Нов тендер во тек-100 тениски игралишта

Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Кога ќе бидат на ред за изградба и неколку хиподроми и авто и мото тркачки патеки?:kesa:
Кога веќе градиме..да не запоставуваме некои спортови!
 
Член од
22 јули 2008
Мислења
819
Поени од реакции
26
Кога ќе бидат на ред за изградба и неколку хиподроми и авто и мото тркачки патеки?:kesa:
Кога веќе градиме..да не запоставуваме некои спортови!
I eden KOSMODROM na Krivolak da napravime ama posto vladata ni e megalomanska neka napravat 10 Kosmodromi da se lansirame samite vo orbita belkim tamu gore ke ni bide podobro bidejki so ovie nasive politicariive ovde dolu ne ni odi voopsto.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
I eden KOSMODROM na Krivolak da napravime ama posto vladata ni e megalomanska neka napravat 10 Kosmodromi da se lansirame samite vo orbita belkim tamu gore ke ni bide podobro bidejki so ovie nasive politicariive ovde dolu ne ni odi voopsto.
Што се однесува до нив.. тие одамна му ја имаат со мозокот летнато на другата страна од галаксијата:toe::kesa:
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
11
Па наместо да се шетате по штабови (ова како некое клише) или да се дрогирате, не е лошо да се размрдате со една партија тенис...

Кога се вложува во спортот и културата, на краток период можеби не, но на подлог период ова многу ќе се исплати...
abe neznam dali e stara, ama u tek e. e ne zaebavaj da se pluka, pa razumno li e ovaa so se desava ama iskreno bez politicki pozadini?
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
486
Поени од реакции
6
Трн, бесмислено е да се градат 100 тениски игралишта во Македонија. Знаеш, само кога ќе помислиш дека се градат 100 тениски игралишта во земја од 20.000 метра квадратни и со 2.000.000 население звучи некако WTF.
Знаеш дека во Македонија има околу 1700 населени места. Зошто само поголемите градови како Скопје и Битола да имаат бенефит од објектите? 100 тениски терени е малку, а не многу.

Инаку, ако преку ова се краде или се перат пари тоа е веќе друг муабет. Но, самите спортски терени се добредојдени.
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
Се согласувам. Проблемот не е толку во тениските игралишта, колку во тендерите за нив.

Нормално дека во држава во која владата е најголем работодавач (не само за вработени, што и не е чудно, туку и за контрактори) тендерите се многу интересна категорија.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
23
Многу јасно и логично.
Што треба да се прави ако е криза? Ќе штеди владата, ќе опаѓаа капацитети со што ќе паѓа и невработеноста и ништо не сте направиле. Наместо да излага од кризата се повеќе ќе тоне, затоа препорачливо е да се инвестира во јавни работи.
ДЕМАТИРАНО од ЕУ како погрешен чекор.... кој во минатото се покажал неуспешен

јавни работи тениски игралишта хахахахахахха

ебати народо кој се замислува како пит сампрас ,а од тенис знае само трева и тоа на ливада

ее чукнете тоа главата ................ да не биде ептен доцна бидејке веке е 12. и 5
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
ДЕМАТИРАНО од ЕУ како погрешен чекор.... кој во минатото се покажал неуспешен

јавни работи тениски игралишта хахахахахахха

ебати народо кој се замислува како пит сампрас ,а од тенис знае само трева и тоа на ливада

ее чукнете тоа главата ................ да не биде ептен доцна бидејке веке е 12. и 5
а што е српскиот народ што имаат број еден и два во женска и број три во машка? да не се од атлантида?

јас разбирам да си инвалид, и да си лут на цел свет околу тебе што може да тапка топка, или да мава топче, ама вакво омаловажување за мојот народ ја не трпам
топло ви препорачувам на сите кои немате верба во сопствените капацитети, да си одите под друго знаме, да не е доцна, бидејќи за некого е 12 и 5 веќе..

македонија ја направивте руанда
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Класичната Кејнзова теорија вели дека во кризни времиња државата треба да инвестира во јавни работи...а за другото незнам :toe:
Не би рекол дека е така:

Политиката на македонската Влада, преку зголемено трошење на пари од буџетот да оствари поголем економски раст е стар рецепт кој не функционира, вели за Алфа Барбара Колм, доктор на економски науки од престижниот Хајек институтот од Виена. Во услови на глобална економска криза, др.Колм вели дека Владата мора да го ограничи трошењето.

“Не е добро да се живее од субвенции, државата треба помалку да троши во вакви услови. Зголемената јавна потрошувачка е стар рецепт кој веќе не функционира. Тоа го направи Рузвелт во триесетите и заврши со огромна стапка на невработеност. Владата мора да води поштедлива политика“ вели Барбара Колм.

Нaспроти ваквите совети, Владата во следните три години наместо штедење на државните пари планира да троши и да го зголемува буџетскиот дефицит, кој оваа година треба да зафаќа 3% од БДП, 3 и пол идната година, и 4 % во 2011. Ваквиот концепт наиде на критики и од Народната банка и Меѓународниот монетарен фонд, според кои оваа владина политика на трошење повеќе од реалните можности ќе ја дестабилизира економијата и ќе повлече дополнителни макроекономски ризици.

Др.Колм советува Владата да работи на реално отварање работни места, да создаде подобра бизнис клима и сигурна околина во која инвеститорите ќе дојдат да ги вложат нивните пари.
“За да се оствари поголем економски раст, мора да бидат задоволени некои од основните бизнис услови, како заштита на сопственичките права, квалитетна администрација и иституции во кои компаниите ќе имаа доверба, еднаков третман на инвеститорите, намалување на даноците. Мора да се создадат услови за луѓето да се вработат, зашто на крајот на краиштата, тие, вие, јас, сме оние што решаваат дали ќе купат или продадат, и ќе придонесат за остварување на економскиот раст на земјата“ изјави Барбара.

Др. Барбара Колм вели дека годинава ќе биде многу тешка, особено за државите од југоисточна Европа, но се надева дека наскоро сепак ќе се санираат последиците од оваа криза и земјите повторно ќе остварат позитивен економски раст.

Извор
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
486
Поени од реакции
6
Тоа го направи Рузвелт во триесетите и заврши со огромна стапка на невработеност.
Ова едноставно не е вистина. Невработеноста била огромна пред Њу Дил да стапи во сила и благодарение на политиката на Рузвелт во текот на наредните неколку години постојано се намалувала иако конечното опоравување на економијата било поради воената индустрија и Втората Светска војна.

From 1929–1933, unemployment in the U.S. increased from 4% to 25%, manufacturing output reduced by approximately a third...........Upon accepting the 1932 Democratic nomination for president, Franklin Roosevelt promised "a new deal for the American people."

Table 2: Unemployment (% labor force)


Year Lebergott Darby

1933 24.9 20.6
1934 21.7 16.0
1935 20.1 14.2
1936 16.9 9.9
1937 14.3 9.1
1938 19.0 12.5
1939 17.2 11.3
1940 14.6 9.5
1941 9.9 8.0
1942 4.7 4.7
1943 1.9 1.9
1944 1.2 1.2
1945 1.9 1.9

Darby counts WPA* workers as employed; Lebergott as unemployed source: Historical Statistics US(1976) series D-86; Smiley 1983

*The Works Progress Administration (renamed in 1939 to the Work Projects Administration; WPA) was the largest New Deal agency, employing millions of people and affecting most every locality in the United States, especially rural and western mountain populations.

Значи со исклучок на 1938 кога имаме пораст, во сите други години има постојан пад на невработеноста.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.760
Поени од реакции
9.883
Значи пичку матер каков народ глуп сме тоа ти е невероватно.
не му прави нешто,зашто не му правиш.
изгради му нешто зашто градиш многу пари кошта..епа у пм више преку кур ми е све,што сакаме у курац дали уствари знаеме ние што сакаме,па после грците ни биле криви,србите ни биле криви,Албанците ни биле криви,абе до нас е прост народ сме без акл у главата.
Светеска криза како да не пази бе,кај нас од кога знам ја за себе е криза,исти ми се ку..ц фаќа дали сега е криза у свет или не,ја од кога сум роден живеам у криза.
И кукајте плачете сега Грујо што градел игралишта,скокалници,сали,СДСМ кога беше на власт направи нешто,крфта им ја ебам лоповска...
Некад искрено се срамам што сум Македонец,и ја пцујам судбината што сум се родил овде......
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Значи пичку матер каков народ глуп сме тоа ти е невероватно.
не му прави нешто,зашто не му правиш.
изгради му нешто зашто градиш многу пари кошта..епа у пм више преку кур ми е све,што сакаме у курац дали уствари знаеме ние што сакаме,па после грците ни биле криви,србите ни биле криви,Албанците ни биле криви,абе до нас е прост народ сме без акл у главата.
Светеска криза како да не пази бе,кај нас од кога знам ја за себе е криза,исти ми се ку..ц фаќа дали сега е криза у свет или не,ја од кога сум роден живеам у криза.
И кукајте плачете сега Грујо што градел игралишта,скокалници,сали,СДСМ кога беше на власт направи нешто,крфта им ја ебам лоповска...
Некад искрено се срамам што сум Македонец,и ја пцујам судбината што сум се родил овде......
Изгради му 100 фабрики наместо 100 тениски игралишта или 100 индустриски зони наместо 100 сали,па да го видам тој мајчин што ќе се осоколи да каже нешто против тоа што го правиш,без разлика дали си Грујо,Мујо или Бранко.Народот не е глуп,глупи се оние кој веруваат дека нешто се гради а всушност само се кради.Тениските игралишта ли ќе ти донесат леб,или можеби салите ќе го зголемат твојот буџет,па нема да се срамиш на родителот да му бараш 100 денари да пиеш едно кафе.Јас не се срамам никогаш што сум Македонец,ама се срамам што има Македонци кој се заслепени од одредена политика во државава,без разлика колку таа политика е погубна за обичниот човек кој “вреска“ за да заработува пред да се рекреира.:toe:
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
281
Само во овој случај е за градење.
Абре какви тенис игралишта,не гледаш секаде последни ни се тенисериве,бруки се,бетар од Груевски и ДПМНЕ.Па на крај краишта 100 тениски игралишта,мравјалници ќе фатат дур се прослават тенисерите наши.

Dejan];2256005 напиша:
Па наместо да се шетате по штабови (ова како некое клише) или да се дрогирате, не е лошо да се размрдате со една партија тенис
Малку се 150 спортски спортски сали за вас од ДПМНЕ уште 100 тениски игралишта фалат сега.Како ќе работи владата 24/7 за народот инаку?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Чаушеску своевремено изгради 400 фонтани на главната авенија во Букурешт,изгледаа прекрасно,кога ќе ги пуштеа во употреба цел град немаше вода а тој си правеше лежерни прошетки кој некогаш знаеа да бидат долги и по 5-6 часови.:toe:
Zatoa "popi metak" , za rabota za koja vo normalni uslovi...eventualno....samo bi go osudile na domasen pritvor...:)
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
23
а што е српскиот народ што имаат број еден и два во женска и број три во машка? да не се од атлантида?

јас разбирам да си инвалид, и да си лут на цел свет околу тебе што може да тапка топка, или да мава топче, ама вакво омаловажување за мојот народ ја не трпам
топло ви препорачувам на сите кои немате верба во сопствените капацитети, да си одите под друго знаме, да не е доцна, бидејќи за некого е 12 и 5 веќе..

македонија ја направивте руанда
па кука се гради од темел а не од кровот или пак руина со преубава фасада,,,,,,,,,,,
твојот и мојот народ прво и прво немаат елементарни услови за живот а камо ли за тенис=на гладните им треба леб ИЛИ ПАК КЕ ИМ ДАДЕШ КОЛАЧИ хахаха
премногу слобода си земеаш да не кажам НЕКУЛТУРА=БЕЗОБРЗНОСТ,јас знам која е мојата држава и мое знаме ...истот онаа кое го палевте пред парламент.
за инвалидностс може да збориме ама најмногуи за таа во твојата глава
во Струмица има 6 до 8 игралишта за тенис (приватна инвестиција) ,,, колку за инфрмација ,,,,
со вашите ЗАМАЈУВАЊЕ =КРАДЕЊЕ =ПЕРЕЊЕ ПАРИ

ГО ОМАЛОЖУВАТЕ НАРОДОТ.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom