Изборни резултати од Локални избори 2009 (генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.
Б

Бат Елохим

Гостин
Води сдс што очекуваш, карпош си е традиционална сдс општина, дпмне нема шанси да тепа, евентуално независен ама и тоа е тешко. Само се надевам дека нема до таму да иде сдс слпеоста на сограѓаниве ни па во втор круг да го изберат иститот тој што бешеш веќеќ 1,5 мандат градоначалник и не се покажа како добар.
па на вонредните избори вмро победи.. па се надевав дека има шанси ако не вмро барем Мила.... ама тапа бе...

Старциве во К3 и К4 што ги слушам се за Стевче звани Влајко зборат...:tapp:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
не се свесни ... ништо друго ...
ако додадеш од Љубе гласовите на Иванов шо ги фана ... ќе видиш дека се голема катастрофа atm .. послабо и од предходните изботи ..
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
епа ај добро утро на сите... дечки пошо ја само шо доаѓам од младенци ке може ли да ми кажете кој колку гласа има кои се првите двајца и ако може по конкретно со бројки... и ако може да ми кажете БУТЕЛ I дали доби градоначалник и кој е ... Фала ви однапред на сите !
 

Vetrence

...believe in yourself! :)
Член од
2 јули 2007
Мислења
7.469
Поени од реакции
676
Импресиите на мене од Струмица ми се дека овде помина се во најдобар ред без никакви инциденти и нефер избори.
Поздрав
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
Избори 2009
Објавено на: 23.03.2009 00:00:31
Извор: Ели Василевска
Ревизија: 1



Ѓорчев: Аеродром сигурно е на ВМРО-ДПМНЕ



Кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорге Иванов, во моментов води со 106.286 гласови, а обработени се 31,22 отсто од гласачките ливчиња.



За разлика од него, кандидатот на најголемата опозициона партија, Љубомир Фрчкоски, освоил 63.645 гласа, изјави Владимир Ѓорчев, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ.
„Доволно говори и тоа што се радуваат на потенкинови ракопескања, мора да го мотивираат членството дека го освоиле високото второ место, а на тие што ги финансиираат да им кажат дека е важно да се учествува“, изјави Ѓорчев, демантирајќи ги податоците изнесени на конференција за медиуми од страна на Емилијан Станковиќ, портпарол на СДСМ.
Имено, според податоците на најголемата владејачка партија, кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ во општина Аеродром, води со 13.606 гласа пред кандидатот на СДСМ кој освоил 8209 гласа.
Следуваат податоците кои Ѓорчев во името на ВМРО-ДПМНЕ ги објави според до сега обработениот гласачки материјал:
Во Гази Баба СДСМ има 1234 гласа наспроти ВМРО-ДПМНЕ која има 4370 гласа.
Во општина Илинден владејачката партија има 4400 гласа, а СДСМ 2600, што значи тука ќе има и втор круг, но ВМРО-ДПМНЕ 15 години нема изгубено во оваа општина, па Ѓорчев смета дека тоа нема да се случи ни сега.
Во Велес се води мртва трка помеѓу кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. И во оваа општина ќе има втор круг на изборот за градоначалник.
Во Македонска каменица води Дарко Митревски, кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, но и во оваа општина ќе се одржи втор круг.
Во Ранковце – победа на кандидатот за градоначалник на владејачката партија.
Во Штип – 9642 гласа освоил СДСМ, а ВМРО-ДПМНЕ има повеќе од 11 илјади гласа.
Виница – победа на Емил Дончев од владејачката партија.
Во Лозово ќе има и втор круг помеѓу кандидатите на власта и опозицијата, како и во Делчево, каде Ѓорчев објави дека неговата партија има големо водство.
Во Охрид – Кирил Трендафилов Нанче од ВМРО-ДПМНЕ води над актуелниот градоначалник од СДСМ Александар Петревски.
Во Неготино – води владејачката партија.
Во Валнадово владејачката партија прогласи победи со сооднос 4 спрема 1.
Во Кочани – 19 години имало градоначалник од редовите на СДСМ, но сега во предност е кандидатот на власта.
Во Кавадарци владејачката партија објави победа на Александар Панов со сооднос 3 спрема 1.
Победа е објавена и во Пехчево, каде актуелниот градоначалник од редовите на владејачката партија освои втор мандат.
На плоштадот Македонија веќе се собираат граѓани, симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ кои почнуваат да ја слават победата.
 

~BlueBerry~

*I love my dreams*
Член од
8 јануари 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
63
мене ме интресира кој ни е новио главатар и кој е избран у штип?

о ја се извињавам, не ги виде резултатите... значи тка.... епа доообро ќе 4екаме да ги “обработат“ сите глас. лив4иња :)
 

CIL

Член од
21 август 2008
Мислења
750
Поени од реакции
55
Изборниве резултати според мене горе, долу се знаеја и очекував вака да испадне, само сакав Љубе да влезе во 2 круг да биде поинтересно:)
Според мене е најважно што денес Македонија победи, во смисол на најдемократски избори со минимални пропусти и никакви поголеми проблеми.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
па на вонредните избори вмро победи.. па се надевав дека има шанси ако не вмро барем Мила.... ама тапа бе...

Старциве во К3 и К4 што ги слушам се за Стевче звани Влајко зборат...:tapp:
Абе тоа тие стара школа нема друга можност за нив се додека не си отидат по природен пат. Инаку што очекуваш за тие од кулата во К2 каде што сите се бивши ЈНА официри?


а ќе има втор круг во Карпош?
Многу веројатно
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Абе тоа тие стара школа нема друга можност за нив се додека не си отидат по природен пат. Инаку што очекуваш за тие од кулата во К2 каде што сите се бивши ЈНА официри?



Многу веројатно
а кој и кој ќе си ги одмерат силите?
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Импресии.....Догодина идам пак на гласачко место као контролор пошо вака се неам смеено дооолго време:)
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Се' по старо а?

 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
а кој и кој ќе си ги одмерат силите?
Чекај бе момак јас во германијвава неможам асално телевизија да гледам преку тоа зулуто пошто е преоптоварено, чекам информации на канал 77 радио.
Како и да е сдс односно стевче најверојатно не победува во прв круг
 
H

HITCH

Гостин
Аеродром победи Конески пред Тихо 3:1 беше кај мене на избирачко место лудолио а за Претседател Фрко втор Иванов прв води 2,5/3 :1 опозицијата е прегазена :toe:
 
E

emission

Гостин
Кочани, најверојатно тепа ДПМНЕ , кажаа 51 %, ако е така прв пат од осамостојувањето градоначалник од таа партија.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom