Нов светски поредок

Постои ли светски поредок (креиран од најбогатите)

  • Да, постои

    Гласови: 340 79,6%
  • Не, тоа се измислици

    Гласови: 87 20,4%

  • Вкупно гласачи
    427

Мацо_Д()

Бизнисмен
Член од
23 ноември 2015
Мислења
365
Поени од реакции
152
Место да кукаш и жалиш како некој станал успешен и толку богат, земи засукај ракавите и направи нешто корисно за светот и наплати си за тоа.
Светот никогаш не бил побогат, е сеа праведност и кој пат е фатен тоа е друг муабет.
Да не го водиме разговорот во погрешна насока, накратко само...

Размислуваш како добар послушен и вреден роб,
Но додека размислуваш како роб, ќе бидеш роб!
А твоите деца наредната генерација робови...
Затоа што не ја знаете вистината за овој свет,
На овој свет имало претходни, понапредни и побогати цивилизации.:icon_lol:
 
А

Атлантист

Гостин
Да не го водиме разговорот во погрешна насока, накратко само...

Размислуваш како добар послушен и вреден роб,
Но додека размислуваш како роб, ќе бидеш роб!
А твоите деца наредната генерација робови...
Затоа што не ја знаете вистината за овој свет,
На овој свет имало претходни, понапредни и побогати цивилизации.:icon_lol:
Кои тоа цивилизации?
 
B

Bafra

Гостин
Да не го водиме разговорот во погрешна насока, накратко само...

Размислуваш како добар послушен и вреден роб,
Но додека размислуваш како роб, ќе бидеш роб!
А твоите деца наредната генерација робови...
Затоа што не ја знаете вистината за овој свет,
На овој свет имало претходни, понапредни и побогати цивилизации.:icon_lol:
:lolzz::lolzz::lolzz:

Абе ти роднина на @Vanlok ли си.

Сме биле робови, а имаш можност да направиш милијарди ако користиш мозокот.
Имало цивилизации понапредни, а ги нема и ти ги знаеш кои се ...

Имало сигурно пред 100.000 год, но каква врска има со ова што го збориш дека сме сиромашни и робови ??

А твоите деца наредната генерација робови...
Јас имам деца и се мои робчиња :P, а ти имаш ли деца или ќе се бориш против 85те богаташи :cautious:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.227
Поени од реакции
78.813
Имало сигурно пред 100.000 год, но каква врска има со ова што го збориш дека сме сиромашни и робови ??
Ерм, на прошлата страна зборите за тоа како нашата била најбогата и најнапредна. Он ти вика имало бољи.

Ете ја врската! Не беше тешко.
 
B

Bafra

Гостин
Ерм, на прошлата страна зборите за тоа како нашата била најбогата и најнапредна. Он ти вика имало бољи.

Ете ја врската! Не беше тешко.
Не те сфатив баш ...
Членот може да пишува што сака, ама дека знае пред 100.000 како било мало морген, или нека сподели од печурките :D
Додека за последниве бар 3.000 години, сега човештвото во глобала е најбогато.
И акцентот беше ставено на тоа робови. Може да кажеш дека правото не функционира за сите исто, дека системот е корумпиран и злоупотребен. Но дека ти и јас сме робови не е точно, бар засега. :unsure:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.227
Поени од реакции
78.813
Не те сфатив баш ...
Ако. Битно е ти да си жив и здрав. Тоа, сфаќање, несфаќање, не е битно.


Елем,
Зборевте на прошлата страница за тоа дали е, нашата цивилизација (човечка, денешна), најбољи момент, пик, врв, до сега. Во тој контекст, тој ти пиша за цивилизации кои се бољи, а биле многу одамна, а ти го прашуваш каква врска има со муабетот, а ја ти објаснувам.

Ја технички реагирам и у никој случај не давам став во врска со темата на дискусија.
 
B

Bafra

Гостин
Ако. Битно е ти да си жив и здрав. Тоа, сфаќање, несфаќање, не е битно.


Елем,
Зборевте на прошлата страница за тоа дали е, нашата цивилизација (човечка, денешна), најбољи момент, пик, врв, до сега. Во тој контекст, тој ти пиша за цивилизации кои се бољи, а биле многу одамна, а ти го прашуваш каква врска има со муабетот, а ја ти објаснувам.

Ја технички реагирам и у никој случај не давам став во врска со темата на дискусија.
Амин и вие да сте здрави и среќни.

Нешто јанглаш си... Не се согласуваме со членот а нема ни врска :D . Тоа јас што сум напишал за можни понапредни цивилизации пред 100.000 години, не можеме да знаеме, немаме претстава како биле организирани. Може баш тие имале слуги/робови :toe: . Ама членот не кажува за кои цивилизации и кој период мисли.

Муабетот е дека од 1900- па навака имаш слобода да се покажеш, заработиш, создадеш.
Ако членот се чуствува како роб зашто не преземе нешто, туку мене ми објаснува дека сум бил шипле, роб и не сме ја знаеле вистината за овој свет. А која е таа вистина не кажува :toe: .
Јас знам дека татко ми од село кај што најблискиот извор за вода им бил ц.ц. 2км, со чесен труд успеал да создаде капитал за да биде во средна класа. А луѓе исто од сиромашни краишта имаат милиони, а тие по САД и Австралија успеале и милијарди. Деца по 20ина години кои се тата мата во компјутери прават милиони. За какви робови тука збориме. И нормално е да имаш 1% кои ќе бидат над сите. Сегде во природата е така. Ако некој не води некаква контрола, ко што сме сеуште варвари во свеста, ќе си ибеме се по список, ќе се вратиме камено доба. :noze:

И што па толку си се исплашил да кажеш свој став ебаго, не тепаат :D
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.227
Поени од реакции
78.813
Не знам како не приметуваш дека ме боли цеф за тоа кој каков став, од вас двајца има околу ова.
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.288
Темава треба да биде многу актуелна, од причина што новиот светски поредок доживува дебакл последниве неколку години. Големиот ресет може да не се случи и светот веќе е мултиполарен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom