Етнички смени

Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.690
Поени од реакции
9.334
абе друже нели ти пишав дека не слушам на вести
дека учев јас во такви услови иди поназад побарај мој пост има и видео
знам дека поголема тензија ствараат албанците
знам дека носат оружје
кај нас проблемот се реши со обезбедувањето и со цврстиот став на директорот
имаше и денови кога секој ученик беше претресуван
се најдоа триста чуда
но ќе повторам решение не е етнички смени, ако сакаат да те нападнат тоа го можат и после часови надвор од училишниот двор
треба да се побараат други решенија
Океј е,разбирам што сакаш да кажеш.Но никој не превзема одговорност,никој не ги казнува виновниците за предизвиканите тепачки...Значит сите други решенија се реализирани досега и не покажале резултат.Сепак зборуваме за школо и школскиот двор...Надвор на улица тоа е друга работа.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
76
Поени од реакции
18
и да се надоврзам на предходниот пост
не се само децата по школите
жртви на албанците.
тоа се случува за жал на секој чекор и во секоја област
од нашето "заедничко" живеење и нашиот "соживот".
заборавате како си "поминувате" у град по дискотеки и кафичи
кај што има албанци???
заборавате како е у мвр ако треба да вадите пасош,лична карта,возачка...
колку провоцираат тие што ве сликаат и ви зимаат податоци,со пуштено радио
арачинас и песни од типот "косове републик"???
или во државна со пукната аркада и обилно крварење требаше да го чекам докторот 42 минути имал важен телефонски разговор
ми кажа откако му го кажав моето македонско име.
или на бит пазар колку само проблем и прават на државава со шверцаните цигари
и неиздавањето фискални сметки по продавничките во стара чаршија......

Ooooooooooooo glupson, pri takvo scenario ti ke prestanes da postoi, oooooooooooooo.....
ИЛИ КЕ ДОЗВОЛУВАТЕ УШТЕ ВАКА ДА ВЕ НАВРЕДУВААТ
ЕХ МАКЕДОНИЈО

ПОРАДИ ОВАА НАВРЕДА БАРАМ ДА СЕ БАНИРА Quark

 
Член од
25 август 2008
Мислења
156
Поени од реакции
5
A ti kutriot i zagrizeniot kako gi zastituvas i cuvas tie teritorii od kletite Albanci koi sakaat da gi osvojat? So kucanje na tastatura od mother USA?!

Kukavica?!!


Ooooooooooooo glupson, pri takvo scenario ti ke prestanes da postoi, oooooooooooooo.....
Drzhavata se vika Makedonija shto znachi i pripadja na Makedonskiot narod bez razlika dali sme tamu, SAD ili na Mars..svakjash?
Pred da platite vie ke platat izrodite koj pravat pazar so vas..toa ti garantiram.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
ИЛИ КЕ ДОЗВОЛУВАТЕ УШТЕ ВАКА ДА ВЕ НАВРЕДУВААТ
ЕХ МАКЕДОНИЈО

ПОРАДИ ОВАА НАВРЕДА БАРАМ ДА СЕ БАНИРА Quark
Vazi be, ti baraj da bidam baniran za navreda, a ja ke baram ti da bides baniran radi propagiranje na delenje na drzavata, vprocem i koja bese pricinata za iskazanata "navreda" od moja strana. :toe:
 
Член од
25 август 2008
Мислења
156
Поени од реакции
5
и да се надоврзам на предходниот пост
не се само децата по школите
жртви на албанците.
тоа се случува за жал на секој чекор и во секоја област
од нашето "заедничко" живеење и нашиот "соживот".
заборавате како си "поминувате" у град по дискотеки и кафичи
кај што има албанци???
заборавате како е у мвр ако треба да вадите пасош,лична карта,возачка...
колку провоцираат тие што ве сликаат и ви зимаат податоци,со пуштено радио
арачинас и песни од типот "косове републик"???
или во државна со пукната аркада и обилно крварење требаше да го чекам докторот 42 минути имал важен телефонски разговор
ми кажа откако му го кажав моето македонско име.
или на бит пазар колку само проблем и прават на државава со шверцаните цигари
и неиздавањето фискални сметки по продавничките во стара чаршија......



ИЛИ КЕ ДОЗВОЛУВАТЕ УШТЕ ВАКА ДА ВЕ НАВРЕДУВААТ
ЕХ МАКЕДОНИЈО

ПОРАДИ ОВАА НАВРЕДА БАРАМ ДА СЕ БАНИРА Quark
Ne se baniraat Albancite ovde..ovde sme ramkovni i mora da se dokazhuva pred evropa..ne smee da se provocira, ke bideme togash totalno izolirani.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
76
Поени од реакции
18
Vazi be, ti baraj da bidam baniran za navreda, a ja ke baram ti da bides baniran radi propagiranje na delenje na drzavata, vprocem i koja bese pricinata za iskazanata "navreda" od moja strana. :toe:
ДРЖАВАТА Е ВЕЌЕ ПОДЕЛЕНА САМО ШТО НЕ МОЖЕШ ДА ГО ВИДИШ
ЅИДОТ.
ОВА ВО СТРУГА Е ЧИСТ ПРИМЕР ЗА ТОА
А И ЗА СОЖИВОТОТ КОЈ НИ ГО НАМЕТНАА
ИСТО КАКО ШТО НЕ ПРИСИЛИЈА ДА ГО ПОТПИШЕМЕ
И РАМКОВНИОТ ДОГОВОР
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
Прекината наставата во „Нико Нестор“


Коментари (26)
10.02.2009 13:24

Итен состанок за етничките смени во „Нико Нестор“

Учениците - Албанци од „Нико Нестор“ денеска ја бојкотираа наставата во прва смена, по што со одлука на градоначачникот Рамиз Мерко и раководството на училиштето наставата во ова средно училиште е прекината.
Директорката на училиштето, Маре Савеска, објасни дека од безбедносни причини настава нема да има ниту во втора смена, кога според одлуката за воведување две посебни јазични смени на настава требаше да дојдат учениците Македонци.
„Нема инциденти, но по состанокот на родителите Албанци имаме сознанија дека во попладневната смена можат да дојдат на настава ученици Албанци кои требаше да дојдат во прва смена“, рече Савеска.
Раководителот на Секторот за образование во општина Струга, Џејми Хајредини, рече дека одлуката на МОН за воведување јазични смени не може да се примени затоа што постојат два спротивни ставови на родителите Македонци и на родителите - Албанци.
Тој најави дека излез од ситуацијата ќе се бара на денешниот итен состанок на кој ќе присуствуваат сите релевантни фактори од градот и на кој ќе се разговара за новонастанатата ситуација во училиштето „Нико Нестор“ и во градот воопшто..
Наставата ја бојкотирале и учениците - Македонци од соседното средно училиште „Ибрахим Темо“.



Претходно, наставничкиот совет, родителите и професорите со министерот за образование Перо Стојановски и градоначалникот на Струга Рамиз Мерко решија да се спроведе одлуката на директорката Савеска - до крајот на второто полугодие наставата да се одвива во јазични смени.
Наспроти ваквиот став на раководителката, професорите Албанци сметаат дека воведувањето јазични смени води кон поделби.
„Не е добро да се вршат поделби меѓу учениците кои утре треба заедно да живеат тука во истиот град. Такво е мислењето и на учениците и професорите - Албанци, но и на меѓународниот фактор“, изјави за Макфакс, професорот Релул Бектеши.
Во Струга се отвара една стара рана - вака ДПА го коментира воведувањето на етничките смени во струшкото училиште Нико Нестор.
Во партијата велат дека поделбите водат кон непредвидливи последици и дека ги поддржуваат сите професори, ученици и невладини организации кои се против етничките поделби.
Последните меѓуетнички тепачки во училиштето „Нико Нестор“ се случија на почетокот од второто полугодие. Проблемите се стари повеќе години.
 
Член од
25 август 2008
Мислења
156
Поени од реакции
5
Vazi be, ti baraj da bidam baniran za navreda, a ja ke baram ti da bides baniran radi propagiranje na delenje na drzavata, vprocem i koja bese pricinata za iskazanata "navreda" od moja strana. :toe:
Prichinata??

Koordinirano napadjate Makedonski deca vo Makedonija....treba da gori a ne da se diskutira, neka mi napadne nekoj dete moe ima celo shkolo da go zapalam..ebati narodot.
 
Член од
21 април 2006
Мислења
612
Поени од реакции
11
Ме интересира дали некој ја знае точната бројка на ученици македонци и учениците од други малцинства во Нико Нестор?:helou:
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Роберт од Струга на 10.02.2009 во 15:41 напиша:
Многу ми се смешни сите анализи на експертите, изнесени во врска со случајот „Нико Нестор“. А ништо подалеку не се ни коментарите на граѓаните. Зачудува како тоа „експертите“ не можат да го лоцираат проблемот, и се задржуваат само на проблемите во школото. Еве ќе ви поставам една друга теза за размислување. Што ако овој отпор од страна на македонците во Струга е всушност првата активна линија против планираното етничкно чистење кое се спроведува врз македонците во овој град? Може ли на овој начин да го анализирате помалиот проблем со учениците, кој сега навидум е поголем, меѓутоа во суштина не е, и е само дел од мозаикот на отпор од страна на македонците. Продолжува во следниот коментар...
25.
Роберт од Струга на 10.02.2009 во 15:41 напиша:
Има една интересна анегдота за се ова. Шетајќи се пред повеќе години по еден од сокаците во близина на чаршијата во Струга - кај куќата на Миладиновци, налетав на изградба на нова куќа од еден „пријател“ албанец, кој го имаше купено плацот. Проблемот не беше во изградбата, туку во тоа што претходно на тоа место имаше веќе изградено куќа, која не беше постара од 3-4 години, а овој сепак ја урнал, и ископал темели подлабоки за еден до два метри од претходната. И го прашувам, добро човеку, зошто урна ново изградена куќа и зошто копаш толку длабоки темели? Одговорот беше: Ја барам главата. Зачуден, го прашувам збунето, глава? Каква глава бараш? Ми вика: главата на јагнето, кое ја ставиле македонците претходно. Морам да ја извадам од темелите, тоа е тајна наредба помеѓу нас Албанците. Мора да ве исчистиме вас македонците комплетно. Мора да ви го извадиме и коренот од земјата! Епа драги мои, размислете за кажаново.


Погоре ви простирам еден коментар од стружанец напишан на А1 Онлине изданите

Не сакам да верувам во вакви натписи мегутоа треба да внимаваме и ние и Албанците , бидејки ако дојде до голема ниту за едните ниту за другите нема да е добро....

Едно е ФАКТ откога Бучко (Бранко) ја продаде Струга и ги залепи околните села на оваа одпштина градот стана хаос....

Мора да се најде решение на време ова е многу сериозен проблем, и треба и ВМРО и ДУИ да му посветат големо влијание...

Учениците погоре велат „ИМА И ДОБРИ АЛБАНЦИ„ со кои се живееме , а тие шо прават проблеми никј не ги санкционира...тоа е сржта на проблемот...

Инаку многу лесно овој проблем може да се радикализира,....

Уште ми звонат во ушите зборовите на Јанкуловска: Ситуацијата е мирна , нема никакви проблеми..

А оној педерот Стојановски отиде и направи уште поголемо срање и си замина за Скопје, па уште одговорност ќе превземел...

А денес се сликат , отварат школо во Шуто оризари, А Македонците во Струга кој ги ебе....жално е жално е во сопствена држава да бидеме малтретирани , некој да те ебе во мозок, а ти да се чувствуваш незаштитено...

За соживот сум, мегутоа МАТЕР БИ МУ ЕБЕЛ на секој кој ке дигне рака против ученик...за радикалци само радикални мерки...

Ме интересира дали некој ја знае точната бројка на ученици македонци и учениците од други малцинства во Нико Нестор?:helou:

950 Албанци,
720 Македонци, благодарение на Бучковски и неговиот ментор, кои се продадоа матер им ебам за личен интерес....

Ме интересира ако некој знае пред кроењето на општинските граници каков беше овој однос..
 
K

KomitaMKD

Гостин
Роберт од Струга на 10.02.2009 во 15:41 напиша: Многу ми се смешни сите анализи на експертите, изнесени во врска со случајот „Нико Нестор“. А ништо подалеку не се ни коментарите на граѓаните. Зачудува како тоа „експертите“ не можат да го лоцираат проблемот, и се задржуваат само на проблемите во школото. Еве ќе ви поставам една друга теза за размислување. Што ако овој отпор од страна на македонците во Струга е всушност првата активна линија против планираното етничкно чистење кое се спроведува врз македонците во овој град? Може ли на овој начин да го анализирате помалиот проблем со учениците, кој сега навидум е поголем, меѓутоа во суштина не е, и е само дел од мозаикот на отпор од страна на македонците. Продолжува во следниот коментар... 25.Роберт од Струга на 10.02.2009 во 15:41 напиша: Има една интересна анегдота за се ова. Шетајќи се пред повеќе години по еден од сокаците во близина на чаршијата во Струга - кај куќата на Миладиновци, налетав на изградба на нова куќа од еден „пријател“ албанец, кој го имаше купено плацот. Проблемот не беше во изградбата, туку во тоа што претходно на тоа место имаше веќе изградено куќа, која не беше постара од 3-4 години, а овој сепак ја урнал, и ископал темели подлабоки за еден до два метри од претходната. И го прашувам, добро човеку, зошто урна ново изградена куќа и зошто копаш толку длабоки темели? Одговорот беше: Ја барам главата. Зачуден, го прашувам збунето, глава? Каква глава бараш? Ми вика: главата на јагнето, кое ја ставиле македонците претходно. Морам да ја извадам од темелите, тоа е тајна наредба помеѓу нас Албанците. Мора да ве исчистиме вас македонците комплетно. Мора да ви го извадиме и коренот од земјата! Епа драги мои, размислете за кажаново.
Makedoncite sami se dovedoa do vakvata polozba vo struga.nikoj ne e kriv sto si gi vadime ocite megu sebe.retko koj prodade kukja vo struga od sto morase.najgolem del od tie sto prodavaa bea lakomi za pari za da ziveat vo nekoj skapan stan vo ohrid ili skopje.druga rabota, koga bea gradonacalnici makedonci a znaea deka ne si od nivnata partija,sekoj den pustaa luge da proverat dali kukjata ja imas izgradeno nekoj santimetar povisoka ili ogradata da ne e nekoj santimetar ponapred od sto treba.segasniot albanec gradonacalnik im dava na albancite dozvoli da gradat bez problem i sega nas toa ne ni cini.samite sme si krivi.
p.s a za jagneskata glava ne se sekirajte nikoj ne moze so sila da ne izbrka od struga:smir:
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
34.realen од NASA STRUGA на 10.02.2009 во 16:23 напиша:
a kako gospoda bi reagirale koga profesor, edukator.. koj treba da dava primer i obrazuva za tolerancija i sozivot vo oci ke vi kaze "more makedonci, ke gi pukam vasite deca so kalasnik" e toa moi dragi go ima kazano egen "zagrizen" profesor alb. Nema da se dademe lesno, ova e selektiven pritisok koj trae veke so godini od strana na "dragite" nasi sogragani albanci. Vo struga se slucuva klasicno etnicko cisatenje na makedoncite samo za koe e se koristat sovremeni merki, da ne kazam "intelektualni" dobro smisleni veke so godini nanazad. samo da znaat, veke ne e isto i na nas nie preku glava od tolerancija i samo tolerancija, a od drugata strana samo dobivame ugnetuvanje, vi se molam, vaka ne odi moi sogragani! kakva evropa barame, mislite neznaat tie koi ste i sto ste, dobro ve znaat, samo i tie, za zal od EU (kako vie omileno znaete da kazete) "go imaat dadeno g.z.t pod kirija" zalosno, navistina zalosno...blagoraram odnapred do A1

Уште еден коментар од Стружанец...

Жално навистина , се прашувам дали навистина нема иснтитуции да ги заштити овие луге...А тој со Калшник-от да го испеглат малце...
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
2012 Кичево мнозинско Албанско и истиве работи ќе се случуваат,затоа што "некои прашања не заслужуваат одговор", мамето да им го ебам предавничко,генот смрден да им ебам...:tapp:
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Kultuzin, koja ti e be celta so postiranje na komentari? Od kade si siguren deka se provereni i vistiniti? Deka se relevantni? Sekoj, sto i da mu tekne moze da napise. Moze da e nekoj od Delcevo toj sto gi pisuva komentarite. :toe:

Inace, uste li be ne ja ukapiravte politickata igra koja se odviva vo pozadina na slucuvanjata?
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Kultuzin, koja ti e be celta so postiranje na komentari? Od kade si siguren deka se provereni i vistiniti? Deka se relevantni? Sekoj, sto i da mu tekne moze da napise. Moze da e nekoj od Delcevo toj sto gi pisuva komentarite. :toe:

Inace, uste li be ne ja ukapiravte politickata igra koja se odviva vo pozadina na slucuvanjata?

Кварк напизден сум брат , ништо против тебе и останатите ОК момци на форумот мегутоа матер у пичка на оние кои малтретираат средношкоци...
Ако е некој од Делчево тогаш децата нема да КЕЊАТ година и пол да ги одвојат, срамота , срамота....
Само ова не е надлежност на оној КЕЊАТОРОТ министер туку на МВР кај е сега Јанкуловска, кај е година и пол , децата се жалат децата МАКЕДОНЦИ во своја држава, несмеат да одат на школо...
Абе ако полицијата во Струга е Албанизирана и ги боли стапот за децата, полиција од Штип од Струмица ќе им пратам ама вакво нешто не дозволувам...
Ме разбираш нели , го разбираш мојот револт...
А верувај вака би реагилал и кога невини Албанци би биле малтертирани...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom