Прашања и одговори

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Различно е во сите школи, во Марија Кири им ги даваа вчера, кај мене утре ќе ни ги даваат.

--- надополнето ---

Туку нешто ме копка, има врска темата на проектната задача со факултетот кој се избира????????????????????
Мислам дека нема врска проектната со факултетот. Единствено ќе ти ја гледаат доколку ти зависи дали ќе влезеш во државна квота а имаш исти поени со некој друг, и тогаш го земаат оној кој што има земено проектна задача соодветна со факултетот. Вака имам слушнато, а не знам колку е вистина
 

Cruela DeVill

THE BEST DAMN THING
Член од
15 август 2008
Мислења
222
Поени од реакции
14
Има шанси да се земи некоја стипендија во прва година? Ако да, кои се условите?
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Има шанси да се земи некоја стипендија во прва година? Ако да, кои се условите?
Мислам дека ако имаш јаки поени од матура само, зашто оваа година даваат бесплатно школување т.е. првите пет кои ќе бидат први на листата на сите факултети се ослободени од плаќање партиципација, ама и ова колку што сум запознаена важи само за прва година, за друга стипендија немам слушнато
 

Џек

Мастер!?
Член од
8 март 2009
Мислења
84
Поени од реакции
2
Знае некој дали изводот од матична книга за родените треба да биде не постар од 6 месеци(за упис на факултет)...во конкурсот не пишува ништо за тоа, ама слушнав нешо се донел нов закон или слично...фала
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.311
Поени од реакции
15.544
Знае некој дали изводот од матична книга за родените треба да биде не постар од 6 месеци(за упис на факултет)...во конкурсот не пишува ништо за тоа, ама слушнав нешо се донел нов закон или слично...фала
Од кога почнаа да се носат закони за извод не постар од 6 месеци бе златен?
И читај 2-3 страни наназад, ќе се изненадиш какви се информации ќе прочиташ.:smir:
 

Џек

Мастер!?
Член од
8 март 2009
Мислења
84
Поени од реакции
2
златен ме викаше баба ми, фала за информацијата
 

Cruela DeVill

THE BEST DAMN THING
Член од
15 август 2008
Мислења
222
Поени од реакции
14
Мислам дека ако имаш јаки поени од матура само, зашто оваа година даваат бесплатно школување т.е. првите пет кои ќе бидат први на листата на сите факултети се ослободени од плаќање партиципација, ама и ова колку што сум запознаена важи само за прва година, за друга стипендија немам слушнато

ОК јас прва година ќе бидам. Велиш првите 5? А на ПМФ првите 5 ќе ги сметаат од цел факултет или од секој институт поединечно по 5 души?
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
ОК јас прва година ќе бидам. Велиш првите 5? А на ПМФ првите 5 ќе ги сметаат од цел факултет или од секој институт поединечно по 5 души?
Вкупно од сите што ќе се запишат ќе добијат оние пет што имаат највисоки поени, независно на кој смер се. Значи само пет, а не на секој посебно. Инаку какви оцени доби на матура?:smir:
 

Cruela DeVill

THE BEST DAMN THING
Член од
15 август 2008
Мислења
222
Поени од реакции
14
Екстерните ми се 4ки... Македонски - не ми е криво толку, ама Математика... али како и да е. Сеа имам некаде 94 поени. Ама чим 5 со највисоки поени добиваат ич да не се надевам. Нема некоја друга стипендија? :)
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Дали знае некој какви смерови со информатика има на Тетовски факултет фала од напред.
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Екстерните ми се 4ки... Македонски - не ми е криво толку, ама Математика... али како и да е. Сеа имам некаде 94 поени. Ама чим 5 со највисоки поени добиваат ич да не се надевам. Нема некоја друга стипендија? :)
За жал мислам дека нема :(. Ќе почекаш прва година, ќе си набилдаш добар просек и ќе си земеш стипендија, друго решение нема :)
 
Член од
8 септември 2009
Мислења
147
Поени од реакции
5
Дали се важни поените од матура, при упис на оние факултети каде што има приемни испии (на пример на архитектонскиот факултет)?
 

Cruela DeVill

THE BEST DAMN THING
Член од
15 август 2008
Мислења
222
Поени од реакции
14
За жал мислам дека нема :(. Ќе почекаш прва година, ќе си набилдаш добар просек и ќе си земеш стипендија, друго решение нема :)

ајде здравје.... повеќе среќа догодина :)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
77
Поени од реакции
73
Ме интересира дали свидетелствата треба да се заверуваат кај нотар и зошто треба ? :D

Се извинувам ако е во погрешна тема поставено прашањето
 

Kajgana Shop

На врв Bottom