Етнички смени

Член од
28 јануари 2005
Мислења
2.163
Поени од реакции
18
Ne bese odgovor na celiot tvoj post, tuku na tezata deka sme podednakvo odgovorni, a koja ne e plasirana od tebe.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.504
Поени од реакции
58.914
Podednakvo ?????
Jas imam 43god. Ucev vo Mosa Pijade(deneseno Arseni Jovkov) Togas sredno trgovsko bese zalepeno do nas. Bevme mesani, imase tepacki incidentno. Imase i vo Cvetan Dimov i vo Nikola Karev. Mozese samo od uvo na uvo da se cue deka nekogo zbrcale so noz, i sekogas albanci makedonec. No nikogas ova ne bese na TV nitu po vesnici pa zatoa mozebi i se slucuvase incidentno.
Иронија му беше постот...

За ваквите настани и Македонците и Албанците се подеднакво виновни, исто како што за холокаустот се подеднакво виновни и нацистите и Евреите (да не заборавиме дека на еден Германец му ја украдоа шапката 1932г., кога се шетал во еврејскиот кврт во Лајпциг).

инцидент/инцидентно е нешто што се случува ретко, повремено и неочекувано
Веќе одамна не станува збор за инциденти, туку за секојдневна пракса.
 
E

emission

Гостин
Причините неможам да ги тврдам..ама лично мислење и перцепција од сето досега што сум го видел е дека.... Професорите ги водат учениците во вакви работи..наместо кон едукација,Сум имал можност во уште неколку наврати, да видам како професорите албанци ги бодрат своите ученици.. лошо лошо
Па изгледа затоа и толку запнале да не се делат учениците за да можат пак да ги боцкаат невините албанчиња кои секогаш се угнетувани и секогаш бараат права.

Штом не можеа да ги смират како нормални луѓе кои секогаш цвикаат дека се онеправдани и ндека не се виновни вака е подобро барем ќе нема страв кај учениците Македонци бидејќи знаат дека законот не функционира кога се работи за нив.

А такви "осуди " од форумџиите Албанци , притоа наведувајќи дека секогаш нивната страна е предизвикана, не ни требаат.
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
Podednakvo ?????
Jas imam 43god. Ucev vo Mosa Pijade(deneseno Arseni Jovkov) Togas sredno trgovsko bese zalepeno do nas. Bevme mesani, imase tepacki incidentno. Imase i vo Cvetan Dimov i vo Nikola Karev. Mozese samo od uvo na uvo da se cue deka nekogo zbrcale so noz, i sekogas albanci makedonec. No nikogas ova ne bese na TV nitu po vesnici pa zatoa mozebi i se slucuvase incidentno.
во Никола Карев немало тепачки, имало меѓу Никола Карев и Zef Lush Marku, исти двор ама различни правни субјекти
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Во Куманово Албанците се малцинство, вжештени глави доселени од Косово манипулираат .... меѓу учениците беа уфрлени рекетари од кои едниот нападна професор ...
 
Член од
8 август 2005
Мислења
456
Поени од реакции
78
По незнам кој пат, ке истакнам:
Малцинството е богатство на мнозинството,
но овој пат ке додадам:
...по се изгледа...затоа сме толку сиромашна земја ?
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363


Дали ни го спремаат ова или така ми се чини!!!
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43


Дали ни го спремаат ова или така ми се чини!!!
на кого, на нас, на србија, на црна гора, на атина или на сите

не можат против сите

а картава е само за рапери и хип хопери
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Абре не знам албански ама на картата нешто пишува историска и етничка Албанија... дај некој од албанците нека ме упати кај да прочитам тоа кога имало мнозинство на албанци во.... прилеп ај...
 
Член од
25 јануари 2009
Мислења
58
Поени од реакции
4
Учениците Албанци во Нико Нестор нема да ја почитуваат одлуката на Стојановски

09 February, 2009 04:35:00
Големина на фонт:

На средбата која денеска доцна попладне ја имаа родителите и професорите Албанци со преставници на локалната самоуправа во Струга како што дознава Алсат во целост е отфрлена одлуката на министерот од утре да се учи во чисти етнички смени.
Договорено е учениците Албанци да продолжат со следење настава според постоечкиот, а не според нов распоред во мешани смени се додека министерот Стојановски не им образложи поради кои причини се прави овој потег. Донесена е одлука и Советот на општината задутре по итна постапка да расправа по однос на новонастанатата состојба во Нико Нестор.

Од општината за утре стравуваат од евентуални несакани последици по двете спротиставени одлуки за само неколку часа. тие велат дека значително се комплицира целата ситуација која сега е повеќе од кревка.
Подобро е еден министер да замине од својата функција, отколку во Струга да има жртви. Вака денеска министерот за образование Перо Стојановски силно застана зад одлуката на директорката на средното струшко училиште Нико Нестор, во него да почне да се учи по етнички смени за на тој начин да се спречат честите тепачки меѓу учениците. Утринава министерот, родителите, професорите и градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко. Директорката смета Маре Савеска дека ова е за доброто на сите ученици и постоел и план за градење на довербата.



http://alsat-m.tv/mk/zemja/10150.html


Мислам дека ова е изворедна прилика за министерот Стојановски да даде оставка...иако и пред ова имаше можност за таков чекор...
Мислам каков е тој министер кој место да го реши проблемот само го продлабочи...
А гледам дека на Албанците ги заболе уво за него, од утре си одат на школо по стариот распоред...
Нико Нестор има потенцијал да стане голем проблем , само затоа што некој нема муда да го реши , и наместо да му се посвети време на овој проблем , се решава со многу непопуларни методи, методи кои ама баш ништо нема да придонесат...
Ако министерот сакал нешто да направи , нека дал предлог, нека направиле смени за извесно време додека не се најде некој адекватен модул за решавање на ситуацијата, вака , оставка нема друго...
hahaha Koi se tie da donesuvaat odluki demek ne sakaat da odat vo etnicki smeni pa ako ministerot resi etnicki smeni i taka ke bide .Prvo treba da se zaprasaat kade ziveat ne se naogaat vo kosovo pa kako sakaat taka tuka ziveat na nasa zemja i kako ke rece ministerot taka ke bide ako sakaat neka odat na uciliste ako ne neka sedat doma.Ministerot ne smee da donese ostavka zasto toa bi bilo kukavicka odluka treba da bide silen i da donese konecna odluka na primer albancite treta smena od 8 navecer makedoncite od 8 nautro posto vo makedonija sme kako na makedoncite i odgovara taka treba da bide i mora da bide ama kako sto gledam od vmro nema nikoj sto moze da i se sprotistavi na nepismenite albanci od dui .
 
M

marsovka

Гостин
Во вестите на алфа имаше информација дека дел од приведените не биле ученици во училиштето.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom