Горанци, Торбеши = еден ист род

EdoSlav

ТОРБЕШ СО ТАПИЈА
Член од
21 март 2009
Мислења
13
Поени од реакции
4
Abre goranche becharche, ne veruvaj vo sve sho ti kazhale i sho si prochital... Za Gorancite i Torbeshite mozhe da se reche deka se eden narod, islamizirani Mijaci t.e. Makedonci, no za Pomacite ne. Pomacite se islamizirani bugari, a bugarite ne se slovenski narod, tuku slovenizirano azijsko mongolsko-tatarsko pleme! Bugarite tvrdat deka nashiov jazik e bugarski, a zaboravaat deka Kiril i Metodij bile slovenski makedonci, i deka blagodarenie na nas slovenite, bugarite deneska imaat identitet i pismenost. Shto se odnesuva do Albancite, da ne dojdea osmanliite na balkanot, i tie deneska ce bea celosno slovenizirani kako i bugarite. A shto se odnesuva do tebe goranec, ako si zabelezhal, goranskiot dialekt e sroden i so poloshkite dialekti i so mijachkiot (torbeshkiot) dialekt od Reka. So toa se dokazhuva deka Gorancite i goranskiot dialekt ne se nishto posebno ili razlichno od ostanatite makedonci i makedonski dialekti vo zapadna MK.

Brate goranec, nemoj da zhiveesh vo zabluda. Ne se potrebni nauchni ili istoriski dokazi za da svatish deka sve shto e goransko, e nashe - makedonsko.
 

Attachments

Член од
7 април 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
GORANCITE TORBESI POMACITE SE EDEN IST ROD .
GLEDAM NA OVOJ FORUM SITE MESAT SESTO ...
NEKOJI VELAT DEKA NIE GORANCITE SME SLAVO MAKEDONCI DRUGI BUGARI TRETI SRBI CETVRTI BOSNJACI I DRUGI SAKAAT DA NE ALBANIZIRAT ... EPA DA VI OBJASNAM JAS KAKO GORANEC DEKA NIE KAKO POSEBEN NAROD NE SME ISTI SO OVIE DENESKA NARECENI MAKEDONCI VO FYROM .ZOSTO ? TAA POPULACIJA STO ZIVEE DENESKA VO MAKEDONIJA I STO E PRAVOSLAVNA E MNOZINA SO VLASKI KORENI I VLAHIZIRANA.
NIKOGO NE NAVREDUVAM OVDE I NE SAKAM DA NAVREDAM AMA AKO ZBORIME CESNO DA ZBORIME I PRAVILNO .


I DENESKA GLEDAM GOLEMA ALBANIZACIJA NA NASIOT NAROD VO MAKEDONIJA , TOA NE E SAMO KRIVDICA NA NIF NEGO SITE TUKA RABOTEFTE DA NE ALBANIZIRATE ...

AMA AL HAMDULILAH FALLA ALLAHU NE MOZEFTE NISTO ...
Ama cedo ti ne si goranac ti si KOPILj so ne si znaes ni imeto i prezimeto a kamo li da pisuvas na forumi be slepco eden i ne mi mesaj politika i sex oti ne si dovolno doobrazovana licnost! Idi leci se "rekla kazala", i pij dijazepam so rakija da se osvezes da ti se vrate i toa gramce mozok sto ga imas da vidis deka si greeskai deka treba da se ubies oti ne si zasluzil da bides covek tuku magare bre! koj ti dal da otvaras temi na kajgana! slepco slepav ovoa e makedonija be i pisuvaj na makedonski a ne na ciganski be pesko! mrs pedercino teska:tv::baeh::tapp:

NA KOJ JAZIK ZBORUVAM ....Hmmmmmm!!!!!!!!! NASINSKI ILI GORANSKI .
ZNAM DEKA LITERATULNIOT MAKEDONSKI JAZIK E IST KAKO NASIOT I DEKA BUGARSKIOT E SLICEN KAKO MAKEDONSKIOT I SOPSKIOT OD SRBIJAI ITN ....
SAMO EDNO KAJ VAS NE E LOGICNO JAS IMAM SVOJ JAZIK STO MI E MAJCIN ...A KAJ VAS NE E ...


CRNA GORA BIH HRVATSKA SRBIJA IMAAT IST JAZIK I SITE SE VO POSEBNA DRZAVA ...

MAKEDOSKIOT ILI POTOCNO TRAKIJANSKIOT JAZIK IMA DIALEKTI JAS GO POTVRDUVAM AMA ZNAJ VO SEKOJA KRF SEKOJ COVEK ZNAE KOJ E SVOJ KOJ NE E ...
TAKA I NA NARODOT SE ZNAE KOJI SE SVOJI KOJI NE SE ...
SELAM DO SVI NASINCI .
mrs be kuce edno, ti ne znaes nisto be u golema zabluda si bre, koj ti dal tebe internet i komp! kopilj rasist eden, mrs od kajgana koga neznaes da ostaes komentar kako sto treba! Nafuran si so tie goranci i ti sigurno si nekoj tezok novoverec! aj oladi malce :uvo:
 
Член од
2 мај 2008
Мислења
11
Поени од реакции
0
GORANCITE TORBESI POMACITE SE EDEN IST ROD .
GLEDAM NA OVOJ FORUM SITE MESAT SESTO ...
NEKOJI VELAT DEKA NIE GORANCITE SME SLAVO MAKEDONCI DRUGI BUGARI TRETI SRBI CETVRTI BOSNJACI I DRUGI SAKAAT DA NE ALBANIZIRAT ... EPA DA VI OBJASNAM JAS KAKO GORANEC DEKA NIE KAKO POSEBEN NAROD NE SME ISTI SO OVIE DENESKA NARECENI MAKEDONCI VO FYROM .ZOSTO ? TAA POPULACIJA STO ZIVEE DENESKA VO MAKEDONIJA I STO E PRAVOSLAVNA E MNOZINA SO VLASKI KORENI I VLAHIZIRANA.
NIKOGO NE NAVREDUVAM OVDE I NE SAKAM DA NAVREDAM AMA AKO ZBORIME CESNO DA ZBORIME I PRAVILNO .


I DENESKA GLEDAM GOLEMA ALBANIZACIJA NA NASIOT NAROD VO MAKEDONIJA , TOA NE E SAMO KRIVDICA NA NIF NEGO SITE TUKA RABOTEFTE DA NE ALBANIZIRATE ...

AMA AL HAMDULILAH FALLA ALLAHU NE MOZEFTE NISTO ...[/quote





Decko ti moze si sve, Makedonec vo nikoj slucaj ne si, kako sto gledam tuka ti i samiot ne znaes od kade ti se korenite, a kako vtoro nitu eden Makedonec svojata zemja ne si ja narekuva "FYROM", ne se obiduvaj da dovedes nekoj vo zabluda zatoa sto sekoj e svesen koj e Makedonec, samo ocigledno ti ne znaes samiot i mnogu e zalno sto ti ne pripagas na nitu eden narod, jas nema protiv nitu eden narod i nitu edna nacija, ama ti ne spagas vo nitu edna grupa, ti ocigledno si covek bez minato, zatoa sto ne znaes nisto, samo me interesira koi se tie sto tebe te albanizirale, koj moze da te albanizira ako ti samiot ne sakas da se albaniziras, sekoja tema sto si ja otvorul na forumot ti e povrzana so goranite, toa e vo red, nemam nisto protiv, ama barem ne zbori gluposti, vo sekoja tema sto si ja otvoril zboris kako da Makedonija raboti protiv Goranite, deka bile proteruvani islicni gluposti, pa da razjasnime malku, ova ne e Grcija i vo Makedonija nikoj ne e progonuvan, na nikoj ne mu e odzemen imot, na nikoj ne mu e odzemeno drzavjanstvo i tn, zatoa ne bidi kreten i bidi malku Makedonec zatoa sto ti spagas vo grupata na luge koi ocigledno se protiv Makedonija i takvite kako tebe i imaat naneseno ogromna steta na ovaa nasa mala napatena zemja, a za zal uste i nanesuvaat steta, zatoa ako ne se cuvstvuvas kako Makedonec soberi si gi partalite i begaj preku granica i najdi si nekoe mesto kade sto ke ti bide poubavo.
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
МАКЕДОНЦИ

православни католици муслимани протестанти или атеисти....сите

МАКЕДОНЦИ
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
Торба носиш на глава,бела со различни димензии





Вака нешо..........




Или тија што ја смениле верата за торба злато[/quote
Да да тој со торба,ама тој ви ја расплака мајката,ви се гледа крајот а твоите српчиња ке се зберат во београдски пашалук....хехехехехех:baeh::tapp::sekss:

читај бе торко што си ти

ПРИЗНАТО ПОСТОЕЊЕТО НА МАКЕДОНСКО НАЦИОНАЛНО МАЛЦИНСТВО НА КОСОВО



30 Октомври 2007 За прв пат на Косово е признато постоењето на македонското национално малцинство на 25 Октомври 2007 година со решение бр 5111650-0 од 25 Октомври 2007 година на Влада на Косово. ( Привремена самоуправна институција)
Инаку месноста Гора се наоѓа на северо западните предели на Шар Планина, се работи за околу 18-тина села на исламизирани Македонци што паднаа под управа на Србија во 1948, со еднострана одлука на српската влада.
Cе до 1951 година имаме валиднa документaција дека Гора била под управа на Република Македонија. По ставањето на границата помеѓу Србија и Албанија во 1948 останаа уште 9 македонски села на територија на Република Албанија.


Сегашен центар на оваа општина е Драгаш, на чија територија живеат околу 20.000 Македонци. По основањето на невладиното здржение на Горанците во Драгош, ќе се работи на зачувување на македонскиот идентитет кој ги опфаќа јазикот, обичаите, образованието и културата. На Гораните досега не им беше овозможено да се образуваат на македонски јазик, ним им беше наметнат за официјален српскиот јазик. Со признавањето на оваа невладина организација ќе се зајакне желбата и напорите за остварување на сите овие зацртани цели и идеи за зачувување на древниот македонски идентитет и нација. Ова го изјави претседателот на здружението на Гораните – г-дин Невзад Бојда.
Абе торко без корени,па ти ли најде да му кажуваш на човекот кој е и од каде е,засрами се копук низаеден само ние и ве признаваме...само ние и никој друг(јасно ли ти е)земи седни читај,и немој да вреѓаш повеќе.
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Торба носиш на глава,бела со различни димензии





Вака нешо..........




Или тија што ја смениле верата за торба злато[/quote
Да да тој со торба,ама тој ви ја расплака мајката,ви се гледа крајот а твоите српчиња ке се зберат во београдски пашалук....хехехехехех:baeh::tapp::sekss:


Абе торко без корени,па ти ли најде да му кажуваш на човекот кој е и од каде е,засрами се копук низаеден само ние и ве признаваме...само ние и никој друг(јасно ли ти е)земи седни читај,и немој да вреѓаш повеќе.

Задњи пут го видов како бегаше на граница кон Македонија и како молеше да го пуштат,па сеа гледај му го ти крајот.Горанци,Торбеши или како и да е се МАКЕДОНЦИ.
 
K

KomitaMKD

Гостин
Торба носиш на глава,бела со различни димензии





Вака нешо..........




Или тија што ја смениле верата за торба злато[/quote
Да да тој со торба,ама тој ви ја расплака мајката,ви се гледа крајот а твоите српчиња ке се зберат во београдски пашалук....хехехехехех:baeh::tapp::sekss:


Абе торко без корени,па ти ли најде да му кажуваш на човекот кој е и од каде е,засрами се копук низаеден само ние и ве признаваме...само ние и никој друг(јасно ли ти е)земи седни читај,и немој да вреѓаш повеќе.
А кај сте тоа вие и кој ви дал овластување да признавате некој народ?
 
A

amco2009

Гостин
abe lugje nie ne negirame deka mozebi posotjat i makedonci muslimani ama postojat i torbesi nie samo toa barame za da si gi osvoime svote pravo covekovi prava vo ovaa drzava za da ne custvuvame gorcina i obespravenost od makedonija od nejzini prijateli da ne staneme nedaj bozje neprijateli a se na se mene na toa mi mirisa a za torbesite da vi pojasnam koi se nivnoto poteklo se porvzuva so pojavata na bogomilite na balkanot. Bogomilite se pojavile na ovoj prostor nekade okolu 10ti vek mnogu ne se se znae koi se i od kaj se znaci za niv pisuvale samo nivite itrebuvaci a tie pisuvale sto sakale ali spored neoi pisani dokumenti tie bile naseleni od strana na vizantija za da im gi pomesaat smetkite na sloveenite na balkanot i kako nivna protivtezja imeno spored taa teorija poteknuvaat od prostorite na sirija ili denesen irak i iran a narod kako narod koga se doesluva si nosi svoi obicai. t.e svoja religija taka da i bogomilite si imale svoja religija koja na ovdesnoto naselenie mu prestavuala eres odnosno pogresno ucenje i zatoa slovenite kako domintene narod na balkanot pocnale so nivno istrebuvanje i unistuvanje na nivnite naselbi palenje na nivnite knigi taka da bogomilite se rasbegale niz balkanot za da spasat zjiva glava zatoa sto vo toa vreme bilo vrseno genocit na bogomilite. a pribezjiste nasle vo visokoite planini na egejska makedonija juzna bugarija zapadniot del od vardarska makedonija gora na kosov golo brdo vo albanija i planinska bosna. se organizirale vo svoevidni kolonii daleku od sekojdnevnite slucuvanje se zanimavale so stocarstvo i taka prezjivuvale vo vekovite dodeka ne pristignala turskata vojska na balkanot a koga pristignala turskata vojska na blakanot tie niv gi precekale kao sonarodnici posto kako sto govorevme tie poteknuvaat od mala azija . a i verata sto ja donesle turcite im bila pobliska i poslicna so nivnata taka da od tamu nosat poteklo denesnite torbesi gorani i pomaci a bosancite se nasi rodni brakja. sto mislite turcite tuka ke ostanea 550 godinia ako nemaa podrska od mesnoto naselenie.:uvo: a sto se odnesuva do makedonskite muslimani se razbira deka ima i mal broj na makedonski muslimani islamizzirani za vreme na turskata imperija ili od ralizni pricini go primili islamot i se poistovetuvale so torbesite i pomacite . znaci ne mozjeme nie da bideme eden narod koga vie ste bile nasi najgolemi neprijateli t.e vie ste ne istrebile tolku do isceznuvanje da ne dojdoa turcite na balkanot ke ne nemase a sega sakate da iskoristite malkumina prodadeni dusi koi se poistovetuvaat so makedonci i vi go pumpaat brojot radi svoi interesi. Znaci ako nejkete uste eden neprijatel na balkanov a mnogu gi iamte treba da prestanete so ovie gluposti i da prisvojuvate se na balkanov pa i celi narodi da gi menjate protiv svoja volja i cista svest znaci poleka ama sigurno torbesite se budat vo makedonija i ako nema od sto da se sramime od toa sto sme posto uvek sme bile lojalni gragjani na sekoja drzjava vo svetot a i taka sakame da ostaneme osim ako ne ne prinudite na nesto drugo
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
GORANCITE TORBESI POMACITE SE EDEN IST ROD .
GLEDAM NA OVOJ FORUM SITE MESAT SESTO ...
NEKOJI VELAT DEKA NIE GORANCITE SME SLAVO MAKEDONCI DRUGI BUGARI TRETI SRBI CETVRTI BOSNJACI I DRUGI SAKAAT DA NE ALBANIZIRAT ... EPA DA VI OBJASNAM JAS KAKO GORANEC DEKA NIE KAKO POSEBEN NAROD NE SME ISTI SO OVIE DENESKA NARECENI MAKEDONCI VO FYROM .ZOSTO ? TAA POPULACIJA STO ZIVEE DENESKA VO MAKEDONIJA I STO E PRAVOSLAVNA E MNOZINA SO VLASKI KORENI I VLAHIZIRANA.
NIKOGO NE NAVREDUVAM OVDE I NE SAKAM DA NAVREDAM AMA AKO ZBORIME CESNO DA ZBORIME I PRAVILNO .


I DENESKA GLEDAM GOLEMA ALBANIZACIJA NA NASIOT NAROD VO MAKEDONIJA , TOA NE E SAMO KRIVDICA NA NIF NEGO SITE TUKA RABOTEFTE DA NE ALBANIZIRATE ...

AMA AL HAMDULILAH FALLA ALLAHU NE MOZEFTE NISTO ...
Вака јас сум Македонец (етнички) во основа атеист. Но ако тробепите горанците и помаците се сметаа за посебен народ нема се сметаат имаат подршка од мене. Јас не сум Татарофашизиден шовинист од Бугарија. Поздрав :helou:
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
abe lugje nie ne negirame deka mozebi posotjat i makedonci muslimani ama postojat i torbesi nie samo toa barame za da si gi osvoime svote pravo covekovi prava vo ovaa drzava za da ne custvuvame gorcina i obespravenost od makedonija od nejzini prijateli da ne staneme nedaj bozje neprijateli a se na se mene na toa mi mirisa a za torbesite da vi pojasnam koi se nivnoto poteklo se porvzuva so pojavata na bogomilite na balkanot. Bogomilite se pojavile na ovoj prostor nekade okolu 10ti vek mnogu ne se se znae koi se i od kaj se znaci za niv pisuvale samo nivite itrebuvaci a tie pisuvale sto sakale ali spored neoi pisani dokumenti tie bile naseleni od strana na vizantija za da im gi pomesaat smetkite na sloveenite na balkanot i kako nivna protivtezja imeno spored taa teorija poteknuvaat od prostorite na sirija ili denesen irak i iran a narod kako narod koga se doesluva si nosi svoi obicai. t.e svoja religija taka da i bogomilite si imale svoja religija koja na ovdesnoto naselenie mu prestavuala eres odnosno pogresno ucenje i zatoa slovenite kako domintene narod na balkanot pocnale so nivno istrebuvanje i unistuvanje na nivnite naselbi palenje na nivnite knigi taka da bogomilite se rasbegale niz balkanot za da spasat zjiva glava zatoa sto vo toa vreme bilo vrseno genocit na bogomilite. a pribezjiste nasle vo visokoite planini na egejska makedonija juzna bugarija zapadniot del od vardarska makedonija gora na kosov golo brdo vo albanija i planinska bosna. se organizirale vo svoevidni kolonii daleku od sekojdnevnite slucuvanje se zanimavale so stocarstvo i taka prezjivuvale vo vekovite dodeka ne pristignala turskata vojska na balkanot a koga pristignala turskata vojska na blakanot tie niv gi precekale kao sonarodnici posto kako sto govorevme tie poteknuvaat od mala azija . a i verata sto ja donesle turcite im bila pobliska i poslicna so nivnata taka da od tamu nosat poteklo denesnite torbesi gorani i pomaci a bosancite se nasi rodni brakja. sto mislite turcite tuka ke ostanea 550 godinia ako nemaa podrska od mesnoto naselenie.:uvo: a sto se odnesuva do makedonskite muslimani se razbira deka ima i mal broj na makedonski muslimani islamizzirani za vreme na turskata imperija ili od ralizni pricini go primili islamot i se poistovetuvale so torbesite i pomacite . znaci ne mozjeme nie da bideme eden narod koga vie ste bile nasi najgolemi neprijateli t.e vie ste ne istrebile tolku do isceznuvanje da ne dojdoa turcite na balkanot ke ne nemase a sega sakate da iskoristite malkumina prodadeni dusi koi se poistovetuvaat so makedonci i vi go pumpaat brojot radi svoi interesi. Znaci ako nejkete uste eden neprijatel na balkanov a mnogu gi iamte treba da prestanete so ovie gluposti i da prisvojuvate se na balkanov pa i celi narodi da gi menjate protiv svoja volja i cista svest znaci poleka ama sigurno torbesite se budat vo makedonija i ako nema od sto da se sramime od toa sto sme posto uvek sme bile lojalni gragjani na sekoja drzjava vo svetot a i taka sakame da ostaneme osim ako ne ne prinudite na nesto drugo
Азија, односно блискиот исток беше македонски исто така.
Погледни ги археолошките локалитети, најстарите цркви се таму.
Какви глупости кажуваш, од твојот пост јас гледам дека ти си бараш причина за џихад.
Ти си се деклрарирал како Турчин, биди си, со секоја почит.
Но за мојот народ кој прифатил муслиманса вера не ми кажувај кој е и што е .
Да не дошле Турците ќе сме ве покрстеле ?
Бог да те чува.
Турците џамиите на џамија ги градеа, ги реновираа, или врз стари цркви.
Па и џамиите во Турција ти се врз стари цркви.
Турците не правеа колежи, не наметнуваа вера со сабја?
Цвета не ја грабаа ?
Или Цвета го грабаше Пашата.

Доле во мојот потпис си имаш линк.
Таму ќе видиш кој дошол како дошол и каде дошол.

500 години турско што значи?
Спонозрство од Рим.
Англосаксонски интереси против словените и нивната цивилизација.
Евреи во Турција и нивна инволвираност во развојот на отоманската империја.
И на крај глупи Словени, испокарани помеѓу себе кој од кој е поголем.

Ах да, пред Отоманите имаше 1000 годишно царство, тие левите од Рим го нарекоа Византија, а по сите карактеристики тоа беше царството на Пелазгите, Славјаните, Македонците, како сакаш кажи ги, терминот е различен но суштината е таа.

Со какви се работи ти го перат мозокот, жал ми е за тебе.
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Пред да се дрзнеш на вакви споредби мало објаснување, се надевам ќе научиш да правиш разлика и да не ги презираш Торбешите или Гораните.


Кои се македонските муслимани?​

Примањето на исламот од страна на Македонците Мијаци во Река е процес кој започнал уште во XVI а траел сè до втората половина на XIX век. Меѓутоа, овој премин од една во друга конфесија не се случувал масовно туку поединечно и траел долг временски период. Првите укажувања дека постоеле муслимани во Реканскиот крај датираат од турските тефтери од 1582 година. Во нив се вели дека во пределите на Долна, Мала и Голема Река фигурираат 23 села со христијански и муслимански домаќинства, односно 559 христијански домаќинства, 239 неженети христијани и 120 муслимански домаќинства и 14 неженети муслимани. Исто така, во Горно-rеканскиот крај во истиот период се спомнуваат уште 13 села со 383 христијански домаќинства и 132 исламизирани христијани како и 42 муслимански домаќинства. Следен документ кој говори за исламизацијата на Македоците е писмото на султанот Јахја до римскиот папа од 1644, во кое се говори за премин во ислам на голем број христијански семејства. Тој говори за премин на 800 католици од горен и долен Дебар и на уште 800 луѓе од Река во ислам. Во историската наука се вели дека не постоела единствена причина за примањето на исламот, туку се спомнуваат повеќе поводи. Како главен секогаш се наведува потребата од заштита на населението, особено она од Реканскиот крај, од дивеењето на албанските банди кои секојдневно упаѓале од Албанија и зулумќареле низ западна Македонија. Всушност, единствен излез од тешката состојба изразена со грабежи и пљачки од албанските качаци, претежно од Љума и Мат, кои ја одземале стоката и неретко убивале луѓе било прифаќањето на исламот бидејќи само во тој случај турската империја пружала поефикасна заштита на населението. Исто така, стратешка цел на Турците во доцното средновековие била и создавање на муслимански појас помеѓу бунтовните Албанци и битните клисури (Реканската и Кичевско-Јамската). Покрај овие причини, се наведуваат уште неколку помали кои влијаеле врз Македонците за прифаќање на исламот: Откажувањето од христијанството на немажените девојки преку мажење за турски бегови и за властодршци влијаело за создавање на роднинска блискост со семејствата на исламизираните девојки со што омекнувале религиските ставови и се менувале конфесиите. Одењето на печалба на Мијаците во Турција, Мала Азија или други краишта каде мнозинство биле муслимани исто така е еден од факторите за исламизацијата во Река. Практично, кога печалбарите се враќале дома тие веќе биле исламизирани и го пренесувале исламот на своите семејства во селата. Примањето на исламот влијаело одделни семејства да бидат ослободувани од тешки даноци, а со тоа добивале и можност за повисоко искачување на општествените скалила. Кои и да се причините за исламизирањето на Македонците муслимани, останува фактот дека Македонците муслимани никогаш не се откажале од македонскиот етнос, а исто така секогаш се чуствувале поврзани со одделни христијански празници и верувања како што се Ѓурѓовден, Митровден, Петковден, Варвара или Летник. Интересен е податокот кој го наведува др. Галаба Паликрушева во своите трудови за исламизирањето на Македонците каде се вели дека голем број луѓе од Река во раниот стадиум на исламизацијата само навидум го промениле името и презимето. Тоа докажува дека двоверството во реканските села траело од почетокот на исламизацијата па сè до XVIII век. Во зависност од економските интереси, исламизацијата се ширела бавно и на мирен начин. Со прифaќањето на исламот меѓу Мијаците почнале да се создаваат и нови односи во групата (базирани на верските разлики) и се појавиле две имиња за истиот етносМијаци и Торбеши кои со текот на времето почнале и различно да се однесуваат, но нивните односи секогаш биле и останале пријателски. Др. Тома Смилјаниќ, еден од првите истражувачи на Горна Река, вели дека понекогаш само дел од семејството го прифаќал исламот но семејството останувало компактно. Тој го наведува податокот дека во дваесеттите години на XX век семејството Поповци од Нистрово сè уште имало роднини Македонци муслимани. Ист е случајот и со семејството Веновци од с. Врбен (македонски христијани) кои имале роднини Македонци муслимани во селото Жужње.
Najblisku do iskrenosta. Ili najpameten post.

Sega gledajte najglupi i najneistin post.

Азија, односно блискиот исток беше македонски исто така.
Погледни ги археолошките локалитети, најстарите цркви се таму.
Какви глупости кажуваш, од твојот пост јас гледам дека ти си бараш причина за џихад.
Ти си се деклрарирал како Турчин, биди си, со секоја почит.
Но за мојот народ кој прифатил муслиманса вера не ми кажувај кој е и што е .
Да не дошле Турците ќе сме ве покрстеле ?
Бог да те чува.
Турците џамиите на џамија ги градеа, ги реновираа, или врз стари цркви.
Па и џамиите во Турција ти се врз стари цркви.
Турците не правеа колежи, не наметнуваа вера со сабја?
Цвета не ја грабаа ?
Или Цвета го грабаше Пашата.

Доле во мојот потпис си имаш линк.
Таму ќе видиш кој дошол како дошол и каде дошол.

500 години турско што значи?
Спонозрство од Рим.
Англосаксонски интереси против словените и нивната цивилизација.
Евреи во Турција и нивна инволвираност во развојот на отоманската империја.
И на крај глупи Словени, испокарани помеѓу себе кој од кој е поголем.

Ах да, пред Отоманите имаше 1000 годишно царство, тие левите од Рим го нарекоа Византија, а по сите карактеристики тоа беше царството на Пелазгите, Славјаните, Македонците, како сакаш кажи ги, терминот е различен но суштината е таа.

Со какви се работи ти го перат мозокот, жал ми е за тебе.
Турците не правеа колежи, не наметнуваа вера со сабја?
Ajde dete idi sega i uci (istrazi) kolku ziteli imal togas vo Makedonija.
Kako ti kazhuvas ,da sakase Turskoto carstvo 7 Makedonci na den da ubijese deneska ke nemase Makedonec na ova zemja. A isto vazi i za Albanecot.

512 god X 365 dena = 186880 X 7 = 1,308160 ke bea unisteni.

Sto sakas sega da kazes deka dedoti bil mnogu jak pa ne mozel Turskoto carstvo da mu nametnuva verata so sablja. E dete ; dosta uzivanje so detski propagandi.

Ajde dete idi i istrazi na koja godina se crkvite izgradeni najpoveke vo Makedonija.
Poveke se gradele na vreme na Osmanska Imperija. Zatoa sto i se pomagale od drzavna kasa.
A danok den deneska ti plakas i vo Makedonija.

A muslimanite plakale malce pomali danoci zatoa sto odidnale vo vojska.

Pa on ni na vojska ne ve zemal so sila bre kopek.

Prasaj eden od starite dedi tvoji koj bil vojnik na turska imperija sigurni nieden..

On ne ve zemal na vojska pa kamoli da te primora da zemas verata so sablja.

Ajde idi uci pa navrati.
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Само да прашам , иако јас од старо Македонско семејство, прв пат за горанците слушнав овде на кајгана и да бидам искрен сеуште ништо незнам за нив, како етникум, посебен народ или како да е, би сакал да прашам....дали моето име Горан потекнува баш од овде, од луѓето - горанци ? Јас досега го сметав како хрватско име , така сум слушнал. :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom