Европска Струмица - Глобал?

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Глобал е голем КИЧ, на кој како што гледам нашиот народ свршава...
Меѓутоа тоа е Македонија и тоа е Македонецот и веројатно уште многу долго ќе ни се сервира ваков вид на кичерај место содржински проекти кои го оправдуваат своето постоење...
Ај сеа.

Глобал е кич, а шмизла, мачка и дрво на центар се тренди.
Глобал е кич, а две стокатници на сред урбана џунгла се тренди.
Глобал е кич, а сто двокатни автобуси низ "совршената" скопска сообраќајна инфраструктура се тренди.

Глобал е кич бидејќи за неговата изградба не е истрошен ниту еден народен денар, а рекламите за кои на секои три месеци се трошат НАРОДНИ пари како за еден Глобал.....се тренди.

До каде може да оди портокалово посматрање на нештата :)
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Ај сеа.

Глобал е кич, а шмизла, мачка и дрво на центар се тренди.
Глобал е кич, а две стокатници на сред урбана џунгла се тренди.
Глобал е кич, а сто двокатни автобуси низ "совршената" скопска сообраќајна инфраструктура се тренди.

Глобал е кич бидејќи за неговата изградба не е истрошен ниту еден народен денар, а рекламите за кои на секои три месеци се трошат НАРОДНИ пари како за еден Глобал.....се тренди.

До каде може да оди портокалово посматрање на нештата :)
Каде прочита дека јас ги оправдувам, МАЧКАТА, ШМИЗЛАТА и другите...
Се буниш кога те ЕТИКЕТИРАТ , што е ова сега...
Ако внимателно ги прочиташ моите два коментари ќе видиш дека не само за Струмица тоа се однесува за цела Македонија...
Патем со задовослтво би ги слушнал твоите одговори на моите прашања во предходниот пост...
 
Член од
26 февруари 2009
Мислења
75
Поени од реакции
5
Добро бе може ли некој да ми објасни од чиј пари е направен ГЛОБАЛ
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
............................- Од надвор кога ќе го погледнеш си мислиш којзнае што е, ама кога ќе фрлиш поглед и околу него ....................
.
Хе, хе, хе.....
............и на индијанците доселениците им даваа огледалца за подарок..за после .....да им ја расплачат мамата....
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Добро бе може ли некој да ми објасни од чиј пари е направен ГЛОБАЛ
крадени од народот и државата

Каде прочита дека јас ги оправдувам, МАЧКАТА, ШМИЗЛАТА и другите...
Се буниш кога те ЕТИКЕТИРАТ , што е ова сега...
Ако внимателно ги прочиташ моите два коментари ќе видиш дека не само за Струмица тоа се однесува за цела Македонија...
Патем со задовослтво би ги слушнал твоите одговори на моите прашања во предходниот пост...
тоа ми ти е другар типично за нив
значи ако не си со нив мора да си против нив
немаат како да се одбранат и одма напаѓаат други, а не им текнува дека некому не му е гајле ни за другите
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
281
Добро бе може ли некој да ми објасни од чиј пари е направен ГЛОБАЛ
Странски инвеститор,без државата да финансира било какви средства во Струмица,значи Глобал е изграден од меѓународен проект и надворешен инвеститор.Нема никаква допирна точка со државни пари ни пак граѓански.И плус Заев доби награда за најдобар меѓународен проект од меѓународната заедница.

До каде може да оди портокалово посматрање на нештата :)
Да беше Заев од ДПМНЕ досега на клепки ќе ни се обесеа за Глобал.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Странски инвеститор,без државата да финансира било какви средства во Струмица,значи Глобал е изграден од меѓународен проект и надворешен инвеститор.Нема никаква допирна точка со државни пари ни пак граѓански.И плус Заев доби награда за најдобар меѓународен проект од меѓународната заедница.



Да беше Заев од ДПМНЕ досега на клепки ќе ни се обесеа за Глобал.
Та преку ку..в со тој Глобал, што е бе глобал, тоа е една зграда со светликави стакла која изиграва пазар.....ебате инвестицијата.....
Ај да беше некој доходовен производствен капацитет (само не текстилен) па да кревате толку прашина околу него!
 
Член од
7 март 2009
Мислења
247
Поени од реакции
32
Странски инвеститор,без државата да финансира било какви средства во Струмица,значи Глобал е изграден од меѓународен проект и надворешен инвеститор.
Глобал е изграден преку јавно и приватно партнерство што значи пари за негова изградба дале и општината и приватниот инвеститор.
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=89639


И плус Заев доби награда за најдобар меѓународен проект од меѓународната заедница.
Која е таа меѓународна заедница што дава награди?

Да беше Заев од ДПМНЕ досега на клепки ќе ни се обесеа за Глобал.
Веројатно е така. Ама дека човекот си е тешко селанче кое врска си нема од политика, и се наоѓа на оваа позиција во СДСМ само затоа што е марионета и директен послушник на папата Бране.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
ГЛОБАЛ изгледа доста импресивно, не знам што ви пречи неговата големина. И не знам како тоа ја нагрдува околината, напротив.

Не сум од Струмица, бај д веј.
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
281
ГЛОБАЛ изгледа доста импресивно, не знам што ви пречи неговата големина. И не знам како тоа ја нагрдува околината, напротив.

Не сум од Струмица, бај д веј.
 

Јордан Мијалков

Вмро Засекогаш
Член од
8 март 2009
Мислења
228
Поени од реакции
15
Е тва ти е тва.у нашата Струмица се ѓуптин до ѓуптин.а за пазаро да не прааме маабет.
 

Алексич

I'm LeGenD!
Член од
13 јули 2008
Мислења
567
Поени од реакции
23
Тој што не е од Струмица не може да збори за Заев и општо за Струмица.
Јас само да ве потсетам, потсетете се на старите слики од Струмица, на тротоарите, на стариот пазар во сред ценар, на старата автобуска, на местото на новио кружен тек и уште на многу многу слики од Струмица пред 4-5 години. А тие што биле во струмица 2-3 пати мислам дека не треба повеќе да дискутриаат на темата.
:smir:
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Тој што не е од Струмица не може да збори за Заев и општо за Струмица.
Јас само да ве потсетам, потсетете се на старите слики од Струмица, на тротоарите, на стариот пазар во сред ценар, на старата автобуска, на местото на новио кружен тек и уште на многу многу слики од Струмица пред 4-5 години. А тие што биле во струмица 2-3 пати мислам дека не треба повеќе да дискутриаат на темата.
:smir:
Ти ќе ми кајш!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom