Вистинскиот основач на Христијанството

Член од
11 април 2009
Мислења
87
Поени од реакции
5
Za hrisitjanstvoto dobiv odgor od koga poteknuva
ako moze nekoj da mi kzae kolku vreme postoi i muslimanstvoto.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Islamot postoi 1.340 godini.
 
Член од
11 април 2009
Мислења
87
Поени од реакции
5
Фала на одговорот
Многу е тешко на Муслиманот и на Хриситјанинот да и казеш дека нивните религии се измислени,Религијата преставува нај мокното орузие со кое најлесно се манипулира со човек,со создавање на религите настануваат нај лошите војни во светот, ногу е лесно на човек да му казеш господ тебе те избра да ја добијеш оваа војна тој е со тебе,стоп дали господ навистина сака да има војни мегу народите.?
проблемот е што 99% од лугето не ги разликуваат поимите Религија од Верба,значи религија се Муслиманство,Христијанство,Будизам,Протестанти и др.
Верба е верување во самиот Господ Бог,и зивеење според бозијте правила и закони .
Интересно е што сите религи ги учат својте верници да прават добри дела и да веруваат во Бог,и сите ја користат истат фраза Господ е ЕДЕН.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
А како ќе докажеш дека религиите се измислени, со лабораториски експеримент?
 
Член од
11 април 2009
Мислења
87
Поени од реакции
5
Ке пробам со прашање да ти одгорам
зото додека Исус бил живе не постолео христијанството туку почнува во време на Владењето на Римскио Император Константин 1 во 3 век од н.е
тој го раширува хриситјанството.пред тоа верувањето било само во еден бог а тоа е Господ Бог.( да не бидам погрешно разбран и јас сум роден како хриситјанин).
А во врска со муслиманството историјата убаво знае кој бил Мухамед и како тој го раширува Мухамеданството .(Мухамед бил војсководец кој во основа имал за цел да освојува,па потоа го пишува мухмаедовиот закон,кој денес и самите муслимани го исфрлаат полека во поцивлизираните општества.)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Благодарам на вашиот исцрпен одговор, ама тезата дека христијанството постои од Царот Константин па наваму, од некаде ми е веќе позната....:raz:
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
дај докази да видиме баш ме интересира

јас видов докази дека го УКИНАЛ Исламот а не дека го проповедал или практикувал

Ti be chovece mnogu si smesen....samo nesto baras dokazi a ti davas edni smesni dokazi i me taras da se smeam ko nikogas do sega....

Ке пробам со прашање да ти одгорам
зото додека Исус бил живе не постолео христијанството туку почнува во време на Владењето на Римскио Император Константин 1 во 3 век од н.е
тој го раширува хриситјанството.пред тоа верувањето било само во еден бог а тоа е Господ Бог.( да не бидам погрешно разбран и јас сум роден како хриситјанин).
А во врска со муслиманството историјата убаво знае кој бил Мухамед и како тој го раширува Мухамеданството .(Мухамед бил војсководец кој во основа имал за цел да освојува,па потоа го пишува мухмаедовиот закон,кој денес и самите муслимани го исфрлаат полека во поцивлизираните општества.)

Drugarce...Muhammed pred se bil Allahov poslanik isto kako sto i Adam,Noe,ABraham,Isak.Ishmail,Mojsej,David,Solomon,Isus,Muhammed (ne gi nabrojav site oti se poveke od 124.000)
A toj zakon sto ti vikas deka Muhammed go napisal,toj toa ne go napravil od svoj pamet,tuku mu se spustale objavi od Bog preku Dzibril(Gabriel) i kako sto mu bilo naredeno taka propoveduval se do negovata smrt,a toa sto nekoi "Muslimani" go isfrlaat od "pociviliziranite" opstestva ne e problem na islamot i negovata ispravnost,tuku oni mu se lesen plen na prokletiot koj im gi razubavuva postapkite vo toa.
 
Член од
20 мај 2009
Мислења
97
Поени од реакции
3
дај докази да видиме баш ме интересира

јас видов докази дека го УКИНАЛ Исламот а не дека го проповедал или практикувал
А јас пак видов колку не знаеш самиот што зборуваш и колку не сваќаш .
Проста логика: Ако според твоето и христијанското тврдење дека Исус е Бог , и според фактот дека Мухаммед а.с. се појавил 6 века после Исус и го проповедал Исламот , тогаш те молам дај објасними како можел Исус да го забрани Исламот ако тој се појавил 6 века после Исус ???

Za hrisitjanstvoto dobiv odgor od koga poteknuva
ako moze nekoj da mi kzae kolku vreme postoi i muslimanstvoto.

Муслиманството , т.е. Исламот постои од самото постоење на човештвото , поточно од создавањето на првиот човек Адам (Адем а.с.) , преку другите Аллахови претеници , преку Иса а.с.(Исус) , преку последниот Аллахов Пратеник Мухаммед а.с. па се до ден денешен и до Судниот Ден .

дај докази да видиме баш ме интересира

јас видов докази дека го УКИНАЛ Исламот а не дека го проповедал или практикувал

Продолжуваме со доказите !!!


2.Сомневањата со кои е обвиен Павле


Откако го примил христијанството, било за очекување дека Павле ќе ги уважува мислењата на Исусовите ученици и со нив да се дружи, бидејќи тие биле тие кои директно од Исус ја учеле верата и биле почестени да растат и воспитуваат под неговата контрола. Тие без сомнение, во тоа време биле најучените луѓе во учењето на христијанството. Меѓутоа, вестите за него говорат друго. Тој после големиот пресврт во сфаќањето и верувањето, веднаш не се упатил во Ерусалим, туку отпатувал во едно место, јужно од Дамаск. Тоа тој сам го признава во своето послание упатено на Галачаните. Оваа област некогаш носела назив „Исм“ (збор од арапско порекло) 66 Што го навело, таму да отпатува? Одговорот на ова прашање го дава Џемс Макинон во својата исклучително вредна книга Од Месија до Константина каде тој вели дека Павле, како изгледа, таму отишол да ја проучи содржината на новата вера и после три години оттука тргнал за Ерусалим, каде ќе се сретне со Петар и Исусовиот брат Јаков и неговото учење. 67. Овде се наметнува едно прашање: Зошто Павле, и после од кога ја прифатил Исусовата вера, провел три полни години во изолација?




Продолжува........

3.Односот на учениците спрема Павле


а)
Односот помеѓу Павле и Барнаба

Барнаба бил првиот кој го запознал Павле после неговото доаѓање во Ерусалим. Тој го запознал и со останатите апостоли и им раскажал како Павле го видел Господинот на патот за Дамаск, дека во него веднаш поверувал и дека во Дамаск смело проповедал во името Исусово. Тие двајцата (Павле и Барнаба) работеле заедно на пропагирање на верата додека не стигнале на петнаесетото поглавје од Делата апостолови. Тогаш се случило нешто многу важно-жестоко се раскарале и престанале да се дружат. Оваа приказна изненадно се наведува во Делата апостолови, таму каде читателот најмалку би очекувал. До овој судир помеѓу Павле и Барнаба дошло во Антиохија. Изгледа дека една од причините за Павловото разидување со Барнаба, а подоцна и со Петар, бил, тоа што Барнаба и Петар биле строги и доследни во примената на Исусовото учење, а Павловото попусливо. Така на пример Павле, за разлика од овие двајца, на новодојдените христијани од редот на паганите обрежувањето (сунетисувањето) го прогласува необврзувачки. Павловото послание на Галачаните, кое тој го упатил од Антиохија, е многу важна за расветлување на овој раскол, бидејќи тоа, временско гледано, е најстаро послание. Тој во неа, по прв пат, јавно го обзнанува своето несогласување со апостолите и изнесува свое мислење дека не му е потребна помош од никој од апостолите во разбирањето и пропагирањето на христијанството. Тој, имено, тогаш по прв пат почнува да тврди дека знаењето за верата го прима директно, по пат на објава.
Тоа, недвосмислено се гледа од неговите зборови: „Навистина, браќа ви давам до знаење: евангелието кое го проповедав не е човечка работа, ниту јас го примив, ниту научив од некој човек, туку со објава на Исус Христа.“ (Галачаните 4,11-12)

Што повеќе, тој во понатамошниот текст отворено го напаѓа Петар, кого го нарекува „Кефа“ и го обвинуваа за лицемерство и заведување на Барнаба. Истовремено, тој го вложува сиот свој труд на своите приврзаници да им докаже дека тој во секој момент прима објава од Бога. (Галачаните, 2,11-13). Од овие негови зборови недвосмислено може да се заклучи дека Павле веќе во времето на пишување на ова послание бил во судир со апостолите.
Во неа тој го обзнанува својот раскид на односот со Петар и вели: „А кога Кефа дојде во Антиохија, јас во лице му се спротивставив, бидејќи заслужи осуда“ потоа додава:„Кефи, пред сите реков: ’Ако ти, кој си евреин живееш пагански, а не еврејски, како можеш паганите да ги силиш да живеат еврејски?“ (Галачаните 2,11 и 2,14)

Горните цитати говорат дека до судир помеѓу Павле и Петар, најверојатно дошло , после одржувањето на едрусалимскиот концил, на кој е одлучено новообратените христијани од редот на паганите, да иземаат од обредот на обрежувањето, барем привремено. Со одлуката на овој концил тие биле иземени и уште од некои прописи кои биле на сила во Законот на Мојсие, освен конзумирањето месо на задавени животни, крв и животни заклани во име на кипови и прељубата. Во таа прилика Павле го ставил на страна Мојсевиот закон за новообратените христијани, вистината за вадење на одлуките дека тоа е привремено, додека новообратените христијани не се устабилат во верата и доддека постанат спремни за прифаќање на сите обврски кои ги пропишува еврејскиот закон.

Павле наведува како Петар покажал неразбирање спрема паганите, новообратените христијани, па јавно морал да се спротивстави на Петар со овие зборови: „Ако ти кој си евреин живееш пагански, а не еврејски, како можеш да ги силиш паганите да живеат еврејски?“ (Галачаните 2,14)
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
А јас пак видов колку не знаеш самиот што зборуваш и колку не сваќаш .
Проста логика: Ако според твоето и христијанското тврдење дека Исус е Бог , и според фактот дека Мухаммед а.с. се појавил 6 века после Исус и го проповедал Исламот , тогаш те молам дај објасними како можел Исус да го забрани Исламот ако тој се појавил 6 века после Исус ???




Муслиманството , т.е. Исламот постои од самото постоење на човештвото , поточно од создавањето на првиот човек Адам (Адем а.с.) , преку другите Аллахови претеници , преку Иса а.с.(Исус) , преку последниот Аллахов Пратеник Мухаммед а.с. па се до ден денешен и до Судниот Ден .




Продолжуваме со доказите !!!


2.Сомневањата со кои е обвиен Павле


Откако го примил христијанството, било за очекување дека Павле ќе ги уважува мислењата на Исусовите ученици и со нив да се дружи, бидејќи тие биле тие кои директно од Исус ја учеле верата и биле почестени да растат и воспитуваат под неговата контрола. Тие без сомнение, во тоа време биле најучените луѓе во учењето на христијанството. Меѓутоа, вестите за него говорат друго. Тој после големиот пресврт во сфаќањето и верувањето, веднаш не се упатил во Ерусалим, туку отпатувал во едно место, јужно од Дамаск. Тоа тој сам го признава во своето послание упатено на Галачаните. Оваа област некогаш носела назив „Исм“ (збор од арапско порекло) 66 Што го навело, таму да отпатува? Одговорот на ова прашање го дава Џемс Макинон во својата исклучително вредна книга Од Месија до Константина каде тој вели дека Павле, како изгледа, таму отишол да ја проучи содржината на новата вера и после три години оттука тргнал за Ерусалим, каде ќе се сретне со Петар и Исусовиот брат Јаков и неговото учење. 67. Овде се наметнува едно прашање: Зошто Павле, и после од кога ја прифатил Исусовата вера, провел три полни години во изолација?




Продолжува........

3.Односот на учениците спрема Павле


а) Односот помеѓу Павле и Барнаба

Барнаба бил првиот кој го запознал Павле после неговото доаѓање во Ерусалим. Тој го запознал и со останатите апостоли и им раскажал како Павле го видел Господинот на патот за Дамаск, дека во него веднаш поверувал и дека во Дамаск смело проповедал во името Исусово. Тие двајцата (Павле и Барнаба) работеле заедно на пропагирање на верата додека не стигнале на петнаесетото поглавје од Делата апостолови. Тогаш се случило нешто многу важно-жестоко се раскарале и престанале да се дружат. Оваа приказна изненадно се наведува во Делата апостолови, таму каде читателот најмалку би очекувал. До овој судир помеѓу Павле и Барнаба дошло во Антиохија. Изгледа дека една од причините за Павловото разидување со Барнаба, а подоцна и со Петар, бил, тоа што Барнаба и Петар биле строги и доследни во примената на Исусовото учење, а Павловото попусливо. Така на пример Павле, за разлика од овие двајца, на новодојдените христијани од редот на паганите обрежувањето (сунетисувањето) го прогласува необврзувачки. Павловото послание на Галачаните, кое тој го упатил од Антиохија, е многу важна за расветлување на овој раскол, бидејќи тоа, временско гледано, е најстаро послание. Тој во неа, по прв пат, јавно го обзнанува своето несогласување со апостолите и изнесува свое мислење дека не му е потребна помош од никој од апостолите во разбирањето и пропагирањето на христијанството. Тој, имено, тогаш по прв пат почнува да тврди дека знаењето за верата го прима директно, по пат на објава.
Тоа, недвосмислено се гледа од неговите зборови: „Навистина, браќа ви давам до знаење: евангелието кое го проповедав не е човечка работа, ниту јас го примив, ниту научив од некој човек, туку со објава на Исус Христа.“ (Галачаните 4,11-12)

Што повеќе, тој во понатамошниот текст отворено го напаѓа Петар, кого го нарекува „Кефа“ и го обвинуваа за лицемерство и заведување на Барнаба. Истовремено, тој го вложува сиот свој труд на своите приврзаници да им докаже дека тој во секој момент прима објава од Бога. (Галачаните, 2,11-13). Од овие негови зборови недвосмислено може да се заклучи дека Павле веќе во времето на пишување на ова послание бил во судир со апостолите.
Во неа тој го обзнанува својот раскид на односот со Петар и вели: „А кога Кефа дојде во Антиохија, јас во лице му се спротивставив, бидејќи заслужи осуда“ потоа додава:„Кефи, пред сите реков: ’Ако ти, кој си евреин живееш пагански, а не еврејски, како можеш паганите да ги силиш да живеат еврејски?“ (Галачаните 2,11 и 2,14)

Горните цитати говорат дека до судир помеѓу Павле и Петар, најверојатно дошло , после одржувањето на едрусалимскиот концил, на кој е одлучено новообратените христијани од редот на паганите, да иземаат од обредот на обрежувањето, барем привремено. Со одлуката на овој концил тие биле иземени и уште од некои прописи кои биле на сила во Законот на Мојсие, освен конзумирањето месо на задавени животни, крв и животни заклани во име на кипови и прељубата. Во таа прилика Павле го ставил на страна Мојсевиот закон за новообратените христијани, вистината за вадење на одлуките дека тоа е привремено, додека новообратените христијани не се устабилат во верата и доддека постанат спремни за прифаќање на сите обврски кои ги пропишува еврејскиот закон.

Павле наведува како Петар покажал неразбирање спрема паганите, новообратените христијани, па јавно морал да се спротивстави на Петар со овие зборови: „Ако ти кој си евреин живееш пагански, а не еврејски, како можеш да ги силиш паганите да живеат еврејски?“ (Галачаните 2,14)

Ako seka ateistu i ponataka ne razbiras i istite gluposti gi sees po site temi toa ke znaci deka vistina ti nemozes nisto da svatis...
 
Член од
20 мај 2009
Мислења
97
Поени од реакции
3
.....Продолжение од предходниот пост :


Во една студија под наслов „Нашите свети книги“ Џеј Метили доаѓа до следниот заклучок:

1.Барнаба и останатите апостоли во почетокот го прифатиле Павле и му поверувале, мислејќи дека поверувал во сè што се бара од христијаните.

2.Заради тоа Барнаба повеќе време се дружел со Павле.

3.Барнаба го напуштил Павле кога помеѓу нив дошло до судир во мислењата за верските прашања.

4.Учесниците на ерусалимскиот концил во потполност не го одлучиле обредот на обрежување ниту другите прописи од Мојсиевиот Закон, туку допуштиле новообратените христијани тоа да го направат дополнително, сметајќи дека тоа е само првиот чекор во прифаќањето на сите поставки на христијанското учење.

5.Меѓутоа, Павле набрзо после тоа почнал да пропагира дека сите прописи на Тора се засекогаш докинати, нарекувајќи ги како проклество од кое Исус ги ослободил:„Христа нè откупи од проклетството на Законот, постанувајќи наместо нас проклет, - стои всушност напишано: Проклет е секој кој виси на дрво.“ (Галачините, 3,13)
Во поглед на обрежувањето тој се обидува да докаже дека според Исус тоа нема никаква корист и вели: „За таа слобода Христа нè ослободи. Спрема тоа бидете непоколебливи, не дозволувајте повторно да ве впрегнат во јарем на ропството! Внимавајте! Јас Павле, ви велам: ако го примите обрежувањето , Христа за вас нема повеќе да има значение.“ (Галачаните 5,1-2)
Меѓутоа, за тоа видовме дека Петар и Барнаба имаат сосема поинакво мислење. ( во Галачаните 2,11-14)

6.Кога светот чул дека Павле вака дрско се спротивставува на апостолите кои директно од Исус ја учеле верата, против него се крева бран на побуна, заради што е присилен да на Галачаните им се обрати со посебно послание.

7.Во ова послание он објаснува дека тој не се согласува со нив и заради тоа ги укорува. Би било почесно да им рекол дека не се согласува со апостолите, првите Исусови ученици. Вложувајќи го сиот труд да се оправда, тој вели дека во сфаќањето и толкувањето на верата не му се потребни апостоли, бидејќи знаеењто директно по пат на објава, го добива од Исус. (Галачаните 1,11-13)

8.Ова послание е напишано после ерусалимскиот концил, што потврдува дека веќе тогаш било дојдено до раскол помеѓу Павле и апостолите кои на концилот му излегле во пресрет застанувајќи на неговата страна. Да беше порано или на самиот концил, помеѓу нив не би дошло до судир, тие сигурно не би го поддржиле. Меѓутоа, Павле во своето послание не наведува ниту еден збор за нивната помош, веројатно како одговор на нивното подоцнежно противење на неговите ставови.

9. Сите други Павлови посланија се напишани после ова , бидејќи според изјавата на Џеј Веј Минила, неговото послание на Галачаните, е со најстара дата. Спрема тоа, сето што во него е кажано за Тројството, отелотворувањето, искупот за гревот, докинувањето на прописите на Мојсиевиот Закон и сл. се само лични сфаќања и размислувања на Павле. Во сето ова тој не можел да најде свои истомисленици меѓу Исусовите ученици. 68
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Добро де луге што ви е вас,што сакате да докажете со ова.Дека ние треба да смениме вера,да веруваме дека тој ваш Алах е единствен бог,над сите е и дека Исус,нашиот бог е само Алахов ученик.Така му доага целава работа.....

Вие верувате дека Алах е единствен бог дека е ваш бог.......
Ние веруваме дека Исус е единствен бог дека е наш бог и не можеш да ме побиеш дека не е така.
Вие си го имате Алах,ние го имаме Исус,ајде со здравје и пријатно.

Викаш дека и Мојсеј,Давид,Соломон,Исак,Ное биле испратени од тој Алах???
-Ма дај ти се молам,жити се не ме смеј.....

Имињата им ги менувате како ви одговара вас или на некој како му одговара,на пример на авторот на таа книга од кај што црпите лажни информации.
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Добро де луге што ви е вас,што сакате да докажете со ова.Дека ние треба да смениме вера,да веруваме дека тој ваш Алах е единствен бог,над сите е и дека Исус,нашиот бог е само Алахов ученик.Така му доага целава работа.....

Вие верувате дека Алах е единствен бог дека е ваш бог.......
Ние веруваме дека Исус е единствен бог дека е наш бог и не можеш да ме побиеш дека не е така.
Вие си го имате Алах,ние го имаме Исус,ајде со здравје и пријатно.

Викаш дека и Мојсеј,Давид,Соломон,Исак,Ное биле испратени од тој Алах???
-Ма дај ти се молам,жити се не ме смеј.....

Имињата им ги менувате како ви одговара вас или на некој како му одговара,на пример на авторот на таа книга од кај што црпите лажни информации.

Okay,vaka ke napravime....Najdi mi ti vo biblijata eden citat kaj sto Isus veli: Jas sum Bog! Bidete mi mene pokorni! Upatete mi mene molba!

Ako najdes vakov citat navedi go tuka jas ostavam Islam eve pred site javno vetuvam...

No,da se razbereme...ne da mi najdete Ivan rekol,Pavle rekol,Matej rekol....zborovite da bidat direktno od Isus
 
Член од
23 октомври 2007
Мислења
1.035
Поени од реакции
1.025
Okay,vaka ke napravime....Najdi mi ti vo biblijata eden citat kaj sto Isus veli: Jas sum Bog! Bidete mi mene pokorni! Upatete mi mene molba!

Ako najdes vakov citat navedi go tuka jas ostavam Islam eve pred site javno vetuvam...

No,da se razbereme...ne da mi najdete Ivan rekol,Pavle rekol,Matej rekol....zborovite da bidat direktno od Isus

Добро , еве јас сум христијанин и силно верувам дека сите ама баш СИТЕ луѓе одговараме пред еден Бог.
Значи , дали ти го нарекуваш Алах , дали јас јас го нарекувам Бог, а како го нарекуваат будистите,или припадниците на други поминорни вери е сосема ирелевантно.

Две работи ме интересираат да ве прашам.

Прва,
Дали со само тоа дека сум се родил христијанин , а Јао Минг (од Houston Rockets) будист , не прави "неверници" и како такви , сигурни патници у Џенем?

Друга,
Па ок, ај нели Исус (Иса , како што го кажувате - нешто како Иса Кадриу , бивш фудбалер на Приштина , а?) е пророк испратен од Алах?
Па добро , јеби га , вие верувајќи во тоа и пропагирајќи тука, ве прави поголеми христијани од Папата лично , според мене.
По некоја хронолошка логика , Исус бил пратен бајаги време пред Мухамед. Па што толку бе Мухамед , па Мухамед? Ако не друго , бар по време на појавување и проповедање (на истата вера , така?) , Исус(Иса де) заслужува да има два пати поголемо место во вашите срца , одколку второпојавениот (веќе виденото) Мухамед?
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Добро , еве јас сум христијанин и силно верувам дека сите ама баш СИТЕ луѓе одговараме пред еден Бог.
Значи , дали ти го нарекуваш Алах , дали јас јас го нарекувам Бог, а како го нарекуваат будистите,или припадниците на други поминорни вери е сосема ирелевантно.

Две работи ме интересираат да ве прашам.

Прва,
Дали со само тоа дека сум се родил христијанин , а Јао Минг (од Houston Rockets) будист , не прави "неверници" и како такви , сигурни патници у Џенем?

Друга,
Па ок, ај нели Исус (Иса , како што го кажувате - нешто како Иса Кадриу , бивш фудбалер на Приштина , а?) е пророк испратен од Алах?
Па добро , јеби га , вие верувајќи во тоа и пропагирајќи тука, ве прави поголеми христијани од Папата лично , според мене.
По некоја хронолошка логика , Исус бил пратен бајаги време пред Мухамед. Па што толку бе Мухамед , па Мухамед? Ако не друго , бар по време на појавување и проповедање (на истата вера , така?) , Исус(Иса де) заслужува да има два пати поголемо место во вашите срца , одколку второпојавениот (веќе виденото) Мухамед?

Za toa Allah ke sudi...ima suden den i site ke izlezeme pred nego so nasite dobri i loshi dela,dali sme vernici ili ne sme vernici...

a za vtoroto..Vistina e deka Isa e praten pred Muhammed a.s i ako nekoj Musliman ti kaze deka ne go saka Isus ili Isa kazi mu slobodno deka ne e musliman...Zabraneto ni e da pravime razlika pomegu Allahovite pratenici.
Steta sto sega moram da izlezam inace podocna ke ti pisam eden Citat od kuranot a gi ima povise kade sto ni pisuva deka ne smeeme da pravime razliki pomegu Allahovite pratenici
 
Член од
23 октомври 2007
Мислења
1.035
Поени од реакции
1.025
Za toa Allah ke sudi...ima suden den i site ke izlezeme pred nego so nasite dobri i loshi dela,dali sme vernici ili ne sme vernici...

a za vtoroto..Vistina e deka Isa e praten pred Muhammed a.s i ako nekoj Musliman ti kaze deka ne go saka Isus ili Isa kazi mu slobodno deka ne e musliman...Zabraneto ni e da pravime razlika pomegu Allahovite pratenici.
Steta sto sega moram da izlezam inace podocna ke ti pisam eden Citat od kuranot a gi ima povise kade sto ni pisuva deka ne smeeme da pravime razliki pomegu Allahovite pratenici
Па така де :)
Баш како што мислев.

За првото, доста дипломатски одговор добив.
Ти давам право да ми судиш , иако знам дека алудираш дека само Алах го има тоа право.А еве чисто хипотетички де одговори ми те молам. Земам во обзир дека си добар познавач на Мухамеданството(Исламот), па повели.
Значи јас сум христијанин , и го живеам мојот живот без на некој да му правам или мислам зло. Помагам на околината , сообразно со моите можности, итн. Сега што мислиш , какви планови има Алах за мене?

А за второто , да си ми жив и здрав! Одма менувај тоа subtitlle-от под user-от што ти е. Не се срами да бидеш христијан и како таков пробај со твоево учење да допреш до сите нас. На Мухамед остај му само некоја споредна улога , колку да не се навреди како второпојавен пророк де :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom