Што читате во моментов? (со краток коментар)

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Митот за Сизиф од Албер Ками,како прва книга од трилогијата на Ками,после следува Странецот и незнам зашто ама мислам дека многу ќе ми се допадне книгата!
 

HeRbEs

-WandereR-
Член од
21 јуни 2005
Мислења
766
Поени од реакции
272
Во моментов почнав по втор пат да ја читам "I am Legend"-Richard Matheson,многу јака кинга.Ми остави голем впечаток после првото читање,па решив да ја читнам уште еднаш.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
"Евгениј Онегин" од Пушкин. Не е нешто што одушевува, ама класик е, и лектира ми е.:pipi:
 
Член од
7 март 2007
Мислења
197
Поени од реакции
12
Немаше поблиска тема па пишам овде.
Дали некој знае книжари во Скопје каде можам да ја најдам ДУПКА ВО МОЗОКОТ од Дитас? или пак нешто друго од него.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Последно слободно што имам можност да го прочитам пред делата од четврта година е:
Вирџинија Вулф-Госпоѓа Деловеј и Сопствена соба:galerija:

Во наше време ова не постоеше на листата на дела во средно:pos2:.Ама сепак убав избор:wink:.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.401
Поени од реакции
5.953
„Збогум мои петнаесет години...“ - Клод Кампањ

Иако јас одамна се збогував со моите 15. :)

Убав стил за доловување на атмосферата во едно такво идилично место каде што живее девојчето кое е главен лик... И интересна приказна уште на самиот почеток.
 

MorrisonKA

You need a fucking hobby, bitch!
Член од
23 март 2007
Мислења
815
Поени од реакции
27
Поезија од Лермонтов и Пушкин.

Фуче Руско. :)
 

rowling

Desperate Cranberrie
Член од
31 март 2007
Мислења
290
Поени од реакции
8
Моментално читам

1.Не губете ги нервите на големи работи-Ричард Карлсон

2.Автостоперски водич низ галаксијата-Артур Даглас

3.Часови-Мајкл Канингам( и за неа предвреме веќе оформив мислње дека е многу закон...иако од претходно гледан ми е филмот,но стилот на која што е почитувана е феноменален!
 

rowling

Desperate Cranberrie
Член од
31 март 2007
Мислења
290
Поени од реакции
8
Поезија од Лермонтов и Пушкин.

Фуче Руско. :)

леле вие моментално по македоснки јазик се обработуваат...досаден руски романтизам(на моменти е навистина добар ипак)...И Евегниј Онегин истовремено...бљак(затоа си ги читам моите де...)
 

MorrisonKA

You need a fucking hobby, bitch!
Член од
23 март 2007
Мислења
815
Поени од реакции
27
Мхм, читање лектири е аут.
Пушкин и Лермонтов. Бљак.
Руска литература. И тоа бљак.
Што мора класици да читаме?

Ќе читаме ,,Како да не ги губиме нервите на ситните работи‘‘.
Оу јее :vozbud:
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.401
Поени од реакции
5.953
Не губете ги нервите на големи работи-Ричард Карлсон
Да не е „Не губете ги нервите за ситни нешта“? btw ѕирни ја темава за да видиш каков тип на книга е оваа.

леле вие моментално по македоснки јазик се обработуваат...досаден руски романтизам(на моменти е навистина добар ипак)...И Евегниј Онегин истовремено...бљак(затоа си ги читам моите де...)
„Евгениј Онегин“ ја споредуваш со ваков тип на книги... Овие се ремек дела на романтизмот, а таа што ја читаш е прирачник што им објаснува на глупите Американци како треба да живеат.

Anyway сè е до вкусот на читателот.
 

rowling

Desperate Cranberrie
Член од
31 март 2007
Мислења
290
Поени од реакции
8
Да не е „Не губете ги нервите за ситни нешта“? btw ѕирни ја темава за да видиш каков тип на книга е оваа.



„Евгениј Онегин“ ја споредуваш со ваков тип на книги... Овие се ремек дела на романтизмот, а таа што ја читаш е прирачник што им објаснува на глупите Американци како треба да живеат.

Anyway си е до вкусот на читателот.
Многу јасно дека е прирачник што им објанува на глупите Американци како треба да живеат,но ете сум се фатил да ја читам и заклучокот дојде подоцна.Книгата е прилично банална,се тоа па тоа.Иначе истиот писател ја има напишано Не губете ги нервите на мали нешта...

За Евгениj Онегин...не ми се допадна,зошто веќе бев презаситен од романтичарски дела како Бајрон и Вертер и плус поезии романтичарски итн...и едноставно ми дојде преку глава од романтичарски дела. :D:D

А некој да даде коментар за Часови...ремек дело е книгата...вие ме затнавте за таа на американецот... :S

Anyway да ја цитирам мојата професорка по македонски(златна да е):"секој напишан збор е вреден да се прочита..."
 

Kajgana Shop

На врв Bottom