Иванов очекува разумен компромис за името

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
izgleda nikoj vo drzavava ne znae deka sitnicata vredi beskonecno mnogu.
tuka e problemot braka makedoncinja sto denes sitnicite ne ni znacat nisto.



jebiga.
Па ако манастирот Св.Наум(кој барем за мене е најубавиот бисер на Христијанството во светот) е ситница,тогаш што би можело да биде покрупно.Токму таквите нешта нам не презентираат пред светот кој стега на Google maps и ја запознава Македонија.Нашата бирократска администрација им помага на соседите да го тврдат спротивното на она за што сите ние или барем некои од нас се трудиме да го докажеме.Паѓаат во вода сите наши напори да се избориме за правото на нашето име и идентитет,со вакви мали “ситници“ за кој треба директна тужба кон оној што ја направил очигледно намерно грешката.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
На гејланд и е проблем името Македонија од причина што тие мислат дека имаме териториални претензии (ова официјална причина)

Јас би предложил промена на Устав на РМ со член

Република Македонија нема и нема да има никакви територијални претензии кон нашиот драг сосед Република Грција

Со тоа би престанале да се плашат, а името нема да е пречка...
Тоа и го пишува во Уставот, дека македонија нема претензии кон соседидте.
 
Член од
25 март 2009
Мислења
29
Поени од реакции
0
А М А Н Д М А Н I 3)
1. Република Македонија нема територијални претензии кон соседните
држави.
2. Границата на Република Македонија може да се менува само во соглас-
ност со Уставот, а врз принципот на доброволност и во согласност со оп-
штоприфатените меѓународни норми.
3. Со точката 1 на овој амандман се дополнува членот 3, а со точката 2 се
заменува ставот 3 на членот 3 на Уставот на Република Македонија.



Пере,ова се измените што РМ мораше да ги направи како акт на добра волја кон Грција уште во 1995.Значи тоа го побара Грција и нашите го исполнија тоа.Тоа што твојата идеја се совпаѓа со барањата на Грција од пред 18 години ,тебе не те прави предавник,нели.Но покажува дека дебатираш за тема што ја знаеш само површно и по слушање од партискиот штаб.
Инаку двојната формула е одамна мртва,и секое нејзино спомнување од страна на политичарите е чиста манипулација и очигледен популизам.Искрено се надевам дека новиот претседател ќе работи на изнаоѓање решение за спорот за името,бидејќи сметам дека времето работи немилосрдно против нас.На крај да не забораваме една многу важна работа.Претседателот има само делумно учество во водењето на надворешната политика,што значи дека секое евентуално решение на спорот со името не е изводливо без Грујо.Да не ја префрламе топката и одговорноста само кај Иванов.

п.с.Јас не ја дадов подршката за Иванов.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
А М А Н Д М А Н I 3)
1. Република Македонија нема територијални претензии кон соседните
држави.
2. Границата на Република Македонија може да се менува само во соглас-
ност со Уставот, а врз принципот на доброволност и во согласност со оп-
штоприфатените меѓународни норми.
3. Со точката 1 на овој амандман се дополнува членот 3, а со точката 2 се
заменува ставот 3 на членот 3 на Уставот на Република Македонија.



Пере,ова се измените што РМ мораше да ги направи како акт на добра волја кон Грција уште во 1995.Значи тоа го побара Грција и нашите го исполнија тоа.Тоа што твојата идеја се совпаѓа со барањата на Грција од пред 18 години ,тебе не те прави предавник,нели.Но покажува дека дебатираш за тема што ја знаеш само површно и по слушање од партискиот штаб.
Инаку двојната формула е одамна мртва,и секое нејзино спомнување од страна на политичарите е чиста манипулација и очигледен популизам.Искрено се надевам дека новиот претседател ќе работи на изнаоѓање решение за спорот за името,бидејќи сметам дека времето работи немилосрдно против нас.На крај да не забораваме една многу важна работа.Претседателот има само делумно учество во водењето на надворешната политика,што значи дека секое евентуално решение на спорот со името не е изводливо без Грујо.Да не ја префрламе топката и одговорноста само кај Иванов.

п.с.Јас не ја дадов подршката за Иванов.
И што сега?Ете точно таков ни е уставот како што сакаат Гејците.Или мислиш дека со друго име на државава веднаш “ќе го решиме“ проблемот со името?Тоа прашање е комплексно братко,премногу комплексно за да го сватат некои од опозицијата доколку таква сеуште постои,или пак од позицијата која не ни знае со каков став да настапи отворено пред меѓународната јавност.Запознат си со тоа дека Доринда побара другото име да биде и за внатрешна употреба?Како ќе му докажеш на светот дека народот во Македонија и внатре,значи дома,употребува друго име?
П.С-Мислите ли малку вие од опозицијата со свите глави(според твојот пост) дали е тоа возможно,друго име и за внатрешна употреба како еден од условите за “изнаоѓање компромис“,еве да не се чепне идентитетот како некој што си игра со умот бајрам дека ќе било?:tapp:
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Уставот може нема, тоа е само лист хартија. Народот е друго.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Прашањето со името, идентитетот итн......е решено одамна и нема што понатаму да решаваме......ако тоа им смета на некои од нашите комшии кој ги ебе тоа е нивни проблем, не е наш.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Уставот може нема, тоа е само лист хартија. Народот е друго.
:) И ти си прав.
А јас искрено се надевам дека еден ден нема да се убедуваме со цитиранава фраза за некои други теми, поточно за темата поставена во насловот брачко... Тоа ќе здоболи ногу. И кај мене, и кај тебе, и кај многумина. Разумен компромис од наша страна е одамна надмината категорија. Направивме ептен неразумен компромис менувајќи си го знамето, и името во меѓународните организации (т.е. ЗА нив), меѓу другите работи.

Која држава во светов менала знаме под притисок на друга, и уште ќе треба да покажува разум за да се постигне некаков компромис? Луда држава и луд народ. Не смееме да сме такви. Ако на гркот му покажеш дека знаеш каде е продавницата со вазелин, нареден пат нема да си носи од дома, туку ќе те тера сам да си купиш.

Ми текнува на вицот со македонецот и турчинот, нивата, аналниот и кубурот, кој се чувал за лоши денови. Го знаете веројатно.
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Па ако манастирот Св.Наум(кој барем за мене е најубавиот бисер на Христијанството во светот) е ситница,тогаш што би можело да биде покрупно.Токму таквите нешта нам не презентираат пред светот кој стега на Google maps и ја запознава Македонија.Нашата бирократска администрација им помага на соседите да го тврдат спротивното на она за што сите ние или барем некои од нас се трудиме да го докажеме.Паѓаат во вода сите наши напори да се избориме за правото на нашето име и идентитет,со вакви мали “ситници“ за кој треба директна тужба кон оној што ја направил очигледно намерно грешката.
Sitnica za nasata birokratska admistracija mislev koj samo se kafesuvaat i nisto ne gi interesira,a za Ohrid,nemame zborovi,dali znaes deka nasiot biser vo drevno vreme se vikalo ezeroto Pliska kade sv.Gorgi ja im,a unisteno azdajata,lamjata.Sitnica sto nikoj ne saka da go popravi ona na google,pisuvam za onie koi zemaat plata od narodot.
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Nema da ima kompromis ne deka Ivanov nema da dozvoli tuku deka toa ne im odgovara na nekoj koj saka da ne unisti kako nacija.
Jas i vo edna diskusija godina prethodno go dadov ova mislenje i si stojam na stavot deka ova groteska so Grcite ke potrae do 2438 godina znaci godina dena posle smrtta na Kiro Gligorov i togas kako osvesteno bezimeno pleme ke se obidime da vlezeme vo Kineskata Zaednica i sega posle moive predviduvanja poseriozno malku nie vo obidot da bideme arni so site ne cinime za nas,ne za dzabe se rekli ako cinis za site necinis za sebesi so drug zbor nemame samorespekt kako drzava.

Ajde malku i za Stoimenov vo druga dimenzijata ezotericno mislenje ,imame losa karma Makedoncite kletva od boga kako sakas reci ,pa koja nacija pobogu si go ubila prviot predsedatel?
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Nema da ima kompromis ne deka Ivanov nema da dozvoli tuku deka toa ne im odgovara na nekoj koj saka da ne unisti kako nacija.
Jas i vo edna diskusija godina prethodno go dadov ova mislenje i si stojam na stavot deka ova groteska so Grcite ke potrae do 2438 godina znaci godina dena posle smrtta na Kiro Gligorov i togas kako osvesteno bezimeno pleme ke se obidime da vlezeme vo Kineskata Zaednica i sega posle moive predviduvanja poseriozno malku nie vo obidot da bideme arni so site ne cinime za nas,ne za dzabe se rekli ako cinis za site necinis za sebesi so drug zbor nemame samorespekt kako drzava.

Ajde malku i za Stoimenov vo druga dimenzijata ezotericno mislenje ,imame losa karma Makedoncite kletva od boga kako sakas reci ,pa koja nacija pobogu si go ubila prviot predsedatel?
Се согласувам за клетвата од бога према нас македонците,но зосто каде згресил македонецот од неговото постоење,од родонацалникот Македон - син на Дионис,па преку Аргеидите со Персеј први,Архелај............преку Филипа до Александра и последниот крал македонски од лозата на Аргеидите Пердика први син на Филип пет во третата македонско - римска војна кај Пидна.
Од тој момент до ден денес ни македонците не сме слободни.
дајте го вашето мислење зошто,па јас ќе се доградувам што имам да кажам,од она што го имам пронајдено без да повредам некого,бидејки во овие моменти денес на Македонија им требаат сите синови
една овца ако се изгуби овцарот треба да ја врати во јатото.

каде си Стулик,цекам одговор и да распалиме.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Распалете на содоветна тема. Ако ја нема, отворете ја.

Оваа е јасно дефинирана како што е дефинирана. Не мешајте муабети за клетви од минатото (иако асоцијативниот момент ми е јасен :) ).

Избришани неколку офтопици. Наредно, бан од тема.

Повторувам, муабети за историја, во подфорум историја.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Доколку сака Џорџе да помогне окулу името треба најпрвин да се етаблира како добар “спаринг партнер“ со МЗ која очигледно е “нахушкана“ против Македонското битие како држава и народ,особено од Грчкиот ксенофобизам.За таков комуникативен и не ми изгледа баш,па токму затоа бев против неговиот избор за председател,кој на Македонциве им се подметнува од страна овие 18 години.Вистинскиот Македонски председател треба да има харизма,прилично голема “домосаканост“(нешто што никој досега го немал па ни Џорџе),и секако огромна моќ на комуникативност за која Џорџе треба да јаде уште многу фурни со леб,или да посетува мал милион курсеви токму за таква комуникативна способност,што не ни оди во прилог особено во период кога се случуваат вака битни работи за Македонија,која го чека последниот воз за запад,зошто ќе ни остане само климавиот “ориент експрес“ низ Турска територија како утешна награда која не е интересна,посебно откако Франција и Германија отворено застанаа против Турција за членство во ЕУ,со што всушност отворено ја подржаа Грција во своите профашистички намери.:toe:
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Интересно....:uvo:....
http://btv.bg/news/news_details.pcgi?cont_id=129066

"Засега е сигурно само едно - Георге Иванов, којто е започнал кариерата си като журналист, ште б'де президент'т, којто ште кр'сти с ново име, републиката, којато Б'лгарија п'рва призна под името Македонија."
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
708
Интересно....:uvo:....
http://btv.bg/news/news_details.pcgi?cont_id=129066

"Засега е сигурно само едно - Георге Иванов, којто е започнал кариерата си като журналист, ште б'де президент'т, којто ште кр'сти с ново име, републиката, којато Б'лгарија п'рва призна под името Македонија."
:toe:
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Нашата држава е призната под уставното име од над 120 држави.

Не си правете самоубиство.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom