Петтоодделенка сакала да скокне од прозорец оти добила четворка

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Добро што ваквите деца како девојчево се во мал број, замислите повеќе да беа и 4та средно дојдеа и онака им го тупат професорите/родителите/класните за матурата, па матура матура матура и само матура - би имало дефицит на луѓе во Македонија, наталитетот ќе падне. Мене некад ми доаѓа да едноставно баталам се (не мислам на самоубиство) и да си правам што ми душа сака заради оваа скапана матура што напињаат толку! Ама јбг сепак се враќам на тоа дека за понатаму ќе ми треба за животот...
 

KIFFLA

не ме викај друже
Член од
5 ноември 2008
Мислења
548
Поени од реакции
180
ете зашто ја не учев толку многу
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Моето скромно мислење не е дека се криви родителите или наставниците (океј, они до негде) туку Македонскиот систем на „сите петки“. Гледано од страна - смешно е. Овде дете со просек 12/20 се смета за супер ученик, еден куп деца повтараат прво, второ или шесто одделение (преоѓање во ново школо им е во шесто), а некој со просек 16 го сликаат од весници:)) Кај нас сите сме со сите петки! Сите се знаеме и срам е ако не е така.
Епа ќе се фрлаат после од прозор.
 

DarkEyE994

Возам-_-Точак
Член од
4 март 2009
Мислења
285
Поени од реакции
9
Прва година сум во ПТТ(Машинец) и имам доста кецови а иначе најјака оценка во клас ни е 3-ка,а ме тераат да имам 4-ки 3-ки.За мене единствени оценки се 1 и 2:nesvest:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Прва година сум во ПТТ(Машинец) и имам доста кецови а иначе најјака оценка во клас ни е 3-ка,а ме тераат да имам 4-ки 3-ки.За мене единствени оценки се 1 и 2:nesvest:
Tooo alal da ti e. E toa e interesno a ne site 5 ... haha. Inaku za devojceto ili roditelite mu vrsat pritisok ili toa si saka da bide najdobro od site ili 3ta opcija da privlece vnimanie.
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Ебате родителите ебате. Бог знае каков притисок и имаат вршено за едни ебани оценки. Ја ме частеа ко ке добиев 4 ка, сите живи среќни, такоџе и за 3 ка. Толку ли се глупави и не сфаќаат дека децата во тие години се во пубертет и да знаат како правилно да се постапува со нив?? Оценката не е мерило за знаење! Само за џабе им влеваат страв на децата.
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
До кај дое младинава еј... :pos:

Ја двојка на тест ако добиев, пишував проштални писма, пошо сакав кец. :pos: :pos:
 

DarkEyE994

Возам-_-Точак
Член од
4 март 2009
Мислења
285
Поени од реакции
9
Tooo alal da ti e. E toa e interesno a ne site 5 ... haha. Inaku za devojceto ili roditelite mu vrsat pritisok ili toa si saka da bide najdobro od site ili 3ta opcija da privlece vnimanie.
А иначе,100% е до родителите.Од искуство :P
 

Janev

____________
Член од
27 март 2007
Мислења
2.856
Поени од реакции
58
абе и мене ми викаа порано, да не видам слаби оценки, да не видам тава...видее нема аир шо говорат, ме оставија сам да си гледам, после ми говореа, прај шо сакаш, само на полагане да не одаш...уште сега за 4ка се фрла, кога ќе оди средно, за 2ка ќе се моли, не пак за 4ка :toe:
 

Бушавка

Differentiated by Style
Член од
4 јули 2008
Мислења
746
Поени од реакции
61
Тоа се вика погрешно воспитување од страна на родителите, им наметнуваат на своите деца лични ставови и си лечат фристраци....зошто да нема четворка, дали е тоа воопшто битно, дали ќе биде битно за 10 години дали имала четворка у 5 одд. Затоа закривуваме уште од млади нозе, тоа се вкоренило, од колено на колено е сега кој ќе не оправа...отидевме у...
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Прво не го знаеме односот на родителите кон девојчето, но гарант е научена само да добива петки или пак во прашање е вршење притисок.
За една четворка да сакаш да се самоубијаш? Па јас се радвам на четворките, а не да се самоубивам, ако се самоубивав за пониска оценка од 5ка досега веќе ќе бев Лескоец уште од 3то одделение.
А, за тоа останатото за притисоците. Пред се ние ги трпиме последиците поради тоа што професориве се плашат да ти напишат повисока оценка, заради нивната плата.
Јас олку тестови имам праено колку што во основно праев за 4 години.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Оцената е потценета, знаењето е преценето, родителите се за жалење. Професорите малку се криви, бидејќи дозволуваат да паднат под притисокот на родителите, директорите, колегите. Петка е оцена која е врв, за која навистина покрај знаењето треба да се прикаже и умешност во претставувањето на материјалот.

Не ме чуди оваа рекација на малото девојче, ме чуди што родителите се зачудени. А што сакате да прават монструмите кои сами ги создавате? :toe:
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
Боже сачувај!:nesvest:
И ја се стресував многу за оценките во основно, ама ајде бе ова е лудо.
Ја ипак мислам дека родителите се криви за ова. Сигурно премногу ја притискале да има све петки.
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Оцената е потценета, знаењето е преценето, родителите се за жалење. Професорите малку се криви, бидејќи дозволуваат да паднат под притисокот на родителите, директорите, колегите. Петка е оцена која е врв, за која навистина покрај знаењето треба да се прикаже и умешност во претставувањето на материјалот.

Не ме чуди оваа рекација на малото девојче, ме чуди што родителите се зачудени. А што сакате да прават монструмите кои сами ги создавате? :toe:
Виктор се сложувам со тебе не дека не.
Само што мене ме чуди и реакцијата на девојчево.
И несфатливо ми е како може да постојат такви родители кои поради некакви сопствени каприци, се директни виновници и предизвикувачи на вакви работи.
Па добро зарем ќе се лажеме дека сите сме имале само петки и ниедна оценка подолу не вреди???
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Па добро зарем ќе се лажеме дека сите сме имале само петки и ниедна оценка подолу не вреди???
Ti tvoji roditelji i tvoj grad,vecni ljubavni trougao.Sta ces da budes kad porastes?Kazes to i to hoces oni ne bi da te koce,ali ipak znaju bolje.A onda procep,nisi ono sto je plan ocev,a i keva ima svoje,al? ni to nije tvoj hleb.Oni misle samo najbolje oni znaju sta rade,istina,al? se ipak dele na dve kaste a)uspesni su pa moras i ti i b)nisu uspesni pa zato moras ti.A ti si mali drkos i gle cuda imas hir da u umetnickom nemiru sebi trazis mir.O ne los sin,kao da nije skroz cist,zar u danasnje vreme sta ces da jedes moj ti?!Umesto podrske sledi pogled kameni,nije opcija da ih razocaras i osramotis.Ali hej svoje puteve sam biram,a to se ne zove inat nego ponos,on je pogon u zilama.Sto cini da plivas sam za svoje ja,za svoju stvar.Matori shvate da si car kad im drugi kazu da si car.To tako biva i nema ljutnje,vazna je briga.I da bice ponosni na tvoj ponos iliti inat.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom