Вистинскиот основач на Христијанството

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
А дали вие ја сваќате пораката на самиот Исус дека и тој проповедал Ислам ?
Зошто на секој можен начин се обидувате да го негирате тоа кога и самите знаете дека е така?
И дали сте го прочитале во Библијата и најавувањето на последниот Аллахов пратеник , па дури и името се споменува (се мисли на Мухаммед а.с.)
И дали знаете дека и самиот Исус , па и Павле биле обрежани (суннетисани) , а за овој Исламски чин кој се практикува во Исламот 14 века , тоа докажува дека тој чин постоел и пред Мухаммед а.с. , што значи ако Исус и Павле биле обрежани тоа јасно ви укажува дека и пратениците пред Мухаммед а.с. проповедале Ислам , а за овој чин дури после цели 14 века Науката открива во една своја статистика и истражување дека повеќето заболени од рак и други заразни смртоносни болести како Сидата се токму оние кои не се обрежани и тоа е поголемиот причинител , додека оние обрежаните во многу поголем процент се во помал број . И ако ги следите светските слчувања Науката и Медицината веќе препорачаа секој човек на планетава кој сака здрав живот препорачливо е да се обрежа од медицински и хигиенски причини , пред се здраствени .
Па тогаш баш оние кои го истражуваат тоа и кои дотогаш го негирале на Мухаммед а.с ставаат прст на чело и се запрашуваат : Од каде можел Мухаммед а.с да знае за ова поред 14 века ???
Нели и ова ви е еден доказ дека Куранот е Аллахов говор и дека Мухаммед а.с. е Негов Пратеник како и сите други предходно ??

Запрашајте се и вие , а за тоа имате и докази и во Библијата ,но некако не сакате да ги прифатите туку го прифаќате само он а кое ви одговара , па на колку места во Библијата Исус го споменува Единствениот Бог , зарем и тоа го негирате ??
Па како тогаш вие верувате во Исус кога 90 % ги негирате неговите проповеди и наредби ??

Но во продолжение ќе ви доставам и докази од Библијата за сево ова кое го напишав .
ne ocigledno e deka eden e Gospod a site mesii spasiteli se negovi sledbenici pocnuvajki od Mojsej pa do Muhamed drguo toa so sunetot tocno e deka site pred Muhamed se obrezani zaradi klimatskite uslovi koi toa go nalagale!

Благодарам на вашиот исцрпен одговор, ама тезата дека христијанството постои од Царот Константин па наваму, од некаде ми е веќе позната....:raz:

no toa e oficijalno priznaena i proglasena kako religija od Konstantin inako hristijanastvoot zapocnalo mnogu porano ili rano hristijanstvo toa e od 31 godina vo nasa era so apostolite i sirenjeto na verata a mnogu podocna vo vremeto na Konstantin toj oficijalno ja proglasuva so drzaven akt kako religija!

Добро , еве јас сум христијанин и силно верувам дека сите ама баш СИТЕ луѓе одговараме пред еден Бог.
Значи , дали ти го нарекуваш Алах , дали јас јас го нарекувам Бог, а како го нарекуваат будистите,или припадниците на други поминорни вери е сосема ирелевантно.

Две работи ме интересираат да ве прашам.

Прва,
Дали со само тоа дека сум се родил христијанин , а Јао Минг (од Houston Rockets) будист , не прави "неверници" и како такви , сигурни патници у Џенем?

Друга,
Па ок, ај нели Исус (Иса , како што го кажувате - нешто како Иса Кадриу , бивш фудбалер на Приштина , а?) е пророк испратен од Алах?
Па добро , јеби га , вие верувајќи во тоа и пропагирајќи тука, ве прави поголеми христијани од Папата лично , според мене.
По некоја хронолошка логика , Исус бил пратен бајаги време пред Мухамед. Па што толку бе Мухамед , па Мухамед? Ако не друго , бар по време на појавување и проповедање (на истата вера , така?) , Исус(Иса де) заслужува да има два пати поголемо место во вашите срца , одколку второпојавениот (веќе виденото) Мухамед?
ako sme pravi Hristijani, Muslimani i Budisti treba da gi pocituvame site proroci koi se pojavile, ne e hristijanski, muslimanski da ne se pocituvaat ostanatite proroci i religii, site tie kazuvaat veruvajte vo eden Bog i pravete dobro! vo red e sekoj svojt prorok da go pretpocita ama tolkavi provokacii i omalovazuvanja ne biva majkumu stara greota e! site tie dobro napravile vie gi napagate! ne sum protiv muslimanstvoto ( jas sum hristijanin) niti ke bidam protiv niedna vera niti ke navleguvam koja e pravilna a koja pogresna no edno ne mi se sviga kaj Muslimanite sto epten ni go napagaat Isus i ocigledno e deka ne go priznavaat! kako svrtis svrtis nema smisla vakvi napganja na smetak na prorocite kogi na dobro go ucele narodot i doagale vo Bozje ime!







Две работи ме интересираат да ве прашам.

Прва,
Дали со само тоа дека сум се родил христијанин , а Јао Минг (од Houston Rockets) будист , не прави "неверници" и како такви , сигурни патници у Џенем? /quote]

А кој ти рекол дека си се родил како христијанин ??




Е вака сега , Исус нели бил 6 века пред Мухаммед а.с. , после Исус цели 6 века владеело незнаење и залутаност , владееле фараони и некои си идеолози како Павле кои си наметнувале различни вери и богови . И затоа другар е испратен и последниот Аллахов Пратеник Мухаммед а.с. да ја продолжи мисијата започната од Неговите предходници т.е. Пратеници .

Патем , па нели и Исус во Библијата споменува дека тој мора да си оди за да дојде другиот кој ќе ги упатува ? (се мисли на Мухаммед а.с.) Но незнам колку ја толкувате и разбирате Библијата или пак не сакате да ја разберете и прифатите вистината ???

ova ima logika!
 
Член од
23 октомври 2007
Мислења
1.035
Поени од реакции
1.025
Intereno vo site postovi e sto i Hristijanite i Muslimanite ,sakat da dokazat deka nivnata vera e vistinskata :)
a jas samo ke dodadam deka samo verbata vo Gsopod Bog e Ispravna t.e visitnata.
bez ralika na koja religija i pribagate,ako go pocituvate Gospod Bog i zivete po negovite zakoni i moralni principi ,togas site religii se dobri.ova go kazuvam bidejki edna ista rabota razlicni luge razlico ja dozivuvaat a vo sustina stanuva zbor za istoto.


Епа и јас некако вака ја разбирам верата шефе, ама еве добивам некои индикации дека тоа сум се сјебал со тоа што моите ме крстиле и со тоа ме воведоа во православната христијанска вера?
Еве никаде до сега , ни од двајцата големи познавачи и проповедачи на исламот , не добив цврст и дециден одговор, иако 2-3 пати веќе прашав.

Значи , без големи филозофии и политички одговори, само со тоа што сум роден (се мисли дека од самото мое раѓање , нели без мене да ме прашат ми ја принесуваат христијанската вера ) христијанин , ме прави грешен пред Алах? И нели , слутејќи дека одговорот во твоето срце е ДА! , кој е начинот на избавка? Конвертизам?

А за второто прашање , господа осознаени муслимани (без никаква желба за навреда кон останатите припадници и следбеници на исламот) , ама баш некако лошо вртите. Јас ви кажав , без желба да ве премислам или конвертирам , туку чиста логика. Исус(Иса) дошол прв. Божји пратеник е , така , и според тебе? Е добро бе како тој човек(?) не нашол прав пат до допре до срцата на луѓето и да им ја пренесе Вистината , а 6 века подоцна Мухамед као божем поербап(помангуп се нашол) се снашол? А да , Павле ја зезнал работата бе ... ич не ми текна! Си рекол Павле , "Овој Иса не разбрал убаво што му кажал Алах да проповеда пред луѓето, туку дај да земам јас во свои раце работава!"

Извинете за иронијава , ама ја користам каде и да налетам на верски фанатици од типот "мојата вера е права,а сите вие други сте глупи"

Смешно е бе аман!!!
 
A

ateist

Гостин
А јас пак видов колку не знаеш самиот што зборуваш и колку не сваќаш .
Проста логика: Ако според твоето и христијанското тврдење дека Исус е Бог , и според фактот дека Мухаммед а.с. се појавил 6 века после Исус и го проповедал Исламот , тогаш те молам дај објасними како можел Исус да го забрани Исламот ако тој се појавил 6 века после Исус ???


Муслиманството , т.е. Исламот постои од самото постоење на човештвото , поточно од создавањето на првиот човек Адам (Адем а.с.) , преку другите Аллахови претеници , преку Иса а.с.(Исус) , преку последниот Аллахов Пратеник Мухаммед а.с. па се до ден денешен и до Судниот Ден .
100 пати до сега сум објаснил ама ај на твое барање
Исламот Православие Католицизам Протестантизам се било УКИНАТО од Исус пред 2000 години

ЗОШТО БИЛ УКИНАТ ИСЛАМОТ?

ЕВЕ НЕКОЛОКУ ПРИЧИНИ :

1 ) Ислам Православие Католицизам Протестантизам Јудаизам се НЕЗНАБОШЦИ

На Исус НЕ МУ БИЛА Спорна ВЕРАТА на Евреите !
Дури и ги Пофалил !
Оти верувале во Еден Бог !

ЕВЕ :

Марко: 12:32 И книжникот Му рече: „Добро, Учителе, кажа според вистината дека Бог е Еден, и нема друг освен Него,

Марко: 12:29 Исус одговори: „Првата е: ‘Слушај Израеле - Господ, нашиот Бог - е единствен Господ,

ЕТЕ ГЛЕДАШ ! НА ИСУС НЕ МУ БИЛА СПОРНА ВЕРАТА НА ЕВРЕИТЕ !

Спорот бил оти НЕ ГО ПОЗНАВАЛЕ Богот за кој знаеле и во кој верувале дека постои !

ЕТЕ ТОА БИЛ СПОРОТ !

Евреите биле НЕЗНАБОШЦИ ........НЕ ГО ПОЗНАВАЛЕ БОГОТ ВО КОЈ ВЕРУВАЛЕ !

Јован: 8:55 Вие не Го ЗАПОЗНАВТЕ, а Јас Го ПОЗНАВАМ . И ако речам дека не Го ПОЗНАВАМ, ќе бидам лажец како и вас; но Јас Го ПОЗНАВАМ и го пазам Неговото слово.

10:14 Јас Сум Добриот Пастир: и ги ПОЗНАВАМ Моите и Моите Ме ПОЗНАВААТ Мене.

10:15 Како што Татко Ми Ме ПОЗНАВА Мене, и Јас Го ПОЗНАВАМ Мојот Татко; и Јас го давам Мојот живот за овците.



Е затоа Исус бил пратен да им го КАЖЕ кој е Единиот Бог !
За да знаат во Кого да веруваат !

еве :
Псалм: 59:8 Но, Ти им се смееш, о Господи, и им се ругаш на сите НЕЗНАБОШЦИ .

Ефесјани: 2:11 Затоа спомнувајте си, дека вие, кои некогаш бевте НЕЗНАБОШЦИ и по тело, и наречувани необрезани од оние, кои се наречуваа обрезани, и кои се тоа по телото, по човечко дело;

Псалм: 56:7 Плати им според беззаконието, о Боже, со гнев обори ги НЕЗНАБОШЦИТЕ !

Езекиел: 5:6 Но тој им се спротивстави на Моите наредби повеќе отколку НЕЗНАБОШЦИТЕ , на Моите закони повеќе, отколку земјите што го опкружуваат.’
.
.
.
И ЕВЕ ИСУС ИМ КАЖАЛ КОЈ Е ЕДИНИОТ БОГ :

Јован: 17:26 Им го објавив Твоето име и ќе го објавувам

Името = Надлежноста на единиот небесен Бог е МИРОТ
ЕДИНИОТ НЕБЕСЕН БОГ Е БОГ НА МИРОТ = БЕЗКОНФЛИКТНОСТА
МИР = БЕЗКОНФЛИКТНОСТ МЕЃУ УМНО РАЗУМНИ БИТИЈА

Е овој Бог го вознел- воскреснал Исус
и сите што веруваат во овој Бог библија им гарантира ВЕЧЕН ЖИВОТ


Евреите:
13:20 А Бог на Мирот, Кој преку крвта на вечниот завет Го изведе од мртвите Великиот Пастир на овците, нашиот Господ Исус, --- БОГ НА МИРОТ ГО ВОСКРЕСНАЛ ИСУС

Исус Христос ВЕРУВАЛ во Богот на Мирот
Единиот Небесен Бог е Богот на Мирот = безконфликтноста

како штоможеш да прочиташ ТОЈ БОГ ГО ВОСКРЕСНАЛ -ВОЗНЕСОЛ Исус Христос од мртвите

е овој Бог после Исус и апостолите го проповедале

Римјаните: 10:14 Но, како ќе Го повикаат Оној, во Кого не поверувале? А како ќе поверуваат во Оној, за Кого не чуле? А како ќе чујат без проповедник?

2 Тимотеј: 1:12 Заради тоа и го трпам сè ова, но не се срамам, зашто ЗНАМ во Кого сум ПОВЕРУВАЛ ---- ВЕЛИ ПАВЛЕ

ЕТЕ ВЕЌЕ НЕБИЛ НЕЗНАБОЖЕЦ...ТУКУ ЗНАЕЛ ВО КОГО ВЕРУВА..ВО БОГОТ НА МИРОТ

ЗНАЧИ :

Единиот небесен Бог е Бог на Мирот= Безконфликтноста

НОВОЗАВЕТНИОТ БОГ Е БОГ НА МИРОТ !

КОЈ Е БОГОТ ВО КОЈ ВЕРУВААТ МУСЛИМАНИТЕ ?

КОЈ Е ИСЛАМСКИОТ БОГ НА КОЈ МУ СЕ ПОКОРУВААТ МУСЛИМАНИТЕ ?

БОГ НА ШТО ?

ИЛИ СТЕ СЕУШТЕ НЕЗНАБОШЦИ ?

Дали Ислам Православие Католицизам Протестантизам ГО ПОЗНАВААТ Богот во кој веруваат или се НЕЗНАБОШЦИ .
.
.
.
.

2) Ислам Православие Католицизам Протестантизам се СУЕТНИ Атеистички Религии


Лука:
16:16 ”Законот и Пророците беа (МИНАТО СВРШЕНО ВРЕМЕ )до Јована. Оттогаш се проповеда Евангелието за Божјото Царство, и секој насила влегува во него.

ДАЛИ ТОА СЕ ОДНЕСУВА САМО НА МОЈСЕЕВИОТ СУЕТЕН УГНЕТУВАЧКИ ЗАКОН ?

НЕ !

ЕВЕ :

Еремија:
10:7 Кој да не се бои од Тебе, Цару на НАРОДИТЕ ? Навистина, Тебе Ти припаѓа, зашто меѓу сите мудреци на НАРОДИТЕ и во сите нивни царства Ти нема рамен! Со што палат оган, тоа ги залудува! ЗАКОНОТ ИМ Е СУЕТЕН - обично дрво.

2 Цареви: 17:15 Ги презираа Неговите закони и Заветот што го склучи со нивните татковци, и Неговите опомени што им ги упатуваше. Се стремеа кон СУЕТАТА, па и самите станаа СУЕТНИ , следејќи ги НАРОДИТЕ околу себе, иако Господ им заповеда да не прават како нив.

ЗНАЧИ СЕКОЈ ЗАКОН (ЗБИР ОД ЗАКОНИ КАКО МОЈСЕЕВИОТ ЗАКОН ) кој регулираат Суетни Интересџиски Приватно Капиталистички Интереси во областа на меѓучовечките односи ИСУС ГО УКИНАЛ ПРЕД 2000 ГОД

е сега ДЕЛАТА ШТО ГИ ВРШЕЛЕ ЕВРЕИТЕ ОД ЗАКОНОТ БИЛЕ СМРТОНОСНИ И НЕ ВОДЕЛЕ ВО ВЕЧЕН ЖИВОТ:

ЕВЕ :

Римјаните: 8:2 Зашто законот на Духот на животот во Христа Исуса ме ослободи од МОЈСЕЕВИОТ ЗАКОН на гревот и смртта.

Римјаните: 8:20 имено, созданието - Адам и беше потчинето на суетата, не доброволно, туку од Бог кој го потчини ----

Ефесјани: 4:17 Ова го велам и сведочам во Господа, да не живеете веќе како што одат НАРОДИТЕ во СУЕТАТА на својот ум,


Еремија: 2:5 Господ зборува вака: „Каква неправда најдоа вашите очи на Мене, та се оддалечија од Мене? Тргнавте по СУЕТАТА, та самите станавте СУЕТНИ.

ДЕФИНИЦИЈА :
СУЕТА е земски дух- идеал на смртните луѓе кој неверуваат во вечен живот , не веруваат ниту во Бог ,( ниту во Христос – бесмртната личност ),како и на сите неверници , лажни верници , декларативни верници , измамници , па затоа тежнеат да остават што поголеми траги – докази за своето постоење низ времето на земјата со ....деца , земја , пари, капитал или Достигања по кој ќе ги запаметат другите луѓе ( суетна слава ) во војни , бизнис , политика , итн итн .

Е ова е дефиницијта за суетност . И според оваа дефиниција се одредува степенот на (без)суетност на секој поединец ,на секој Закон какви меѓучовечки односи регулира , општествено уредување , достигнат степен- ниво на општествена свест кај секој поединец или генерално во општеството ..

.
.
ТОА Е ( Суетата ) земски-Смртен Дух-идеал кој Бог им го дава на тие што ги казнува

Второзаконие: 29:4 Ама Господ не ви даде до денес разум за да сфатите, очи за да гледате, ни уши за да слушате.

очи заслепени од од земски богатства

уши што освен нивен интерес не слушаат ништо друго

разум.....да не водат сметка за чуства на други луѓе , да ги уценуваат Угнетуваат
.
.
Евангелие по Јован
38 за да се исполни словото, што го рече пророкот Исаија: „Господи, кој и поверува на нашата проповед? И кому му се откри Господовата рака?”

39 Затоа не можеа да веруваат, зашто Исаија уште рече: „

40 Им ги заслепи Очите, и им ги скамени Срцата; за да не гледаат со очите, за да не разбираат со срцето; и за да не се обратат - и да не ги излечам.”.
.

..
инаку во речници се наоѓа слична дефиниција :

Суета :славољубие , алчност за слава ,за почести
Суетен :славољубив-а , болна амбиција , алчност за сопствено истакнување .

.
.
.
Римјаните: 11:8 како што е напишано: „Бог им даде Дух на Мртвило, очи да не гледаат и уши да не слушаат до денешниот ден.”


Марко: 7:6 А Тој им рече: „Добро пророкуваше Исаија за вас лицемерите, како што е напишано: ‘Овој народ Ме почитува со усните, а нивното Срце е далеку од Мене;.

.
.
.
ИТН ИТН....
 
Член од
20 мај 2009
Мислења
97
Поени од реакции
3
Не ми мешајте баби - жаби и сега не можете на никој христијанин така да му докажете како што викате......ЕЈ ИСУС ВАШ БИЛ ПРАТЕН ОД АЛАХ!!!
-Прво со кој памет тоа не знам,кога Исус пропрагирал христијанство многу години пред Мухамед и Алах.Повеке луге на светов има што се христијани отколку муслимани,и ајде сега ке им мењаме вера и ке ги правиме сите муслимани само затоа што вие верувате во некој пишан текст дека били така.
Секој сега почнува да не краде,Грците името ни го крадат,Србите не ни признаваат црква,Бугарите каде-каде не не признаваат,тој некој си Ахмети не знам како се викаше излезе со теза дека Александар Македонски бил Албанец(лооооол),вие сега излегувате со некоја теза што никој ни ја знае ни ја познава само вие неколку души,и мислите дека е така.


Ајде за некој ден и Американците направете ги Кинези дека се......:tapp::tapp:

Другар , еднаш реков и пак ќе повторам , верата не се наметнува насилно туку се чувствува со срце , и никој на никого не рече дека дека треба да биде Муслиман , и ако барем малку ги согледаш фактите и доказите кои ти ги постирам ако не повеќе барем 5% ќе ти стане јасно .
А за тоа што викаш дека повеќе биле христијани од муслимани....ако ги следиш светските случувања ќе видиш дека процентот на Муслимани драстично расте , и што е најинтересно најголемата бројка се познати личности , Научници , Историчари и ред други кои се заинтересирале за Ислам и ја согледале вистината , и сега постависиго прашањето : Дали некој нив ги присилил да конвертираат во Ислам ?

Но како што реков , јас не коментирам како тебе со неповрзани коментари искажани во лутина , тоа само ја потврдува немоќта да се контрира и докаже спротивното со факти . Јас ти доставив веродостојни докази , па повели и ти со твоите .

Моја грешка е тој постот кај што напишав дека Исус е наш бог,постот е пишуван со лутина после се ова што го прочитав од учени луге(ке се пронајдат).
Исус е пратеник од Бога,да тоа е факт,но тој Бог како што знам јас и повекето не е тој Алах како што тврдите вие,знаете на кој алудирам.

Келес убаво ви има кажано се над мене постот.:helou::helou:

Таа грешка која си ја напишал пак ја докажува твојата немоќ а го потврдува она кое јас ти го говорам , и како да и објаснам дека Бог кај хритијаните е Аллах кај Муслиманите и свати еднаш дека Аллах , Бог или Господ не се три Богови туку Еден и Единствен .
И знам дека алудираш на мене затоа и јас ти реплицирав .

значи има доста (но не и све ) реалност во тоа што го кажувш

ама и злонамерно подметнуваш работи што се лажни

ПАВЛЕ НИШТО НЕ ИЗМИСЛИЛ ТУКУ САМО ПРЕПИШАЛ ОД СТАР И НОВ ЗАВЕТ

е сега ВИСТИНАТА зошто толку фрлате дрвја камења по Павле малку и мене ме чудеше аммааааааааааааааааааааааааааа

ехехеехехеееее

што била работата :

Галатјани: 1:17 ниту отидов горе во Ерусалим кај оние, кои пред мене беа апостоли, туку отидов понатаму во Арабија и пак се вратив во Дамаск....
.
.

ЕПА ТОЛКУ ТОЛКУ ОД ЛАГИТЕ НА ИСЛАМОТ ДЕКА НЕ ЗНАЕЛЕ И НЕ ИМ БИЛ ПРОПОВЕДАН НОВИОТ ЗАВЕТ

хаххахахахахаааа

Другар Атеист , ако добро ги читаш моите постови кои се со веродостојни докази од Библијата ќе ти стане јасно дека тоа не се мои зборови и лаги кои мислиш дека јас ги подметнувам за Павле , и ниукој не фрла дрва и камења туку факти б едругар , само факти се признаваат не празни муабети .
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
Hasan el Basri прочитај го мојот пост од предходно (линк ) и ке сватиш зошто таквите факти неможи да се во игра ...
Накратко точно заради тоа што модерното христианство е базирано врз учењата на павле , и неговата гранка на прото христианство . така да автоматски доказите кои ги даваш се негират сами по себе ( ова е чисто емпирски ) .
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Па така де :)
Баш како што мислев.

За првото, доста дипломатски одговор добив.
Ти давам право да ми судиш , иако знам дека алудираш дека само Алах го има тоа право.А еве чисто хипотетички де одговори ми те молам. Земам во обзир дека си добар познавач на Мухамеданството(Исламот), па повели.
Значи јас сум христијанин , и го живеам мојот живот без на некој да му правам или мислам зло. Помагам на околината , сообразно со моите можности, итн. Сега што мислиш , какви планови има Алах за мене?

А за второто , да си ми жив и здрав! Одма менувај тоа subtitlle-от под user-от што ти е. Не се срами да бидеш христијан и како таков пробај со твоево учење да допреш до сите нас. На Мухамед остај му само некоја споредна улога , колку да не се навреди како второпојавен пророк де :)


Ako dobro procita userot mi e Allahov rob a ne Muhammedov rob....Jas Muhammed a.s go postuvam do toj stepen koj mu e daden od Allah....Inace sum jas musliman Elhamdulillah(fala mu na boga) od sa,moto raganje,samo sto vo posledno vreme se predadov totalno kon negovite baranja i propisi na zivot...sakam da ziveam na takov nacin kako sto Allah mene mi bara..

A za ona prvoto sto go napisa sto planira so tebe Allah...haha toa samo toj go znae.
Znam deka sekoj koj sto ne klanja namaz 5 pati dnevno go ceka dzehennem (pekol) no nemora da znaci deka e toa edinstvenata rabota...
Za da se postigne Allahovata milost potrebno e da se klanja i + da go mrazis se ona sto toj go zabranil a da se saka se ona sto toj go dozvolil....se nadevam zadovolen (inshallah)
 
A

ateist

Гостин
Другар Атеист , ако добро ги читаш моите постови кои се со ВЕРОДОСТОЈНИ докази од Библијата ќе ти стане јасно дека тоа не се мои зборови и лаги кои мислиш дека јас ги подметнувам за Павле , и ниукој не фрла дрва и камења туку факти б едругар , само факти се признаваат не празни муабети .
е ако бе друже Почитувам факти Јас лично си ги докажувам тврдењата а тоа го барам и од другите кога нешто тврдат.

ете ти ми бараше докази зошто ти Гарантирав дека Исламот е УКИНАТ пред 2000 год
ЈАС ТИ ДАДОВ ВЕРОДОСТОЈНИ ДОКАЗИ .

е сега очекувам ти да ги побиеш такуџере со факти а не со прикаски и политички говори Баш така како велиш ............со факти


А за Павле ...баш сега читнав ситно ...............
Стварно многу измислици и Злонамерни подметнувања нема никакви докази туку Веродостојни лаги

Ми го губиш времето безвезе ама ај нека ти биде ...

Една по една ќе ти ги наоѓам лагите .
 
Член од
20 мај 2009
Мислења
97
Поени од реакции
3
Епа и јас некако вака ја разбирам верата шефе, ама еве добивам некои индикации дека тоа сум се сјебал со тоа што моите ме крстиле и со тоа ме воведоа во православната христијанска вера?
Еве никаде до сега , ни од двајцата големи познавачи и проповедачи на исламот , не добив цврст и дециден одговор, иако 2-3 пати веќе прашав.

Значи , без големи филозофии и политички одговори, само со тоа што сум роден (се мисли дека од самото мое раѓање , нели без мене да ме прашат ми ја принесуваат христијанската вера ) христијанин , ме прави грешен пред Алах? И нели , слутејќи дека одговорот во твоето срце е ДА! , кој е начинот на избавка? Конвертизам?!!!
Токму така .


А за второто прашање , господа осознаени муслимани (без никаква желба за навреда кон останатите припадници и следбеници на исламот) , ама баш некако лошо вртите. Јас ви кажав , без желба да ве премислам или конвертирам , туку чиста логика. Исус(Иса) дошол прв. Божји пратеник е , така , и според тебе? Е добро бе како тој човек(?) не нашол прав пат до допре до срцата на луѓето и да им ја пренесе Вистината , а 6 века подоцна Мухамед као божем поербап(помангуп се нашол) се снашол? А да , Павле ја зезнал работата бе ... ич не ми текна! Си рекол Павле , "Овој Иса не разбрал убаво што му кажал Алах да проповеда пред луѓето, туку дај да земам јас во свои раце работава!"

Извинете за иронијава , ама ја користам каде и да налетам на верски фанатици од типот "мојата вера е права,а сите вие други сте глупи"

Смешно е бе аман!!!

Смешно е тоа како вие не ги сваќате работите (мислам на ВИЕ кои овде дебатираме).
Никој не го критикува Исус (Иса а.с.) , кај нас во Ислам Иса а.с. е исто што и Мухаммед а.с. , значи Аллахов Пратеник и Мухаммедов а.с. предходник , што значи дека вие ги испревртувате работите и тврдите дека Исус е Бог , па сега и ов ашто ти го тврдиш дека Исус не успеал да ја пренесе вистината па така дошол Мухаммед а.с. да ја заврши работата......хехехехе...смешно размислување . А од каде тебе тоа тврдење дека Исус не успеал да ја пренесе вистината ??
Во негово време успеал и тоа како , но како што во неговото време имале предавници и противници така и после него владеле Византијци , Фараони и разно разни владетели кои се самоназначувале за Богови и со заплашување ги присилувале на сите да веруваат во нивните идеологии се додека не се појавил и Павле кој н анајсовршен начин успеал да ја наметне неговата идеја . И да те прашам дали Павле живеел во Исусовото време ???

е ако бе друже Почитувам факти Јас лично си ги докажувам тврдењата а тоа го барам и од другите кога нешто тврдат.

ете ти ми бараше докази зошто ти Гарантирав дека Исламот е УКИНАТ пред 2000 год
ЈАС ТИ ДАДОВ ВЕРОДОСТОЈНИ ДОКАЗИ .

е сега очекувам ти да ги побиеш такуџере со факти а не со прикаски и политички говори Баш така како велиш ............со факти


А за Павле ...баш сега читнав ситно ...............
Стварно многу измислици и Злонамерни подметнувања нема никакви докази туку Веродостојни лаги

Ми го губиш времето безвезе ама ај нека ти биде ...

Една по една ќе ти ги наоѓам лагите .


Еве штотуку ти сам се негираш и штотуку го призна моето тврдење

ете ти ми бараше докази зошто ти Гарантирав дека Исламот е УКИНАТ пред 2000 год
ЈАС ТИ ДАДОВ ВЕРОДОСТОЈНИ ДОКАЗИ ..
Овде другар Атеист и самиот си признаваш дека Исламот постоел 2000 години , е затоа што некој го испревртел дошол и последниот Аллахов Пратеник Мухаммед а.с. да ги подучи луѓето на Ислам и да се вратат на вистинскиот пат за да бидат спасени од Џехеннемот (Пеколот).
Ова не е контра доказ другар Атеист , туку само потврда на она кое јас го говорам , дај обидисе повторно можеби следниот пат ќе имаш повеќе среќа .
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
А чекајте вака од кај сте сигурни дека се вика Алах богот над сите што е,што не се вика Петко,Јанко,Станко или некое друго име,кај го најдовте баш Алах,ви одговара така или......

Ете јас знам дека не се вика Алах,не знам како се вика.
Алах не верувам да се вика....:smir:
 
A

ateist

Гостин
Продолжуваме со доказите !!!





Продолжува........

3.Односот на учениците спрема Павле


а)
Односот помеѓу Павле и Барнаба

Барнаба бил ПРВИОТ кој го запознал Павле после неговото доаѓање во Ерусалим. Тој го запознал и со останатите апостоли и им раскажал како Павле го видел Господинот на патот за Дамаск, дека во него ВЕДНАШ ПОВЕРУВАЛ и дека во Дамаск смело проповедал во името Исусово.
2 ЛАГИ ОДЕДНАШ !


1) ------------


Галатите 1
17 ниту отидов горе во Ерусалим кај оние, кои пред мене беа апостоли, туку отидов понатаму во Арабија и пак се вратив во Дамаск.

18 А на три години потоа отидов горе во Ерусалим, за да го видам Петар, и останав при него петнаесет дена.

19 А некој друг од апостолите не видов, освен Јаков, братот Господов.

2) --------

ВООПШТО НЕ ПОВЕРУВАЛ ВЕДНАШ ...ТОА Е ЗЛОНАМЕРНО ПОДМЕТНУВАЊЕ

а ) Савле бил ФАРИСЕЈ наизуст напамет го знаел Стариот Завет Бил роден во Тарс во богато семејство , толку богато што Павле имал прстен со кој кога Римјаните го уапсиле се ПОВИКАЛ на римското Право дека е роден како Слободен Римски Граѓанин

Савле бил совршен фарисеј
Филипјани: 3:5 обрезан сум во осмиот ден, од Израелевиот род сум, од Венијаминовото племе, Евреин од Евреите; по закон - фарисеј;

Дела Ап.: 5:34 но тогаш, во Синедрионот, стана еден фарисеј по име Гамалиел, учител на Законот, почитуван од целиот народ, и заповеда да ги изведат луѓето надвор;

23:6 Бидејќи Павле знаеше дека едниот дел се садукеи, а другиот фарисеи, извика во Синедрионот: „Мажи браќа, јас сум фарисеј, син фарисеев; ме судат заради надежта во воскресението на мртвите.”

26:5 зашто ме познаваат од почетокот (ако сакаат да посведочат), дека живеев како фарисеј, според најстрогата следба на нашата религија

Дела Ап.: 22:3 ”Јас сум Јудеец, роден во Киликиски Тарс, а воспитан во овој град, при Гамалиловите нозе, научен строго според татковскиот закон, ревнувајќи за Бога, како и вие сите денес.

Дела Ап..
25:12 Тогаш Фест поразговара со својот совет и одговори: „Се повика на ќесарот, при ќесарот ќе одиш.”
25:21 Но, бидејќи Павле се повика на Августа, за да биде запазен до неговата одлука; заповедав да го чуваат додека не го испратам при ќесарот.”
25:25 Но, јас најдов дека не направил ништо што заслужува смрт; и бидејќи тој самиот се повика на Августа, решив да го испратам.

б )

како можел ФАРИСЕЈОТ САВЛЕ да не знае кого прогонува и убива и КАКВО ИМ Е УБЕДУВАЊЕТО НА ТИЕ ШТО ГИ ПРОГОНУВА
ДЕМЕК НЕ ЗНАЕЛ КАКВИ ИМ СЕ ВЕРУВАЊАТА НА ХРИСТИЈАНИТЕ КОЈ ГИ ПРОГОНУВАЛ ДОКАДЕ СТАСАЛ

Дела Ап.: 22:4 Го гонев овој Пат до смрт; и врзував и предавав во темници мажи и жени,
26:11 И многупати ги мачев во сите синагоги и ги принудував да хулат; и прекумерно разјарен против нив, ги гонев и по туѓите градови.

1 Коринтјани: 15:9 Зашто јас сум најмал меѓу апостолите и не сум достоен да се наречам апостол, бидејќи ја гонев Божјата Црква.

Галатјани: 1:13 Вие секако сте чуле за моето некогашно живеење во јудејството: како прекумерно ја гонев Божјата црква и ја запустував..
.
.
..
ВАКВИТЕ ТВРДЕЊА НА ИСЛАМОТ ДЕКА ФАРИСЕЈОТ САВЛЕ (АПОСТОЛОТ ПАВЛЕ ) НЕЗНАЕЛ ЗА СТАРИОТ ЗАВЕТ И ДЕКА НЕ МУ БИЛО ПОЗНАТО ХРИСТОВОТО УЧЕЊЕ

СЕ НАЈБЛАГО РЕЧЕНО ....СМЕШНИ
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
А чекајте вака од кај сте сигурни дека се вика Алах богот над сите што е,што не се вика Петко,Јанко,Станко или некое друго име,кај го најдовте баш Алах,ви одговара така или......

Ете јас знам дека не се вика Алах,не знам како се вика.
Алах не верувам да се вика....:smir:

IZvini mi drugar ama mora da te prasam.....Ti si dobar so zdravjeto?

Zarem mislis deka nie zborime od nasa logika? Nie si imame vera imame kniga imame pratenici koi ni go prestavija Bog i kako da ziveeme za da ja postigneme Negovata milost
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Добар сум,одличен сум со здравјето ме служи,туку поентата ми беше никој не верува дека Алах е над сите,некој друг е......

И јас имам вера бе,Христијанин сум,верувам во Господ Бог,но не верувам дека Господ Бог е Алах како што вие наведувате да мислиме...
 
A

ateist

Гостин
Овде другар Атеист и самиот си признаваш дека Исламот постоел 2000 години , е затоа што некој го испревртел дошол и последниот Аллахов Пратеник Мухаммед а.с. да ги подучи луѓето на Ислам и да се вратат на вистинскиот пат за да бидат спасени од Џехеннемот (Пеколот).
Ова не е контра доказ другар Атеист , туку само потврда на она кое јас го говорам , дај обидисе повторно можеби следниот пат ќе имаш повеќе среќа .
РЕКОВ БЕЗ БИСТРЕЊЕ ПОЛИТИКА И РАСКАЖУВАЊЕ ПРИКАСКИ ТУКУ

СПОРЕД ТВОЕТО :

ФАКТИ - ДОКАЗИ - АРГУМЕНТИ - бирај што ти одговара ( :) )

..


( а тоа што тебе нети е јасно еве ќе ти разјаснам :

ислам = јудаизам = православие = католицизам = протестантизам = екстремен АТЕИЗАМ

сите вие сте ја Украле нашата Атеистичка Суета и сте ја прогласиле за "верување " "побожност" и "духовност" )
 
Член од
20 мај 2009
Мислења
97
Поени од реакции
3
ne ocigledno e deka eden e Gospod a site mesii spasiteli se negovi sledbenici pocnuvajki od Mojsej pa do Muhamed drguo toa so sunetot tocno e deka site pred Muhamed se obrezani zaradi klimatskite uslovi koi toa go nalagale!



Господ е еден ДА , а за Суннетот еве и зборови од Павле во Библијата :


Обрежаниот (сунетисан) Павле


Павле го менува вечниот Божји завет кој Бог го наредил на Аврам :

Еве, јас, Павле, ви велам: ако се обрезувате, Христос никако нема да ви користи. (Галатјани 5.2)

Но и самиот Павле за себе кажува дека е обрежан (сунетисан)

Иако и јас можам да се доверам и на телото. Ако некој друг мисли дека може да се надева на телото, тоа јас, уште повеќе:

обрезан сум во осмиот ден, од Израелевиот род сум, од Венијаминовото племе, Евреин од Евреите; по закон - фарисеј; (Филипјани 3.4-5)

Според овие зборови на Павле ,значи Исус не може да му помогне .

На едно место Павле го забранува обрежувањето , додека на друго самиот го врши тој чин:

Павле посака да го поведе со себе; го зеде и го обреза заради Јудејците, кои беа по оние места: зашто сите знаеја дека татко му е Грк. (Дела 16.3)

Павле повторно забранува обрежување иако тој го прави тоа , и самиот е обрежан :

Сите оние, кои сакаат да се прават важни со телото, тие ве приморуваат да се обрезувате, само за да не бидат гонети заради Христовиот крст. (Галатјаните 6.12)

Павле сам за себе кажува дека бил прелажан за тоа што обрежува и што е обрежан:

Имено, има многу непокорни, празнословци и измамници, особено од обрезаните,
На кои треба да им се затвори устата, зашто тие заради срамна печалба растураат цели домови, учејќи го она што не треба. (Тит 1.10-11)

Внимателно прочитејте го ова погоре и заклучете , дали ова било вдахнение на Павле од Светиот Дух?

А Павле на горе споменатото вели :

Зашто ниту обрезанието е нешто ниту необрезанието, туку ново создание. (Галатјани 6.15)

Во многу свои пораки Павле многу споменува за обрежување и необрежување . Во пораките до Галатјаните тој им вели дека не вреди ни едното ни другото . Сега се поставува прашањето , зошто во тој случај безпотребно трошел Божји зборови на небитно нешто ? ? ?
Зошто толку зборувал за обрежување и необрежување ако не вредело ни едното ни другото ?


no toa e oficijalno priznaena i proglasena kako religija od Konstantin inako hristijanastvoot zapocnalo mnogu porano ili rano hristijanstvo toa e od 31 godina vo nasa era so apostolite i sirenjeto na verata a mnogu podocna vo vremeto na Konstantin toj oficijalno ja proglasuva so drzaven akt kako religija!

Па нормално е ако некој си наметне своја идеја јасно е дека ќе ја смени и историјата од предходно , нели ??
Но не ми е јасно....ако христијанството постоело од апостолите па наваму , тогаш дај објасними те молам што вера имале тие предходно ? Почнувајќи од Адем а.с.(Адам) .
И како Мухаммед а.с знаел за самото создавање на Универзумот , првиот човек , па ред многу други работи кои Куранот не подучува и опоменува за да не упати на правиот пат се до Судниот Ден , дури после 14 века Науката успева да ги разјасни и потврди Ајетите во Куранот , како можел Мухаммед а.с.сето тоа да го знае ? Освен дека Куранот е Аллахов збор .




ako sme pravi Hristijani, Muslimani i Budisti treba da gi pocituvame site proroci koi se pojavile, ne e hristijanski, muslimanski da ne se pocituvaat ostanatite proroci i religii, site tie kazuvaat veruvajte vo eden Bog i pravete dobro! vo red e sekoj svojt prorok da go pretpocita ama tolkavi provokacii i omalovazuvanja ne biva majkumu stara greota e! site tie dobro napravile vie gi napagate! ne sum protiv muslimanstvoto ( jas sum hristijanin) niti ke bidam protiv niedna vera niti ke navleguvam koja e pravilna a koja pogresna no edno ne mi se sviga kaj Muslimanite sto epten ni go napagaat Isus i ocigledno e deka ne go priznavaat! kako svrtis svrtis nema smisla vakvi napganja na smetak na prorocite kogi na dobro go ucele narodot i doagale vo Bozje ime!

Не не не , не си ме разбрал добро , како смеам да навредувам Пророк ??? за нас Муслиманите секој Аллахов пратеник е почитуван , од првиот па до последниот , но ако сум рекол дека Пратеник не може да биде Бог тоа не е навредување туку вистината која е испревртена .

РЕКОВ БЕЗ БИСТРЕЊЕ ПОЛИТИКА И РАСКАЖУВАЊЕ ПРИКАСКИ ТУКУ

СПОРЕД ТВОЕТО :

ФАКТИ - ДОКАЗИ - АРГУМЕНТИ - бирај што ти одговара ( :) )

..


( а тоа што тебе нети е јасно еве ќе ти разјаснам :

ислам = јудаизам = православие = католицизам = протестантизам = екстремен АТЕИЗАМ

сите вие сте ја Украле нашата Атеистичка Суета и сте ја прогласиле за "верување " "побожност" и "духовност" )

Колку детско и смешно размислување ....хехехехе.
Па каков доказ бараш бре кога доказот на твоето барање сам си го достави . Читај болдираното во црвено кое сам си го напиша и го потврди во предходната моја реплика на твојот пост .
 
A

ateist

Гостин
Продолжуваме со доказите !!!


2.Сомневањата со кои е обвиен Павле


. Тој, имено, тогаш по прв пат почнува да тврди дека знаењето за верата го прима директно, по пат на објава.
Тоа, недвосмислено се гледа од неговите зборови: „Навистина, браќа ви давам до знаење: евангелието кое го проповедав не е човечка работа, ниту јас го примив, ниту научив од некој човек, туку со објава на Исус Христа.“ (Галачаните 4,11-12)

тоа го тврдел и самиот Исус
Јован: 14:21 Кој ги има Моите заповеди и ги пази, тој Ме љуби; а кој Ме љуби Мене, него ќе го љуби Мојот Татко, и Јас ќе го љубам, и ќе му се јавам Сам.”

иако јас кај Павле не гледам објава туку Логика

само ги поврзал сите конци како треба што нее чудно за писмен човек кој се откажал од религијата

Павле ги поврзал работите од Стариот Завет со кажувањата на Исус и нема баш некој негови лични додавања 99 % му е препис од Стар Завет и Евангелијата

Галатјани: 1:23 тие беа само слушале: „Оној, кој некогаш нè гонеше, сега ја проповеда верата, која некогаш ја разурнуваше.”

НЕ РАЗБРАВ ДАЛИ СЕ РАБОТИ ЗА ПРОРОШТВО АМА ЌЕ ВИДИМЕ ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom