Каде ова лето? - прашања и предлози за туристички дестинации

Член од
11 јануари 2009
Мислења
722
Поени од реакции
90
...и народов после кука НЕМАМЕ ПАРИ,сиромаштија голема,НЕВРАБОТЕНОСТА е 30%,кризата маме ни е...а...........

НЕ СМЕ ЗА ЖАЛЕЊЕ истите што дебатираат за горенаведените состојби ОДАТ НА ОДМОР(и тоа повеќето надвор од МК)...........не ме гледај што правам,слушај што ќе ти кажам:pos2:
Имам 17 години, сред распуст јас наместо да шетам по цел ден и да спијам до колку ми душа сака јас станувам во 7 сабајле да идам на работа и не заслужувам да отидам на море?
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
147
Озбилно? Jас па веќе 10 години одам во Грција и не сум приметил види чудна работа изгледа поодбивен си им бил ти па затоа поскапо ти наплаќале :) :)

Гирото ти е 100 денара бе дечко (1.50 до 2 евра најмногу) а не леб 3 евра, а пивото зависи од кај ќе го купиш во маркетите цените се исти како кај нас, во Лидл дури и поефтино е од кај нас а во кафич нормално тоа ти е поскапо Хаинекен минатата година во Аспровалта беше 5-6 евра во кафич :)
Сега има разлика на островите е малку поскапо... така да кај ти одговара повеќе таму ќе одиш сигурно нема со 150 евра да одиш на Закинтос...
Убаво за тебе, јас не одам на одмор во Гејлада ...
Така да не ми наплатиле ништо ...

Иначе информациите за цените се тазе, од пред неколку дена, од 1 јули цените ги имаат качено, додатно и ддв-то на 23% ... и тоа во некоја затка на халкидики ...
Очекувај изгор скапо и земи си повеќе кеш ...
 
G

GoddessOfRock

Гостин
Mo\e da pra[am kako se pati[tata o Albанија? Бидејќи изгледа Таму ќе сме еден ден.
 
G

GoddessOfRock

Гостин
Зависи до каде во Албанија. Кажи ми до каде планираш, па ако можам ќе ти помогнам.
Па од Струга се до Црно Горската граница . Мислам дека е автопат цело време!
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Зависи до каде во Албанија. Кажи ми до каде планираш, па ако можам ќе ти помогнам.
Еј брат ај ако знаеш некој или ти ако си бил у Саранда кажи ми како идат цените за апартмани и дали лесно се наоѓа??!:salut:
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Еј брат ај ако знаеш некој или ти ако си бил у Саранда кажи ми како идат цените за апартмани и дали лесно се наоѓа??!:salut:
Имаш најмалку 1000 хотели само во Саранда, така да би требало лесно да се наоѓа апартман. Цените се одприлика 30-40 евра апартман од вечер со две јадења. Провери за секој случај.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Имаш најмалку 1000 хотели само во Саранда, така да би требало лесно да се наоѓа апартман. Цените се одприлика 30-40 евра апартман од вечер со две јадења. Провери за секој случај.
За 400 евра со чартер во Египет, Тунис или Турција може да се оди.
Сосема неисплатливо е во Албанија во хотел.
У следниве години нема шанси да одам во Албанија, се имам изнаслушано многу неубави работи од патот, нехигиена, продавнички како шупи, кога видов слика од "месара" со муви изналепено на месото ми се згади.
Водата видов во Саранда убава е, во Драч е црна.
Па немало струја на моменти, па на сите страни се градело постојано имало бучава од ковање.
Едноставно кажано неразвиени се сеуште.
За неколку години мож ќе биде ок, ама засега моја нога не стапнува таму.

3 евра векна леб, 3 евра кафе, 10 евра пиво ... чисто како информација ...
10 евра пиво во елитен клуб на Минокос???
Ајде те молам цениве твои се лудило.
3 евра е кафе на плажа, ама затоа не плаќаш за лежалката која цел ден е твоја со едно нарачано кафе.
Пецивата им се поскапи, ама и кога ќе влезам во Вегера годинава се запрепастувам, а сепак Скопје ни е туристичко место, ни море нема.
Така да цените си се туристички.
Лани бев во Охрид и поскапо и од Грција ми се виде.
Затоа си има избор на илјадници туристички места, секој да си одбере кај сака да си го помине годишниот одмор.
Ама фамилијарен одмор, покрај море, блиску да е, со најпристапна цена е сепак Грчка во апартман. Оти на друго место по 500 евра отприлика од човек значи 2000 евра за фамилија е прескапо.
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
147
^Јас не одам во Гејлада по одмори ... на кого му чини нека оди ...
Што се однесува до цените, така ми пренесоа ... јбг ... битно праските се евтини, ако ништо друго ќе се вратите со вишак витамини во вашиот систем ... :)

Компарацијата помеѓу Скопје, Охрид и некоја затка во грчка е несоодветна.
Може да споредиш грчка со турција, хрватска, бугарија и слично т.е. земји кои имаат море и туризам ....
за да се добие реална слика, каде, како, што ... и колку пари ...
 
Член од
20 јуни 2007
Мислења
809
Поени од реакции
18
Па од Струга се до Црно Горската граница . Мислам дека е автопат цело време!
Не е автопат. Туку, во најголем дел се работи за нормален солиден пат, со по една линија за во два правци. Делот од Македонско-Албанска граница па се до Елбасан е супер, од Елбасан кон Тирана е малку потежок бидејќи поминува низ навистина висок планински предел, но не е некаков голем проблем. Потоа, од Тирана кон север, односно кон Скадар, се вози по солиден пат, а во Скадар кога ќе го здогледате мостот преку кој ќе треба да ја поминете реката Бојана, немајте гајле, безбеден е :), иако не делува така. Потоа од Скадар до границата со Црна Гора, остануваат уште 20-тина километри ако не се лажам. Контрола на пасоши се врши на еден заеднички контролен пункт, и целата работа оди навистина брзо. Се надевам дека колку толку помогнав. :)
 
Член од
30 мај 2010
Мислења
131
Поени од реакции
3
Абе едно време само шо ќе спомнев г од грција за на одмор стално патриотски испади кавги шо одиш тами итн. претпоставувате сега гледам од кога нема визи и патриоти нема први се на одмор грција ме интересира како наеднаш се смена нивното мислење. Малце бегам од темата ама то е
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
За 400 евра со чартер во Египет, Тунис или Турција може да се оди.
Сосема неисплатливо е во Албанија во хотел.
У следниве години нема шанси да одам во Албанија, се имам изнаслушано многу неубави работи од патот, нехигиена, продавнички како шупи, кога видов слика од "месара" со муви изналепено на месото ми се згади.
Водата видов во Саранда убава е, во Драч е црна.
Па немало струја на моменти, па на сите страни се градело постојано имало бучава од ковање.
Едноставно кажано неразвиени се сеуште.
За неколку години мож ќе биде ок, ама засега моја нога не стапнува таму.
Ја зборам 400 евра за цел апарман, значи за цела фамилија. Значи за четворица одприлика 100 евра од човек е смештај. Кај ќе одиш во Египет за тие пари?
За Драч не правам муабет, лошо е.
Али за Саранда, моиве рекоа дека ја стигнале Албанциве Македонија, посовремено е од тука и поразвиени се. Тие сега се сконцентрирани на развивање на туризмот.
 
Член од
30 мај 2010
Мислења
131
Поени од реакции
3
Убаво за тебе, јас не одам на одмор во Гејлада ...
Така да не ми наплатиле ништо ...

Иначе информациите за цените се тазе, од пред неколку дена, од 1 јули цените ги имаат качено, додатно и ддв-то на 23% ... и тоа во некоја затка на халкидики ...
Очекувај изгор скапо и земи си повеќе кеш ...

седи нека не ве лажат така весниците нема врска ова со цените арно пиша SrRulz се е нормално како и шо беше и цената на лебот не е во ниедна држава 3 евра итн сите имат исаф

--- надополнето ---

Ја зборам 400 евра за цел апарман, значи за цела фамилија. Значи за четворица одприлика 100 евра од човек е смештај. Кај ќе одиш во Египет за тие пари?
За Драч не правам муабет, лошо е.
Али за Саранда, моиве рекоа дека ја стигнале Албанциве Македонија, посовремено е од тука и поразвиени се. Тие сега се сконцентрирани на развивање на туризмот.

далеку се до зборот туризам имаат години пред нив да не се лажиме
 
М

Мартин`

Гостин
Абе едно време само шо ќе спомнев г од грција за на одмор стално патриотски испади кавги шо одиш тами итн. претпоставувате сега гледам од кога нема визи и патриоти нема први се на одмор грција ме интересира како наеднаш се смена нивното мислење. Малце бегам од темата ама то е
Сега ми стана јасно откако рече дека Грција ќе одиш зошто бараш совети за депилирање на нозе :pos2:
 
Член од
30 мај 2010
Мислења
131
Поени од реакции
3
Сега ми стана јасно откако рече дека Грција ќе одиш зошто бараш совети за депилирање на нозе :pos2:
извини шо морам јас да ти ја кажам вистината иако докторот можи те лажи ама имаш проблем со видот или евентуално проблеми со читањето ај баш провери по темите дали јас барам совет или се смеам на тие шо бараат ај баш види провери
 

Kajgana Shop

На врв Bottom