Претседателски избори втор круг: Ѓорѓе Иванов е новиот претседател на Македонија!

Кој ќе биде новиот претседател на Македонија?

  • Ѓорѓе Иванов - ВМРО ДПМНЕ

    Гласови: 207 48,3%
  • Љубомир Фрчковски - СДСМ

    Гласови: 143 33,3%
  • Нема да гласам / сеуште не определен

    Гласови: 40 9,3%
  • Ќе го поништам ливчето, не сакам да гласам за ниту еден од кандидатите.

    Гласови: 39 9,1%

  • Вкупно гласачи
    429
Статус
Затворена за нови мислења.
Z

Zona Pelucida

Гостин
како некогаш што беше со БЦ и компанија
Nikogas ne bilo,vo toa vreme smeelo i da si partiski neopredelen,i pak da si ja zacuvas rabotata,sade nesposobni napikaa u drzavnite institucii,eve vidi so naprai jankulovska so policijata,ebem ti toa nesposobnite,da ziveat privatnite instituti.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Nikogas ne bilo,vo toa vreme smeelo i da si partiski neopredelen,i pak da si ja zacuvas rabotata,sade nesposobni napikaa u drzavnite institucii,eve vidi so naprai jankulovska so policijata,ebem ti toa nesposobnite,da ziveat privatnite instituti.
бетер беше тогаш плачеше народов за корка леб
затоа сега и вака ги казнува на избориве губат катастрофално ама пак памет не и иде и наместо да си се консолидираат што нечини внатре за нив народот нечинел
ебати глупите
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
686
Поени од реакции
662
Nikogas ne bilo,vo toa vreme smeelo i da si partiski neopredelen,i pak da si ja zacuvas rabotata,sade nesposobni napikaa u drzavnite institucii,eve vidi so naprai jankulovska so policijata,ebem ti toa nesposobnite,da ziveat privatnite instituti.

Те лажеле. Некој убоо мајтап играл со тебе.
 
Z

Zona Pelucida

Гостин
бетер беше тогаш плачеше народов за корка леб
затоа сега и вака ги казнува на избориве губат катастрофално ама пак памет не и иде и наместо да си се консолидираат што нечини внатре за нив народот нечинел
ебати глупите
Znaes zasto gubat,zatoa sto glasaat tie so sredno ili osnovno sto se,znaci nepismeni i neobrazovani,piom nemaat sta se zbija vo zivotot,a nemozat da se obrazovaat posto fakultetine se izgor,da sneses jajce dok vrzes kraj so kraj.Kazi mi nekoj intelektualec ili so fakultet zavrseno dali e za vemero,aj bidi realen malce.

Те лажеле. Некој убоо мајтап играл со тебе.
Sama gledam i razmisluvam ne treba nekoj da mi kaze za nesto da e taka.
 

ANTIPATER

of Macedon
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.181
Поени од реакции
44
Nikogas ne bilo,vo toa vreme smeelo i da si partiski neopredelen,i pak da si ja zacuvas rabotata,sade nesposobni napikaa u drzavnite institucii,eve vidi so naprai jankulovska so policijata,ebem ti toa nesposobnite,da ziveat privatnite instituti.
Ти ако знаеш што зборуваш јас ќе трчам гол низ град.
Девојко во времето на БЦ се губеше работно место поради мочање близу до штабот на противничкиот табор.
Се кинеше социјалната помош на секого за кого ќе се востановеше дека игра за противничкиот тим.
Дај не лупетај глупотресини....ќе те молам.
 
Z

Zona Pelucida

Гостин
Ти ако знаеш што зборуваш јас ќе трчам гол низ град.
Девојко во времето на БЦ се губеше работно место поради мочање близу до штабот на противничкиот табор.
Се кинеше социјалната помош на секого за кого ќе се востановеше дека игра за противничкиот тим.
Дај не лупетај глупотресини....ќе те молам.
Trcaj gol,poso sum vo pravo i taka e i taka ke ostane.Vie site sto pisuvate za toa,uste ste cucale od cucla,pa neznaete.
 

ANTIPATER

of Macedon
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.181
Поени од реакции
44
Trcaj gol,poso sum vo pravo i taka e i taka ke ostane.Vie site sto pisuvate za toa,uste ste cucale od cucla,pa neznaete.
Знам јас многу убаво што зборам,знам убаво чии луѓе бележеа во тефтерите кој излегол,а кој не на референдумот против срамната децентрализација.Знам многу добро и кои луѓе,утредента, на нас кои излеговме на референдумот ни вршеа притисоци...знам се многу убаво.
Туку јас не ти ја видов ружата во потпис...навреме....инаку не би се ни трудел да ти објаснувам и докажувам:pipi:
 

Orkad

The Master
Член од
5 октомври 2007
Мислења
1.010
Поени од реакции
10
Вака сеа јас да си кажам за во врска со темава, а ко шо гледам над мене забегале со постојте во препукувања за партиите.

Според мене ни едниот ни другиот не е доволно компетентен за да се носи со функцијата Претседател на РМ.
Иванов од проста причина што ми гледа како човек не со неизградени ставови како што навидум изгледа, туку како човек кој не знае да го порази противникот во ораторска битка, што според мене многу потребно за да се опстане во политиката каде се плука на секаде и од секаде.
Фрчко пак не би го гласал зато шо не е за претседател човек што јавно пцуе и јавно не знае шо погрд збор да каже за некого, а и од друга причина шо не би сакал да видам уште еден БЦ на таква функција што ке плукат по се и секого што не е од СДСМ.

Но сепак ке гласам затоа што не сакам да за утрешниот ден ми е крив некој друг, ке гласам зато шо сметам дека е то одговорност на секој од нас да избере една од опциите па колку и да се лоши тие и да се сноси со таа одговорност.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Znaes zasto gubat,zatoa sto glasaat tie so sredno ili osnovno sto se,znaci nepismeni i neobrazovani,piom nemaat sta se zbija vo zivotot,a nemozat da se obrazovaat posto fakultetine se izgor,da sneses jajce dok vrzes kraj so kraj.Kazi mi nekoj intelektualec ili so fakultet zavrseno dali e za vemero,aj bidi realen malce.
како бе не ти е срам
па дали ти воопшто имаш образование или фини ти се паричките што ти ги даваат од штаб од сдс па лупаш глупости како од ракав
кое право си даваш 375 000 македонци да ги наречиш неписмени и необразовани
а факултетите и не се баш скапи а и баш оваа влада го олесни школувањето на факултет
навистина појма немаш што пишуваш
поарно тие да ќутиш до 5ти после дојди ќе дискутираме
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
947
Поени од реакции
99
Znaes zasto gubat,zatoa sto glasaat tie so sredno ili osnovno sto se,znaci nepismeni i neobrazovani,piom nemaat sta se zbija vo zivotot,a nemozat da se obrazovaat posto fakultetine se izgor,da sneses jajce dok vrzes kraj so kraj.Kazi mi nekoj intelektualec ili so fakultet zavrseno dali e za vemero,aj bidi realen malce.


Sama gledam i razmisluvam ne treba nekoj da mi kaze za nesto da e taka.
Моме, не знам во кој свет живееш, ама тоа што ти го нарекуваш реалност нема врска со светот кој што е подалеку од радиус 1 метар од твојата тастатура. Кога ќе пораснеш, ќе сватиш.
 
E

emission

Гостин
Знам јас многу убаво што зборам,знам убаво чии луѓе бележеа во тефтерите кој излегол,а кој не на референдумот против срамната децентрализација.Знам многу добро и кои луѓе,утредента, на нас кои излеговме на референдумот ни вршеа притисоци...знам се многу убаво.
Туку јас не ти ја видов ружата во потпис...навреме....инаку не би се ни трудел да ти објаснувам и докажувам:pipi:
И јас доцна видов дека е Влаинка, на потписот и стои, инаку и јас немаше да и објаснувам јасно ми е за која партија се најголем дел од Власите без разлика дали таа партија праваи добро или лошо за Македонија. Плус тоа сигурен сум дека не ми го ни разбра постот таа бидејќи се гледа дека има темен превез пред очите. Суисајд во женска варијанта.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Ти ако знаеш што зборуваш јас ќе трчам гол низ град.
Девојко во времето на БЦ се губеше работно место поради мочање близу до штабот на противничкиот табор.
Се кинеше социјалната помош на секого за кого ќе се востановеше дека игра за противничкиот тим.
Во ред.
Ајде и да се согласам со ова што погоре си го напишал.

Но имам едно прашање до тебе:

Кој временски период беше времето на кое алудираш ?
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Веројатно не ти е јасно, дека луѓево не ве сакаат, ни вас ни нив.
Преку к.. сте ни !
Идете во неко поле и испоколете се.
Остајте не нас 50% да си тераме.
Вашите партии треба да се затворат и забранат со закон.
Изборите се за тие 50% неопределените, тие 10% членство се само логистика на партијата ништо повеќе.
Но во тие 50% имаш 49% сеирџии.
Тие си тераат, биле не биле изборите фураат они некој фазон кој во суштина не е фазон него кич на животот.
2002 гласав против ВМРО-ДПМНЕ и Љубчо.
2006, 2008, 2009 гласам за ДПМНЕ тоа е што се нуди и најдобри се од тоа што се нуди.
За следните избори незнам, но не верувам дека овој народ има капацитет да направи 3-та партија.

Ја повеќе би се загрижил дека на следните избори никој од А,Б,Ц,Д,Е,Ф ќе немате доволна излезност за да можете да се крмите на маките на народот. Единствено што успешно го правите и едните и другите е поделбата на народот на плави,портокалови,патриоти,издајници,соросоиди,букефалисти,македоноиди,словени
гркомани,бугарофили,србомани(мада поретко последниве години) атеисти,крстоносци,верници,фироманци,шпиуни,удбаши,комуњари,фашисти....долга е листата.

Во неколку постови претходно најави као си партиски неопределен ,ама читајќи ти ги постовиве некако као да ти капнала малце боичка од кантата и тебе.
Не сум рекол дека сум партиски неопределен.
Јас секогаш гласам за десните партии.
Најдобра опција во ова време е ВМРО-ДПМНЕ.
Инаку 2002 гласав против ДПМНЕ и против Љубчо Георгиевски кој за мене е еквивалент на Бранко Црвенковски во левиот блок.
Реалист сум, не сакам да фантазирам за 3 опција која не постои во моментот и за која мислам дека се нема капацитет.

Кај мене секогаш постои една поделба.
Тие што се распродаваат со македонскиот идентит за кои имаме и конкретни активности.
Тие што го бранат.
Не ми е битно дали се ДПМНЕ, СДСМ, било која друга партија.
 

ANTIPATER

of Macedon
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.181
Поени од реакции
44
Во ред.
Ајде и да се согласам со ова што погоре си го напишал.

Но имам едно прашање до тебе:

Кој временски период беше времето на кое алудираш ?
Напишаното најповеќе се однесува на 90те.
Со истата пракса си продолжија СДСМ и кога повторно се вратија на власт 2002....само тогаш интензитетот на притисоците и заплашувањата беше намален.
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Nikogas ne bilo,vo toa vreme smeelo i da si partiski neopredelen,i pak da si ja zacuvas rabotata,
:pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos:
Ауууууууууу добар виц :pos: :pos: :pos:

Ај сеа кажете што мислите за ова

Нема да гласаат речиси половина од граѓаните

Речиси половината од македонските граѓани изјавиле дека нема да гласаат во вториот круг на претседателските избори, покажуваат резултатите од последната анкета.
„Нема да гласам“, изјавиле 45,8 проценти во телефонската анкета на Институтот за демократија за рејтингот на претседателските кандидати. „Се уште не знам“ одговориле 15 проценти од граѓаните кои учествувале во истражувањето на јавното мислење.
Според резултатите од анкетата, претседателскиот кандидат на ВМРО - ДПМНЕ, Ѓорге Иванов и натаму убедливо води со 25,4 проценти поддршка пред опозициониот кандидат Љубомир Фрчкоски со 13,8 проценти.
Институтот соопшти дека резултатите од анкетата се однесуваат на вкупниот број избирачи 1.792.082.
Истражувањето е спроведено меѓу 27. и 28. март, а вкупно биле анкетирани 1.112 граѓани, Институтот додава дека статистичката грешка може да изнесува плус - минус 3,1 процент.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom