Џамија на плоштад!

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Да бирам меѓу Црква и Филхармонија,тогаш секако дека ја поддржувам страната на општествената култура,т.е.нејзино развитие.Во право си дека на еден европски народ тоа му треба-развој и подигнување на културната свест меѓу народот. Што се однесува до мене,и со двете раце ке потпишам за изградба на Филхармонија,ама со вакви сонародници ОД ТВОЈОТ ЕТНИКУМ тешко дека ќе постигнеш подигнување на културната свест меѓу граѓаните на Македонија.

А,што се однесува до плебсот,и ти сине си плебс,верувај дека и ти како 90% од човештвото ќе поминеш незабележано на овој свет.
Хехехехе, хехехех, се смеам на глас...

Мојот етникум има дадено едни од најдобрите во тоа поле, секако рамки на Балканов, па дури и светски, Инва Мула пример.

Коа јас зборувам за народ и плебс, зборувам за цел народ и сите простаци на овие простори.
Плебсот е терм кој означува народ, маса, која лесно се пери, лесни се води, често се менува овчарот, често верува на она што ќе му го кажат, живее по не негови убедувања, мозокот му е само хардвер неискористен.

Јас дали ќе завршам како таков, ште видиме.
Првата моја книга е при крај... Па ште видиме... Можда ќе бидам преведуван на 10-тици јазици, како Луан Старова и Исмаил Кадаре, албанци а преведувани по странствата, како бе тоа така а?:)

Хахахаха
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Мојот етникум има дадено едни од најдобрите во тоа поле, секако рамки на Балканов, па дури и светски, Инва Мула пример.



Првата моја книга е при крај... Па ште видиме... Можда ќе бидам преведуван на 10-тици јазици, како Луан Старова и Исмаил Кадаре, албанци а преведувани по странствата, како бе тоа така а?:)

Хахахаха
Дај Боже целите,кои си ги зацртал во животот комплетно да ти се остварат.Тоа од се срце му го посакувам на секој еден трудољубив човек и никако не го потценувам тоа.Мене пак целта ми е да изградам солидна кариера,тоа ми е крајната цел и амбиција во животот.

А,што се однесува до Инва Мула искрено не го знам.

Од албанските автори најмногу го ценам Рифат Кукај,пошто негово дело ми беше најомилената лектира во детството.

Но,сега правиме муабет за Албански автори,а не за прости косоварски чергари,какви што се повеќето во Македонија.Јас акцентирам на нив.

И се извинувам за оф топик муабетот.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Ako se gradi crkva zosto da ne se gradi i dzamija? neli ova e multietnicka drzava:toe:
Оти не може да се гради и точка, просто и јасно.
Зошто поставувате такви банални прашања, кога се знае одговорот?
Нема... и крај, готово...
Нема прашања: ами оти вака, ами оти така... ами ако може овој, можам и јас...
Е нема така, секој како што му чини да прави... жалосно, ама тоа е реалноста. Еден ќе рече „вака“ и крај! Ќе играш како што ќе ти свират.


Образложение зошто не може „барајте“ во недела на Водно од 14:00 до 15:00 часот... (како да не)
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
Оти не може да се гради и точка, просто и јасно.
Зошто поставувате такви банални прашања, кога се знае одговорот?
Нема... и крај, готово...
Нема прашања: ами оти вака, ами оти така... ами ако може овој, можам и јас...
Е нема така, секој како што му чини да прави... жалосно, ама тоа е реалноста. Еден ќе рече „вака“ и крај! Ќе играш како што ќе ти свират.


Образложение зошто не може „барајте“ во недела на Водно од 14:00 до 15:00 часот... (како да не)
Нажалост, никој тебе не те прашува.


[/sarcasm]
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.543
Поени од реакции
82.128
....Од албанските автори најмногу го ценам Рифат Кукај,...
Рифат колку што знам (можеби грешам) е турско име.

Џамија на плоштад - да...во Ријад или Багдад.

Црква - мора.

И се извинувам за оф топик муабетот.
нема везе, и така ќе го затвораат форумов за едно два-три дена
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Е нема така, секој како што му чини да прави... жалосно, ама тоа е реалноста. Еден ќе рече „вака“ и крај! Ќе играш како што ќе ти свират.
Pa da.
Eden ke rece deka mora dzamija na plostad, i site ke igraat taka. Se soglasuvam so tebe, se soglasuvam.

Рифат колку што знам (можеби грешам) е турско име.
Gresis.

Џамија на плоштад - да...во Ријад или Багдад.
Dzamija na plostad - DA. Vo SKOPJE.
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
648
Поени од реакции
7
Ни црква ни џамија...да не се дозволи попојте и оџите да шират омраза од плоштад...
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Mestoto ja ceka dzamijata.:vozbud:

Mестото ја чека црквата од која на сликата убаво се гледаат темелите,дури и отворите кој се останати од старата црква која Турците ја срушиле за да изградат џамија врз неа.Е сега ако веќе одиме врз старите темели,редно е да се анализира што бил објектот во првобитната замисла.Бурмали џамија ја сподели судбината на многу џамии во Македонија изградени врз темелите на христијански објекти односно цркви.Дури и познатата Аја Софија во Цариград не е повеќе џамија туку самите Турци ја вратија нејзината првобитна намена како црква Св.Софија.:toe:
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
708
Рифат колку што знам (можеби грешам) е турско име.

Џамија на плоштад - да...во Ријад или Багдад.

Црква - мора.


нема везе, и така ќе го затвораат форумов за едно два-три дена
zosto mora ? :toe:
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
Mестото ја чека црквата од која на сликата убаво се гледаат темелите,дури и отворите кој се останати од старата црква која Турците ја срушиле за да изградат џамија врз неа.Е сега ако веќе одиме врз старите темели,редно е да се анализира што бил објектот во првобитната замисла.Бурмали џамија ја сподели судбината на многу џамии во Македонија изградени врз темелите на христијански објекти односно цркви.Дури и познатата Аја Софија во Цариград не е повеќе џамија туку самите Турци ја вратија нејзината првобитна намена како црква Св.Софија.:toe:
Неточно. Сега е музеј.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Неточно. Сега е музеј.
Сепак е далеку од џамија итоа во срцето на Истамбул каде укинувањето на џамија представува “самоубиство“.:toe:
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
Сепак е далеку од џамија итоа во срцето на Истамбул каде укинувањето на џамија представува “самоубиство“.:toe:
Да, но сепак не е црква. Ја пензионираа таа џамија, која сега служи како музеј, и спроти тоа изградија нова џамија, двојно поголема.


Небитно. Не велам дека не треба да има цркви, ама или двонасочна улица, или без улица ќе останеме. Не се врти така светот.
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
ako mora crkva...togas MORA i dzamija!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom