Дали вреди да се биде добар?

Член од
7 јануари 2009
Мислења
391
Поени од реакции
20
  1. Гледаш и самата кажа, значи ТИ не цениш такви луѓе, ама затоа има и такви луѓе кои ценат.
  2. Тоа се прашувам и јас. Јас во никој случај не би злоупотребил некој кој што е премногу добар, но затоа има и такви цинични луѓе кои се спремни на тоа.
  3. Не треба да ми го платат, но да знаат да го ценат. Да речат, браво овој направил ова, овој направил она. Абе ова гола вода, не чини за ништо,а ти за тоа нешто си потрошил кој знае колку време.
И како што кажав од сега па натаму, ќе се обидам да бидам мааалку построг кон околината што не верувам дека ќе ми успее, бидејќи сум многу позитивна личност и едноставно не можам да бидам лош. Не ме личи. :)
1.Jas mnogu ubavo go kazav svoeto mislenje na postavenoto prasanje:dali vredi da si dobar?Ne mi e jasno sto toa treba da gledam so toa sto sum rekla deka ne gi cenam losite luge?Ne gledam tuka deka sum kazala nesto kontradiktorno.A ti se zalazuvas ako mislis deka voopsto nekoj gi ceni losite luge.
2.Ne mi e jasno sto ti se prasuvas?Mnogu dobro kazav deka ne se zamaram za cinicnite luge koi ja koristat tugata dobrota.
3.Znaci sepak ocekuvas priznanie za tvojot trud,dobrina ili pomos?Jas ne ocekuvam nisto tuka sme razlicni,ne ocekuvam orden na gradi za dadenata pomos.Jas toa go svakam deka jas stanuvam podobra licnost vo bilo koj pogled.
4.Velis ke se obides da bides postrog kon okolinata ,no neznaes dali ke ti uspee,neli?Pa vo eden tvoj post malku ponapred tvrdese deka ne vredi da si dobar tuku los
za da te cenat(sto ti za toa ocekuvas priznanie)kako toa sega ne te lici da bides naednas los???

Да, ќе ми пружи и тоа големо задоволство ! хсхс
Ako se smetas sebe si za pozitivna licnost i ne mozes da bides los, ne te lici, ne ke kazese deka ti pricinuva ogromno zadovolstvo da bides los so lugeto za da dobies pocit od niv.
 

Pinturicio

Forza Juventus !!!
Член од
22 септември 2007
Мислења
1.705
Поени од реакции
109
ВРЕДИ ! Нема да приметиш одма ... и нема одма да ти се врати тоа али Животот ти го враќа само она што ти на другите си го дал ! Не одма ... не сега ...
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Вреди.Али вреди лично за себе и за луѓе кои знаат да го почитуваат тоа.А малце се тие.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
105
Поени од реакции
37
Се разбира дека вреди да се биде добар со личности што навистина го заслужуваат тоа.
Добро со Добро ќе ни се врати..
Би било многу убаво доколку на светот би имало повеќе добри луѓе од колку лоши.
Но,сепак знам дека на крајот секогаш победува ДОБРОТО.
 

Paranoik

내 ♡, ∞.
Член од
10 август 2008
Мислења
1.873
Поени од реакции
451
Се разбира дека вреди да се биде добар со личности што навистина го заслужуваат тоа.
Добро со Добро ќе ни се врати..
Би било многу убаво доколку на светот би имало повеќе добри луѓе од колку лоши.
Но,сепак знам дека на крајот секогаш победува ДОБРОТО.
Дали си сигурна за болдираната реченица?
Не секогаш луѓето се доволно фини, па на услугата да ти вратат со добро.
Прашањето ми е: Дали ти би била доволно несебична, па ако знаеш дека тебе некој ќе те каменува, сепак да му направиш некое добро?
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
83
Поени од реакции
2
Седи вреди! Луѓето не ценат! Вреди само ако си човек како мене (наречи ме како сакаш) кога ќе ги правиш тие добрини за својда душа! Инаку, едно големо НЕ!
 
B

Blacks

Гостин
Не... ако сакате да ви биде добро на вас и повеќе да уживате во животот бидете ѓубре и газете се пред себе. Зборувам од лично искуство. Прилагодувајте ја секоја ситуација според вашите потреби затоа што ретки се тие кои ќе ви кажат благодарам и навистина да го мислат тоа за некоја завршена услуга поради која вие ќе изгубите нешто кое што го цените, било време било пари било нешто сосема трето. Единствен исклучок кој што можете да го направите е да направите нешто за некого ама да знаете дека тој некој ќе ви ја врати услугата со 2-3 пати поголем размер. Само тогаш ќе бидете навистина среќни и само тогаш ќе почнат да ве ценат. Во човечката скриена природа е да биде газен и да биде задоволен од тоа. Значи повторно ќе повторам: Бидете ѓубре за да бидете ценети. Или ќе газите или ќе бидете згазени. Денешниот динамичен начин на живеење бара од вас да преживеете и не се важни средствата туку важна е целта. Живееме во џунгла и само најјаките можат да преживеат. Се се сведува на основните инстинкти за преживување колку и да звучам брутално. Не дозволувајте да бидете плен, бидете предатор.

Поздрав:smir:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Добар си ако на тој шо те за.бал му вратиш со иста мерка или ако инсистира на нешо а освен јазикот на силата нишо друго не разбира, да му вратиш соодветно!
Лошо е да си добар со оној кој не е фер со тебе, како да ги сакаме нашите непријатели, кога тогаш за нив би немале време!
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Вреди!!!!!

не мора повратен ефект...кога правиш добри дела зарем не се чувствувате добро...спротивно гневот љубомората само ви јагубат смислата наживотот...истотукае и ЕГОИЗМОТ!!!!!:toe:
 
Член од
14 февруари 2009
Мислења
25
Поени од реакции
0
vredi posebno ako si gi dades parite na sportska i gi izgubes site pa posle site gi sakas da te castat po edno livce
 

Сталин

Висарионович
Член од
24 декември 2008
Мислења
239
Поени од реакции
11
Добрината се граничи со глупавоста. Денес ако си добар ќе те користат сите, а ти слепо ќе им веруваш на сите мислејќи дека ти мислат добро поради тоа што ти си добар со нив, но додека живееш така и ќе ти се случи нешто неочекувано лошо тогаш ќе сватиш дека си бил глуп што си им дозволувал на сите да те користат на времето, но веќе е касно за да се каеш, така да ќе си добиеш големо разочарување од животот бидејќи си бил добар.
Заклучете самите од Вашите искуства дали вреди да се биде добар.
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Вреди да бидеш добар, но добар!., не вејка на ветрот.
 

МнмлЧупе

Форум зависник
Член од
9 јуни 2009
Мислења
92
Поени од реакции
6
Добрината се граничи со глупавоста. Денес ако си добар ќе те користат сите, а ти слепо ќе им веруваш на сите мислејќи дека ти мислат добро поради тоа што ти си добар со нив, но додека живееш така и ќе ти се случи нешто неочекувано лошо тогаш ќе сватиш дека си бил глуп што си им дозволувал на сите да те користат на времето, но веќе е касно за да се каеш, така да ќе си добиеш големо разочарување од животот бидејќи си бил добар.
И моето искуство го напиша, ќе напрајш нешто добро и тогаш за тогаш тука си, ама после ко ќе подзаборат и ко ќе ти треба тебе помош од нив ех тогаш сите заборават дека му имаш поможено... Зато најубо фак дем, сврти му го грбот па нека си барат помош од друга страна.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
на денешницава да си добар е исто шо и да си глуп. Дур си добар ке ти го спопикуваат, и нема да моеш ништо да направиш во врска со тоа, ке те е*е кој ке стигне у здрав мозок. Секој на денешницава гледа да искористи некого. Зашто да бидеш ти тој искористениот за некој да си праи меракот на твоја сметка. Заеби тоа ја си глеам за себе во задње време, коа бев добар ме направија секаков, вака ми е таман, се во умерена доза.
 

sweet girl***

I wish that...
Член од
4 октомври 2008
Мислења
310
Поени од реакции
10
mnogu cesto si go postavuvam ova prasanje vo glava i nikako da najdem odgovor na nego.Samo pretpostavki deka podobro e da se bide dobar zasto na dobroto so dobro se vrakja, ama pa mnogu e tesko koga znaes deka so tebe nekoj loso se ponasa bez tronka sovest za toa maka ti e sto si tolku dobar, a od druga strana pak ne sakas da bides los...mnogu mi e maka koga nekoj te gazi i pravi da se osekjas grozno a ne mozes da mu vratis, da mu se razvikas, a zosto? samo zatoa sto znaes deka "toj" kje ti vrati na toa, kje ti se razvika i pak kje te ponizi a tebe kje ti se skrsat kriljata, kje ti oneme ustata i nema da kazes nitu zbor!E, ova sakam da se smeni vo svetot ama ne moze eden sprema bezbroj, taka da ostanuva da se prilagodis na sredinata i protiv tvoja volja!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom