Бугарија се рашири до Голо Брдо

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Кога ние не се гиржиме Македонштината и треба да правиме компромиси што очекувате
 
Член од
8 мај 2005
Мислења
542
Поени од реакции
76
И после „Бугар“ не значело ПРОСТАК....

Си имате вие проблеми бе Ганчо...многу проблеми...

Dark Knight: "... Бугариве се проширени и на места каде што не ни знаат дека постои Бугарија"

Molja ostavete tezi istoricheski temi nastrana. Te sa off-topic.
 
H

HITCH

Гостин
:lud::lud::lud:
неам коментар почнаа ептен да забегуваат
Плус добив идеа за бизнис во бугарија да отворам лудници ,се исплати секој втор е луд па на лечење ....
Ако ти треба партнер те молам да ме имаш во предвид :pos2::pos2::pos2::pos2: Татариве се полни со нови идеи ова колку е смешно толку е тажно:toe:
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
И абориџините се бугари!:motor:
 
Член од
26 октомври 2008
Мислења
16
Поени од реакции
0
Е што да праиме ние б'лгарите,може да има между нас и простаци,както и вие не сте само интелигенти като господинот Тр'н!Ама не знам зашто не праvи разлика между vulgares i Bulgarien!Все иска да сме tatari и нај лоши во светот!Тр'н во око ли си во газ ли си не знам ,влах ли се с'рбин ли си не знам ,но се земи во раце и не ми обиждај народа!
 
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.231
Поени од реакции
307
Molja ostavete tezi istoricheski temi nastrana. Te sa off-topic.
Магаре татарско: никако не е off-topic, туку е поставено за да се потсетите дека народот (бугарски) чие име сте го земале како свое и сте се турко-монгилизирале е од Алтај во Азија кој нема врска со Македонскиот народ.

Во Голо Брдо живеат Македонци, а не потомци на Кутригури и Оногондури т.е. турко-монголски Бугари!!


http://forum.tatarlar.ru/

Орлов А.М., "Нижегородские татары: этнические корни и исторические судьбы"

Нижегородскиј крај и булгары

1. Булгарские корни татар Нижегородского краја

Нижегородские татары свјазывајут своју историју и культуру с Булгариеј, суштествовавшеј как самостојательное государство до установленија власти Золотој Орды. Правомерно полагать, что такое представление сохранјаетсја в памјати народа, благодарја признанију историческој роли Булгарии в истории татарского народа, в становлении и распространении ислама. ...
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.458
Поени од реакции
1.808
Е што да праиме ние б'лгарите,може да има между нас и простаци,както и вие не сте само интелигенти като господинот Тр'н!Ама не знам зашто не праvи разлика между vulgares i Bulgarien!Все иска да сме tatari и нај лоши во светот!Тр'н во око ли си во газ ли си не знам ,влах ли се с'рбин ли си не знам ,но се земи во раце и не ми обиждај народа!

Руски коњушари уште ли :drk:на Македонија?
 
Член од
26 ноември 2008
Мислења
37
Поени од реакции
0
:lud::lud::lud:
неам коментар почнаа ептен да забегуваат
Плус добив идеа за бизнис во бугарија да отворам лудници ,се исплати секој втор е луд па на лечење ....
Ако ти треба партнер те молам да ме имаш во предвид :pos2::pos2::pos2::pos2: Татариве се полни со нови идеи ова колку е смешно толку е тажно:toe:
Много лудници к'е требат, и за Б'лгарија и за Македонија исто, оти кога влезете у ЕУ вашите деца к'е требе да учат дека Б'лгарите са кореното население на Балканот.
Така е . Нема какво да се прави. И нашата и вашата историја е писана в Москва, а ЕУ сака да е иста у сите страни членки.
Е тогаш у книжките на вашите деца к'е видите дека теа што ги знаете като татари со бричени глави и Кубрат, и Аспарух, и неговиот син Тервел сите са били христијани. Даже Тервел е канонизиран за светец от от Римската црква като свети крал Тривелиј за спасјаването на Европа от арапското нашествие 718г. и че после е оставил царуването и монашеското име му е Теоктист.
... ... ...

Спирам да пишувам, че оште не сме готови с лудниците. :smir:
 
E

emission

Гостин
Много лудници к'е требат, и за Б'лгарија и за Македонија исто, оти кога влезете у ЕУ вашите деца к'е требе да учат дека Б'лгарите са кореното население на Балканот.
Аспарух е поставен от башта си начело на племето оногури (уногондури), които живеели на североизток от Азовско море и отбранјавали Б'лгарија срешту хазарите.
да ова го потврдува твоето мислење дека волгари (уногондури, оногури нешто не знам ) се исконно население на Балканот. Или па ГЕМЕТО нешто малоумен е. Едно од тие двете е , секој може да види кое е точно.

к'е видите дека теа што ги знаете като татари со бричени глави и Аспарух сите са били христијани
Дај барем еден извор дека Апарух иако Турано-Татар и паган се христијанизирал во текот на животот. Се признава секаков извор освен тебе дури и Бугарски извор е ок.
 
Член од
8 мај 2005
Мислења
542
Поени од реакции
76
Магаре татарско: никако не е off-topic, туку е поставено за да се потсетите дека народот (бугарски) чие име сте го земале како свое и сте се турко-монгилизирале е од Алтај во Азија кој нема врска со Македонскиот народ.

Во Голо Брдо живеат Македонци, а не потомци на Кутригури и Оногондури т.е. турко-монголски Бугари!!

Nikoj ne vi e kriv deka ne znaete, ne sa vi uchili v jugoslovenskite shkoli dobre za istorijata, balkanskata i evropejskata.
I v Epirus, Janinsko e imalo Bugarsko naselenie do XIX vek, posle helenizirano/(albanizirano?), a vie za edno Golo Brdo se chudite. Who is to be blamed for this mess in your head? - Don't look at me, mate..

Дај барем еден извор дека Апарух иако Турано-Татар и паган се христијанизирал во текот на животот. Се признава секаков извор освен тебе дури и Бугарски извор е ок.

Нема ниту един извор дека Аспарух бил "Турано-Татар" или паган. Напротив, Академикот Иван Снегаров (охридчанин) пише, дека "The Byzantine chroniclers do not report that the first Bulgarian khans (Asparukh, Tervel, etc.) were persecutors of the Christianity as a religion."

Аспарух е бил римски патрициj, син на римски патрициj - Кубрат.

Кубрат е бил много добар другар на император Ираклиус и е живјал (като дете) и е воспитан како христиjанин во дворците во Цариград. Значи е знаел много добре римската/ромеjската цивилизациjа. Става патрициj:


(Цитат од хронистот патриарх Никифор во неговата "Кратка историjа")




Император Ираклиус шири отново Римската империjа на запад, ползуваjки, между другите, И воена сила од Склавини и Бугари (во Италиjа, во Сицилиjа и даже во Тунис). Кога Ираклиус умира, Кубрат е заштитник (guardian) на синот му, младиот Константин III. Четете европеjска, византиjска историjа бе хора!

- John of Nikiû, Chronicle
- Nicephori Archiepiscopi Constantinopolitani Opuscula Historica

Цитат од John of Nikiû, кога Ираклиус умира:

" … and when the inhabitants of Byzantium heard this news, they said: "This project is concerned with Kubratos, chief of the Huns, the nephew of Organa, who was baptised in the city of Constantinople, and received into the Christian community in his childhood and had grown up in the imperial palace." And between him and the elder Heraclius great affection and peace had prevailed, and after Heraclius's death he had shown his affection to his sons and his wife Marina because of the kindness (Heraclius) had shown him."

Внукот на Кубрат, т.е. синот на Аспарух, е Тервел - тоj е и ромеjски цезар. Тервел избива х10,000 араби-мjусjулмани под Цариград и името му се знае и в Западна Европа.




(Медалион на Тервел. Пише: “Virgin Mary, assist the caesar Tervel”. http://www.kroraina.com/armen/armen_add.html)


Не мога да разбера, има тука на форумот хора, кои добре знаjaт римска/византиjска историjа (AngPu, други?), а не пишат?



(Тервел носи полусферичен шлем, кесарски плем (kamelaukion), декорирован со кесарска диадема (stephanos), златна ризница, копjе со златен врх и сагион. На штитот има образ на коник, убивашт животно во нозете на конjот.)

Тервел вероjатно е женет за византиjска принцеса, Анастасиjа, керка на императорот Jустиниан II.


Един друг бугарски кан од VIII век, Телериг, исто има подобни печати, с текст: “Virgin Mary, help your slave the God anointed patrician Telerjug” и со крстове.


(Печат на патрициj Телериг-Теофилакт)


За Кубрат:
Сокровиштето од Malaja Pereshchepina, Ukraine, кое е принадлежало сигурно на Кубрат, е нај-големото сокровиште од early medieval Europe - 20+ кг злато и 40+ кг сребро. Там има много крстове исто - on three of the dishes from the grave, there are more crosses on his sheath, five more crosses - on his sword, and three crosses - on the buckle of his belt.

За бугари-христиjани (но еретици) на Балканот се говори во визант. хроники (Теофан Исповедник, Хронографиja) и од 514 г., од времето на византиjскиот военачалник Виталиан (роден во што е днешната СИ Бугариja, во Шумен), коj прави бунт и се обjaвjaва за император:

Vitalian (lat. Flavius Vitalianus, mgr. Vitalianos Βιταλιανός, † Juli 520 in Konstantinopel) war ein oströmischer Heermeister und Politiker. Er rebellierte 513 in Thrakien gegen Anastasios I.

Als Anastasios 511 den Patriarchen von Konstantinopel Makedonios absetzte und den monophysitischen Patriarchen von Antiochia zum Nachfolger ernannte, kam es im Oströmischen Reich zu Aufständen. 512 rief die orthodoxe Partei in Konstantinopel zunächst den hochrangigen Politiker Areobindus − gegen dessen Willen – zum Gegenkaiser aus. Ein Jahr später setzte sich der comes foederatorum Vitalian an die Spitze des Widerstands. Mit einer hunnischen und bulgarischen[1] Streitmacht erschien er mehrmals vor der Hauptstadt, wurde aber − nachdem ihm von Anastasios zwischenzeitlich der Posten eines magister militum per Thracias zuerkannt worden war − 515 endgültig besiegt, woraufhin er untertauchte.
Има оште много данни.
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
75
Магаре татарско: ........
http://forum.tatarlar.ru/

Орлов А.М., "Нижегородские татары: этнические корни и исторические судьбы"

Нижегородскиј крај и булгары

1. Булгарские корни татар Нижегородского краја

Нижегородские татары свјазывајут своју историју и культуру с Булгариеј, суштествовавшеј как самостојательное государство до установленија власти Золотој Орды. Правомерно полагать, что такое представление сохранјаетсја в памјати народа, благодарја признанију историческој роли Булгарии в истории татарского народа, в становлении и распространении ислама. ...
Дали вообшто знаеш за што станува збор.

Вие ја носевте маската „Бугари“ повеќе од 1000 години и сега ја сваливте - веќе сте Македонци. Добро!
Само не ми е јасно зошто треба да се правите дека не разбирате разликата меѓу денешните Бугари и старите Бугари. (за да не се мешаат е воведено името протобугари или прабугари)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom