Претседателски избори втор круг: Ѓорѓе Иванов е новиот претседател на Македонија!

Кој ќе биде новиот претседател на Македонија?

  • Ѓорѓе Иванов - ВМРО ДПМНЕ

    Гласови: 207 48,3%
  • Љубомир Фрчковски - СДСМ

    Гласови: 143 33,3%
  • Нема да гласам / сеуште не определен

    Гласови: 40 9,3%
  • Ќе го поништам ливчето, не сакам да гласам за ниту еден од кандидатите.

    Гласови: 39 9,1%

  • Вкупно гласачи
    429
Статус
Затворена за нови мислења.

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Напишаното најповеќе се однесува на 90те.
Со истата пракса си продолжија СДСМ и кога повторно се вратија на власт 2002....само тогаш интензитетот на притисоците и заплашувањата беше намален.
Уште еднаш точно.
Како што напиша, после 2002-ра интензитетот почна да се намалува а Македонија во овој поглед да се демократизира.

Уште едно прашање доколку може :)

Зошто сегашнава влада повторно не враќа во деведесеттите ?
 
Член од
2 април 2007
Мислења
394
Поени од реакции
13
.

Кај мене секогаш постои една поделба.
Тие што се распродаваат со македонскиот идентит за кои имаме и конкретни активности.
Тие што го бранат.
Не ми е битно дали се ДПМНЕ, СДСМ, било која друга партија.
E tuka e problemot,kako odreduvas koj e za a koj ne.
Tuka veke moze da se vleze vo lov na vesterki.
Sekoj moze da kaze za drugiot predavnik.
Jas zastapuvam deka zakonot mora da se pocituva i sproveduva ednakvo za site.
Samo instituciite(ne partiite na vlast)mora da se grizat za toa.
Kaj nas realnosta e poinakva za zal.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
E tuka e problemot,kako odreduvas koj e za a koj ne.
Tuka veke moze da se vleze vo lov na vesterki.
Sekoj moze da kaze za drugiot predavnik.
Jas zastapuvam deka zakonot mora da se pocituva i sproveduva ednakvo za site.
Samo instituciite(ne partiite na vlast)mora da se grizat za toa.
Kaj nas realnosta e poinakva za zal.
Зборам за активности кој секој може да ги потврди.

1. Промена на име, СДСМ.
2. Промена на знаме, СДСМ.

Би го амнестирал јас СДСМ ако и само ако таму видам нови структури кои ќе покажат дека погрешиле и дека националниот интерес го ставиле пред партискиот.

Кај ВМРО-ДПМНЕ постоеше таква борба, дури беше доведено во прашање и постоењето на партијата, па Љубчо кој е еквивалент на Бранко го урнавме.
СДСМ слободно може да добие додавка, СДСМ - рециклирана.
 

ANTIPATER

of Macedon
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.181
Поени од реакции
44
Уште еднаш точно.
Како што напиша, после 2002-ра интензитетот почна да се намалува а Македонија во овој поглед да се демократизира.

Уште едно прашање доколку може :)

Зошто сегашнава влада повторно не враќа во деведесеттите ?
Не гледам на кој начин владата не враќа во 90те.
Јас не го чувствувам тоа,никој не ме заплашувал ниту пак ми вршел притисоци.
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
Не гледам на кој начин владата не враќа во 90те.
Јас не го чувствувам тоа,никој не ме заплашувал ниту пак ми вршел притисоци.
eh.. site da se kako tebe Makedonija ke cveta
 

RIZTETO

Somebody stop me
Член од
3 јуни 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
75
eh.. site da se kako tebe Makedonija ke cveta
Нека дојде со мене, ке го прошетам низ Струмица, ке одиме до кај 2-300 луге па да видиш како ке го смени мислењето:smir:
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
Нека дојде со мене, ке го прошетам низ Струмица, ке одиме до кај 2-300 луге па да видиш како ке го смени мислењето:smir:
ne znae toj batka sto se slucuva niz Makedonija ..ne znae
 
M

Mario Gómez

Гостин
Aбе да ве прашам дали ќе има уште една дебата, дали на канал 5 или на Јанко јади ља*а?
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Деновиве дознаваме дека Македонија всушност не била изолирана земја,само што требало по некое орце да се изгра за виза.:tapp:
 
Член од
28 февруари 2008
Мислења
219
Поени од реакции
2
Не гледам на кој начин владата не враќа во 90те.
Јас не го чувствувам тоа,никој не ме заплашувал ниту пак ми вршел притисоци.
pa ako si cel den pred kompjuter normalno izlezi vo realnosta i vidi i ne samo ti i site drugi koj samo tropate gluposti kako da ziveete na mars a ne vo ovaa makedonija sto poleka no sigurno stanuva totalitarna drzava
 
Член од
14 октомври 2007
Мислења
2.674
Поени од реакции
2.731
pa ako si cel den pred kompjuter normalno izlezi vo realnosta i vidi i ne samo ti i site drugi koj samo tropate gluposti kako da ziveete na mars a ne vo ovaa makedonija sto poleka no sigurno stanuva totalitarna drzava
E многу ми е мило што има се повеќе и повеќе вакви,кои ја сфаќаат вистинската игра на Фирерчето.
Не смее да се дозволи Македонија да стане тоталитарна и полициска држава.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Иванов ќе го прегази Фрчковски во вториот круг

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорѓе Иванов ќе извојува убедлива победа во вториот круг од Претседателските избори во однос на противкандидатот Љубомир Фрчковски поддржан од СДСМ и НСДП.Ова го покажува последната телефонска анкета на Институтот за Демократија спроведена викендов.

Според податоците од анкетата за Иванов во вториот круг ќе гласаат 25,4 проценти од граѓаните,а за Фрчковски речиси двојно помалку или 13,8 одсто од гласачите.
Од 1112 испитаници во анкетата,509 или 45,8 проценти изјавиле дека воопшто нема да гласаат,а 15 одсто од нив или 167 сеуште немаат одлучено за кого да го дадат својот глас.
Од Институтот за Демократија наведуваат дека при анкетата била запазена демографската структура на испитаниците,полот,старосните групи,степенот на образование и етничката припадност,а биле анкетирани испитаници од сите изборни региони.Резултатите од анкетата на Институтот се со можна статистичка грешка од + - 3 проценти.

Според овие резултати разликата меѓу Иванов и Фрчковски во однос на првиот круг се зголемува.На 22 Март за Иванов се изјаснија 343 374 или 35,06 проценти од граѓаните кои излегоа на избори,додека за кандидатот на опозицијата гласот го дадоа 200 316 избирачи,или тој доби поддршка од 25,04 проценти.

Во меѓувреме двајцата кандидати ја продолжуваат кампањата за вториот круг.Фрчковски вчера се сретна со жителите на неколку Кумановски населби,а Иванов присуствуваше на хепенингот во Градскиот парк"Младите за Скопје,младите за Македонија во организација на УМС на ВМРО-ДПМНЕ.

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=E2A494BB76A59A47A3CA76D24C5ED5FD
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom