Што читате во моментов? (со краток коментар)

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Граѓамско процесно право за жал..... Од испитиве не можам некое добро книгиче да читнам. Иначе препорачувам Убавицата и Мародерот од Божин Павловски. Книга за македонската транзиција.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
И јас поезијзта на Лермонтов, руски романтизам. И зашто да ти дојде преку глава од романтичарски дела:nesvest: ?!

...Јас слобода - ти добро помниш, нели? -
не менувам за лаги и срам;
а фрлив залуд години-ред цели
за твојот насмев, очи, твојот плам.
И мислев дека во тебе ги сретнав
надежите на сите мои дни;
го замразив јас така светов
за в срце да ми бидеш само ти...
 

Dragana <><

Daydreamer
Член од
18 јуни 2006
Мислења
1.130
Поени од реакции
8
Земјата на снегот - Јасунари Кавабата (за у школо ми е, може е интересна, сега ја почнав):toe:
ама едвај чекам да ја завршам за да почнам да ја читам 13 Проблеми - Агата Кристи
 
Член од
25 ноември 2007
Мислења
68
Поени од реакции
0
моментално ја читам Вештица од Венко Андоновски и Мактуб од Паоло Коелјо прекрасни книги
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Пушкин - Евгениј Онегин

Досаден почеток,многу одбивно за читање на почетокот,меѓутоа интересен заплет и интересни стихови од третата глава па натаму :)
 

латас

паметен глупак
Член од
5 август 2007
Мислења
128
Поени од реакции
0
Клетници - Виктор Иго. исусе христе... конечно после затупувањето со романтичарски книги како погоре споменатите (Онегин, Вертер, Чајлд Харол и др слични) доаѓам до нешто вреднно за читање, мада и тука знае Иго да не матка со тие битките, психоанализите се добри...
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
241
Поени од реакции
5
моментално ја цитам захир единствената книга од куељо која ја немав процитано али цовекот е.... закон
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Тунел - Петре М. Андреевски (приватна) :pos:
И уште ја читам When we were orphans од Kazuo Ishiguro, али при крај сум. (приватна такоџе) :pipi:
 

Medea

Облинеса
Член од
25 април 2007
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.269
мадам бовари, паралелно со тело од ханиф к.. некои поетски парчиња од дневникот мој кога имав 14 год...
 
Член од
7 декември 2007
Мислења
67
Поени од реакции
1
"Avanturite na Gordon Pim" od Edgar Alan Po , znaci kolku detalno razkazuva, ludnica ... zabegav:)
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Моментално ја читам Порака во шише од Николас Спаркс...Добра книга!
 

IronTrooper

The King of Cool
Член од
27 март 2007
Мислења
1.496
Поени од реакции
32
последно шо прочитав беше "Странецот" - Алберт Ками, на моменти напорна за читање, али при крајот има мн добар дел. теорија на апсурд, егзистенцијализам од толку шо напиња со поимиве професоркава почнува правецов да ме нервира, а баш онака интересни поинтс оф вју има.
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
"Prilepski Kurnazlaci II" - Blagoja Aleksoski!
Knigata e strashna, chovekot gi sobral site interesni charshinski muabeti, umotvorbi shto bi se reklo. ODmana kaj nas ne izleglo vakvo neshto, neshto slichno kako shto sobiral MArko Cepenkov, samo ovaj ima se i seshto ne samo pogovorki.
Ova e vtor del (moram da priznam prviot go nemam chitano ama obekam ke go prochitam i toj). Ako sakate pouchna smea u naroden stil povelete prochitajte!:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom