Горанци, Торбеши = еден ист род

Член од
25 август 2008
Мислења
156
Поени од реакции
5
Vi garantiram deka ne e on Makedonec, nikoj ne e tolku glup za da ne razlikuva nacija od vera.
 
M

Mario Gómez

Гостин
И тука е актуелна ова тема.Многу необразуваниот народ ја мешаат националноста со религијата.Па Македонци не можат да бидат само христијаните, можат и муслиманите.Во последно време тука многу се вмеша политиката или партијата на Фиат Цаноски кој го популаризира поимот торбеши кај населението.Сега ова население е поделено на многу гранки.
Многу мал дел се сметаат за Македонци а голем дел веќе се привлекуваат кон Албанците.За себе ги користат имињата како што се муслимани и македонци муслимани.Ова е многу актуелно прашање и треба да се обрне внимание пошто некои никаат дека се најстарото Македонско племе -Ториани ..

Wow. :)

П.С. Ти си тој истиот што на Јутуб поставуваше видеа дека Александар Македонски бил горанец? Дека бил муслиман? :smir:
или тој што става клип на јутуб дека потекнувате од најстарото македонско племе..торианите
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Мор чим муслиманите во Босна формираа своја националност според вера ова не е ништо ново :toe:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Poradi greska na "pravoslavnite" Srbi, si gi izgubija brakata.
 

TMPO

Obraz
Член од
31 октомври 2007
Мислења
1.728
Поени од реакции
26
"Ne kaze se uzalud da je gori poturica nego Turcin"...
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Истото важи и за посрбените “Македонци“, кои глумат дека се поголеми Срби отколку правиот Србин.
 
H

HITCH

Гостин
Ako gorancite se custvuvaat nesto posebno , togas taka i ke bidat , nikoj nema da moze da gi prikaze : makedonci , albanci , bugari.

Primer torbeshite od Strusko mnogu malku znaat albanski , ali mnozina od niv se custvuvaat albanci .
еј ај не лупај глупости тие воопшто не се чувствуваат како Албанци иформацијава ти е ... Не пишувај нешто што не знаеш Македонците муслимани што живеат во Струга тие знаат што се и тие не се исламизирани кога дошле Турците туку тие (поголем дел од нив) претходно го прифаќаат Исламот
 
Член од
5 март 2009
Мислења
38
Поени од реакции
1
почукнат човек од овој горанец неам сретнато :vozbud:гледајте му ги само видеата за александар македонски на јутуб :pos2::pos2::pos2::pos2: си збори дечкото како ќе му текне без никакви историски докази :pos2::pos2:изгледа живее во близина на џамија па урлањето на оџата у глава го удрило
 
F

FilipMacedon

Гостин
Додадете до Торбешите и Македонци,и насловот ке има смисла
 
Член од
8 август 2008
Мислења
1.309
Поени од реакции
151
Или се правиш луд или си влезен во некоја тешка исламска секта.Трето нема.:toe:
да знаеш дека и јас на тоа помислив,му ги отворив клиповите на детево одамна на тубе,сеа го глеам туа,мора да е во секта,помогнете му,утре ке стави експлозив на себе,недај боже,малце ми забегуе глеам многу сака да лафе за верите,сигурно дедо му не му кажуел волку,ама како сака он нека се декларира,плус тоа и несака да написе Македонија,мора да е замацан у некоа дебела каша.ееее а детево има 22 години само,кај ојде световввввв

пред 3 години читав една книга за Тиквешијата,ке се потрудам да ја најдам и да постирам тука нешто,во неа убаво пишуваше за потурчените богаташи од тиквешкиот крај,поточно за некои села во полето на Кавадарци и Неготино,кои после првата светска војна и после втората заминале во Турција,ама не во Измир,таму најчесто заминувале дебарчани,овие од тука оделе понајуг,во Дијарбакир и кој ли град беше,знам дека заедно со курдите живееле сега и остварувааат контакти си наши семејства од кавадарци,тогаш нивниот број бил 23,000 а истот толку имало и православни во Тиквеш

а за детево нека си биде шо он си мисле,знаете како е може некој влече други корени ама си се смета како сака,еве и јас од кај знам шо ми се корените,ама викам дека су Македонец и никој неможе да ме разубеде у тоа,свакате,воа го пишеше на нашки поике за да ме разбере и нашиов:pos2:
 
Член од
12 март 2009
Мислења
79
Поени од реакции
1
горанец87 добар е ..
кажува како што требе..

почукнат човек од овој горанец неам сретнато :vozbud:гледајте му ги само видеата за александар македонски на јутуб :pos2::pos2::pos2::pos2: си збори дечкото како ќе му текне без никакви историски докази :pos2::pos2:изгледа живее во близина на џамија па урлањето на оџата у глава го удрило
ИМАМ ДОСТА ДОКАЗИ...ГЛЕДАЈ ГИ САМИОТ ..ИЛИ НЕМАШ ОЧИ ..:pos2:


попот тебе ти направил нешто што нетребе сто ваков..:pos2:
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.455
Поени од реакции
1.798
Ах тие пусти Османлии што направија по Балканов
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.413
Поени од реакции
5.694
еј ај не лупај глупости тие воопшто не се чувствуваат како Албанци иформацијава ти е ... Не пишувај нешто што не знаеш Македонците муслимани што живеат во Струга тие знаат што се и тие не се исламизирани кога дошле Турците туку тие (поголем дел од нив) претходно го прифаќаат Исламот
Za Struga ne ti vredi ova , mozebi si mislel za nekoj drug kraj.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom