Етнички смени

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Јас сум против етничките смени....

Зошто?? Затоа што ке има не тепачки, колежи ке има...мртви деца ке има...

Јас учам у ПТТ каде што има само 2 паралелки од генерација што се албанци...тоа се 4 години по 2 паралелки = 6 класа...и пак има проблеми...
Не...не е точно дека проблемите ги прават само албанците...самите знаете што народ сме...но, точно е дека во поголем дел тие се криви за тепачките...Тие многу се прават важни, а ние лесно се провоцираме...

Веќе одамна не станува збор за инциденти, туку за секојдневна пракса.
така е...веќе секој ден има тепачки...деца со страв идат во школо...од кај да знам бе јас што ме чека позади грмушкана?? дали има некој, или нема...дали ке ми прави рекет, или нема...ке ме тепа ли, или нема..има ли оружје или нема...и тоа вака се чуствувам секој ден....

Дивајн...ред?? што е тоа ред??? ред бараш па уште во училиште...ја знаеш фразата “Чуствувај се како дома“...е сега е сменета во “Чуствувај се како во школо“...па децана се послободни надвор него дома...а има и некој што ги подржуваат од дома, што очекуваш од тие деца надвор на улица??? од оние деца кај што татко им го купува боксирачот на авто-пазар?? а башка ако е албанец и има пристап и до огнено оружје? од тоа неможеш ни да бегаш....

Друго...од премногу запишани албанци во СУГС за медицина (незнам името, знаете кое мислам) и премногу меѓуетнички немири, гимназиците сакаат да ги префрлат во СУГС Марија Кири Склодовска - Хемиско...ако не сте запознаени, Во хемиско веќе има премногу тепачки...затоа одат само прва смена, а ние (читај:птт) одиме во 2 смени за да нема инциденти...е сеа...со албанциве школото повторно ке оди со две смени, и башка етнички....замисли како ќе биде кога македонскиве “тепачи“ ке се сретнат со албанскиве “цепачи“....кабум...башка смена на албанциве да се погоди со пример мојава смена...јас накај дома одам преку Хемиско...никогаш нема дома да стигнам...втора смена ко што не е осветлено....
.....

многу причини има за да нема етнички смени...со мене ке се согласат тие што ме прочитале и сватиле, особено децата кои немаат “грб“ и несакаат тепачки...
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.690
Поени од реакции
9.334
Јас сум ученик на едно од тие училишта, т.е во Ибрахим Темо. Нико Нестор сега доби етнички и сеуште не се почнати, а ние чекаме да се доградат уште 2 училници за да се поделиме.Тоа е најдоброто решение во моментов да се прекина тепачките кој во годината ги има многу...Во другите градови не верувам дека е вака ...
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.731
Поени од реакции
979
Aрно шо им текна да направат етнички смени...требаше уште одамна тоа да се случи...и треба секаде каде шо има етнички мешани училишта меѓу Македонци и Албанци да е така...факт е дека неможиме да живееме/учиме заедно и ова е најдобро решение

П.С. Како бе да му ебам мајката нема никакви проблеми на етничка база кај шо учат Турци или Срби или Ѓупци итн. , туку има проблеми само кај белокапциве?? Значи не е до нас Македонците проблемот
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Aрно шо им текна да направат етнички смени...требаше уште одамна тоа да се случи...и треба секаде каде шо има етнички мешани училишта меѓу Македонци и Албанци да е така...факт е дека неможиме да живееме/учиме заедно и ова е најдобро решение

П.С. Како бе да му ебам мајката нема никакви проблеми на етничка база кај шо учат Турци или Срби или Ѓупци итн. , туку има проблеми само кај белокапциве?? Значи не е до нас Македонците проблемот
хах...сакаш да каеш дека ако ти си идеш накај дома сам, и те начека цела смена боље е?
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.731
Поени од реакции
979
хах...сакаш да каеш дека ако ти си идеш накај дома сам, и те начека цела смена боље е?
Ха ха ха...ме изнасмеа бе дете...како прво јас завршив со училиштето пред 18 години...а ова шо го велиш ако те начека цела смена ко ќе се враќаш од училиште сам ,само уште повеќе оди во прилог на тоа шо го реков дека навистина не можеме да живееме заедно на исто место со Штрумфовите...за жал така е...колку и да сака некој да негира дека тоа не е точно
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.690
Поени од реакции
9.334
хах...сакаш да каеш дека ако ти си идеш накај дома сам, и те начека цела смена боље е?

Ела ти да учиш во нормални смени...па да видиме какво ќе ти е мислењето после 1 месец.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Ела ти да учиш во нормални смени...па да видиме какво ќе ти е мислењето после 1 месец.
јас во средно учев во нормални смени
каде на прв спрат беа албанците и дел од втор
а во поголемиот дел од втор и трет бевме македонци
што значи знам како е да учиш во ист објект со албанци, имаше и фрки и се
ако сака некој да те нападне ќе те нападне и во нормални и во етнички смени
не е тоа решението, треба малку да се поработи на безбедноста, и на свеста кај учениците и да се научат на култура
после се ќе биде полесно
 

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
Ела ти да учиш во нормални смени...па да видиме какво ќе ти е мислењето после 1 месец.
pa mislis, deka ako ucis na etnicko cisti smeni nema da ima tepacki, bas zatoa ke ima uste pogolemi incidenti, daj dete odi druzi se so albanci, druzenje vi treba, nisto poveke.
 

ZIKS

Ај за убо да е.
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.582
Поени од реакции
39
Во едно успеавме стружаните, да чуе македонската јавност што се случува во Струга, а не да се крие проблемот цело време.
pa mislis, deka ako ucis na etnicko cisti smeni nema da ima tepacki, bas zatoa ke ima uste pogolemi incidenti, daj dete odi druzi se so albanci, druzenje vi treba, nisto poveke.
Едно од решенијата е тоа. Но, премногу взаемни проекти кои вклучуваат македонци и албанци, собираат прашина во архивата на школото, така да ништо од тоа.
 
Член од
25 август 2008
Мислења
156
Поени од реакции
5
Site go krijat vistinskiot problem, od decata do politicharite a toa e deka nemozhesh da zhiveesh/uchish zaedno so edno divo pleme koe ima edna celta..osvojuvanje na teritorii, kaj Albancite se koristat site mehanizmi, zarem ne gledate deka Albancite bez problem zloupotrebuvaat deca za da se postigne celta a nekoj ushte ke drnka za sozhivot i kolku im bilo ubavo oni koga uchele so Albanci, deca da bidat tepani vo svoja drzhava epa toa go nema vo nikoja druga zemja osven vo Makedonija i zatoa i vlasta mozhe da ide upm, site se dokazhava kako kukavici koga e vo prashanje etnichkoto chistenje na Makedoncite od zapadniot del.
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.690
Поени од реакции
9.334
јас во средно учев во нормални смени
каде на прв спрат беа албанците и дел од втор
а во поголемиот дел од втор и трет бевме македонци
што значи знам како е да учиш во ист објект со албанци, имаше и фрки и се
ако сака некој да те нападне ќе те нападне и во нормални и во етнички смени
не е тоа решението, треба малку да се поработи на безбедноста, и на свеста кај учениците и да се научат на култура
после се ќе биде полесно
А како е сега кога на еден кат има по еден македонски клас наспроти 20 албански класови,како е кога знаеш дека се наоружани...Не викам не, имам и другари албанци кој многу добро се знам, ама има албанци кој не одат нашкола да учат туку одат само да создаваат тензија, да предизвикуваат и слично. Зашто на вести немате слушнато дека ние македонците сме ги нападанле во училница на албанците и слично.Нашкола одиме да учиме а не да правиме конлфликти...

pa mislis, deka ako ucis na etnicko cisti smeni nema da ima tepacki, bas zatoa ke ima uste pogolemi incidenti, daj dete odi druzi se so albanci, druzenje vi treba, nisto poveke.
Сигурен сум дека нема да има меѓуетнички тепачки.Зборуваме овде за меѓуетнички тепачки кој секоја година ги има,а има и доста жртви.Како што пишав и горе,имам другари Албанци кој не се настроени за инциденти. Сепак зборуваме за училиште, не за некаде наулица се фатиле и се истепале.Во школски двор,во ходник,во училница.Безбедноста е чиста 0...Сега вградија камери, имаше инцидент и пак никому ништо.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
76
Поени од реакции
18
со внимание ги читав погорните постови
и само можам да кажам дека се потврди моето тврдење
на другите теми
за кое бев дури и баниран
дека ниту македонците ниту албанците
не сакаат да живеат заедно.
и решението е едноставно исто како брак
треба да побараме "развод"
да признаеме дека "партнерот" не малтретира
и со убаво со арно да си се поделиме.
инаку се' друго е спротивно на
рекламана
ПРИЈАВЕТЕ СЕМЕЈНО НАСИЛСТВО.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Site go krijat vistinskiot problem, od decata do politicharite a toa e deka nemozhesh da zhiveesh/uchish zaedno so edno divo pleme koe ima edna celta..osvojuvanje na teritorii, kaj Albancite se koristat site mehanizmi, zarem ne gledate deka Albancite bez problem zloupotrebuvaat deca za da se postigne celta a nekoj ushte ke drnka za sozhivot i kolku im bilo ubavo oni koga uchele so Albanci, deca da bidat tepani vo svoja drzhava epa toa go nema vo nikoja druga zemja osven vo Makedonija i zatoa i vlasta mozhe da ide upm, site se dokazhava kako kukavici koga e vo prashanje etnichkoto chistenje na Makedoncite od zapadniot del.
A ti kutriot i zagrizeniot kako gi zastituvas i cuvas tie teritorii od kletite Albanci koi sakaat da gi osvojat? So kucanje na tastatura od mother USA?!

Kukavica?!!

со внимание ги читав погорните постови
и само можам да кажам дека се потврди моето тврдење
на другите теми
за кое бев дури и баниран
дека ниту македонците ниту албанците
не сакаат да живеат заедно.
и решението е едноставно исто како брак
треба да побараме "развод"
да признаеме дека "партнерот" не малтретира
и со убаво со арно да си се поделиме.
инаку се' друго е спротивно на
рекламана
ПРИЈАВЕТЕ СЕМЕЈНО НАСИЛСТВО.
Ooooooooooooo glupson, pri takvo scenario ti ke prestanes da postoi, oooooooooooooo.....
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Site go krijat vistinskiot problem, od decata do politicharite a toa e deka nemozhesh da zhiveesh/uchish zaedno so edno divo pleme koe ima edna celta..osvojuvanje na teritorii, kaj Albancite se koristat site mehanizmi, zarem ne gledate deka Albancite bez problem zloupotrebuvaat deca za da se postigne celta a nekoj ushte ke drnka za sozhivot i kolku im bilo ubavo oni koga uchele so Albanci, deca da bidat tepani vo svoja drzhava epa toa go nema vo nikoja druga zemja osven vo Makedonija i zatoa i vlasta mozhe da ide upm, site se dokazhava kako kukavici koga e vo prashanje etnichkoto chistenje na Makedoncite od zapadniot del.
Друже ич не си во право. Го потпишавме рамковиниот договор, сега треба да градиме држава заеднички со албанците, без разлика дали тоа нас ни се допаѓа или не. Во Македонија околу 20% се албанци и мораме да изградиме соживот со нив.Ти одиш ептен екстремно, ако толку сакаш да живееме посебно тогаш треба територијално да се поделиме, т.е. да им ја дадеме Западна Македонија и крај, но тоа е апсурд за нас македонците, па сеа треба да се гура некако ако не сакаме одново да отвараме фронтови...
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
А како е сега кога на еден кат има по еден македонски клас наспроти 20 албански класови,како е кога знаеш дека се наоружани...Не викам не, имам и другари албанци кој многу добро се знам, ама има албанци кој не одат нашкола да учат туку одат само да создаваат тензија, да предизвикуваат и слично. Зашто на вести немате слушнато дека ние македонците сме ги нападанле во училница на албанците и слично.Нашкола одиме да учиме а не да правиме конлфликти...
абе друже нели ти пишав дека не слушам на вести
дека учев јас во такви услови иди поназад побарај мој пост има и видео
знам дека поголема тензија ствараат албанците
знам дека носат оружје
кај нас проблемот се реши со обезбедувањето и со цврстиот став на директорот
имаше и денови кога секој ученик беше претресуван
се најдоа триста чуда
но ќе повторам решение не е етнички смени, ако сакаат да те нападнат тоа го можат и после часови надвор од училишниот двор
треба да се побараат други решенија
 

Kajgana Shop

На врв Bottom