LGBT-популацијата и современиот свет

  • Креатор на темата Out Boy
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Аут бој, овој пат паметњаковичот е во право :smir:
Таму кај што е признаен бракот, всушност не е признаен како брак-брак, туку како граѓанска заедница, што е отприлика она што смарт ес го предложи со нотарот.
 
O

Out Boy

Гостин
Аут бој, овој пат паметњаковичот е во право :smir:
Таму кај што е признаен бракот, всушност не е признаен како брак-брак, туку како граѓанска заедница, што е отприлика она што смарт ес го предложи со нотарот.
Ммммм... не оти се инаетам, ама мислам дека не е во право.
Бракот се склучува согласно Законот за семејство, не согласно Законот за имотно-правни односи или Законот за наследување, од кои дел од правата се наведени во првиот. Значи, при скјлучувањето на брак, не потпишуваш договор кај што стои: јас, тој и тој, во случај на тоа и тоа, му оставам на тој и тој... или во случај на прекинување на бракот, јас добивам тоа и тоа...! Таму стои дека бракот го склучуваш по Законот за семејство, со сите права и должности кои произлегуваат од него.

Ајде сега, некој поупатен, нека пише што стои во документот што се потпишува при склучување брак или цивилна унија.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Ммммм... не оти се инаетам, ама мислам дека не е во право.
Бракот се склучува согласно Законот за семејство, не согласно Законот за имотно-правни односи или Законот за наследување, од кои дел од правата се наведени во првиот. Значи, при скјлучувањето на брак, не потпишуваш договор кај што стои: јас, тој и тој, во случај на тоа и тоа, му оставам на тој и тој... или во случај на прекинување на бракот, јас добивам тоа и тоа...! Таму стои дека бракот го склучуваш по Законот за семејство, со сите права и должности кои произлегуваат од него.

Ајде сега, некој поупатен, нека пише што стои во документот што се потпишува при склучување брак или цивилна унија.
Во самиот Закон за семејство има цела глава која ги уредува имотните односи на брачните партнери, од она што претставува заеднички, што посебен имот, кои се прават и обврските во однос на имотот и сл...

А каков е тој документ кој се потпишува при склучување на брак?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Во суштина, бракот како институција е купче закони. Семејството е она што е битно. Бракот автоматски не значи и семејство. Да ги оставиме децата целосно надвор од ова, зборувам за семејството како некаква заедница која не е законски условена како бракот. И што повеќе се добива со потпишување на тој документ при склучување на брак од тие имотно-правни односи и кои се законските права и обрвски кога склучуваш брак кои би биле поразлични од еден нотарски договор?
 

VoniVaraS

Искусен :)
Член од
20 април 2009
Мислења
543
Поени од реакции
328
Пред некое време (може има 10-на дена) случајно на некоја телевизија загледав една емисија за оваа тема. Учествуваа Кочо (толку спомнуваниот :) ) кој се декларираше како педер, нашата “талентирана“ стриптизета Хелена Роза која мислам дека се изјасни како бисексуалка и не ми текнува дали Софија се викаше (режисерка е) која се изјасни дека моментално е во љубовна врска со друга девојка односно е лезбејка и е многу среќна.
И сега тие дискутираа можеби повеќе од еден саат траеше емисијата за правата на ГЛБТ популацијата и наводната нивна дискриминација во Македонија.
Зошто „наводна дискриминација“?
Па никој од нив не кажа факт, податок дека е на пример малтретиран поради неговата сексуална определба.
Сите се занимаваат (си работат) тоа што си сакаат и си се успешни и среќни во своите професии. Сосема нормано си функционираат во општеството и животот. :toe:
Околу децата беа доста поделени во мислењата така да кажам, бидејќи Хелена нели си има дете, таа режисерката се изјасни дека ќе иде во странство и ќе си купи сперма од банка и ќе си има дете а едино Кочо изгледа ќе треба да почека (5 години мислам дека рече Леди Куир) да може сам да си роди. :vozbud:
Исто беа поделени и околу тоа дали се раѓаш или стануваш педер. Хелена тврдеше дека така и се присакало. :toe:
Аут Бој ти на пример тврдиш дека си се родил со таква сексуална ориентација што на мене лично некако не ми е прифатливо. Што си знаел ти како дете за сексот и привлечноста? Многу по логично ми е да поради некои околности (семејство, околина и некои други општествено социолошки влијанија) во време на пубертетот тебе да те изградиле во личност со сексуални афинитети кон сопствениот пол.
Јас лично немам потреба да ја знам детално сексуалната ориентација на луѓето околу мене, не ме интересира. За парадата велиш дека треба да ја има за да другите ве видат дека ве има. Ок е, ве има и што? Што треба да направам јас ако некој јасно ми каже (покаже) дека е педер? Да му се поклонам? :nenene:
Мене нормални педери апсолутно не ми сметаат и нема ништо против никого. Активностите во спалната си се интимна работа и секој со кого сака и како сака може да си ги практикува. Мене ми смета општо егзибиционизмот, па така и егзибиционизмот и целиот оној невкус и неморал што сака да ни се истопори пред очи со една таква парада. Слоганот на една од тие организации е „Прифатете ја различноста“. Па јас апсолутно немам проблем со различности меѓу луѓето има и повисоки и пониски од мене, има и подебели и послаби и да не редам сите сме разлини, и јас ги прифаќам сите такви какви што се. Едноставо прифатете и вие дека не сте нешто посебно, за да ви се поклонуваме и тргаме од патот и ќе бидете посреќни.
Иституцијалниот брак (оној на хартија) сам по себе не значи ништо. Имаш бракови склучени договорно, само за државјансто (зелена карта), принудни итн. итн.
Љубовта и среќата во семејството како и топлината хармонијата во домот не се добиваат автоматски со потпишување на некое парче хартија и склучување на некаков договор. Според мене неможат да оформат здраво семејство егзибиционистички типови (и типки) како што се тие од парадите на “гордоста“. Аут Бој, ова мое мислење свати го и како предрасуда ако сакаш ама стварно не ми изгледа убава слика на која што, двајца мажи облечени во кожни розе танга гакички држат дете. :toe:
Педерите постоеле и ќе постојат како што викаш (секогаш ќе има околности што ќе направат нокого поинаку сексуално ориентиран) но тие во денешницава во повеќето земји во светот па и во Македонија можат сосема нормано да си функционираат (како погорните примери) и уживаат со своите партнери и тоа апсолутно никој не им го ни брани. Нема закон против педери не ни треба ни закон ЗА педери. Едноставо треба да сватите дека не треба да барате да бидете ни привелигирани.

ПС. Зборот ПЕДЕР го употребувам бидејќи тој е македоскиот збор за истополова машка сексуална привлечност. Никаде не ми е употребен како “карактерна“ особина или навреда. :smir:
ППС. Се извинувам за моето подолго пишување, ама како и предходно што имам кажано ретко пишувам па одеднаш си кажувам повеќе работи. :helou:
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
апсолутно се согласувам со членот над мене:helou:
не ги дискриминирам, но ги почитувам и не сум ЗА тоа да имаат деца и да стапуваат во бракови. мислам тоа не личи. двајца мажи пред олтар?:vozbud::nenene:
секој си има свое право на избор тоа е точно, но закон за нив не би требало да има.
затварам амандман. следна точка е...:pos2:
 
P

Princ

Гостин
Хомосексуалците во Македонија не се дискриминирани.
Им смета само што не им обраќаме доволно внимание.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Така е.Македонија е лулка на толеранцијата,ниту некого дискриминираме,ниту некому му одземаме права.Имаме почит кон различни култури,нации и сексуални ориентации.Сите оние кој се незадоволни од системот на Р.Македонија се или луди или пребаруваат преку леб погача.
Ако овој систем гарантира еднаквост на сите граѓани,нема потреба од демонстрации,паради и секојдневни кукања.Или за сите засегнати групи во земјава ќе дискутираме и ќе оставаме простор за измени или нема за никого!
Ако ова начело важи,јас го потпишувам со двете раце.
 
P

Princ

Гостин
Точно така, тоа начело во случајов и тоа како важи. Нема потреба од мој/твој потпис.

Имаме еден хомосексуалец, двајца, пет, дваесет, шестотини. И никој ништо не му/им вика.
Сакаат деца - нека имаат. Сакаат да живеат заедно - нека живеат. Се што сакаат имаат.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Дискриминираш и тоа не си свесен колку, ама само ти си знаеш, море свесен си... и демнстрираш сила на форумов, шпто е против законски... :) а знај дека и странава подлежи под закон, кој е стапен во сила... да бевме во америка... пример или во друга некој европска држава, каде во поголемит дел има закон за секшал арасмент... и со тоа да ме прашаше вака официјално дали сум геј... (без разлика дали сум или не) ѓе ти стегнев тужба, ќе се опрчесе или со казна затвор од минимум година до 5 години или ќе платеше едно 20,000 или 50,000 долари на таа основа..... ова само ради информација да си нзаш да не ти се испушти овба некаде ко ќе стапниш на ничија земја некаде... :):tv:
Зодиак, Геј си? (со голема буква напишав Геј, за да тужиш на помала основа, чунким те персирам)
 

kompas

Junior
Член од
21 септември 2009
Мислења
107
Поени од реакции
3
PrincТочно така, тоа начело во случајов и тоа како важи. Нема потреба од мој/твој потпис.

Имаме еден хомосексуалец, двајца, пет, дваесет, шестотини. И никој ништо не му/им вика.
Сакаат деца - нека имаат. Сакаат да живеат заедно - нека живеат. Се што сакаат имаат.
leandraТака е.Македонија е лулка на толеранцијата,ниту некого дискриминираме,ниту некому му одземаме права.Имаме почит кон различни култури,нации и сексуални ориентации.Сите оние кој се незадоволни од системот на Р.Македонија се или луди или пребаруваат преку леб погача.
Ако овој систем гарантира еднаквост на сите граѓани,нема потреба од демонстрации,паради и секојдневни кукања.Или за сите засегнати групи во земјава ќе дискутираме и ќе оставаме простор за измени или нема за никого!
Ако ова начело важи,јас го потпишувам со двете раце. VoniVaraSПред некое време (може има 10-на дена) случајно на некоја телевизија загледав една емисија за оваа тема. Учествуваа Кочо (толку спомнуваниот :) ) кој се декларираше како педер, нашата “талентирана“ стриптизета Хелена Роза која мислам дека се изјасни како бисексуалка и не ми текнува дали Софија се викаше (режисерка е) која се изјасни дека моментално е во љубовна врска со друга девојка односно е лезбејка и е многу среќна.
И сега тие дискутираа можеби повеќе од еден саат траеше емисијата за правата на ГЛБТ популацијата и наводната нивна дискриминација во Македонија.
Зошто „наводна дискриминација“?
Па никој од нив не кажа факт, податок дека е на пример малтретиран поради неговата сексуална определба.
Сите се занимаваат (си работат) тоа што си сакаат и си се успешни и среќни во своите професии. Сосема нормано си функционираат во општеството и животот. :toe:
Околу децата беа доста поделени во мислењата така да кажам, бидејќи Хелена нели си има дете, таа режисерката се изјасни дека ќе иде во странство и ќе си купи сперма од банка и ќе си има дете а едино Кочо изгледа ќе треба да почека (5 години мислам дека рече Леди Куир) да може сам да си роди. :vozbud:
Исто беа поделени и околу тоа дали се раѓаш или стануваш педер. Хелена тврдеше дека така и се присакало. :toe:
Аут Бој ти на пример тврдиш дека си се родил со таква сексуална ориентација што на мене лично некако не ми е прифатливо. Што си знаел ти како дете за сексот и привлечноста? Многу по логично ми е да поради некои околности (семејство, околина и некои други општествено социолошки влијанија) во време на пубертетот тебе да те изградиле во личност со сексуални афинитети кон сопствениот пол.
Јас лично немам потреба да ја знам детално сексуалната ориентација на луѓето околу мене, не ме интересира. За парадата велиш дека треба да ја има за да другите ве видат дека ве има. Ок е, ве има и што? Што треба да направам јас ако некој јасно ми каже (покаже) дека е педер? Да му се поклонам? :nenene:
Мене нормални педери апсолутно не ми сметаат и нема ништо против никого. Активностите во спалната си се интимна работа и секој со кого сака и како сака може да си ги практикува. Мене ми смета општо егзибиционизмот, па така и егзибиционизмот и целиот оној невкус и неморал што сака да ни се истопори пред очи со една таква парада. Слоганот на една од тие организации е „Прифатете ја различноста“. Па јас апсолутно немам проблем со различности меѓу луѓето има и повисоки и пониски од мене, има и подебели и послаби и да не редам сите сме разлини, и јас ги прифаќам сите такви какви што се. Едноставо прифатете и вие дека не сте нешто посебно, за да ви се поклонуваме и тргаме од патот и ќе бидете посреќни.
Иституцијалниот брак (оној на хартија) сам по себе не значи ништо. Имаш бракови склучени договорно, само за државјансто (зелена карта), принудни итн. итн.
Љубовта и среќата во семејството како и топлината хармонијата во домот не се добиваат автоматски со потпишување на некое парче хартија и склучување на некаков договор. Според мене неможат да оформат здраво семејство егзибиционистички типови (и типки) како што се тие од парадите на “гордоста“. Аут Бој, ова мое мислење свати го и како предрасуда ако сакаш ама стварно не ми изгледа убава слика на која што, двајца мажи облечени во кожни розе танга гакички држат дете. :toe:
Педерите постоеле и ќе постојат како што викаш (секогаш ќе има околности што ќе направат нокого поинаку сексуално ориентиран) но тие во денешницава во повеќето земји во светот па и во Македонија можат сосема нормано да си функционираат (како погорните примери) и уживаат со своите партнери и тоа апсолутно никој не им го ни брани. Нема закон против педери не ни треба ни закон ЗА педери. Едноставо треба да сватите дека не треба да барате да бидете ни привелигирани.

ПС. Зборот ПЕДЕР го употребувам бидејќи тој е македоскиот збор за истополова машка сексуална привлечност. Никаде не ми е употребен како “карактерна“ особина или навреда. :smir:
ППС. Се извинувам за моето подолго пишување, ама како и предходно што имам кажано ретко пишувам па одеднаш си кажувам повеќе работи. :helou:
da vi kazam ja chitam temava podolgo vreme i dojdov do istite zakluchoci shto gi pastirav ...

ne znam samo zash tolku fama se krena za HOMOSEKSUALCITE(nema da kazam pederi, da ne se navredi nekoj..) kje mi kaze ?
kazuvam pak ne znam kolku pati e kazano na temava, deka koj shto shto saka moze da pravi vo spalnata, nikoj nema da mu reche ama bash nishto!!
ama da go "krunisa" toa so brak i deca (?!) ... ne sum nekako siguren deka toa kje pomine vo Makedonija ....
ne sum protiv nikogo samo ne mislam deka e priurodno nekoj da razviva chuvstva za nekogo od ist pol
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Точно така, тоа начело во случајов и тоа како важи. Нема потреба од мој/твој потпис.

Имаме еден хомосексуалец, двајца, пет, дваесет, шестотини. И никој ништо не му/им вика.
Сакаат деца - нека имаат. Сакаат да живеат заедно - нека живеат. Се што сакаат имаат.
Тогаш слободно се повлекувам од темите за хомосексуалци.
Сите оние групи,без разлика на вера,нација,култура и сексуална ориентација,кој ќе ги прочитам да бараат права,да кукаат дека некој им одзема нешто,да ми протестира по улици барајќи закони ќе ги окфалификувам како непотребна група во нашата мила земја.
 
S

smart ass

Гостин
http://www.reddit.com/r/IAmA/comments/9pwkk/i_am_a_girl_who_was_brought_up_by_two_mums_ama/ ова еден краток поздрав до сите што викаа дека децата посвоени од хомосексуални родители ќе бидат геј и ненормални и што и да е :back:

ова поодамна го имам читано...воглавно децата не се прифатени од околината.

а и не се родители појќето се старатели мислам на тие што имаат посвоено деца.

како и да е треба поопширна студија,изработена на долг рок па да видиме но едно е јасно 100% сум сигурен...единка која се развива во семејство каде има мајка и татко(маж и жена)-дефинитивно се развива различно од единка која има истополови СТАРАТЕЛИ:back:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom