Горанци, Торбеши = еден ист род

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Najblisku do iskrenosta. Ili najpameten post.

Sega gledajte najglupi i najneistin post.





Ajde dete idi sega i uci (istrazi) kolku ziteli imal togas vo Makedonija.
Kako ti kazhuvas ,da sakase Turskoto carstvo 7 Makedonci na den da ubijese deneska ke nemase Makedonec na ova zemja. A isto vazi i za Albanecot.

512 god X 365 dena = 186880 X 7 = 1,308160 ke bea unisteni.

Sto sakas sega da kazes deka dedoti bil mnogu jak pa ne mozel Turskoto carstvo da mu nametnuva verata so sablja. E dete ; dosta uzivanje so detski propagandi.

Ajde dete idi i istrazi na koja godina se crkvite izgradeni najpoveke vo Makedonija.
Poveke se gradele na vreme na Osmanska Imperija. Zatoa sto i se pomagale od drzavna kasa.
A danok den deneska ti plakas i vo Makedonija.

A muslimanite plakale malce pomali danoci zatoa sto odidnale vo vojska.

Pa on ni na vojska ne ve zemal so sila bre kopek.

Prasaj eden od starite dedi tvoji koj bil vojnik na turska imperija sigurni nieden..

On ne ve zemal na vojska pa kamoli da te primora da zemas verata so sablja.

Ajde idi uci pa navrati.

Фактот и математиката ти се необориви.

Ајде по твојата весела математика.

Византија 1000 години по 365 дена по 60 минути по 60 секунди, секоја секунда по еден арап една милијарда и триста милиони.
Нема Арапи веќе.

Тапанар, копни под земјата ако најдеш нешто што не е македонско на земјата македонска тогаш сигурно е од војските кои освојувале.

Каква азијати какви турци во Македонија, кога до падот на византија ги немало ниту во азија.

Ропство е ропство, земи малку податоци за востанијата и за палежите за време турско.

Некоја пресечена глава да не сакаш слика да ти дадам ?

Но кога ќе мењаш нација, мораш да компензираш со тоа што ќе бидеш поголем Турчин и од Турците.
 
M

MKEUpatriot

Гостин
GORANCITE TORBESI POMACITE SE EDEN IST ROD .
GLEDAM NA OVOJ FORUM SITE MESAT SESTO ...
NEKOJI VELAT DEKA NIE GORANCITE SME SLAVO MAKEDONCI DRUGI BUGARI TRETI SRBI CETVRTI BOSNJACI I DRUGI SAKAAT DA NE ALBANIZIRAT ... EPA DA VI OBJASNAM JAS KAKO GORANEC DEKA NIE KAKO POSEBEN NAROD NE SME ISTI SO OVIE DENESKA NARECENI MAKEDONCI VO FYROM .ZOSTO ? TAA POPULACIJA STO ZIVEE DENESKA VO MAKEDONIJA I STO E PRAVOSLAVNA E MNOZINA SO VLASKI KORENI I VLAHIZIRANA.
NIKOGO NE NAVREDUVAM OVDE I NE SAKAM DA NAVREDAM AMA AKO ZBORIME CESNO DA ZBORIME I PRAVILNO .


I DENESKA GLEDAM GOLEMA ALBANIZACIJA NA NASIOT NAROD VO MAKEDONIJA , TOA NE E SAMO KRIVDICA NA NIF NEGO SITE TUKA RABOTEFTE DA NE ALBANIZIRATE ...

AMA AL HAMDULILAH FALLA ALLAHU NE MOZEFTE NISTO ...
Ова го сметам за ефтина провокација од некој немакедонец.На некои им е интересно да пуштаат буви и да гледаат сеири.Но за гораните,торбешите.Тоа се македонци-муслимани,кои говорат најчист македонски јазик.Таков е примерот е со гораните,барем оние постарите додека помладите благодарение на српскиот обрразовен систем го знаат истиот.Јас најголемата вина ја наогам кај македонската држава која од 1944 не направи ништо за овие луге да се чуствуваат рамноправен дел од македонскиот етнос.Впрочем религиозната припадност не означува и национална припадност.За жал и денеска нашите брака муслимани од некои се нарекувани изгубени,Албанци итн.Кога јас би бил власт со закон би го забранил зборот торбеш бидејки на тој наич се делиме на торбеши,егејци и какви не.Тоа се вештачки термини.Секоја чест на г-дин Исмаил Бојда македонец од Гора кој слушам стипендира студенти по потекло од Гора да завршат магистерски студии на институто за национална историја.Едно треба да се запамети.Има МАКЕДОНЦИ-МУСЛИМАНИ,МАКЕДОНЦИ-ПРАВОСЛАВНИ,МАКЕДОНЦИ-КАТОЛИЦИ,МАКЕДОНЦИ-АТЕИСТИ.
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
А, на кој јазик пишуваш и збориш ти бе чедо?
За пишување не знам но знам сигурно Торбеш ( после пето поколение може да стане турчин а пред тоа бил Македонец ) зборат чисто Македонски.

Ја почитувам луѓе кој сакаат да бидат посебен народ но ова е веќе смешно. Што е разликата меѓу Горанци и Македонци?
Нема разлика, тоа само некој сака поради верата да ги придобие или да ги отцепи како Македонец.
 
M

MKEUpatriot

Гостин
За пишување не знам но знам сигурно Торбеш ( после пето поколение може да стане турчин а пред тоа бил Македонец ) зборат чисто Македонски.


Нема разлика, тоа само некој сака поради верата да ги придобие или да ги отцепи како Македонец.
Мислам дека е темава не дава можност да се говори многу.За отугувањето на нашите брака македонци муслимани сме виновни ние и нашата држава.Баш запознав еден македонец муслиман од Ростуше тој беше со толкаво македонско самочуство,што ме воодушеви.Да не ги отфрламе нашите брака!!!
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Фактот и математиката ти се необориви.

Ајде по твојата весела математика.

Византија 1000 години по 365 дена по 60 минути по 60 секунди, секоја секунда по еден арап една милијарда и триста милиони.
Нема Арапи веќе.

Тапанар, копни под земјата ако најдеш нешто што не е македонско на земјата македонска тогаш сигурно е од војските кои освојувале.

Каква азијати какви турци во Македонија, кога до падот на византија ги немало ниту во азија.

Ропство е ропство, земи малку податоци за востанијата и за палежите за време турско.

Некоја пресечена глава да не сакаш слика да ти дадам ?

Но кога ќе мењаш нација, мораш да компензираш со тоа што ќе бидеш поголем Турчин и од Турците.
Ajaj eve tvoe odgovor.
Otide kade nema logika.
Daj kazi ti mene koj od vasite dedinja bil turski vojnik.
Kazi ti mene slika od secena glava ajde. Samo nemoj od crtani filmovi.

I ne bidi dete.
Ajde sega Sikter.
Eve I Makedonskite muslimani sakat poseben narod da stanuvat samo zaradi ovie kako tebe na primer.
Ako Makedonecot ne saka da bide Makedonec sega istrazhite sami kade e problemot.
Zosto se sramat da kazat deka se Makedonci.

Dokolku za mene nema veza nikako nacionalnosta.
Ama sigurno imat prednost moite braka po vera.
Ne mrazam nieden Makedonec ako ne preteruva i se potruduva da bide nekoj pameten so lagi, i kako na primer Bitushanecot ovde vo forumot nonstop se trudi da seli medjunacionalni mraz so svoite glupi diskriminirani temi.

Selam Torbeshi-Goranci :smir:
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Абе мамето ваше сечено јаничарско пичиња едни потурчени,куропушачи турски.
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
Мислам дека е темава не дава можност да се говори многу.За отугувањето на нашите брака македонци муслимани сме виновни ние и нашата држава.Баш запознав еден македонец муслиман од Ростуше тој беше со толкаво македонско самочуство,што ме воодушеви.Да не ги отфрламе нашите брака!!!
Потполно се сложувам, дури некој пат се срамам од поединци кои ги навредуваат Македонците со муслиманска верска исповед само затоа што се муслимани, истите нив би ги прашал Александар Македонски што бил по вера?
 
M

MKEUpatriot

Гостин
Потполно се сложувам, дури некој пат се срамам од поединци кои ги навредуваат Македонците со муслиманска верска исповед само затоа што се муслимани, истите нив би ги прашал Александар Македонски што бил по вера?
Да разликуваме етничка припадност од религиозна која може да ја бираме,е етничноста е определена пред рагањето.
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Копи пасте од балиите(потуриците) во БиХ прави овој,ништо друго,од различна вера да се прави нова националност.:tapp:
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Копи пасте од балиите(потуриците) во БиХ прави овој,ништо друго,од различна вера да се прави нова националност.:tapp:
koga srbinot moze balii da kaze na muslimanite , najdobar odgovor za nego e Kaurin bezobrazen da se kaze.

Da vidimo do koga i do kade so navredi ke stignemo i koj ke stane sapun.
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Балија = Новокомпонираниот Босанец , од каде сега ги вреѓам муслиманите?
Или секој кој што е муслиман е и балија?
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Комплекси на потурчените.
Dobro bilo kako da e covekot. Se cusvuva taka sto misli i ima pravo na toa. Ako on misli da e bosnjak moze da bide bosnjak.
Moze se srami od svojata nacia, pa izabral drug poseben.
A i mentalno se ocestvuva.

Na toa ne moze nikoj nisto.

So sila ili so takvi tvoi navredi "balii" da ne mislis deka ke gi vratis da se opredelat kako srbi. Nikogas.

So sila mozes zivot da mu zemas.
NO SO SILA NA NIKOJ NISTO NE MOZES DA MU DADNES.

Zatoa traj i cuvaj ti tvoe sto imas bez da se mesas koj kako se custvuva.

Podobro e Turcin da bidem nego eden idiot od bilo koja druga nacia.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Ajaj eve tvoe odgovor.
Otide kade nema logika.
Daj kazi ti mene koj od vasite dedinja bil turski vojnik.
Kazi ti mene slika od secena glava ajde. Samo nemoj od crtani filmovi.

I ne bidi dete.
Ajde sega Sikter.
Eve I Makedonskite muslimani sakat poseben narod da stanuvat samo zaradi ovie kako tebe na primer.
Ako Makedonecot ne saka da bide Makedonec sega istrazhite sami kade e problemot.
Zosto se sramat da kazat deka se Makedonci.

Dokolku za mene nema veza nikako nacionalnosta.
Ama sigurno imat prednost moite braka po vera.
Ne mrazam nieden Makedonec ako ne preteruva i se potruduva da bide nekoj pameten so lagi, i kako na primer Bitushanecot ovde vo forumot nonstop se trudi da seli medjunacionalni mraz so svoite glupi diskriminirani temi.

Selam Torbeshi-Goranci :smir:
1. Селам Македонци.
Неправам јас разлика помеѓу Македонците, сите ми се мили.
Не ти давам за право една интимна определба на човек да верува во еден или во друг бог да ми го делиш од македонската фамилија.

А ти немој твојот очај да го пренесуваш на целиот етникум.
 
Член од
8 мај 2005
Мислења
542
Поени од реакции
76
Абе мамето ваше сечено јаничарско пичиња едни потурчени,куропушачи турски.
сепак, мислам дека те са по-трезвомислешти и повеке без предразсудоци, без комплекси кон околните народи, и така некако са видели дека има многу сличности мег'у нив и помаците, например.

А, да заjмам твоjата терминологиjа, за "jаничарите поjугословенчени, куропушачи српски и хрватски" (пошто хрватите и словенците намазаха наj многу од проектот "Jугославиjа"), за овие чеда на Македониjа, кои предаваха интересите на земjата во името на Jгославија, да кажеш нешто? Не беха/са ли те уште по-страшни "jаничари" от торбешите?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom