Што читате во моментов? (со краток коментар)

Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.657
Поени од реакции
13.163
The lucky one - Nicholas Sparks. Уште еден љубиќ од Кољо спарковиќ, слатко, лесно за читање.
Еден човек маринец е во потрага по една жена за која има само една информација - фотографија од неа. Сликата која на еден начин му го има спасено животот го натерува да ги прошета САД само за да го види својот ангел чувар.
Сеуште на почеток сум но верувам дека ќе ме држи до неизвесност како досегашните.
 
С

Сатори

Гостин
Пред некој ден ја завршив „Шмизла“ на Сашо Тасевски, интересни драми, онака за опуштање, а бидејќи сум во тој период, ја читам и Адел Паркс со „Чевлите на другата жена“.
Ова е веќе малку поинтересно, повозбудливо и полесно за индентификување. :)

Инаку ја завршив книгата и мене навистина ми се допадна, си најдов јас смисла и ми докажа една моја теорија, ама тоа веќе преминува во филозофија. :)
Книгата нема многу страни, доколку имаше повеќе ќе беше побогата со описи и слично, вака нема.
Сепак мене многу ми се свиѓа... :)
Прашање на вкус, сепак.:smir:
Ммм ... Марк Леви, ја читав пред некои 4/5 години и покрај не толку добриот стил на книгата, приказната е класика, сакаш не сакаш ќе прочиташ и ќе ти се допадне. :)
 
Член од
24 август 2009
Мислења
23
Поени од реакции
2
Моментално ја читам Замрачување, третото продолжение од Самрак (Twilight).. Супер е книгата малку возбудлива поради барањата на Бела, сепак со нетрпение чекам да го прочитам четвртиот дел и завршен да видам каков ке биде крајот ;)
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Zajedno Sami - Марко Шелич а.к.а. Марчело , книгата е нешто што засекогаш ке остави белег во мојот живот, треба да ја стават како дел од Библијата, просветлување и тонење во реалниот свет и нешто што ќе ве натера да се смените за 360 степени, феноменално, надприродно нешто, секоја чест !
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Ја читам “Неподносливата леснотија на постоењето“ од Милан Кундера. Два години ми се мафта низ дома, никако да седнам асално да ја читам и сега ја почнав убаво. Малце некои работи не ми се јасни, ама има интересни мисли и поента. Барем до таму кај што сум стасана. :)
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
Моментално читам биографиите на Фидел Кастро и на Мишел Обама .Многу мистерии и мигови кои не ми беа јани од нивните животи успејав да дознаам.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Денес си ја завршив „Гроф Монте Кристо“ и едвај чекам да го гледам филмот.
Почнав да ја читам „Професорката по англиски“, а истовремено читам последна книга од трилогија на Перл Бак - „Растурен дом“.
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
моментално ја читам „Оркански Височини“ од Емили Бронте. Негде полојна ја иам скинато :smir:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
37
Поени од реакции
2
моментално ја читам ВОЈНА и МИР од Толстој. Ме изнамачи книгата огромна е и сеуште неможам да дадам коментар за неа, но не се откажувам ја прочитав првата сега ја читам втората книга
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Само што ја започнав ,,Теорија на хаосот,, немам прочитано многу,некои 50тина страни и на почеток не делува многу привлечно ама ми рекоа дека добра идеа обработувала.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Читам електронска и преведена на македонски,света книга Кур`ан. Бидејќи исламските обичаи (колку што знам) бараат посебни ритуали за да се чита печатената верзија, решив да ги прескокнам религиозните обичаи. Сепак пристапувам кон Кур`ан от, од чисто литературен, а не религиски аспект.
 
M

marsovka

Гостин
"американци"-од Мила Адања Полак југословенска новинарка која пишува за Американците и нивнииот начин на живот па се до интервјуа и описи со видни новинари и политичари кои егзистирале на тогашната политичка и медиумска сфера.
Инаку книгата е реликвија и збори за период од 77-81, отворање на временска капсула која ги кажува грижите ,погледите и борбите во тогашното Америчко општество кое и не се сменило премногу последниве 30 години ,освен грижите тогаш била телевизијата, денес е WOW или нетот.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.657
Поени од реакции
13.163
После The lucky one вчера ја почнав Nights at Rodanthe од Николас Спаркс. Пошто сум на почеток сеуште нема да коментирам иако типов тешко дека ќе ја изневери желбата да ја прочитам книгата од корица до корица.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Император - Kон Игулден, првата книга од трилогијата за најголемиот Римјанин, Јулие Цезар, која го опишува неговото детство. Страшно интересна книга која го опишува финкционирањето на цел тој систем.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
,,Уметноста на соблекувањето"-Стефани Леман
Тра-ла-ла книгиче, се чита на плажа, а во дефицит на плажа, може да ја читате во автобус, веце, додека пржите јајца... Американска приказна за мајка стриптизерка и ќерка готвачка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom