Иванов очекува разумен компромис за името

Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Инаку Големата Мајка е позната и како Ника,како богинја на победата против злото,општи со природните појави,поплави,земјотреси........заститниот знак им е лакот.Позната е и како древната Сана со атрибут на Лавица,от таму и насите македонски кралеви ке бидат препознатливи по лавјата кожа сто ја носат на главата.
Херакле,Архелај,Дионис,Филип,Александар............
Вакви монети со вакви атрибути има секаде на насето македонско тло и затоа треба сите да бидеме горди сто зивееме во земја на македонските кралеви.
Штета сто ова поцитуваниот Паско Кузман и институциите не им го преставуваат на Европјани кога не посетуваат.

Добро е да се потсетиме нели :helou:

Во врска со проблемот со името, Иванов вели и „дека никој нема право да бара промена на името на една земја, бидејќи во историја на дипломатија, во историја на меѓународни односи во меѓународното право не постои акт, документ, институција, процедура која може да ви наметне да си го промените името, значи сите аргументи се на наша страна“.

„Името ни е на некој начин нешто што нашите предци - умрените го оставиле на нас живите да го зачуваме за најродените, не е тоа само име, фирма или назив, па да го промениме, тоа за нас е многу повеличествено, нешто што не' одржало во живот и сега ако нашиот идентитет е прашање на живот, каков е тој компромис кога треба вие да бидете полужив, нелогичен е, апсурден е спрема нас“, вели тој.
Потплоно сте во право.
Зашто постои кумот,да ни даде име за да се идентификуваме.
Ако немам јас име како ке ме препознаат лугето во моја близина.
Зарам името не е свето на секој од нас,каде ние понатаму со насето име оставаме секој на свој нацин траги од зивотот.
пр.Тој Горан........
Нема да велат Тој......
Дали ке пронајде некој за кој се однесува ако послем тој нема име.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.738
Поени од реакции
12.171
Европјаните не не посетуваат за да гледаат ископани предмети и факти за Македонија туку за да ни сменат име и личен опис. Повеќето од нив.
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Македонија не е само на Бранко и на Грујо,таа е на сите нас кои сме се родиле,живееме и твориме овде.
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
МАКЕ - МАЈКА
ДОН - ГОЛЕМА
И - И
ЈА - ЈАС
Во превод и јас сум со Големата Мајка која го родила првиот интелект.
А во имињата Франција, Германија, Унгарија итн И и ЈА го имаат истото значење?

Или подобро вака: Русија, Србија, Словенија, Австрија?
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Европјаните не не посетуваат за да гледаат ископани предмети и факти за Македонија туку за да ни сменат име и личен опис. Повеќето од нив.
Зарем случајно го прават тоа сто го правел некогас Рим,а сега они спрема нас.Еве еден пример

Римскиот историчар Ливиус или Тит Ливиј (56 год.п.н.е. до 17 год. п.н.е.) во своето дело ,,Декади, една Историја на Рим,, (од 140 глави сочувани се 35).
Во една од сочуваните глави наведува:
,,Го преместуваа кралскиот дворец Пела на еден вештачки, со ѕидини опкружен остров, што се навоѓал во мочуриштето, кое било блиску до градот.
Набљудуван од далеку островот изгледал дека е поврзан со градот, меѓутоа всушност бил ооделен од градот со една преместена река.

Значи, Римјаните намерно го занемериле овој град за да не будат сеќавања на големите македонски кралеви.

Уште еден доказ од патописец кој истразувал по римскиот историчар Ливиус,кој доказува дека Пела не е на денесната локација.Каде би требало да биде и доколку е во Македонија зарем ке чекаме Европјани да ни ја откријат кога нивно галениче им е токму нашиот јузен сосед. Значи, Римјаните намерно го занемериле овој град за да не будат сеќавања на големите македонски кралеви.

А во имињата Франција, Германија, Унгарија итн И и ЈА го имаат истото значење?

Или подобро вака: Русија, Србија, Словенија, Австрија?
Да ,,и ја,,го има токму тоа значење.
пред зборот и ја се ставало од секогас името на кралот,царот,цезарот,.....од порано ,,и ја,, му довага и јас сум со него.
Обележје кое се утврдува идинтитетот на одредана нација за да биде таа нација препознатлива од поново време.
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
треба да внимава на зборовите и начинот на изразување Иванов

самиот збор ``компромис`` ми ја ежи кожата, а во случај пак ако испадне да е тој гробар на името ракава ќе си ја сечам што активно работев на негова победа.
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
треба да внимава на зборовите и начинот на изразување Иванов

самиот збор ``компромис`` ми ја ежи кожата, а во случај пак ако испадне да е тој гробар на името ракава ќе си ја сечам што активно работев на негова победа.
Зошто да пагаме на правокации,дајте времето ке покаже тоа што некој се сомнева во Иванов,
Не верувам дека тој сака да го пресечи горделивиот чвор.
Ке биде многу опасно за него,не толку наивен.
Многу добро тој го знаи значенјето на името Македонија,штета сто Грујо го повлече од неговите докази во кампањата.
Тоа се види уште и кога ја укинаа емисијата која е најзаслужна за духот македонски сто го имаме сите ние е Гласот на Народот,а Слободан го обезглавија.
Зошто затоа што ни помогна на сите нас во емисиите да разбереме повеке за Македонија,особено имаше еден дечко од Виница или Кочани по име Владо,кој многу искрено од негова страна кога се јавуваше казуваше за многу вистини,ОКОЛУ мАКЕДОНИЈА.
 
F

FilipMacedon

Гостин
Чекајте,човекот ОЧЕКУВА,што значи ништо не се знае.
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
Зошто да пагаме на правокации,дајте времето ке покаже тоа што некој се сомнева во Иванов,
Не верувам дека тој сака да го пресечи горделивиот чвор.
Ке биде многу опасно за него,не толку наивен.
Многу добро тој го знаи значенјето на името Македонија,штета сто Грујо го повлече од неговите докази во кампањата.
Тоа се види уште и кога ја укинаа емисијата која е најзаслужна за духот македонски сто го имаме сите ние е Гласот на Народот,а Слободан го обезглавија.
Зошто затоа што ни помогна на сите нас во емисиите да разбереме повеке за Македонија,особено имаше еден дечко од Виница или Кочани по име Владо,кој многу искрено од негова страна кога се јавуваше казуваше за многу вистини,ОКОЛУ мАКЕДОНИЈА.
а бе јас сум со крстот на чело....премногу власт е премногу одговорност.
искрено се надевам дека ќе е оправдана, ама не простувам никому посебно не ако е против Македонија.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
\

Ste e razumniot kompromis - severna Makedonija,dajte da ne se salime.
Dokaz na sto pretenziraa nasiot juzen sosed;

Во фуснотата за Паонија-Пеонија стои:

,,Паонија е земја северно од Македонија, северо-западно од Илирската земја до реката Стримон-Струма,,.

Znaci na sever od drevnata nasa Makedonija e drzavata Paonija.E sega tie imaat tolku dokumenti i dokazi sto mozat da go otvorat prasanjeto za ovoj dokaz.Istiot moment koga nie ke go smenime imeto vo severna Makedonija,juzniot sosed ke se preimenuva od Grcija vo Makedonija,isto kako sto napravija od Helada vo Grcija.
OVDE TREBA KOLEKTIVNO SEKOJ DA SE ZAMISLI ZATOA STO UTRE NASITE POKOLENIJA KE NE KUDAT.
PRETSEDATELOT I PREMIEROT KOLKU IMAAT PRAVO ZA IMETO DA RESAVAAT TOLKU I SITE NIE IMAME PRAVO,NE MAKEDONIJA SAMO NA NIV TUKU NA SITE NAS.
Аха...значи од денес тоа е најразумното решение?:pos2:
А до вчера 'душа дававте" (лазно се разбира) за паролата "едно име имаме, СДСМ предавници на името, комуњари, Фрчко-грчко" и сл. а денес, после еден ден поминат по изборите веќе оправдувате Северна Македонија.Т оа значи само едно- ДПМНЕ ЛАЗЕЛЕ ВО КАМПАЊАТА. Ај со здравје лазни патриоти.
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Аха...значи од денес тоа е најразумното решение?:pos2:
А до вчера 'душа дававте" (лазно се разбира) за паролата "едно име имаме, СДСМ предавници на името, комуњари, Фрчко-грчко" и сл. а денес, после еден ден поминат по изборите веќе оправдувате Северна Македонија.Т оа значи само едно- ДПМНЕ ЛАЗЕЛЕ ВО КАМПАЊАТА. Ај со здравје лазни патриоти.
Кој ви спомнал за менење на името,зошто си ги гледата работите како што на вам ви одговораат,прочитај го убсаво тестот и свати ја поентата за што пишуваме и послем дај свој коментар.извини
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Кој ви спомнал за менење на името,зошто си ги гледата работите како што на вам ви одговораат,прочитај го убсаво тестот и свати ја поентата за што пишуваме и послем дај свој коментар.извини
Ти прочитај ги прво моите 2000 постови предходно, па ќе ти стане јасно за што правам муабет. Тебе помалку сум те сретнувал на форумов, и текстот не беше упатен до тебе, туку до другите широкоградни безкичмењаци т.е до вчерашни лазни патриоти и луѓе кои "не го даваа името".
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
а бе јас сум со крстот на чело....премногу власт е премногу одговорност.
искрено се надевам дека ќе е оправдана, ама не простувам никому посебно не ако е против Македонија.
Кој може да им прости,кази ми еден,освен калигулите кој се нафатираа од грците,мислиме за насите брака македонци кој зивеат на ова тло заедно со нас,
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Два дена поминаа од избориве и одма ќе го плукаме човеков.Дајте му шанса да се покаже.Дали во добро или лошо светло нека покаже времето.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom