Џамија на плоштад!

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Кај постои...???
Навистина многу ме интересира, дали навистина има таков објект!!!
Pa spomnav vo eden moj prethoden post be druze.
Vo Turcija cinam bese.
Sega vo skoro vreme e izgradena.

Ako ne se lazam i vo podforum religija se pisuvase za toa.

Bujrum:

 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Црква ќе има ....џамија мало морген...:toe:
Абе и коалиција со терористи немаше,ама изгледа тие станаа граѓани од прв ред во државава,додека на некои од нас им остана само “чукањето по гради“ и пеењето “револуционерни“ по кафеани и на митинзи.Затоа не би ме чудело доколку испадне обратно од тоа што го велиш.:toe:
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Pa spomnav vo eden moj prethoden post be druze.
Vo Turcija cinam bese.
Sega vo skoro vreme e izgradena.

Ako ne se lazam i vo podforum religija se pisuvase za toa.

Интересно незнаев за тоа...

Мислам дека е тешко изводливо затоа што православните цркви си имат строго определена архитектура и распоред на просториите...
А веројатно и џамиите...???
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.768
Поени од реакции
9.888
Абе и коалиција со терористи немаше,ама изгледа тие станаа граѓани од прв ред во државава,додека на некои од нас им остана само “чукањето по гради“ и пеењето “револуционерни“ по кафеани и на митинзи.Затоа не би ме чудело доколку испадне обратно од тоа што го велиш.:toe:
Македонија и све е можно :tapp: :tapp: :jaj:
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
115
Поени од реакции
13
Da taka. Nekoi dva-tri kelesa so napisale nekoj grafit tamu se reper...
A ona grafitite od koi e poplaveno celo skopje, smrt za Albanci, gasni komori kurci palci, a onaa peenjeto na komitite pri natprevari na reprezentacijata.... a.....


I, sto so toa?
Не графитите не се репер, многу други работи се репер.
И што им имаат лошо направено македонците на албанците??? Ниту едно нивно човеково право не е нарушено во македонија!!
А од последното што го пишав требаше да сфатиш ШТО СО ТОА.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Quark напиша:
Da taka. Nekoi dva-tri kelesa so napisale nekoj grafit tamu se reper...
A ona grafitite od koi e poplaveno celo skopje, smrt za Albanci, gasni komori kurci palci, a onaa peenjeto na komitite pri natprevari na reprezentacijata.... A.....
Не можам да разберам што навиваат Шверцери и Балисти бидејќи е на албански, а искрено не сум го учел никогаш тој јазик. Дали можеби скандираат, “Зига зага - зига зага, ги сакам христијаните со цела своја снага? :toe:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.543
Поени од реакции
82.125
Може да се најде разумно решение (кое го спомнав во една слична тема).
-Овие слобода на слободарење & co. што се против црква, викаат: "Градете школи, а не цркви, 21 век сме! Сакаме да учиме, неќеме инквизиција or something."
-Ал Каида сака xhamia. Они по дифолт се у право, нема тука збор.

Епа да изградиме медреса на плоштад, така и овие од СДСМ ќе можат да учат место у црква да идат, а и Aл Завахири ќе се радува, нема да плаче (или пак нас да не расплаче), ќе си има регрутен центар у сред центар. И волкот сит и овците на број. Со еден удар две муви.

Овие затуцаниве шо се за црква и така никој не ги есапи, пошто инквизиција ова-она, поповите возат џипови и слично.

Im right, or im right....or im right?

Не можам да разберам што навиваат Шверцери и Балисти бидејќи е на албански, а искрено не сум го учел никогаш тој јазик. Дали можеби скандираат, “Зига зага - зига зага, ги сакам христијаните со цела своја снага? :toe:
Ја знам Албански, еве ќе ти кажам тоа викаат сигурно.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Не можам да разберам што навиваат Шверцери и Балисти бидејќи е на албански, а искрено не сум го учел никогаш тој јазик. Дали можеби скандираат, “Зига зага - зига зага, ги сакам христијаните со цела своја снага? :toe:
Ne ne go vikaat toa.
Gi pcujat od dnoto na dusata... kako sto toa go pravat i komitite na Vardar... kako sto toa vprocem megu sebe go pravat onie na partizan i na zvezda..

Ama pri natrpevar na reprezentacija?!!!!
Mojata reprezentacija Viktore, mojata. ( taka barem bi trebalo da e )

Nego, batali toa, ne e ni tolku vazno. Gomno tie, gomno ovie.
Poentata bese deka nekoj se fatil ko pijan za ograda za eden grafit, i ete toa da ti bilo znak deka se raspaga drzavata. Grafit koj mozebi go nacrtale 15-16 godisni deca otkako izgledale nekoj film so Rambo. A od druga strana slicni takvi grafiti so sprotivna sodrzina gi ima pun kurac po Skopjevo, veke 15 godini. I nikoj ne se pobuni za toa. Toa demek bilo u red.
Zosto?
Bidejki ova bilo MAKEDONIJA.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.543
Поени од реакции
82.125
...
Кога си кај некого на гости не му наредуваш ан домаќинот што да прави во сопствената куќа!!!!!!!!!!!:helou:
Албанците биле на гости тука?
А кои се домаќини?
Македонците само, или сите неалбанци?
Или можеби сите немуслимани?
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Pa spomnav vo eden moj prethoden post be druze.
Vo Turcija cinam bese.
Sega vo skoro vreme e izgradena.

Ako ne se lazam i vo podforum religija se pisuvase za toa.
Pa ima skoro na sekoj aerodrom i se vika Chapel, ne znam dali postoj i se gradi vo Turcija ama znam deka egzistira vo mnogu drugi drzavi.
 

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
Pa spomnav vo eden moj prethoden post be druze.
Vo Turcija cinam bese.
Sega vo skoro vreme e izgradena.

Ako ne se lazam i vo podforum religija se pisuvase za toa.

Bujrum:


Идејава и не е така лоша,ама не мислите ли дека и да помине оваков проект не ќе има кавги ,дали минарето да е повисоко или куполата на црквата? :tv:
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
90 % од Џамиите во Македонија се врз Црковни темели ...
Зошто многу е јасно , Албанците секако со тоа немат ништо...
Меѓутоа имат со овие барања кои денес ги промовираа а немат никаква логика поради погоре наведените причини...
А црковните на кои темели се правени нека ми одговори некој ако знае,бидејки пре христијанството и пред муслиманството зарем не живееле луге,ако знаеме дека денес е отприлика 7518 год, од броењето на годините од првиот крал на Европа Полифем кој имал три сина Илириј Галат и Келт.Зарем народот немал светилишта тогаш во тие отприлика 5 500 години,што оваа цифра покажува дупло поголема бројка на верба во некои обичаи.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
А црковните на кои темели се правени нека ми одговори некој ако знае,бидејки пре христијанството и пред муслиманството зарем не живееле луге,ако знаеме дека денес е отприлика 7518 год, од броењето на годините од првиот крал на Европа Полифем кој имал три сина Илириј Галат и Келт.Зарем народот немал светилишта тогаш во тие отприлика 5 500 години,што оваа цифра покажува дупло поголема бројка на верба во некои обичаи.
Поентата не е во тоа дека сите цркви или џамии се градени врз основата од некакви светилишта,туку за оние џамии за кој постои очигледен доказ дека се правени врз темелите на црква,како што е случајот со Бурмали Џамија или со џамијата во центарот на Прилеп.Значи овде се јавува конфликт помеѓу етничките заедници,што може многу лесно да прерасне во меѓуверски конфликт само затоа што би се злоупотребило правото на градба за одреден верски објект особено затоа што на оваа територија моментално живеат луѓе кој веруваат сеуште во исламот или христијанство.Во моментов си велам дека барем во Македонија нема верници во она во што верувале Полифем и неговите синови,па сходно на тоа не треба да бараме темели од нивно светилиште кое би се “скрнавело“,со изградба на друг верски објект.Значи присуството на одредени верски концесии ја продуцира потребата од изградба на соодветни верски објекти.А доколку се оди на остатоците од одреден верски објект тогаш треба несомнено да се земе во обзир дали објектот ќе се гради врз основата на стара црква или џамија како во случајот кај нас каде и двете верски концесии сеуште треба да егзистираат паралелно и во колку-толку толерантен однос барем кога религијата е во прашање.:toe:
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Поентата не е во тоа дека сите цркви или џамии се градени врз основата од некакви светилишта,туку за оние џамии за кој постои очигледен доказ дека се правени врз темелите на црква,како што е случајот со Бурмали Џамија или со џамијата во центарот на Прилеп.Значи овде се јавува конфликт помеѓу етничките заедници,што може многу лесно да прерасне во меѓуверски конфликт само затоа што би се злоупотребило правото на градба за одреден верски објект особено затоа што на оваа територија моментално живеат луѓе кој веруваат сеуште во исламот или христијанство.Во моментов си велам дека барем во Македонија нема верници во она во што верувале Полифем и неговите синови,па сходно на тоа не треба да бараме темели од нивно светилиште кое би се “скрнавело“,со изградба на друг верски објект.Значи присуството на одредени верски концесии ја продуцира потребата од изградба на соодветни верски објекти.А доколку се оди на остатоците од одреден верски објект тогаш треба несомнено да се земе во обзир дали објектот ќе се гради врз основата на стара црква или џамија како во случајот кај нас каде и двете верски концесии сеуште треба да егзистираат паралелно и во колку-толку толерантен однос барем кога религијата е во прашање.:toe:
АБЦ,во Прилеп нема потреба од изградба на никаква џамија,а уште помалку реставрација на старата џамијата,која изгоре пред 8 години.

Таа џамија е претворена во јавно ВЦ,така да далеку подобро е доколку на местото на таа џамија никне некој нов објект,кој ке биде еден вид туристичка атракција.

Изгорената џамија (во Прилеп) како прво,не се почитува од самите Роми,кои беа најчести посетители на овој верски објект,а сега истиот тој верски објект Ромите го користат како јавна тоалетна.:toe:

Ti cuti sigurno babati se ebela so turcin:)!!!!nemas pravo da se bunis!! turcite ve ebele onaka laganooo 500 godini!!
Оф леле...ја сретнала овцата козата и и рекла:,,Крива ти е козо опашката,,

А бе и твоите предци пред да бидат е*ани од Турците биле Христијани...

На крајот испаѓа дека вие сте потомци на јаничари.:toe:

Нашите предци барем имале ташаци да не си ја продадат верата за грош пари.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
АБЦ,во Прилеп нема потреба од изградба на никаква џамија,а уште помалку реставрација на старата џамијата,која изгоре пред 8 години.
Таа џамија е претворена во јавно ВЦ,така да далеку подобро е доколку на местото на таа џамија никне некој нов објект,кој ке биде еден вид туристичка атракција.
Изгорената џамија (во Прилеп) како прво,не се почитува од самите Роми,кои беа најчести посетители на овој верски објект,а сега истиот тој верски објект Ромите го користат како јавна тоалетна.:toe:
Зборот ми беше дека и таа џамија е очигледно изградена врз темелите на срушена црква од Турците.Па кога веќе во овој момент е срушена и како џамија,станува дискутабилно дали треба да се возобнови како таква,или како постарата црква врз чии темели била изградена таа сега веќе срушена џамија.А Ромите го валкаат исламот како нивна религиозна определба затоа што повремено се молат и клањаат токму таму каде предходниот ден уринирале,во дворот на споменатиот руиниран верски објект во центарот на Прилеп.:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom