Нов светски поредок

Постои ли светски поредок (креиран од најбогатите)

  • Да, постои

    Гласови: 340 79,6%
  • Не, тоа се измислици

    Гласови: 87 20,4%

  • Вкупно гласачи
    427

El Bohemio

Silver Gate
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.058
Поени од реакции
942
не дека сакам јас некој тука да убедувам за нешто едниставно сакам само да ја анализираме темата, на секој одговор има - зошто ?
не ми беше целта тебе да те убедувам во нешто или не ме интересира дали сега си убеден во спротивното или не, само сакам да се разгледа убаво што е и зошто е тоа така...
 
?

..........

Гостин
не дека сакам јас некој тука да убедувам за нешто едниставно сакам само да ја анализираме темата, на секој одговор има - зошто ?
не ми беше целта тебе да те убедувам во нешто или не ме интересира дали сега си убеден во спротивното или не, само сакам да се разгледа убаво што е и зошто е тоа така...
Разберете приказни се тоа :helou:

Зошто досега ниту една влада што не е под американска управа не проговорила ,преземала кажала нешто за ова ......ниту една невладина организација ниту еден протест ништо .......

ме чуди што сте се запнале во тој документарец кој се заснова на предпоставки..
во филмот се вели дека САД во сведска војна ја изманипулирала јавноста демек....сами си го разнесиле носачот на авиони..и ја обвиниле Јапонија за да влезат во војна ...ок
а овие Јапонците нафта пијат или им смрдат чорапите па ни до ден денес не испаднал јапонски историчар,експерт,ителектуалец било кој ..да каже дека САД ги наместиле јапонциве ..па овие најпаметни и најмудри режисери на филмот ја открија најголемата тајна на 20сетиот век:pos2:

Ал каеда е реална ...истата таа презема одговорност врз нападите на 11 септември терористичка организација која постои и убива.....е сега тие режисери ја убедуваат јавноста дека таа организација непостои туку е мачкање очи за да се излаже рајата па америве да можат да војуваат :uvo:

можеби ке има нов сведски поредок можеби и веке е започнат........но сигурно не е она што ни го нуди тој глупав филм:smir:
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
178
Поени од реакции
5
но гладиус мокта не е во парите туку воената мок русија сад нема шанси да отстапат арсенал на 3 луге и да има мокници но сите ја знаеме листата на форбс ретки се тие со имот над 20милијардидолари и ако тврдеа дека војната е направена од нив тогаш зошто сад е во криза, тие мокници(абрамович и други) само си трошат не се замараат со такви работи а читав социолошкиа критика на овие конспираси теории и таму јасно писува единствената причина за овие теории е што излажаните грагани ДОНИРААТ пари..
tie bogatasi nemaat vrska so ova se znae deka najbogato semejstvo vo svetot e Rotschild a ne tie listite forbs a i ko ke vidis prvite 10 od listata se vo bilderberg grupata a da mokta e vo PARITE i kako ke gi raspredelis aj da vidam neka proizveduvaat oruzje bez pari abramovich ne se zamara bidejki e malce glupav za vakvo nesto on ne pripagja vo klasata na Rockfeller,Rotschild i slicnite semejstva koi so generacii se vo vrvot na industrijata,bankarstvoto lugje ko Abramovich takvi eksponirani vo javnosta ne se tie sto gi vlecat koncite retki se nekoi sto ostanale so generacii pa da go ostvarat toj nov svedski poredok koj tie go imale vo plan uste so likvidacijata na Lincoln koj se protivel na vakvite moknici a amerika kako drzava e zadolzena mnogu bas kaj tie lugje koj go kontroliraat bankarskiot sistem i normalno deka ke pravi kako ke i kazat koga nema pari da im go vrati dolgot eve primer nie sme zadolzeni kon amerika i morame da igrame oni kako sto svirat taka e i so niv
 
S

smart ass

Гостин
а што па ротшилд и рокфелер попаметни ли се од другите индустријалци??
само они ли се нафташи и банкари??

еејјј колку ги има и ти имаш право бујрум купи акции од сити груп ако сакаш од која банка сакаш-никој не ти брани:toe:

тезата за оружје и пари не држи бидејќи во услови на војна има фирми кои со закон се задолжени да работат и без пари(еве во македонија има околу 50 такви фирми колку за инфо) и ни рокфелер не може да ги сопре:toe:

исто и во САД и Русија и сегде за да има светска влада не треба да има земји во развој,неразвиени и развиени земји овде има конфликт на интереси и тоа е јасно ко ден,испадна зборот нов светски поредок па одма чипови ова она,но имај предвид дека општеството еволуира,се менува но не оди кон светска влада 100% сум сигурен-нека оди рокфелер нека ги натера арапите да го признаат израел а Кина тајван...нека ја Смири кореја...Судан Либија третина од буџет да не дава за оружје....па нека го Средат Иран е тогаш кажете ми еве пријателе вака и вака тој и тој таму го стори ова потпишано е заверено,ќе стоиме кон тоа имаме права но и обврски РЕСПЕКТ.

додека не се случи ова се е само во интерес на тие заверници продаваат цели библиотеки со забегани книги ахх кога би го читале толку ди=остоевски или хемингвеј цццц...

па потоа и им донираат парите и погодете кај им одат-во банка ДА во БАНКА и им се смејат зад грб на тие кои донираат на такви мувмент организации:helou:
 
Член од
22 септември 2009
Мислења
15
Поени од реакции
0
Според мое лично мислење, оваа работа е точна !

Сите овие години манипулираат со нас тајните организации.Воглавном не мора ни да се тајни. Еве на пример медиумите , попознатите како SNN инфилтрираат информации кои ние сакаме да ги слушнеме како прво.. а како второ кажуваат информации преку кои не убедуваат да мислиме како они што сакаат.

Поредокот како поредок на најбогатите постои...а тоа за чиповите што беше наведено во првиот цитат не ми се верува...

Но само знам дека главните сили во светот ПРААТ ШТО САКААТ СО НАС !

ни сме им само марионетки за испитување...:tapp:
 

golem brat

dojdov vidov pobediv
Член од
23 февруари 2009
Мислења
417
Поени од реакции
20
Според мое лично мислење, оваа работа е точна !

Сите овие години манипулираат со нас тајните организации.Воглавном не мора ни да се тајни. Еве на пример медиумите , попознатите како SNN инфилтрираат информации кои ние сакаме да ги слушнеме како прво.. а како второ кажуваат информации преку кои не убедуваат да мислиме како они што сакаат.

Поредокот како поредок на најбогатите постои...а тоа за чиповите што беше наведено во првиот цитат не ми се верува...

Но само знам дека главните сили во светот ПРААТ ШТО САКААТ СО НАС !

ни сме им само марионетки за испитување...:tapp:
mediumite se gavolska slika koja sto zboruva , filmovite so ubistva , hororot i site akciski vestini nie gi praktikuvame vo nasiot zivot, tie se nasite uciteli, koj zboruvaat zlo, a nie mislime e dobro.
noviot svetski poredok ke go osvoi celiot svet , i ke bide vospostavena kontrola vrz site narodi , vo sobrakajot vo marketite , vo bolnicite, duri i vo privatnosta , za da se namali kriminalot, no sepak kontrolirani ke bidat site, kaj se dvizat kade spijat sto pravat, i tn,plateznite sredstva ke se zamenat , so plajkane preku lakt ili raka taka sto zigosani ke bidat lugeto, ime prezime isto kako licna karta, samo na dlankata. no sto ke bide ni ostanuva da vidime . pozz
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
25
Поени од реакции
1
а можно лие да нема нов поредок или воопшто да нема поредок
 
Член од
22 септември 2009
Мислења
15
Поени од реакции
0
а можно лие да нема нов поредок или воопшто да нема поредок

Според мене НОВ ТАКОВ ПОРЕДОК има..и постои и ФУНКЦИОНИРА моментално ! :)
а за поредок како обичен поредок..има нормално :)
 

Despot

ВОЈВОДА
Член од
25 септември 2008
Мислења
500
Поени од реакции
282
а што па ротшилд и рокфелер попаметни ли се од другите индустријалци??
само они ли се нафташи и банкари??
Не се само тие. Ама овие се најмоќни повеќе од 100 години па види ти сеа. Си слушнал за Federal reserves of America? Таму се печати секој долар и америка ко држава плака камата за секој. Тој национален долг само се зголемува секој ден. Тоа се случува веќе 100 години таму. А претпоставуваш чива е така? рокфелеровии овие другите. Зад ММФ шо мислиш кој стои? Тоа е реалноста нема бегање:nesum:
 

El Bohemio

Silver Gate
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.058
Поени од реакции
942
Разберете приказни се тоа :helou:

Зошто досега ниту една влада што не е под американска управа не проговорила ,преземала кажала нешто за ова ......ниту една невладина организација ниту еден протест ништо .......

ме чуди што сте се запнале во тој документарец кој се заснова на предпоставки..
во филмот се вели дека САД во сведска војна ја изманипулирала јавноста демек....сами си го разнесиле носачот на авиони..и ја обвиниле Јапонија за да влезат во војна ...ок
а овие Јапонците нафта пијат или им смрдат чорапите па ни до ден денес не испаднал јапонски историчар,експерт,ителектуалец било кој ..да каже дека САД ги наместиле јапонциве ..па овие најпаметни и најмудри режисери на филмот ја открија најголемата тајна на 20сетиот век:pos2:

Ал каеда е реална ...истата таа презема одговорност врз нападите на 11 септември терористичка организација која постои и убива.....е сега тие режисери ја убедуваат јавноста дека таа организација непостои туку е мачкање очи за да се излаже рајата па америве да можат да војуваат :uvo:

можеби ке има нов сведски поредок можеби и веке е започнат........но сигурно не е она што ни го нуди тој глупав филм:smir:


Гледај го документарецот The Obama Deception и ќе видиш подалеку од твојот двор што се случува...дали има протести , организации итн.
Не оспорувам дека Ал каеда постои... Но што мислиш дека тогашната влада не беше вмешана? Гледај го ова долу
http://video.google.co.uk/videoplay?docid=6545313046180631815#
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
708
Deneska preku iljadnici napisi,izjavi od politicari i vesti za noviot svetski poredok ..ebate misterijata

 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
New economic world order... нели е за нијанса барем поразлично од она што го дискутираме во темава за еден целосен сосема различен поредок... неминовно е дека економија која е кревка ќе мора да претрпи нови измени и да биде целсно нова со нов поредок, така фукнционирал светот - со отфрлање на она што нечини и е слабо, така и како раса сме опстанале.
 

El Bohemio

Silver Gate
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.058
Поени од реакции
942
firewall тоа не е никаква мистерија кога и самиот Обама го кажува истото
 
F

FilipMacedon

Гостин
Незнам што подразбирате под светски поредок,но типичен пример за нови светски поредоци е кога Италија ја нападна Албанија 1938.
Значи се се смени,и клучните држави,и клучните играчи,односите меѓу луѓето,економските уредувања,дипломатијата,буквално се.
Доколку пак ова што го велите дека истите играчи на поредокот што го имаме прават нов поредок,тогаш тоа не е нов поредок,туку мала корекција на истиот поредок,значи старо нов поредок.
Инаку моето лично мислење е дека постои голема желба за промена,што само ни наговестува дека допрва следи новиот очекуваниот поредок,на кој се си мислам дека ке избијат во 2012год.,незнам зошто ама мистиката ме асоцира на таа дата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom