Горанци, Торбеши = еден ист род

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Нека момакот дефинира потекло на неговиот народ.
Историја на неговиот народ.
Фолклорот на неговиот народ.
Јазикот на неговиот народ (со потекло и своите карактеристики)
Територијата на која живее.

Ајде баш да видиме дали Горанците се посебен народ.

А ова верските фанатици се патетични.
 
Член од
22 август 2009
Мислења
615
Поени од реакции
221
Нека момакот дефинира потекло на неговиот народ.
Историја на неговиот народ.
Фолклорот на неговиот народ.
Јазикот на неговиот народ (со потекло и своите карактеристики)
Територијата на која живее.

Ајде баш да видиме дали Горанците се посебен народ.

А ова верските фанатици се патетични.
Што го тупиме без везе, кога не се чувствуваат како Македонци! Прашај некој од торбешиве што е по националност, нема да каже дека е Македонец. Па штом така викаат ни јас не ги сметам за Македонци!
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Што го тупиме без везе, кога не се чувствуваат како Македонци! Прашај некој од торбешиве што е по националност, нема да каже дека е Македонец. Па штом така викаат ни јас не ги сметам за Македонци!
Незнам колку си имал можност да стапиш во контакт со нив па ќе видиш дека не е така.

Овај момакот е или некој (алб,буг или срб) и тука се заебава со нас или е стваро некој горанец но премногу му е испран мозокот од религијата.
 
Член од
22 август 2009
Мислења
615
Поени од реакции
221
Незнам колку си имал можност да стапиш во контакт со нив па ќе видиш дека не е така.

Овај момакот е или некој (алб,буг или срб) и тука се заебава со нас или е стваро некој горанец но премногу му е испран мозокот од религијата.
Имам другари торбеши, и да ти кажам право кога ќе дојде ситуација да кажат што се по националност кажуваат торбеши. Никако да ги убедам да кажат директно Македонци, не да објаснуваат Македонци муслимани, па од Гора сме и слично. Па така решив кој што ќе каже за таков и да го сметам. Не можеш некој да му наметнеш национално чувство.
Така дојдовме и во ситуација некој да каже муслиманско име па да ти биде чудно дека е Македонец. Ама колку што се криви и самите они толку се криви и другите, вршејќи притисоци, навреди итн. Во последно време мислам дека има промена, па да се надеваме дека со вакви глупави проблеми нема да се занимаваме.
Зборам за мое искуство, не за сите!
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Имам другари торбеши, и да ти кажам право кога ќе дојде ситуација да кажат што се по националност кажуваат торбеши. Никако да ги убедам да кажат директно Македонци, не да објаснуваат Македонци муслимани, па од Гора сме и слично. Па така решив кој што ќе каже за таков и да го сметам. Не можеш некој да му наметнеш национално чувство.
Така дојдовме и во ситуација некој да каже муслиманско име па да ти биде чудно дека е Македонец. Ама колку што се криви и самите они толку се криви и другите, вршејќи притисоци, навреди итн. Во последно време мислам дека има промена, па да се надеваме дека со вакви глупави проблеми нема да се занимаваме.
Зборам за мое искуство, не за сите!
Imas pravo.
Krivo sedi ama istinata zbori.
Toa e toa.
Istinata koga se zbori nema nieden problem sto se ne resava.

Не можеш некој да му наметнеш национално чувство.
Taka e
Ako nekoja greska saka nekoj da ja ispravi prvo ke bara kade e negovata licni problem.
So navredi moze samo da ja izgubis prijatelot bilo torbesh, goran albanec ili turcin.

Za da ja imas kako prijatel treba prijatelstvo da mu se pokaze.

Ova vazi za tie sto gi zagreat fotelite na vladata.
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
Имам другари торбеши, и да ти кажам право кога ќе дојде ситуација да кажат што се по националност кажуваат торбеши.
Тука е крива државата што кога се попишуваш има графа Торбеши ( или така нешто, Македонци муслимани ако не се лажам беше ) тоа ти е исто како да има графа Македонци атеисти, Македонци православни, Македонци католици, Македонци..... вакви-онакви.
И ти да си и кога ќе видиш дека сопствената ( матичната ) држава ти наметнува нешто секако сакал неќел би го прифатил.
 
Член од
22 август 2009
Мислења
615
Поени од реакции
221
Тука е крива државата што кога се попишуваш има графа Торбеши ( или така нешто, Македонци муслимани ако не се лажам беше ) тоа ти е исто како да има графа Македонци атеисти, Македонци православни, Македонци католици, Македонци..... вакви-онакви.
И ти да си и кога ќе видиш дека сопствената ( матичната ) држава ти наметнува нешто секако сакал неќел би го прифатил.
Мислам дека немало таква графа, имало посебна графа за националност и посебна за религија. Барем така слушнав, ама и не ми се верува да имало издвоено Македонец муслиман како посебна категорија. Ама кај нас ништо не може да те изненади, може следниот попис ќе има посебно антички и модерни Македонци!
 

SHANE

Др.Акула
Член од
30 април 2008
Мислења
1.453
Поени од реакции
853
Што го тупиме без везе, кога не се чувствуваат како Македонци! Прашај некој од торбешиве што е по националност, нема да каже дека е Македонец. Па штом така викаат ни јас не ги сметам за Македонци!
Eve ja sum Makedonec so islamska religija,se custvuvam kako makedonec i milo mi e poradi toa(sum se rodil vo makedonija,cel zivot sum go pominuval vo makedonija,nostalgicno kopneam za makedonija i se bi storil za svojata drzava).Problemot vo nasata drzava e sto mnogu luge ja mesaat religijata i nacionalnosta(sekoj covek roden vo makedonija e makedonec bez razlika na negovata rasa ili verska pripadnost).Iskreno ke kazam deka ziveam so makedonskite muslimani, i ke kazam deka se nekoi luge ispolneti so omraza kon makedonskoto naselenie so hristijanska religija i veruvaj te mi ne za dzabe-nekoj celo vreme da te osuduva,otfrla i da dava kritiki deka si vakov ili onakov zaradi toa sto nekoj si tvoj prapradedo primil islam ili nesto slicno mislam nonsense. Zatoa torbesite ne gi opravduvam no ne gi ni osuduvam,tie se so takvo mislenje kakvo sto se zaradi nekoi svoi opravdani pricini.
Za mene osobno ke kazam deka e smesno vo 21 vek seuste da se nema edno opsto postovanje prema site religii(bez razlika koi se i kakvi se) i pocit edni kon drugi.Jas mislam deka tajnata na uspehot na nasata drzava lezi i zavisi od naseto zaednistvo i nasata borba za podobra idnina a veruvaj te so omraza edni kon drugi samo podlaboko ke pagame vo temnina i ke se samounistuvame.:smir:
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
Eve ja sum Makedonec so islamska religija,se custvuvam kako makedonec i milo mi e poradi toa(sum se rodil vo makedonija,cel zivot sum go pominuval vo makedonija,nostalgicno kopneam za makedonija i se bi storil za svojata drzava).Problemot vo nasata drzava e sto mnogu luge ja mesaat religijata i nacionalnosta(sekoj covek roden vo makedonija e makedonec bez razlika na negovata rasa ili verska pripadnost).Iskreno ke kazam deka ziveam so makedonskite muslimani, i ke kazam deka se nekoi luge ispolneti so omraza kon makedonskoto naselenie so hristijanska religija i veruvaj te mi ne za dzabe-nekoj celo vreme da te osuduva,otfrla i da dava kritiki deka si vakov ili onakov zaradi toa sto nekoj si tvoj prapradedo primil islam ili nesto slicno mislam nonsense. Zatoa torbesite ne gi opravduvam no ne gi ni osuduvam,tie se so takvo mislenje kakvo sto se zaradi nekoi svoi opravdani pricini.
Za mene osobno ke kazam deka e smesno vo 21 vek seuste da se nema edno opsto postovanje prema site religii(bez razlika koi se i kakvi se) i pocit edni kon drugi.Jas mislam deka tajnata na uspehot na nasata drzava lezi i zavisi od naseto zaednistvo i nasata borba za podobra idnina a veruvaj te so omraza edni kon drugi samo podlaboko ke pagame vo temnina i ke se samounistuvame.:smir:

ne samo ti nego i poveketo se custvuvaat kako makedonci(muslimani) zatoa sto za drugo i neznaat,isto taka i jas se custvuvam za makedonec(pravoslaven)
 

PrincezZ

Death It's Only The Begin
Член од
25 март 2010
Мислења
123
Поени од реакции
9
Se registrirav samo za ovaa tema :) Iskreno ne mozam da gi razberam lugevo ili se nedovolno upateni ili premnogu glupavi :) Nacijata e edna rabota a verata e nesto sosema drugo. Toa sto "Torbeshite" se Muslimani ne gi pravi pomalku Makedonci od drugite. Poznavam mnogu Makedonci koi verata ja promenile vo budisticka pa dali tie se pomalku Makedonci ?? Greskata e vo lugeto koi se narekuvaat kako ETNICKI MAKEDONCI a "Torbeshite" koi se cistokrvni braka so hristijanite gi narekuvaat Makedonci Muslimani. Zosto budistite ili ateistite ne gi narekuvaat Makedonci budisti ili Makedonci ateisti poradi ova otfrlanja "Torbeshite" se izjasnuvaat kako Albanci ili Turci :). A samoit zbor TORBESH e tolku ponizuvacki sto ne znam kako nekoi so zadovolstvo go izgovaraat. Samiot zbor TORBESH poteknuva od Turskiot DORT BESH koj znaci cetiri, pet :) A toa znaci deka lugeto se prodavaat za cetiri , pet :) I so toa koga nekoj ke kaze jas sum "Torbesh" avtomatski potvrduva deka se prodava za cetiri pet, dali altani ili netso drugo ne znam :) !! A koga sme veke kaj toa "Torbeshite" ne se prodadeni dusi kako sto gi narekuvaat, hristijanite se tie sto ja smenile svojata vera predcite na denesnite Muslimani, hristijanskata vera ne bila dovolno silna zatoa ja dale za cetiri, pet :) A denesnite Muslimani vojni vodat da ja zacuvaat svojata vera sto znaci deka Muslimanskata vera e mn silna i ne se dava za cetiri, pet ama ne bi pisuvala tuka na ovaa tema za toa. I ne e tocno deka Turcite prisilno gi Islamizirale Makedoncite, Turcite bea tuka 5 veka da bese toa taka site ke bea Muslimani. isto taka i vo Srbija.Jas iskreno se nemam opredeleno za nikakva vera a ne sum ateist, koga ke odlucam da prifatam nekakva vera ne veruvam deka poradi toa ke bidam pomalku Makedonka. I uste nesto ovoj Goranecov pravese vakvi gluposti i na You Tube i tolku e glupav sto ne znam dali ima zavrseno osnovno a stignal da diskutira na forum! xD ^^
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
моментално има отворена тема за саудиските финансирања на балканот.


ГЕНЕРАЛНО МАКЕДОНЦИТЕ (муслимани) се декларираат, чуствуваат и делуваат како Македонци! факт тие се наши брака и не треба да се меша религијата која пред се е лична работа!


1.поради делување на одредени радикални исламистички елементи изолирани случаи како (горанецон кој ке го сретнете секаде) се декларираат како посебен недефиниран етникум со ИСЛАМСКИ (значи ненационален) предзнак

2.има и такви кој се пишале албанци поради привилегии работа и слично - исто како што многу наши се пишаа бугари за еден пасош и кола, исто како што многу наши се пишаа грци или срби

3.политички причини предводени од Велија Рамковски и Фијат цановски кој во потрага по власт и пари ја туркаат идејата за посебна нација

интернетот е големо место со доволно простор за цела глупост, не може ИСКЛУЧОЦИ да ме одродат од моите Македонци

поздрав до сите
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.051
Поени од реакции
15.026
GORANCITE TORBESI POMACITE SE EDEN IST ROD .
GLEDAM NA OVOJ FORUM SITE MESAT SESTO ...
NEKOJI VELAT DEKA NIE GORANCITE SME SLAVO MAKEDONCI DRUGI BUGARI TRETI SRBI CETVRTI BOSNJACI I DRUGI SAKAAT DA NE ALBANIZIRAT ... EPA DA VI OBJASNAM JAS KAKO GORANEC DEKA NIE KAKO POSEBEN NAROD NE SME ISTI SO OVIE DENESKA NARECENI MAKEDONCI VO FYROM .ZOSTO ? TAA POPULACIJA STO ZIVEE DENESKA VO MAKEDONIJA I STO E PRAVOSLAVNA E MNOZINA SO VLASKI KORENI I VLAHIZIRANA.
NIKOGO NE NAVREDUVAM OVDE I NE SAKAM DA NAVREDAM AMA AKO ZBORIME CESNO DA ZBORIME I PRAVILNO .
I DENESKA GLEDAM GOLEMA ALBANIZACIJA NA NASIOT NAROD VO MAKEDONIJA , TOA NE E SAMO KRIVDICA NA NIF NEGO SITE TUKA RABOTEFTE DA NE ALBANIZIRATE ...
AMA AL HAMDULILAH FALLA ALLAHU NE MOZEFTE NISTO ...
под претпоставка: еден народ...како се вика тој народ? Горани? Торбеши? Помаци?
зборуваш на Македонски а Македонија ја нарекуваш БЈРМ
има посебна етничка група Власи во Македонија. Власите се мал дел од популацијата на Македонија, така да...дека сме Власи тешко
не не навреди, но ни плесна шамар
А, на кој јазик пишуваш и збориш ти бе чедо?
како прво тој незнае за што зборува, па на кој јазик :)
NA KOJ JAZIK ZBORUVAM ....Hmmmmmm!!!!!!!!! NASINSKI ILI GORANSKI .
ZNAM DEKA LITERATULNIOT MAKEDONSKI JAZIK E IST KAKO NASIOT I DEKA BUGARSKIOT E SLICEN KAKO MAKEDONSKIOT I SOPSKIOT OD SRBIJAI ITN ....
SAMO EDNO KAJ VAS NE E LOGICNO JAS IMAM SVOJ JAZIK STO MI E MAJCIN ...A KAJ VAS NE E ...
CRNA GORA BIH HRVATSKA SRBIJA IMAAT IST JAZIK I SITE SE VO POSEBNA DRZAVA ...
MAKEDOSKIOT ILI POTOCNO TRAKIJANSKIOT JAZIK IMA DIALEKTI JAS GO POTVRDUVAM AMA ZNAJ VO SEKOJA KRF SEKOJ COVEK ZNAE KOJ E SVOJ KOJ NE E ...
TAKA I NA NARODOT SE ZNAE KOJI SE SVOJI KOJI NE SE ...
SELAM DO SVI NASINCI .
значи јас сум зборувал некој јазик, и потоа мајка ми ме превоспитала да зборувам македонски?
Селам е македонски или горански збор? или арапски?
Ја почитувам луѓе кој сакаат да бидат посебен народ но ова е веќе смешно. Што е разликата меѓу Горанци и Македонци?
нема разлика...ист народ...можеби разлика е тоа што живеат во различна држава

hristijanska vera e del od islamot , mozes da prasa sekoj odza isto ke ti odgovori bilo kade i da e ..
ај прашај го тој оџата..кога е роден Мухамед а кога Исус Христос....
а да..Траките биле муслимани и биле муслимани пред да се појави Исламот
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Кога веќе ги делиме Македонците на Македонци-Муслимани (Торбеши, Горанци, Помаци) и Македонци-Православни („вистински“ Македонци) тогаш што сум јас ако сум Македонец-атеист????? Ајде етикетирајте ме, смислете нешто ново за да се поделиме уште повеќе како народ. Националноста никогаш не треба да ја мешаме со религијата! Тоа се две различни работи кои не зависат една од друга!
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.051
Поени од реакции
15.026
Кога веќе ги делиме Македонците на Македонци-Муслимани (Торбеши, Горанци, Помаци) и Македонци-Православни („вистински“ Македонци) тогаш што сум јас ако сум Македонец-атеист????? Ајде етикетирајте ме, смислете нешто ново за да се поделиме уште повеќе како народ. Националноста никогаш не треба да ја мешаме со религијата! Тоа се две различни работи кои не зависат една од друга!
кажу му на горанец69 :) тој меша нација и религија....како што не разликува кромид и лук :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom