Претседателски избори втор круг: Ѓорѓе Иванов е новиот претседател на Македонија!

Кој ќе биде новиот претседател на Македонија?

  • Ѓорѓе Иванов - ВМРО ДПМНЕ

    Гласови: 207 48,3%
  • Љубомир Фрчковски - СДСМ

    Гласови: 143 33,3%
  • Нема да гласам / сеуште не определен

    Гласови: 40 9,3%
  • Ќе го поништам ливчето, не сакам да гласам за ниту еден од кандидатите.

    Гласови: 39 9,1%

  • Вкупно гласачи
    429
Статус
Затворена за нови мислења.

kostovska

Рокенролистика :))))))
Член од
22 јануари 2009
Мислења
368
Поени од реакции
11
Ме зачуди резултатов од анкетава....чудно ми е што мала е разликата а беше доста голема....баш ме интересира како ќе заврши крајов.....
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
Ме зачуди резултатов од анкетава....чудно ми е што мала е разликата а беше доста голема....баш ме интересира како ќе заврши крајов.....
Ќе биде happy end.

А мене баш ме интересира како ќе почне почетокот.
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Факт е дека ќе победи Иванов.
Али како што ми имаат кажано луѓе што го познаваат лично типот бил скроз изгубен, мисир. И ќе можат лесно да го контролираат Грујо и компанија па најверојатно и баш затоа го одбрале него за кандидат. За да им биде марионета.
А пак Фрчко ко што знам е највечи лопов во државава. Па коа ќе видиш боље ни е со Бранко. Барем мафијата не работи само дур сите спијат туку 24/7. Кој и да е претседател државата иста несреќа ја чека, така да незнам што се расправате толку.
Да не ќе променат Иванов или Фрчко нешто на позитивно? Ај бе не се губете луѓе.
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Го гледавте Фрчко кај Оливера Трајковска во емисија? :raz:
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Убаво му рече Оливера на крајот: "После изборите во недела, ќе се вратите на пишување колумни" :)
На крајот и двајцата почнаа да мелат, така да слушав по нешто, ама не им го разбрав тој дел. :)

Не.
А з'ш ?

P.S.
Добар аватар :tv:
Па онака, дали некој има впечатоци од емисијата. :)
Во главно Фрчко го кажуваше она што и до сега го имаше кажано, ама Оливера цело време му поставуваше стапици со скокотливи прашања.

П.С. Мислам дека подобар момент од Јанета среде емисија и не можев да фатам. :icon_bigg
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
vo nedela nema da vrne,moze da se prosetame,iako grujo ne moli sekoj pet minuti
da sme izlezele i da glasame navodno mnogu se sekira ke se trosele pari za gluposti ako ne izbereme sega pretsedatel
pa dobro bre grujo kako do sega ednas ne go poslusa narodot sto te izbra ,da ne mu gi trosis parite za gluposti,i sega ti tekna da ne teras so sila da glasame ,zosto ako ne sme izberele sega pretsedatel,ke trebalo pak da pravime izbori i da trosime pari .

more ako treba uste pet pati ke pravime izbori ,ama ovoj za precedatel NE.ako ti ne gledas kakov ti e kandidatot za nikade ,NIE GRAGANITE GLEDAME !
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
vo nedela nema da vrne,moze da se prosetame,iako grujo ne moli sekoj pet minuti
da sme izlezele i da glasame navodno mnogu se sekira ke se trosele pari za gluposti ako ne izbereme sega pretsedatel
pa dobro bre grujo kako do sega ednas ne go poslusa narodot sto te izbra ,da ne mu gi trosis parite za gluposti,i sega ti tekna da ne teras so sila da glasame ,zosto ako ne sme izberele sega pretsedatel,ke trebalo pak da pravime izbori i da trosime pari .

more ako treba uste pet pati ke pravime izbori ,ama ovoj za precedatel NE.ako ti ne gledas kakov ti e kandidatot za nikade ,NIE GRAGANITE GLEDAME !
tebe grujo vo sonot ti ide i te plasi )))))))


dzabe napinjash...na 2-3 temi..dovolno e na edna razbravme deka nema da glasas.....
 

кцхсхт

македоноид
Член од
4 февруари 2009
Мислења
341
Поени од реакции
9
more ako treba uste pet pati ke pravime izbori ,ama ovoj za precedatel NE.ako ti ne gledas kakov ti e kandidatot za nikade ,NIE GRAGANITE GLEDAME !
Уште да кажеше кои сте и да се преброевете колку слепци сте...:vozbud::vozbud::vozbud:
 
M

MKEUpatriot

Гостин
Иванов победи во првиот круг.Дали некој од грујомрсците тој факт го респектира и го знае.Небаре на ВМРО-ДПМНЕ до сега Финците му дава подршка.Чим останаа само да се молат да нема цензус за да не се избере претседател се гледа колку се во безизлез сите македономрсци колку се ретроградни.Како и да е вечерта на 5 Македонија ке има претседател
 
P

Princ

Гостин
Одговорна - зависи, удобна - исто така, но привлечна и престижна - сигурно. Кој од двајцата професори од понеделник ќе седне во претседателската фотелја и во наредните пет години ќе ја има улогата на татко на нацијата.

Двајца професори имаат силна желба во овој кабинет да ги носат одлуките важни за државата но и во многу протоколарни поводи да се сликаат за јавноста.

Сличноста им е само во желбата, во универзитетските титули и во ветувањето дека токму тој е вистинскиот избор кој ќе го изнесе вагонот Македонија на вистинскиот колосек. И толку.

По се што се изнаслушавме и видовме се работи за комплетно различни личности и концепти.

Влезени во партиски филмови и сценарија ја прокрстарија Македонија, беа на места за кои и не чуле, се среќаваа и ветуваа нешта за кои претседателот нема ингеренции.

Од самиот почеток бисери, гафови, обвинувања.

„Нашата демократија е како космодиск демократија. На некого може шашаво му изгледа, но Македонија функционира“, изјави Иванов.

„Ако на некому му е потребен космодиск, тоа е на кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ да си ја поткрене кичмата од сервилноста кон својот партиски шеф“, изјави Фрчкоски.

„И за да користиш космодиск треба да имаш кичма, а сами признаа дека немаат кичма, мора да ја свиткаме кичмата“, изјави Иванов.

„Тој е политика табула раза. Кај него е лесно, отворате страна - бела, отворате друга - пак бела, трета - бела, него нема што да му кажете“, возврати Фрчкоски.

Тука се клетвите и потписите кои ги собирале студентите на Иванов. Бисерите се редеа, а меѓу нив по нешто и за претседателските ингеренции, пример - прашањето за името.

„Очекуваме да се пројават нови иницијативи, бидејќи ќе доаѓаат нови луѓе по изборите, и кај нас и во Грција“, рече Иванов.

„Решавање на спорот со името напролет, влез во НАТО наесен и отворање за инвестициите, тоа би било една реална перспектива, за која можам одговорно да стојам. Се друго би било шпекулација“, рече Фрчкоски.

Во тајност сите се договараа. Каков е пазарот на Груевски и Ахмети за поддршка на Иванов, не дознавме. Но, дали нешто Ахмети и Заев се пазареа?

„Јас ви кажав, тоа е работа на партиите. Партиите што се во коалиција си имаат свои меѓусебни договори, меѓусебна соработка“, изјави Иванов.

„Тоа е големо потценување на албанските гласачи, ако мислат дека треба да гласаат сега за нешто кое е спротивно на она што го потпишаа при Охридскиот договор.

И дојде време за соочувањето. Иванов се определи или во негово име се определија на дуел пред молкот на телевизијата со највисок рејтинг нема да дојде.

И по се кажаното и ветеното во изборната кампања, но и според партиската послушност, големата одлука е во рацете на граѓаните. Тие на 5 април ќе покажат во чија програма поверувале и кому во наредните пет години му ја доверуваат иднината на Македонија.

Извор

Го болдирав само делот дека Иванов денес нема да дојде на дуел, бидејќи како 2 различни вести можеме да ги сметаме во ист пост :smir:
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Иванов пак го нема, на МТВ го репризираат минатонеделниот дуел, а сега на Јади Бурек ќе гостува Грујо. Тапаааа. :tapp:
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
иванов бега како п*** , па нели е срамота бе ? и како тој човек ке биде претседател на една држава ? кој го гледал дуелот на мтв ке свати колку човекот знае да збори и дали стварно дуелот го доби иванов како што зборат од вмро ! он нема да биде претседател он ке биде марионета на никола груевски и убаво му кажа фрчко .. за следниот дуел нека дојде и премиерот да немора да се спремате 2 пати за дуел :) и поздрав до ВМРОВЦИТЕ ... доста се удирате у гради и се правите патриоти и не гласајте за партија гласајте за ЧОВЕК али коа би се воделе сите според ова иванов ке добие гласови само од роднините пошто само тие го знаат !
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
иванов бега како п*** , па нели е срамота бе ? и како тој човек ке биде претседател на една држава ? кој го гледал дуелот на мтв ке свати колку човекот знае да збори и дали стварно дуелот го доби иванов како што зборат од вмро ! он нема да биде претседател он ке биде марионета на никола груевски и убаво му кажа фрчко .. за следниот дуел нека дојде и премиерот да немора да се спремате 2 пати за дуел :) и поздрав до ВМРОВЦИТЕ ... доста се удирате у гради и се правите патриоти и не гласајте за партија гласајте за ЧОВЕК али коа би се воделе сите според ова иванов ке добие гласови само од роднините пошто само тие го знаат !
ne samo toa.......coveceto e kako drogirano...ovoj gwujo e izgleda po erbap od site nasi ludi pretpostavki...:)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom