавуваат кај дилерот. Кај горенаведените дилери нема заебанција и проблемот одма се решава. Но доколку робата ја увезле од АМЦ е тогашп бате може да дојде до застој.
 
Член од
29 јануари 2007
Мислења
306
Поени од реакции
11
Па со анхоч имам најдобра соработка, имам попусти и секогаш хардверот што го враќам ми го вреднувале ко на pazar3 да го продавав и фер се луѓето едноставно.

Сет исто се добри, доаѓам до дилерски попуст и кај нив, ама сепак анхоч на прво место за мене се.
 

Amacord

high and might богаташ
Член од
24 август 2009
Мислења
474
Поени од реакции
15
Во принцип готовата конфигурација е срање (дури и во Анкоч) а АМЦ се дефинитивно најскапи во се и најлоши ке се сложам. Ја си имам договор со една помала фирмичка на компјутери Дигит Компани кој што не ме разочарале до сега само ако правиш своја конфигурација иначе и они се тапа за нивна конфигурација.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom