Етнички смени

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
942
Аманте ништо ново, вака беше јас кога студирав, па ги укинаа, па сега гледам пак ги вовеле. Искрено и нашите почнувале тепачки а и албанците, ова е најдобро решение (повеќе македонци во смена повеќе дружење хехе)
 

TMPO

Obraz
Член од
31 октомври 2007
Мислења
1.728
Поени од реакции
26
Tie makedonci sto go odbrale i zastanale za makedonskoto dostojoanstvo se pravi heroi, tie se pravilnite makedonci i pogolemi patrioti od site politicari i forumdzi zaedno.
Sekoja cest momci, se gordeam so vas.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Pa etnicki smeni ima od koga ehee, vo Gimnazija Cvetan Dimov
edna smena e na albanski nastaven jazik
a druga smena e na makedonski nastave jazik
ia i drugi primeri od drugi ucilista...
 

Стрелец

El Mariachi
Член од
23 јануари 2005
Мислења
910
Поени од реакции
10
Федерализација чука на врата... Се плашам дека некој свесно го прави тоа!
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Федерализација чука на врата... Се плашам дека некој свесно го прави тоа!
1.се бара формирање на Албански паралелки, дури и каде тоа е невозможно. Под закрила и притисок на сеправедната вавилонска блудница, потпомогната од внатрешни кодоши(службеници, функционери, партиски договори и коалиции,безрбетници кој секогаш успеваат мајка да продадат за фотеља)албански паралелки и се отвараат.Ова овозможува групирање и едукација (во посакувана насока) на младите неоформени Албанчиња.(во време кога цел свет создава заеднички паралелки се со цел Соживот и толеранција, ние свесно и планирано со некоја крајна цел - се делиме)

2.Откако паралелките се формирани Наставникот Родителите се координираат со партијата и локалните шерифи за понатамошните активности/акции се со цел истиснување на Македонскиот елемент од населбата.

3.Поголема група на ученици Албанци се насочува да испровоцира или директно нападне помала група на ученици Македонци.Ова резултира со поголема или помала тепачка, групирања на двата табора, закани, демонстрирање на ладно оружје за време на одморите или на автобуските станици.Истиот или наредниот ден учениците Албанци добиваат засилување од десетина години постари криминални елемнти кој се логистика на целата акција.Откако случајот ескалира, на крајот се вмешува и Албанската партија која е на власт.

4.Резултат. Загрижени за безбедноста на своите деца родителите Македонци одлучуваат или комплетно да се отселат од населбата или да ги запишат своите деца во друго училиште.За само десетина години имаме Албанска експанзија во одреден реон/населба комплетно менување на етничката слика во шоклите и населбите.

5.Џамиите. Изградени како бункери на неколку нивоа, со појачани армирани ѕидови, стратегиски распредени ни Скопје имаат за цел од турско останатата аверзија на арапскиот ислам кај Македонското население да создадат одбивност, чуство на инфериорност , потсвесно да те потиснат и избркаат.Се користат за координација, едукација и насочување на активностите. Во Скопје има повеке џамии одколку во некој Албански градови. Најнови и истовремено изградени. Катланово, Идризово, Чаир, Карпош.

6.Квоти. И покрај неспособноста и неквалификуваноста со квота е загарантирано вработувањето во одредени сектори во државата.Позиции кој подоцна се користат за поткопување на државата и тивко етничко чистење на Македонците во неа.

7.Каде е државата со службите за безбедност да не заштити во сопствената земја
 
Член од
21 април 2006
Мислења
612
Поени од реакции
11
Најголема грешка е воведување на етнички смени, макар каде било и да е. Вака ли се гради мултиетничко општество, вака ли се гради мултикултурно општество. Но сето ова доаѓа од атмосферата која ја прават политичарите и целата ебана наша политика како и она што децата го гледаат и чувствуваат секојдневно дома, и Струга се наоѓа во Македонија таа е Македонски град не се наоѓа во Германија, како планираат да градат Мултиетничко општество на ниво на цела Република кога не можат да се справат со проблемот во Струга. Ако гледаме на ова како мал проблем јас сметам дека понатаму ке се појават и ќе дојде до индикација на уште поголеми проблеми и поголеми поделби, затоа сметам дека треба што побргу да се реагира со цел да запре поделбата по етничка линија. Етничките смени нема да го решат проблемот, ако таму сметате дека ќе има проблеми и вака со поделба ќе се решат се лажите, бидејќи тој што сака да исценира проблем ќе го направи без разлика на поделбата. Така да треба поголема информираност и едукација, и детектирање на поединците кои допринесуваат кон развивање на стереотипи и предрасуди како и превземање на мерки кон тие поедини лица. Поздрав:helou:
 

TMPO

Obraz
Член од
31 октомври 2007
Мислења
1.728
Поени од реакции
26
Ajde ne seri, ti mi zboruvash za multietnicko gradenje a podrzuvash akcii nad kurdite.
Kakvi prava imat tie vo tvoja turcija koga se 25 miljoni od zitelite vo taa drzava, koga ke izgradite vie so kurdite multietnicka drzava vrati se ovde pa ke gradime.
 
Член од
21 април 2006
Мислења
612
Поени од реакции
11
Ajde ne seri, ti mi zboruvash za multietnicko gradenje a podrzuvash akcii nad kurdite.
Kakvi prava imat tie vo tvoja turcija koga se 25 miljoni od zitelite vo taa drzava, koga ke izgradite vie so kurdite multietnicka drzava vrati se ovde pa ke gradime.
Јас немам што да кажувам за курдите, можам да кажувам за мојата родна земја и сакана татковина Македонија бидејќи јас се водам како државјанин на оваа земја и имам право колку сакам мислења да си изразам со кои никогаш не сум ја навредил татковината така да чао пријатно. А за нападите врз ПКК целосно се согласувам.:baeh: И не се 25 милиони, толку се низ целиот свет толку а во Турција не ја знам точната бројка.
 

TMPO

Obraz
Член од
31 октомври 2007
Мислења
1.728
Поени од реакции
26
Јас немам што да кажувам за курдите, можам да кажувам за мојата родна земја и сакана татковина Македонија и имам право колку сакам мислења да си изразам со кои никогаш не сум ја навредил татковината така да чао пријатно. А за нападите врз ПКК целосно се согласувам.:baeh: И не се 25 милиони, толку се низ целиот свет толку а во Турција не ја знам точната бројка.
Dvolicen si , koga ke imat kurdite pola od pravata sto imat malcinstvata vo makedonija mozes da se vratis i da pishish do togas tvoite mislenja vo vakvi temi se samo smesni.

Ps. Gragjanin i pasos na drzava e edno ali nacionalna pripadnost e skroz drugo.
PPS. Kurdite se 40 miljoni niz cel svet a od turski izvori ima megju 20-25 miljoni kurdi u turcija nesto samite turci ne osporuvat sto bile i videle.
 
Член од
21 април 2006
Мислења
612
Поени од реакции
11
Dvolicen si i licemer, koga ke imat kurdite pola od pravata sto imat malcinstvata vo makedonija mozes da se vratis i da pishish do togas tvoite mislenja vo vakvi temi se samo smesni.
Пак ќе ти напишам ич не ме боли ***** за курдите кога би живеел таму и би имал некоја функција со која би ја подобрил нивната ситуација во Турција пеки (ако имаш ти нешто што те засега оди жали се во Турција и воздржи се од коментарите овде) ама сега мене ме засега само ситуацијата во Македонија и животот во оваа земја а ти ако мислиш дека патриотизмот се мери преку аватари и вакви глупи мислења многу си се излажал и не гледам причина да продолжам дебата со тебе.:salut:
Most Kurds live in Turkey, where their numbers are estimated somewhere between 11,400,000[7] and 15,000,000[8] people. ете увери се дека не се 25 000000
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.534
Поени од реакции
59.076
Имаше неколку теми предходно на форумов за проблемите во Нико Нестор, но не сакав да пишувам на таа тема зошто ми буди огорченост и револт... Во што ли се претвори она прекрасно училиште во кое ги поминав моите средношколски денови...?

И немаше да пишувам ни сега ама ме револтира и тоа што еден куп сезнајковци кои не знаат ништо за проблемот се прават паметни и делат ум. Уште повеќе ме нервира кога гледам дека другарчињата од СДС на форумов душегрижнички го согледуваат проблемот за кој се виновни нивните политички ментори, па уште и наоѓаат сила да ги обвинуваат Македонците кои се дрзнале да преземат чекори кои водат до федерализација.

И мене не ми е лесно и јас долго време бев противник на етнички смени. И сеуште се надевам дека некако ќе се реши целата оваа ситуација и ќе може да се продолжи како и порано со наставата. Но јас не сум родител и се обидувам да ги разберам родителите. Ни еден родител не сака да си го прати детето во школо во кое има опасност по живот за детето. Па дури ни родителите на серковците на форумов.

Кога бев средношколец, се формираше дивата гимназија во с.Радолишта. Надвор од сите закони и прописи, луѓето си направија гимназија на албански јазик, организираа приемни испити и наставата почна. Тоа беше пробен балон за подоцнежното отворање на Тетовскиот универзитет. Нормално, од СДСМ наместо да интервенираат на ваквото флагрантно кршење на законите, тие се залетаа како сомови во мрежата, да ги воведат учениците од дивата гимназија во системот на образование. На тој начин, со домино-ефект почна да се руши целиот наш систем: работите почнаа да се решаваат на тој начин што ќе се прекршат сите закони, а потоа се бара легализација, амнестија, аболиција... Но тоа е друго, да се вратам јас на темата.

Училиштето Нико Нестор беше со доминантно Македонски ученици и многу помал број на Албански паралелки. Во моите 4 години таму, немаше инциденти, Албанските ученици, иако во многу мал број, не беа тепани, навредувани, понижувани... Не се сеќавам на ниту еден посериозен инцидент во тие 4 години.

Но еден убав сончев ден, дојде министерот за се и сешто во владите на СДС, г-динот Владо Поповски, со својата министерска лимузина, и по неколку часа викање и дерење ги убеди професорите да се согласат со доаѓањето на новиот контингент ученици од дивата гимназија. Од тогаш наваму, се тргна по удолница... Училиштето се подели на два дела, едниот дел доби и име на некој Албанец, пошто тоа така требало за да го чувствуваат за свое, а и не било федерализација. Албанските ученици станаа помногубројни и етничката слика се смени. Но се смени и односот кон Македонските ученици, кои наместо во школо одат на боиште. Напаѓани се, тепани и малтретирани. Во својот град. Од ученици, кои во главно доаѓаат од селата.

Тоа се причините за оваа состојба. Мене не ми смета што учениците Албанци станаа многубројни, ми смета што не можат да ги прифатат учениците Македонци, како што беа прифатени нивните ученици кои дојдоа од дивата гимназија. Ми смета што претставуваат продолжена рака на нивните политичари, кои спроведуваат тивко етничко чистење во центарот. Секоја година ќе опаѓа бројот на Македонци кои учат таму, затоа што родителите се плашат да ги пратат таму, па ќе ги запишуваат во Охридските училишта.

Не ми се допаѓа што се дели училиштето. Сакам да се најде начин, но не сум толку паметен да кажам како. А вие серковци од СДС-то пред да ги нападнете Македонците од Нико Нестор, прво вратете го филмот за време на Територијалната поделба, кога вашите во хор гракаа дека некои прашања, не заслужувале одговор. И пратете ги сега истото да им го кажат во очи на родителите на децата кои учат во Нико Нестор.
 
P

Princ

Гостин
Курдите не се предмет на темава. Мрш у свет.
Инаку ова е уште една вест за мое лично разочарување. Во гимназија во која се оди за да се едуцира, има луѓе што и ден денес се групираат и мерат сили. Која сељачаана. Извор на проблемов јас не ги гледам овие или оние, туку недостигот на интерес од страна на владините институции за обработка на план како да се спречат овие дејствија еднаш и засекогаш. Долгорочен план.
Мене не ми смета што учениците Албанци станаа многубројни, ми смета што не можат да ги прифатат учениците Македонци
Ама тоа е обостран проблем, за танго се потребни двајца. Малку (повише) ми нема логика ако се тепаме со некого а тој цело време само јаде мои удари. Тие (во Нико Нестор) имаат тепачки, ниедната страна не е тепана. Имаше неколку постови на форумов како Македонци се фалат како претепале Албанци, ученици во гимназијата. Би сакал прво за ова да се согласиме бидејќи како очекуваш учениците Албанци да ги прифатат учениците Македонци, ако второнаведените не се спремни да го направат истото за првонаведените. А не се. Ниту една страна изгледа не е спремна да ја прифати другата.
Проблемот јас го лоцирам во навлегувањето на политиката во секоја сфера на нашето живеење, дури и во едуцирањето. Треба школото да си остане школо, а владата влада. Треба децата да се УЧАТ а не да се групираат, делат и триста други глупости. Некому му одговара сето ова. Зошто/како/што, ќе дознаете и сами. Само чувајте ми ги постовиве.
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
za ova treba nekoj da odgovara....nekoj ne zasluzuva deca da ima,ebati roditelite
така е, јас предлагам мораториум на правење деца во наредниве 3 години, или додека грујо на 37 год не напрабви второ, миле и гоца не направат прво, до тогаш да нема деца
 

Kajgana Shop

На врв Bottom