Рам меморија

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
А тебе тоа ти смета? Што не ти се цеди рам меморијата додека работиш нешто? Седни на некоја хард кор апликација за 3D и пукни да рендаш 15 минутен клип на fullHD :)
Незнам со што точно се занимаваш, али ќе дојде моментот кога ќе ти "пукне" рамот :)
Хммм тоа и правам, ама рамот не се цеди некако, иначе чисто информативно целата анимација ( ќе ) се рендерира 1000 саата во фул ХД и не е 15мин туку 30 сек.

И тргај вистата :wink:
Ја ставив вистата само за оние 8гб рам за да ми ги искористува ама изгледа сум се зезнал, ке тестиртам уште некој ден и највероватно тргам виста, стварно е срање, не би ја препорачал на никого.

Ако стварно сакаш да видиш како ти се пуни рамот, бапни 10тина виртуелни машини на Vmware со по 512 рам, па чуди се како ти се заглавува господската машина:pos2:
Десет нема даставам али 3-4 сигурно, ќе може малце подетално за ова Vmware, што прави, ово оно?
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Па баш тоа што пишав де. Менаџер за креирање и манипулирање на вируелни машини.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.343
Поени од реакции
18.223
Хммм тоа и правам, ама рамот не се цеди некако, иначе чисто информативно целата анимација ( ќе ) се рендерира 1000 саата во фул ХД и не е 15мин туку 30 сек.


Ја ставив вистата само за оние 8гб рам за да ми ги искористува ама изгледа сум се зезнал, ке тестиртам уште некој ден и највероватно тргам виста, стварно е срање, не би ја препорачал на никого.


Десет нема даставам али 3-4 сигурно, ќе може малце подетално за ова Vmware, што прави, ово оно?

Клај си Windows XP 64 и да си работиш како човек, не заебавај со тоа глупоста наречена ВИСТА.

На работа се префрливме веќе на Windows XP 64.

Незнам колку ќе ти избрка работа VMWare.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Клај си Windows XP 64 и да си работиш како човек, не заебавај со тоа глупоста наречена ВИСТА.

На работа се префрливме веќе на Windows XP 64.

Незнам колку ќе ти избрка работа VMWare.
Aко имаш тапа компјутер и не си доволно информиран, тогаш користиш ХР (општо зборам, не баш за тебе).

Ако имаш солидно добар компјутер и знаеш што е што во оперативните системи, си користиш VISTA (па наредно и Win. 7)
 

Black Night

Galvanize
Член од
25 септември 2008
Мислења
327
Поени од реакции
20
Пред некоја недела си се почастив со нов ПЦ: CORE 2 QUAD 2.83 12MB 1333MHz; ATI PCX HD 4670 1GB; 8gb ram DDR2 ( 4x2 ) и како шлаг на све тоа монитор samsung t240HD на резолуција 1920x1200 ( знам...знам, садо-мазо сум али ми треба :vozbud:). На оваа машина-ѕвер инсталирав виста ултимејт 64 битна со СП1.
Но приметив дека рам меморијата не ми е целосно искористена, кога стартувам некој ѕвер програм како на пример 3д макс ( 64 битен ) и му мавам рендер приметувам дека не ми ја искористува целата рам меморија иде некој си 24-8% то ес 2гига.
Има некои подесувања во вистата за ова или тоа јалнаш сум. Реално би требало барем уште малце да ми се забрза рендерот споредено со преходниот трактор-ПЦ.
А можеби и треба малце да ја подесиш машината ако веќе сакаш да рендерираш. Си земал одлична конфигурација ама изгледа си ја земал без некои измени освен на рамот. Кога веќе викаш дека сакаш да рендерираш во 3D апликации освен зверскиот процесор што си го земал и си накрцал рам ко дрва за цело зимо, би требало да земеш и некоја подобра графичка па да ти забрза малце рендерот. Али сепак е ОК.

Не се врзуј да ставаш XP. Ако ти подржува графичката Direct X 10(што не верувам да не подржува), тогаш фиксно ставај Виста. Која глупост ке биде да ти имаш 8 гига рам, а на XP да ти пишува дека имаш 3 гига.
Ако толку веќе ја мразиш Вистата тогаш земи си Windows Xp service pack 3. Јас имам исто јак компјутер и го корситам Xp, ама не дека е подобар од Виста, туку бидејки работам со премногу нелегален софтвер, а во Вистата е многу нервирачки да инсталираш програми и да се врзуваш со регистри кои се нелегално лиценцирани. А нелегални програми имам толку многу, што ако сум во Aмерика би лежел 4 доживтни казни. :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
А можеби и треба малце да ја подесиш машината ако веќе сакаш да рендерираш. Си земал одлична конфигурација ама изгледа си ја земал без некои измени освен на рамот. Кога веќе викаш дека сакаш да рендерираш во 3D апликации освен зверскиот процесор што си го земал и си накрцал рам ко дрва за цело зимо, би требало да земеш и некоја подобра графичка па да ти забрза малце рендерот. Али сепак е ОК.

Не се врзуј да ставаш XP. Ако ти подржува графичката Direct X 10(што не верувам да не подржува), тогаш фиксно ставај Виста. Која глупост ке биде да ти имаш 8 гига рам, а на XP да ти пишува дека имаш 3 гига.
Ако толку веќе ја мразиш Вистата тогаш земи си Windows Xp service pack 3. Јас имам исто јак компјутер и го корситам Xp, ама не дека е подобар од Виста, туку бидејки работам со премногу нелегален софтвер, а во Вистата е многу нервирачки да инсталираш програми и да се врзуваш со регистри кои се нелегално лиценцирани. А нелегални програми имам толку многу, што ако сум во Aмерика би лежел 4 доживтни казни. :)
Најди ми некој жив (Македонец) што нема легален софтвер, или уште подобро, што се му е легално :)

И не го буни човекот дека на ХР ќе му чита само 3 GB рам. Не е точно. 32 bit. OS чита до 3.2 GB рам, a 64 bit. OS поддржува до 16.8 МИЛИОНИ ТЕРАБАЈТИ рам. (што значи ќе му ги чита сите 8 GB)
 

Black Night

Galvanize
Член од
25 септември 2008
Мислења
327
Поени од реакции
20
Најди ми некој жив (Македонец) што нема легален софтвер, или уште подобро, што се му е легално :)

И не го буни човекот дека на ХР ќе му чита само 3 GB рам. Не е точно. 32 bit. OS чита до 3.2 GB рам, a 64 bit. OS поддржува до 16.8 МИЛИОНИ ТЕРАБАЈТИ рам. (што значи ќе му ги чита сите 8 GB)
Не сум прочитал дека е 64 but. Sorry.

Не беше муабетот колку луѓе имаат нелегален софтвер, туку колку потештко се инсталираат на Виста и 70 проценти не работат на Виста бидејки се нелегални. Па за да работат треба да ти пукне жолчката од барање кракови, креирање регистри и 15670 кликнувања на прашањата за сигурносни заштити во Виста и што уште не. Во секој друг поглед Виста е ОК. :)
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.148
Не сум прочитал дека е 64 but. Sorry.

Не беше муабетот колку луѓе имаат нелегален софтвер, туку колку потештко се инсталираат на Виста и 70 проценти не работат на Виста бидејки се нелегални. Па за да работат треба да ти пукне жолчката од барање кракови, креирање регистри и 15670 кликнувања на прашањата за сигурносни заштити во Виста и што уште не. Во секој друг поглед Виста е ОК. :)

Навистина немам појма за што зборуваш.
Виста е различна околу нелегалниот софтвер?! I dont think so.
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
Не сум прочитал дека е 64 but. Sorry.

Не беше муабетот колку луѓе имаат нелегален софтвер, туку колку потештко се инсталираат на Виста и 70 проценти не работат на Виста бидејки се нелегални. Па за да работат треба да ти пукне жолчката од барање кракови, креирање регистри и 15670 кликнувања на прашањата за сигурносни заштити во Виста и што уште не. Во секој друг поглед Виста е ОК. :)
Кој те лажел?
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Виста е закон, далеку подобар оперативен од ХР. Ама не е за дудлачи.....
 

Black Night

Galvanize
Член од
25 септември 2008
Мислења
327
Поени од реакции
20
Кој те лажел?
Не правам маубет за програми од типот на Winamp, Microsoft Office, или MSN, правам муабет за софтвер кој вреди над 400 долари. 90 проценти од програмите работат само на Xp, сто пати ги имам инсталирано на Vista и џабе е. Не мислам да се замарам со Виста, ако не ми работат. И не сум само јас што го имам овој проблем, туку го пишувам ова бидејки по цел ден сум киснел на форумите каде што го зимам софтверот и сите работат на Xp за да им работи програмот како што треба. Ако ми работат на Vista не сум до толку и јас да се замарам со OS стар 8 години.

И не викам дека Vista е грд OS, или слично. Јас не можам да го работам софтверот на него и крај.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.148
Не правам маубет за програми од типот на Winamp, Microsoft Office, или MSN, правам муабет за софтвер кој вреди над 400 долари. 90 проценти од програмите работат само на Xp, сто пати ги имам инсталирано на Vista и џабе е. Не мислам да се замарам со Виста, ако не ми работат. И не сум само јас што го имам овој проблем, туку го пишувам ова бидејки по цел ден сум киснел на форумите каде што го зимам софтверот и сите работат на Xp за да им работи програмот како што треба. Ако ми работат на Vista не сум до толку и јас да се замарам со OS стар 8 години.

И не викам дека Vista е грд OS, или слично. Јас не можам да го работам софтверот на него и крај.

Пример, колега, пример...
 

Black Night

Galvanize
Член од
25 септември 2008
Мислења
327
Поени од реакции
20
Пример, колега, пример...
Еве ти проф д-р Gade.

Complete 5 Native Instruments

KOMPLETE 5 is the high-end collection of 11 ground-breaking synthesizers, samplers, emulations, and a virtual guitar studio. Perfect for both studio and stage - this is the industry-standard bundle for serious musicians, producers and sound designers. KOMPLETE 5's instruments can be heard on platinum-selling records and in underground clubs alike, all over the world.

KOMPLETE 5 delivers a tremendous selection of top-flight instruments, effects and emulations at an equally tremendous price: just $1,149.- / €999.- for all eleven products - instead of $3,069 / € 2,689 if bought individually.

Ова е компилација од 11 VST која ја поседувам. Оваа компилација тежи 36 гига кракувана, или 74 гига некракувана односно оригинал. Инсталирани во некој програм за правење на музика, како на пример Cubase, после 10 минути работа поголемите програми прават crash кога ги работам во Виста. Арно ама со XP не прават такa. Имам разговарано по форуми со многу луѓе кои исто така го работат на XP a не на Виста. Ако ти се чека 1 месец да ги симнеш ке ти дадам торрент адреса па пробај ги на Виста. Па ако сите работат како што треба ке ти симнам капа. :cuc: .Инаку не ми се верува да е до компјутерот.

Core 2 Duo E8400 3 Ghz 6mb cache
4 GB ram
250 GB хард
Creative Sound Blaster X-FI Extreme Music звучна картичка
Nvidia Ge Force 8600 GТS 512 рам графичка картичка
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Еве ти проф д-р Gade.

Complete 5 Native Instruments

KOMPLETE 5 is the high-end collection of 11 ground-breaking synthesizers, samplers, emulations, and a virtual guitar studio. Perfect for both studio and stage - this is the industry-standard bundle for serious musicians, producers and sound designers. KOMPLETE 5's instruments can be heard on platinum-selling records and in underground clubs alike, all over the world.

KOMPLETE 5 delivers a tremendous selection of top-flight instruments, effects and emulations at an equally tremendous price: just $1,149.- / €999.- for all eleven products - instead of $3,069 / € 2,689 if bought individually.

Ова е компилација од 11 VST која ја поседувам. Оваа компилација тежи 36 гига кракувана, или 74 гига некракувана односно оригинал. Инсталирани во некој програм за правење на музика, како на пример Cubase, после 10 минути работа поголемите програми прават crash кога ги работам во Виста. Арно ама со XP не прават такa. Имам разговарано по форуми со многу луѓе кои исто така го работат на XP a не на Виста. Ако ти се чека 1 месец да ги симнеш ке ти дадам торрент адреса па пробај ги на Виста. Па ако сите работат како што треба ке ти симнам капа. :cuc: .Инаку не ми се верува да е до компјутерот.

Core 2 Duo E8400 3 Ghz 6mb cache
4 GB ram
250 GB хард
Creative Sound Blaster X-FI Extreme Music звучна картичка
Nvidia Ge Force 8600 GТS 512 рам графичка картичка

Зашо да се чека 1 месец кога е преку торент???

Можеш преку виртуелна машина да го работиш, а и сумљиво ми е малце, таков јак програм, професионален, 19832 гига зафаќа, програмерите не го опраиле за да работи на виста... Чудно.

И чекај малце, ОРИГИНАЛОТ не работи на виста???
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Да видам да не верувам. Какви чкљ програми ми имаат работено на мојава 64битна Виста, па за еден програм од големи размери.....Немогуче!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom