Фан Клуб: Јувентус

Статус
Затворена за нови мислења.

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.656
Поени од реакции
5.339
  1. И пак ке се повторам, во една ваква ситуација во која се наоѓа Јуве, овој трофеј добро ке дојдеше. А вака 2 сезони по ред во Април не се во конкуренција за ниеден трофеј т.е., се за оној во домашното првенство иако оние киксови кои им ги пружи Интер во ниеден наврат не ги искористија, дури успеаа да имаат најголем бодовен дефицит до сега сезонава . . . јас за тоа сметам дека е крив Раниери, а ко што гледам и 90% од вас, а пред пола година '' фрлавте со дрва и камења '' по мене кога реков дека ке дојде денот кога ке молите Раниери да замине од Јуве
  2. Раниери имаше супер серија, предобра серија на резултати која кулминираше со 1-4 во Рим, и дозволи еден Киево да даде 3 гола сред Торино и пред Се дозволи истиот тој резултат да делува фатално за неговиот тим во борбата за титулата . Е тука се гледа неговата '' способност '' да води екипа ко Јуве .

  1. Токму тоа го викам и јас..Купот можеби е „неважна“ титула кога ќе ја споредиш со онаа во Калчото, или во Лигата на Шампионите, но таа беше токму онаа што му беше потребно на Јуве во моментов со оглед на околностите..Пласирањето во финалето ќе беше поттик и мотив за да се продолжи максимално во Сериа А, и да го искористиме полесниот (на хартија) распоред од Милан и да го освоиме 2рото место...Но, сега се надевам дека ќе најдат мотив и дека ќе дадат се од себе против Реџина, на Реџио Калабрија..
  2. Точно така..Раниери не само што не смееше, туку мораше да направи многу повеќе за да ги мотивира и тактички да ги поткова своите играчи за наредниве натпревари после мечот со Киево.. Следуваше незгодниот пораз од Џенова, па од Лацио, на 3 меча Јуве има 3 црвени картони (2 Каморанези и 1 Тиаго (барем против Реџина нема да го гледам)), а Раниери сеуште не успеа да ја подобри играта...

Нема бегање, за последниве резултати најмногу е крив Раниери..Против Лацио имаше КАТАСТРОФАЛНИ потези...Од предноста на пингпонгарот Маркиони па се до аеробик мајсторот Тиаго..Јас мислам дека иднината на Раниери ќе се решава на крајот од сезоната, и неговата тренерска улога во Јуве би завршила само ако Јуве не освои 2ро место оваа сезона, а од посебна улога ќе биде гостувањето во Милано против Милан, и со кој резултат ќе се врати од таму:toe:

Денес Тутоспорт излезе со 5 чекори кои треба да се променат во Јувентус:

THE FIVE MOVES:

1) A new coach with new ideas and giving the team a strong identity.
Running Conte, Gasperini and Spalletti

2) A general manager who manages more directly in the sports club, leaving the administrative Blanc

3) Change in medical staff and the athletic understood to prevent another wave of injuries

4) Three samples of the highest level to strengthen the team by increasing the quality

5) A project that integrates the best young and points to buy players for the future.
Исто така, се зборува дека на стадионот на Јуве биле испишани пароли со кој се исмеваат Раниери и Блан, и тие се посочуваат како директни виновници за слабата игра на Јувентус, и се бара нивна оставка..

goal.com Раниери го следел Пандев..Е Пандев ако дојде во Јувентус, Чименти ќе си има со кого да си игра постојано шах на клупата...

Тотално непотребен играч..Наместо да бараат некој во одбраната, и замена на Недвед, тие бараат играч кој не ни е ниту малку потребен..

Тутоспорт го поврзува и Ледезма со Јувентус...

Уште овој трансфер, и Управата може да биде набркана од Јувентус...
 

Тимче

HULK!
Член од
4 јули 2008
Мислења
4.537
Поени од реакции
238
Шумуликовски потпишал за Јуве:tapp::pos2: Глупости на кило, Раниери тии шо ги сака дома ке си ги носе летто осеќам:vozbud:
 
Член од
22 април 2008
Мислења
549
Поени од реакции
93
Дек прочита таква глупост на веко?
Абе мајтап прај, не сваќаш?
А што се однесува до засилувањава гледам и Квагљарела се спомнува, според мене тоа е чиста глупост, од проста причина што имаме да не речам и одпојќе напаѓачи. Не велам дека е слаб играч, напротив, многу добро се покажува, и во репрезентација и во Удинезе ама мислам дека во моментов не ни е потребен.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.656
Поени од реакции
5.339
Абе мајтап прај, не сваќаш?
А што се однесува до засилувањава гледам и Квагљарела се спомнува, според мене тоа е чиста глупост, од проста причина што имаме да не речам и одпојќе напаѓачи. Не велам дека е слаб играч, напротив, многу добро се покажува, и во репрезентација и во Удинезе ама мислам дека во моментов не ни е потребен.
Се сложувам..Приоритет треба да ни биде одбраната и замената на Павел Недвед, а после се друго..

Се знае најкритичната точка во Јуве а тоа е одбраната..Мора да се преземат многу посмели чекори и да ангажираат подобри фудбалери во одбраната, во никој случај не смее да се повтори случај како тој на Књежевич..
 
Член од
13 март 2009
Мислења
17
Поени од реакции
1
Во секој случај, се противам на доаѓањето на Канаваро. Ова само ќе ги разгневи навивачите повеќе, и ќе ги разочара.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.031
Поени од реакции
6.051
Ranieri e GG, како и Управата.
Иначе мене ме купија вчера, т.е. ми понудија договор, кој јас го прифатив се разбира :pos2::pos2::pos2:
 

HULK

Black & White Fighter
Член од
12 август 2008
Мислења
1.897
Поени од реакции
1.212
Не знам како не ги е срам играчите пред се па потоа раниери и цела управа, колку и да е глуп раниери требаше да играат за навивачите без разлика дали има тактика или не (пошо очигледно е дека раниери нема веќе никаков авторитет врз играчите), па и да изгубеа ама да одиграа , не е фер спрема навивачите, баш сега гледав некои клипчиња што прават Други во Лондон пред мечот со челзи, не верувам дека некој друг има такви навивачи, незнам што не земат па и раниери и цела управа да ѓи исшутират, ајде да видиме што ќе биде сега со реџина и тука ако се киксне, незнам дали само раниери ке одлета или со него и цела управа.FORZA JUVE FORZA RAGAZZI
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.656
Поени од реакции
5.339
[FONT=Arial,Helvetica,Geneva,Swiss,SunSans-Regular]Blog:[/FONT][FONT=Arial,Helvetica,Geneva,Swiss,SunSans-Regular] Back him or sack him[/FONT] [FONT=Arial,Helvetica,Geneva,Swiss,SunSans-Regular]If Juventus’ master plan consists of hiring Marcello Lippi in 2010, then [/FONT][FONT=Arial,Helvetica,Geneva,Swiss,SunSans-Regular]Antonio Labbate[/FONT][FONT=Arial,Helvetica,Geneva,Swiss,SunSans-Regular] urges them to carefully consider the position of Claudio Ranieri now – and not later[/FONT]

[FONT=Arial,Helvetica,Geneva,Swiss,SunSans-Regular]On paper it looks like a decent plan. Keep Claudio Ranieri for a year, where he would be expected to consolidate Juventus’ position in the top three, then bring in Marcello Lippi as a technical director to work above a young aspiring Coach with a glittering Old Lady past – like Antonio Conte or Ciro Ferrara. In reality, though, it may be a recipe for disaster.

There seems to be little doubt that Juventus are keen on a third Lippi era in Turin once his World Cup commitments end in South Africa next year. A recent meeting between director general Jean-Claude Blanc and the current Italian national boss intimated that. The imminent signing of Fabio Cannavaro confirmed it.

Although Ranieri insisted this week that he’d approved the Cannavaro swoop, it’s widely understood that Juve opened the door for the stopper at the request of Lippi. And if the latter is already having an impact on the club’s market strategies then we shouldn’t expect a move for Antonio Cassano this summer or a Vincenzo Iaquinta sale.

If Juventus, as is widely believed, have opted to start a new chapter in 2010 – year four of their five-year recovery plan after Calciopoli – then why not turn that page now? Keeping a Coach for a term in the knowledge that he won’t remain is a dangerous ploy and Lippi knows it.

He was at the helm of the Old Lady in 1998-99 when it became clear in the early part of the campaign that he had already agreed to join Inter at the end of the season. La Vecchia Signora subsequently flopped, winning seven, drawing six and losing seven in the League before a home reverse to Parma saw Lippi resign on the spot. Juve went on to finish a disastrous sixth.

The Turin giants can’t afford – in every sense – a repeat with Ranieri. Such an outcome would be two steps backwards at the expense of one step forward, a setback that even the most patient Bianconeri follower would find hard to forgive.

Although Ranieri hasn’t done a bad job with the players he’s had at his disposal, dismissing him this summer, a year before his current agreement expires, is an option which the club would have to consider at the very least.

Players he has specifically requested have failed to perform, doubts remain over his tactical know-how and his relationship with some of his troops – most notably a number of the senators – isn’t without problems. Those issues may escalate next term if the squad is made aware that he’s on borrowed time.

If Juventus are thinking about Conte for 2010, the man who is masterminding Bari’s promotion to the top flight, then they should reconsider. Not because he wouldn’t be worthy, but because if he is good enough for then they have to accept that he is good enough for now.

[/FONT]
Добра статија, особено болдот и потцртаното..Сепак има некаква логика во ова што се пишува, и дека многу веројатно е да го видиме Марчело Липи на некоја висока функција во Јувентус после завршувањето на репрезентативните обврски до 2010 година...

Тука има смисла и ангажирањето на Фабио Канаваро, и која е целта која сака да се постигне со неговото враќање во Јуве...Се знае дека Канаваро му е најомилен играч на Липи, и очекувам дека знаат што прават, ама добро е кога самиот Липи е замешан во целава оваа работа,и аналогно на тоа сигурен сум дека ќе испадни на арно...

Мечот со Милан е преместен на 10 Мај во Недела во 20:30h!! Претходно беше закажан за во 15:00 часот, но сега е во 20:30h!!!

Според Тутоспорт околу Јувентус се вртат имињата на три тренери: Конте, Гасперини и Прандели..

Конте, Гасперини и Прандели на овај или на онај начин се поврзани со Јувентус..

1.Конте, играше 12 сезони во Јуве, беше капитен и е во најсвежи сеќавања кај навивачите, и затоа можеби навивачите најмногу го преферираат него..Со Бари игра безкомпромисно напаѓачки фудбал, и тоа сега му се исплати, бидејќи со не толку силен состав колку што имаат Парма, Ливорно итн. успева да биде пред нив на табела, и со тоа да му даде најголема шанса на Бари за влез во најквалитетното Италијанско натпреварување..Плус, деновиве на новинарско прашање за тоа што мисли за Јувентус, одговорил, „Мојот живот секогаш ќе биде поврзан со Јувентус“..Јас го преферирам него и ми е фаворит пред сите други тренери кои се поврзуваат со Јувентус, и мислам дека тој би имал многу успеси..
2.Гасперини помина 1 година како играч на Јувентус, и дури 9 години беше тренер на младинскиот состав на Јувентус..И тој е паметна опција, гледајќи го како пример тоа како ја препороди Џенова...Со не толку на хартија силен состав, Џенова можам да кажам дека е доста незгоден противник на секој тим..Гасперини наметна свој критериум во Џенова, играчите го прават токму тоа што го има замислено, и тоа е доказ дека знае да наметне свој карактер и свои критериуми врз играчите, а пред се има огромни мотиваторски способности, нешто што многу му треба на тренер..
3.Прандели е исто така поврзан со Јувентус, играше 6 години во Јуве, и е еден од најдобрите Италијански тренери во моментов,и за разлика од Гасперини и Конте кои веднаш би го прифатиле предизвикот Јувентус,тој на многу пати спомена дека сака да биде Алекс Фергусон во Фиорентина, и не знам дали би дошол во Јувентус..Знае да постави формација, знае да изигра мудро и без калкулации..Прандели е типичен класичен створен за Италијанскиот фудбал...
4.Спалети мислам дека ќе биде грешка ако се ангажира..Не дека не е добар тренер, туку мислам дека нема да ја донесе потребната промена во Јувентус..Вчера тој изјави дека иднината ја гледа во Рома и дека не сака да менува тим..

Мој фаворит е Антонио Конте, но и Гасперини мислам дека не е лоша опција...Сметам дека ќе го имаме вистинскиот избор, ако дојде кој и да било од овие 2ца..
 

Тимче

HULK!
Член од
4 јули 2008
Мислења
4.537
Поени од реакции
238
Добра статија, особено болдот и потцртаното..Сепак има некаква логика во ова што се пишува, и дека многу веројатно е да го видиме Марчело Липи на некоја висока функција во Јувентус после завршувањето на репрезентативните обврски до 2010 година...

Тука има смисла и ангажирањето на Фабио Канаваро, и која е целта која сака да се постигне со неговото враќање во Јуве...Се знае дека Канаваро му е најомилен играч на Липи, и очекувам дека знаат што прават, ама добро е кога самиот Липи е замешан во целава оваа работа,и аналогно на тоа сигурен сум дека ќе испадни на арно...

Мечот со Милан е преместен на 10 Мај во Недела во 20:30h!! Претходно беше закажан за во 15:00 часот, но сега е во 20:30h!!!

Според Тутоспорт околу Јувентус се вртат имињата на три тренери: Конте, Гасперини и Прандели..

Конте, Гасперини и Прандели на овај или на онај начин се поврзани со Јувентус..

1.Конте, играше 12 сезони во Јуве, беше капитен и е во најсвежи сеќавања кај навивачите, и затоа можеби навивачите најмногу го преферираат него..Со Бари игра безкомпромисно напаѓачки фудбал, и тоа сега му се исплати, бидејќи со не толку силен состав колку што имаат Парма, Ливорно итн. успева да биде пред нив на табела, и со тоа да му даде најголема шанса на Бари за влез во најквалитетното Италијанско натпреварување..Плус, деновиве на новинарско прашање за тоа што мисли за Јувентус, одговорил, „Мојот живот секогаш ќе биде поврзан со Јувентус“..Јас го преферирам него и ми е фаворит пред сите други тренери кои се поврзуваат со Јувентус, и мислам дека тој би имал многу успеси..
2.Гасперини помина 1 година како играч на Јувентус, и дури 9 години беше тренер на младинскиот состав на Јувентус..И тој е паметна опција, гледајќи го како пример тоа како ја препороди Џенова...Со не толку на хартија силен состав, Џенова можам да кажам дека е доста незгоден противник на секој тим..Гасперини наметна свој критериум во Џенова, играчите го прават токму тоа што го има замислено, и тоа е доказ дека знае да наметне свој карактер и свои критериуми врз играчите, а пред се има огромни мотиваторски способности, нешто што многу му треба на тренер..
3.Прандели е исто така поврзан со Јувентус, играше 6 години во Јуве, и е еден од најдобрите Италијански тренери во моментов,и за разлика од Гасперини и Конте кои веднаш би го прифатиле предизвикот Јувентус,тој на многу пати спомена дека сака да биде Алекс Фергусон во Фиорентина, и не знам дали би дошол во Јувентус..Знае да постави формација, знае да изигра мудро и без калкулации..Прандели е типичен класичен створен за Италијанскиот фудбал...
4.Спалети мислам дека ќе биде грешка ако се ангажира..Не дека не е добар тренер, туку мислам дека нема да ја донесе потребната промена во Јувентус..Вчера тој изјави дека иднината ја гледа во Рома и дека не сака да менува тим..

Мој фаворит е Антонио Конте, но и Гасперини мислам дека не е лоша опција...Сметам дека ќе го имаме вистинскиот избор, ако дојде кој и да било од овие 2ца..
Зошто мора тренерот да биде италијанец:uvo: додека да дојде Липи јас сум за странски тренер пожелно да биде од Холандија бидејки холанѓаниве се покажаа како најдобри стратези досега:toe:
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.656
Поени од реакции
5.339
Зошто мора тренерот да биде италијанец:uvo: додека да дојде Липи јас сум за странски тренер пожелно да биде од Холандија бидејки холанѓаниве се покажаа како најдобри стратези досега:toe:
Липи, после завршувањето на СП, веројатно ќе дојде во Јуве, но не како тренер, туку ќе преземе една од водечките функции во клубот, и според најавите ќе биде Директор, а Канаваро го бара за Спортски Директор...

Абе какви Холанѓани добри тренери??

Стриктно Италијанец, некој што знае како диши Италијанскиот фудбал..
 

Тимче

HULK!
Член од
4 јули 2008
Мислења
4.537
Поени од реакции
238
Липи, после завршувањето на СП, веројатно ќе дојде во Јуве, но не како тренер, туку ќе преземе една од водечките функции во клубот, и според најавите ќе биде Директор, а Канаваро го бара за Спортски Директор...

Абе какви Холанѓани добри тренери??

Стриктно Италијанец, некој што знае како диши Италијанскиот фудбал..
Добро ај каков и да е барем да е некој кој има играно во сите европски купови да има искуство од таму:toe:
 

Bianconero vero

Il Capitano
Член од
10 ноември 2008
Мислења
9.224
Поени од реакции
8.093
Јас сум исто така за домашен (италијански) тренер а не за странец затоа што ретко кој странски тренер се снаоѓал во Италија и го разбирал италијанскиот стил на игра. дури и Мурињо, како признат стратег, мораше да се прилагодува на италијанскиот стил затоа што на почетокот на сезоната не му успеа да ја спроведе својата 4-3-3 формација.

Инаку јас лично бев за доаѓање на Липи на кормилото на Јуве, но штом решиле да го постават на некоја друга функција во клубот, мој избор би бил Дон Фабио. На чело со Фабио Капело Јуве имаше две блескави сезони и без проблеми ја освои титулата во двата наврати. Секако, тогаш Јуве имаше на располагање далеку подобар состав од сегашниот ама мислам дека самото негово доаѓање во клубот ќе привлече доста звучни имиња во Јуве. Доколку е невозможно оваа моја желба да се оствари и да го видиме Капело на тренерското место во Јувентус, тогаш предност би му дал на Конте кој беше долгогодишен играч на Јуве, а веќе има и стекнато некое тренерско искуство водејќи помали екипи од Серија Б и Ц.
 

Тимче

HULK!
Член од
4 јули 2008
Мислења
4.537
Поени од реакции
238
Јас сум исто така за домашен (италијански) тренер а не за странец затоа што ретко кој странски тренер се снаоѓал во Италија и го разбирал италијанскиот стил на игра. дури и Мурињо, како признат стратег, мораше да се прилагодува на италијанскиот стил затоа што на почетокот на сезоната не му успеа да ја спроведе својата 4-3-3 формација.

Инаку јас лично бев за доаѓање на Липи на кормилото на Јуве, но штом решиле да го постават на некоја друга функција во клубот, мој избор би бил Дон Фабио. На чело со Фабио Капело Јуве имаше две блескави сезони и без проблеми ја освои титулата во двата наврати. Секако, тогаш Јуве имаше на располагање далеку подобар состав од сегашниот ама мислам дека самото негово доаѓање во клубот ќе привлече доста звучни имиња во Јуве. Доколку е невозможно оваа моја желба да се оствари и да го видиме Капело на тренерското место во Јувентус, тогаш предност би му дал на Конте кој беше долгогодишен играч на Јуве, а веќе има и стекнато некое тренерско искуство водејќи помали екипи од Серија Б и Ц.
Многу добро тренерско искуство:tapp::pos2: да кажеше искуство во Серие А или во ЛШ и така и така а не во диви лиги ми спомнуваш:pos2:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom