Катанец си отиде, според вас кој од домашните стручњаци треба да го наследи?

Кој да го замени Катанец на селекторската функција?

  • Ѓоко Хаџиевски

    Гласови: 29 15,3%
  • Бобан Бабунски

    Гласови: 9 4,8%
  • Драган Канатларовски

    Гласови: 11 5,8%
  • Никола Илиевски - Џиџи

    Гласови: 15 7,9%
  • Бошко Ѓуровски

    Гласови: 6 3,2%
  • Чедо Јаневски

    Гласови: 57 30,2%
  • Ѓоре Јовановски

    Гласови: 15 7,9%
  • Потребен е странски селектор

    Гласови: 47 24,9%

  • Вкупно гласачи
    189

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Негативно во тоа да биде домашен селектор е Македонскиот синдром на врски. Ке се ставаат играчи во прв тим заради што некојси пријател негов син му играл во Пелистер или некаде во Бугарија добро па ај да му врати услуга. Или пак од нашиве си имаат миленици меѓу фудбалерите па ке форсираат еден па ист. Подобро странец кој нема кој да му упикува врски а и нема да ги знае лично пред тоа играчите доволно за да ги фаворизира.
Абе како тоа така го размислувате беееее!!!!
Можеби тоа било така пред 10-15 години кога немало доволно медиуми кога народот составот го дознавал на самата утакмица, ама сега нема шанси.
Кој може да си дозволи да става татини или мамини синови сега со ваква медиумска машинерија.
Зар Чеде Јаневски не ја заслужува таа позиција зар еден Гоко Хаџиевски не заслужува таква позиција па срамота е бе.
Земете по сите македонски сајтови има анкети за селектор можете да видете дека Чеде е и еден од најомилените во нашата фудбалска јавност, а тие сега читам интервју со него никој се нема слушнато ниту пак му има најавено за да се почнат некакви разговори не преговори туку РАЗГОВОРИ околу ситуацијата мислам дека е срамота.
А за сето ова време од 1 месец Хари е презафатен со обезбедување на неговата фотеља и добивање на уште еден мандат што според сите правила и прописи неможе да биде 3 мандати еден исти председател а тој сега сигурно ке оди на тоа да го промени и правилникот на ФФМ само да си го греее гз`о на неговата фотеља а за селектор нека одлучли некој од автомеханичарите на Хари!:toe:
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Абе како тоа така го размислувате беееее!!!!
Можеби тоа било така пред 10-15 години кога немало доволно медиуми кога народот составот го дознавал на самата утакмица, ама сега нема шанси.
Кој може да си дозволи да става татини или мамини синови сега со ваква медиумска машинерија.
Зар Чеде Јаневски не ја заслужува таа позиција зар еден Гоко Хаџиевски не заслужува таква позиција па срамота е бе.
Земете по сите македонски сајтови има анкети за селектор можете да видете дека Чеде е и еден од најомилените во нашата фудбалска јавност, а тие сега читам интервју со него никој се нема слушнато ниту пак му има најавено за да се почнат некакви разговори не преговори туку РАЗГОВОРИ околу ситуацијата мислам дека е срамота.
А за сето ова време од 1 месец Хари е презафатен со обезбедување на неговата фотеља и добивање на уште еден мандат што според сите правила и прописи неможе да биде 3 мандати еден исти председател а тој сега сигурно ке оди на тоа да го промени и правилникот на ФФМ само да си го греее гз`о на неговата фотеља а за селектор нека одлучли некој од автомеханичарите на Хари!:toe:
Не беше баш одамна кога во репрезентацијата играше еден Питошка. Колку и да се јаки медиумите, врските меѓу татковците и тренерите наши остануваат.
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
Оффффф Јонуз селектор,многу нормално Реџепи намерно рекол нејќам странски тренери и оп Јонуз,офлеле затоа нема никад да имаме фудбал...
Е тек сега ќе победиме:smir:
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Не беше баш одамна кога во репрезентацијата играше еден Питошка. Колку и да се јаки медиумите, врските меѓу татковците и тренерите наши остануваат.

Тони Питошка тогаш беше како младински репрезентативец префрлен во сениорскиот тим.
Во тоа време тој играше во Пелистер и беше еден од најдобрите наши млади и перспективни играчи, но кога влезе во националниот тим следува повреди на неговите лигаменти така да со тоа и му опадна играчкиот квалитет.
Друго што сакам да кажам сега нашите домашни стручњаци знаат дека најдобра отскочна даска за во подобрите странски клубови е нашата репрезентација, додека во тоа време тој трон да се биде селектор беше врвот на нив, така да сега не верувам дека некој ке си дозволи таква авантура и диригирање од трета страна на неговата работа.
Исто така мислам дека и домашните стручњаци знаат дека секоја нивна грешка во репрезентацијата ке ги доведе до линч од сега нашите гневни навивачи на Македонскиот тим.
Затоа сум силно убеден дека со избирање на странски селектор ке биде само чекор назад на нашата селекција.
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
Абе како тоа така го размислувате беееее!!!!
Можеби тоа било така пред 10-15 години кога немало доволно медиуми кога народот составот го дознавал на самата утакмица, ама сега нема шанси.
Кој може да си дозволи да става татини или мамини синови сега со ваква медиумска машинерија.
Зар Чеде Јаневски не ја заслужува таа позиција зар еден Гоко Хаџиевски не заслужува таква позиција па срамота е бе.
Земете по сите македонски сајтови има анкети за селектор можете да видете дека Чеде е и еден од најомилените во нашата фудбалска јавност, а тие сега читам интервју со него никој се нема слушнато ниту пак му има најавено за да се почнат некакви разговори не преговори туку РАЗГОВОРИ околу ситуацијата мислам дека е срамота.
А за сето ова време од 1 месец Хари е презафатен со обезбедување на неговата фотеља и добивање на уште еден мандат што според сите правила и прописи неможе да биде 3 мандати еден исти председател а тој сега сигурно ке оди на тоа да го промени и правилникот на ФФМ само да си го греее гз`о на неговата фотеља а за селектор нека одлучли некој од автомеханичарите на Хари!:toe:

ne deka jas imam nesto protiv nas trener,da go zememe za primer Janevski:da ne bese trener vo CZ nikoj nemase ni da pomislit na nego,a sega nesto drugo,kolku napreduvase nasata reprezentacija so tie nasi+balkanski treneri?poveke ne vratija nazad otkolku napred,stagnirame...ne mozeme edna Andora da e nadigrame,rezultatot ne e vazen....
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
ne deka jas imam nesto protiv nas trener,da go zememe za primer Janevski:da ne bese trener vo CZ nikoj nemase ni da pomislit na nego,a sega nesto drugo,kolku napreduvase nasata reprezentacija so tie nasi+balkanski treneri?poveke ne vratija nazad otkolku napred,stagnirame...ne mozeme edna Andora da e nadigrame,rezultatot ne e vazen....
Чеде беше познат многу поодамна пред Црвена Звезда, и ова е веке трето шпекулирање кога остануваме без тренер !!!
Можеби не си запознат со некои работи!:toe:
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
Чеде беше познат многу поодамна пред Црвена Звезда, и ова е веке трето шпекулирање кога остануваме без тренер !!!
Можеби не си запознат со некои работи!:toe:
Ne mi odgovori na prasanjeto:Kolku napreduvase nasata reprezentacija so tie nasi+balkanski treneri?:vozbud:
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Ne mi odgovori na prasanjeto:Kolku napreduvase nasata reprezentacija so tie nasi+balkanski treneri?:vozbud:

До 58 место на ФИФА ранг листата!!!:toe:

Бодовниот систем се промени кога дојде Катанец така да ние автоматски се преселивме на 58 место!!!!
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
До 58 место на ФИФА ранг листата!!!:toe:

Бодовниот систем се промени кога дојде Катанец така да ние автоматски се преселивме на 58 место!!!!

Jas i ti izgleda ne mozeme da se razberime ili pak ne sakas da razberes!!:Toe e samo statistika,jas mislam na fudbalsko pole toa sto cela Nacija go gleda a statistikite ostavigi na strana...:nenene:
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Jas i ti izgleda ne mozeme da se razberime ili pak ne sakas da razberes!!:Toe e samo statistika,jas mislam na fudbalsko pole toa sto cela Nacija go gleda a statistikite ostavigi na strana...:nenene:

A што е тоа на фудбалско поле направено????
Случајно двајцата странски стручњаци да не открија некој талент од Македонија????
Што е тоа, кажи ми очигледно не разбирам!!!:toe:
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.258
Поени од реакции
16.257
ЕДЕН ДЕН ЌЕ БИДАМ СЕЛЕКТОР...

Намерно или ненамерно. Чедомир Јаневски не е кандидат за селектор на Македонија на изборот в петок, во "Александар Палас". Никој не се ни обидел да контактира со нашиот стратег кој сега е на клупата на Црвена Звезда и кој во јуни е без обврски. Ова е доволен доказ дека ФФМ нема стратегија, нема план и не знае да ги почитува вредностите на она што е најдобро, на она што е наше и на она што има успеси надвор од нашите граници. Премногу понижувачки од страна на фудбалскиот врв кон нашите тренерски имиња кои работат надвор од нашите граници и кои повеќе се вреднувани од странците отколку од луѓето во сопствената земја. Се знае играта на ФФМ и обидот на Хаџи Ристески да си "протне" свој тренер. И првиот човек на ФФМ е свесен дека неговите евтини приказни не можат да поминат кај тренерско име од типот на Јаневски и од стратег кој е голем професионален и човек кој нема кредити кон никого во оваа наша Македонија.

"Не сакам да се манипулира со моето име. Ова е веќе видена приказна и веќе го минав ваквиот период уште пред 3-4 години кога бев во Бриж. И тогаш имаше најави, но во преден план беа некои други тренерски имиња. Свесен сум дека во мојата земја навивачите ме барат и знам дека еден ден јас ќе бидам селектор на Македонија", коментира Јаневски за "Македонски спорт" кој преку нашите страници открива многу детали околу неговото име, шпекулациите и преговорите за селекторската позиција во Македонија.

"Селекторската функција е предизвик за секој тренер. Никогаш нема да го одбијам повикот од мојата земја затоа што јас сум Македонец и поранешен репрезентативец кој добро знае што е национален тим, државен грб и национална гордост. Мене не ме интересираат политики, делегати, гласови.... Јас сум фудбалски тренер и мојата работа е на теренот, на натпреварите. Јас сум тој кој треба да одам по резултати, титули... Така сум научен и така работам. Тоа е мојот стил на работа во тренерскиот занает и таквата работа ме доведе во клубови од самиот европски врв како Црвена Звезда, Бриж, Олимпијакос. Ќе продолжам така и мислам дека ќе успеам. Околу селекторската функција на Македонија можам само да кажам дека ќе дојде и тој ден. Тоа е мојата порака до моите навивачи. Еден ден ќе бидам селектор и тоа е мојата желба", изјавува Јаневски околу неговиот став поврзан со селекторската позиција.

Колку нашиот поранешен репрезентативец ги следи настаните во Македонија, во националниот тим...

"Постојано сум со професионални ангажмани и во слободното време редовно следам што се случува со фудбалот во Македонија со Вардар и со националниот тим. Знам дека сега по заминувањето на Катанец е разнишана атмосферата, знам дека има резултатска криза и знам начин како сето тоа да се надмине. Во последниве денови добив многу повици, но и пораки од Македонија дека сум во игра за позицијата која остана слободна по заминувањето на Катанец. Сето тоа остана само на тие пораки и јавувања, но без официјален контакт со луѓе од Фудбалската федерација на Македонија. Тоа што ми кажувате дека изборот на нов селектор е во петок а мене никој не ми се јавил е доволен сигнал дека не сум во комбинација", е ставот на Јаневски околу контактите со Македонија по најавите дека и тој е во игра за клупата на "црвено-жолтите".

А Јаневски е човекот кој редовно е меѓу кандидатите кога немаме селектор. Редовно и ние медиумите се надеваме дека човекот ќе добие шанса и дека првиот човек со тренерска про-лиценца од Македонија ќе ја добие селекторската позиција. Многу се надеваме, но некои не знаат да ги гледаат работите објективно. Немаат осет и немаат стратегија околу тоа каков профил на селектор и е потребен на нашата репрезентација. Најдобрата комбинација е Јаневски. Тренер со наша крв, а со европски погледи и современ начин на работа. Подобро нема, а и човекот заслужува шанса. Има многу подобро досие отколку Јонуз или Станојковиќ. Споредбата е небо и земја...

"Многу ми значи тоа што медиумите ме бараат, но и навивачите. Тоа е мотивот поради кој и во иднина ќе работам за да докажам дека моите тренерски квалитети се доволни за селекторската функција. Мојот договор со Црвена Звезда истекува во јуни. Пред мене ќе следи нов предизвик. Постојат многу комбинации и алтернативи, но мојот приоритет до крајот на сезоната е пехарот во Купот на Србија и второто место на табелата. Тоа го ветив кога дојдов на 'Маракана' и тоа е достижно за овој тим на Црвена Звезда. А може еден ден, а се надевам многу брзо, ќе ја добијам и довербата за да ја водам репрезентацијата на мојата земја", порачува Чедомир Јаневски, фудбалерот од златната вардарова генерација, капитен на нашиот најпознат клуб, но и капитен на неколку средби на националниот тим во онаа прва генерација. Сега тренер кој со своите 47 години работеше во екипи со европски круни како Црвена Звезда и Бриж. Тоа е доказ дека има квалитет, но тоа не е доволно за оние кои одлучуваат околу селекторската позиција. Прават се за да го анулираат она што е вредно само да постават в.д селектор кој ќе биде по нивни вкус и селектор кој ќе биде под нивна команда. Токму поради ваквите фудбалски неправди и поради незнаењето во ФФМ не треба да очекуваме и да се потресуваме поради резултатите на националниот тим. А народот на многу анкети низ земјава му ја дава довербата на Јаневски и посакува тој да биде новиот селектор. Во него многумина гледаат како спасител...но тоа нема да се случи сега и најверојатно не додека Хаџи-Ристески е на чело на ФФМ.

Извор: http://www.idividi.com.mk/sport/fudbal/525938/index.html

Значи ова немам видено, доколку сериозно се сака да се стави домашен тренер за селектор од споменатите сметам дека Чедо Јаневски е најдобар за таа позиција, а не Јонуз или таму некој друг од тајфата на Хари. Неверојатно е ова, комплетно сака да не уништи овја хариво!
 
П

Паспарту

Гостин
ne deka jas imam nesto protiv nas trener,da go zememe za primer Janevski:da ne bese trener vo CZ nikoj nemase ni da pomislit na nego,a sega nesto drugo,kolku napreduvase nasata reprezentacija so tie nasi+balkanski treneri?poveke ne vratija nazad otkolku napred,stagnirame...ne mozeme edna Andora da e nadigrame,rezultatot ne e vazen....
Црвена Звезда!?!?!? Па тоа е еден од најслабите тимови што ги водел Чеде...Беше прв тренер на Сркл Бриж, Гент, Клуб Бриж, помошник и прв тренер на Олимпијакос, така да не би рекол дека станува познат откако е тренер на Звезда.
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
A што е тоа на фудбалско поле направено????
Случајно двајцата странски стручњаци да не открија некој талент од Македонија????
Што е тоа, кажи ми очигледно не разбирам!!!:toe:

Na fudbalsko pole znaci deka: poslednive 5-6 god. Makedonija igra na nivo od Andora negledam nikakov napredok vo igrata a za toa se krivi tie nasi+balkanski treneri!!Neznam kolku e sledis igrata na nasava reprezentacija,za mene e podobro da izgubime 3-0 ali da pruzime edna dobra partija otkolku da pobedime 1-0 so nikakva igra,kako sto igrame poslednive godini..Tie 2-2 ili 0-0 so Anglija i Holandija bea sve slucajno a ne zato sto nie dobro igrame,tuku samo SREKA i nisto drugo...

Za talenti i da ne zboruvame,da ne bea ovie Forumi,TV i Vesnici i den denes ke igraa KIRIK,PANCEV,NAJDOVSKI itn.Znaci ne se samo tie balkanski Treneri krivi nego i tie nasite..Zatoa sum za eden stranski strucnjak(samo da ne e od balkanov) so drug mentalitet,pa da vidime dali nesto ke se promenit,dali ke vnesit eden pobednicki mentalitet a ne uste ne pocnata utakmicata da se predavame,koj saka neka ni bide protivnik!!!!
 
П

Паспарту

Гостин
Na fudbalsko pole znaci deka: poslednive 5-6 god. Makedonija igra na nivo od Andora negledam nikakov napredok vo igrata a za toa se krivi tie nasi+balkanski treneri!!Neznam kolku e sledis igrata na nasava reprezentacija,za mene e podobro da izgubime 3-0 ali da pruzime edna dobra partija otkolku da pobedime 1-0 so nikakva igra,kako sto igrame poslednive godini..Tie 2-2 ili 0-0 so Anglija i Holandija bea sve slucajno a ne zato sto nie dobro igrame,tuku samo SREKA i nisto drugo...

Za talenti i da ne zboruvame,da ne bea ovie Forumi,TV i Vesnici i den denes ke igraa KIRIK,PANCEV,NAJDOVSKI itn.Znaci ne se samo tie balkanski Treneri krivi nego i tie nasite..Zatoa sum za eden stranski strucnjak(samo da ne e od balkanov) so drug mentalitet,pa da vidime dali nesto ke se promenit,dali ke vnesit eden pobednicki mentalitet a ne uste ne pocnata utakmicata da se predavame,koj saka neka ni bide protivnik!!!!
Се согласувам со тебе дека немаме никаков напредок во играта последниве неколку години... Иако мајмунот Хари и Сречко се удираа во гради со најголемиот успех (49 место на фифа листата), сепак 95% од тој успех е резултат на менувањето на бодовите, односно наместо последни 4 циклуса, по новото бодување во предвид се земаа резултатите од последните 2. Катанец не направи ама баш ништо со репрезентацијава. Едни исти играчи ги гледаме последниве 5 години, иако 70% од нив не седат ни на клупа во нивните тимови, мал милион уценувања, сомнителни натпревари, моментални блесоци и тоа беше се од Сречко. Иако беше дочекан како крал, оправдано денеска пола Македонија плука по него. Мое лично мислење е дека најдобро решение во моментов за селектор е Ѓоко Хаџиевски или Чедомир Јаневски, а ако веќе се оди на странец, тогаш дефинитивно се сложувам со тебе, односно дека тоа треба да биде некој надвор од Балканов. Балканциве сите до еден пред се гледаат добро да си го наполнат џебот, а резултатите ќе им бидат во втор план нормално. Кога ќе видат дека имаме неписмено муле (иња) во нашава федерација, луѓе кои не знаат 2 збора да сврзат, а не па отказ да доделат, на балканецот се ќе му тече како мед и млеко. Замисли изјава на Иванковиќ: Ќе прифатам и пола од платата на Катанец! Па како нема да прифати, Билиќ е селектор за 5000евра, а Катанец земаше околу 15-16 000 + бесплатен превоз, стан, телефон... Пола од сумава е 7-8000 евра, па зарем има будала некоја што не би прифатила ваква понуда!?!?!? Како што кажав, ако веќе биде селекторот странец, тогаш нека биде некој Англичанец, Холанѓанец, Германец... Некој што убаво ќе ги растреска овие наши wannabe фудбалери, селектор кој ќе му објасни на Пандев дека ова е репрезентација, а не селска кооперација, кога ќе треба да се трча-сите ќе трчаат, кога ќе треба да се одмара-сите ќе одмараат, а не на кого како му прдне, така да си прави...
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Олег Блохин, Лотар Матеус, Дино Ѕоф, Аврам Грант па сеа и Брајан Робсон. Сите ги спомнаа како можни селектори. Али пак на крај ке биде од Балканов. Или Македонец или некој од екс-ју држава. Тоа е тоа...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom