Изборни резултати од Претседателски избори 2009 (генерална дискусија)

  • Креатор на темата Адриано
  • Време на започнување

За кого ке гласате на следните претседателски избори?

  • Ѓорѓи Иванов (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 313 39,0%
  • Љубомир Фрчковски (СДСМ)

    Гласови: 126 15,7%
  • Нано Ружин (ЛДП)

    Гласови: 23 2,9%
  • Mируше Хоџа (ДПА)

    Гласови: 1 0,1%
  • Љубе Бошковски (независен кандидат)

    Гласови: 141 17,6%
  • Имер Селмани (Нова Демократија)

    Гласови: 68 8,5%
  • Нема да гласам (или сеуште неопределен)

    Гласови: 74 9,2%
  • Агрон Буџаку (ДУИ)

    Гласови: 3 0,4%
  • Ќе го поништам ливчето, никој не ми се допаѓа.

    Гласови: 53 6,6%

  • Вкупно гласачи
    802
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
15 мај 2008
Мислења
42
Поени од реакции
1
Во право си јас сум паметен и слушам што ми кажуваат другите луѓе ете и тебе те слушам ама вие додека не ме слушате мене или луѓето како мене нема далеку да дотуркате.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Во право си јас сум паметен и слушам што ми кажуваат другите луѓе ете и тебе те слушам ама вие додека не ме слушате мене или луѓето како мене нема далеку да дотуркате.
:pos2::pos2:
се преценуваш ...
дај му власт на чоек да видиш каков е. ..
фрчко ја имаше таа можност ... сдсм ја имаше таа можност ...
кажи ми ти ШТО направија за да ги гласам ....

ако немаш шо да ми кажеш те молам не ми реплицирај со бош муабет ...
да не си праиме монолог на темава јас и ти ... ок . :wink:
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
42
Поени од реакции
1
Хехе ти ми рече дека сум паметен :P Јас се обидувам да ти кажам дека јас те слушам ете и јас го споделувам мислењето твое дека човек на власт е поинаков не велам не... А за СДСМ незнам како да те убедам да гласаш , незнам што сакаш да ти кажам бидејќи јас не сум главна фигура таму немом ништо да ти ветам јас ... Слушни ги нив што ти ветуваат јас твоето мислење се обидувам да го променам но , се зависи од тебе.

И иначе да не прајме монолог нека се вмеша некој друг во дискусијата.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Хехе ти ми рече дека сум паметен :P Јас се обидувам да ти кажам дека јас те слушам ете и јас го споделувам мислењето твое дека човек на власт е поинаков не велам не... А за СДСМ незнам како да те убедам да гласаш , незнам што сакаш да ти кажам бидејќи јас не сум главна фигура таму немом ништо да ти ветам јас ... Слушни ги нив што ти ветуваат јас твоето мислење се обидувам да го променам но , се зависи од тебе.

И иначе да не прајме монолог нека се вмеша некој друг во дискусијата.
ти може не си фактор ...
но ете години години на власт беа ..
кажи ми ЗОШТО го заслужија твојот глас па еве да го заслужат и мојот ...
Кои се причините ...???
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
42
Поени од реакции
1
Можи да бидам искрен кон тебе ? (Ако се цени искреноста ќе разбериш нешто ќе ти наведам неколку причини за гласот мој кон нив.)

1. Бидејќи јас сум зачленет во СДСМ

2. Мислам дека Ѓорѓе Иванов нема благе везе од менаџирањето на држава бидејќи тој е првенец во политиката , да го наречам аматер во политиката тој можда во животот е одличен човек незнам го немам сретнато никогаш но, од тоа што го имам видено на ТВ и што ми го имат кажувано дека е одличен професор но, за политичар не треба само памет туку треба и компетентност и умешност и човек кој си има ставови а не чита некои текстови напишани од советници на г-динот. Никола Груевски. Дека Ѓорѓе не седи цврсто на своите ставови за нешто ги нема ни изјаснато туку како што ќе се сврти топката тој така одговара на прашањата. Фрчко има добар и силен став кога станува во прашање е името на нашата држава и евро-аталнтските интеграции. Исто така би гласал и за Имер Селмани кој според мене е одличен човек. И мислам дека сите би заслужиле да бидат претседател освен тој што има моментално најголеми шанси кои се должат на нивните маркетингшки трикови кои сите ги игнорираат.

3. ВМРО како партија искрено не ме бендисува ете каде што има луѓе каде што неможиш едноставно да им кажиш нешто лошо за нивната партија. Па добро бе човеку СДСМ што не направија не велам не, ама и ВМРО имат направено тие не се цвет за мирисање :S Ама то е то.

4.Очигледно мене вака во оваа држава не ми одговара и сакам да има промени во начинот на размислување како мојот кој е многу близок до СДСМ .

5. ПОТЕНЦИРАМ ! - Да не бев зачленет во СДСМ не би гласал никако за Ѓорѓе Иванов туку за еден од следните членови тука.

Ви Благодарам :)
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Можи да бидам искрен кон тебе ? (Ако се цени искреноста ќе разбериш нешто ќе ти наведам неколку причини за гласот мој кон нив.)

1. Бидејќи јас сум зачленет во СДСМ

2. Мислам дека Ѓорѓе Иванов нема благе везе од менаџирањето на држава бидејќи тој е првенец во политиката , да го наречам аматер во политиката тој можда во животот е одличен човек незнам го немам сретнато никогаш но, од тоа што го имам видено на ТВ и што ми го имат кажувано дека е одличен професор но, за политичар не треба само памет туку треба и компетентност и умешност и човек кој си има ставови а не чита некои текстови напишани од советници на г-динот. Никола Груевски. Дека Ѓорѓе не седи цврсто на своите ставови за нешто ги нема ни изјаснато туку како што ќе се сврти топката тој така одговара на прашањата. Фрчко има добар и силен став кога станува во прашање е името на нашата држава и евро-аталнтските интеграции. Исто така би гласал и за Имер Селмани кој според мене е одличен човек. И мислам дека сите би заслужиле да бидат претседател освен тој што има моментално најголеми шанси кои се должат на нивните маркетингшки трикови кои сите ги игнорираат.

3. ВМРО како партија искрено не ме бендисува ете каде што има луѓе каде што неможиш едноставно да им кажиш нешто лошо за нивната партија. Па добро бе човеку СДСМ што не направија не велам не, ама и ВМРО имат направено тие не се цвет за мирисање :S Ама то е то.

4.Очигледно мене вака во оваа држава не ми одговара и сакам да има промени во начинот на размислување како мојот кој е многу близок до СДСМ .

5. ПОТЕНЦИРАМ ! - Да не бев зачленет во СДСМ не би гласал никако за Ѓорѓе Иванов туку за еден од следните членови тука.

Ви Благодарам :)

1. само кажува дека и ти гласаш за партија не за личност ...
2. можеби Иванов е аматер у политика но несомнено има големи познавања во неа ... сепак делува како чесен човек .. со неговите политички познавања за кратко ќе се опушти ..
фрчко е долго време во политика и затоа умешно се снаоѓа со говорот НО сепак е издуван балон кој има многууу темни дамки низ неговата кариера ... дури и антимакедонска политика со подмитување на КГ од страна на грчки платеници кои патем тој ги донел ... па и други вулгарности кои не личат за претседател ...
3. баш вмро-дпмне е спремна за критики и спремна за идеи од граѓаните ...за разлика од самобендисаноста на сдсм и нивната „безгрешност“, ете и сам кажуваш дека не направиле ништо посебно .. јас ќе речам и дека у моментов им ја олеснуваат позицијата на грција наместо да работат во интерес на Македонија ...
4. 5. сепак пак потенцираш дека гласаш за партија ... и пак неможам да разберам кое е тоа размислување кога сдсм немаат став ... цела кампања на плукање по вмро-дпмне им помина ...

btw. и јас гласав за партија за вмро-дпмне затоа шо недоволно го запознавме Иванов ... сепак имам верба во Груевски.
но Иванов во позитивна смилса ме изненади со неговите размислувања околу глобалната светска политика кој мислам дека умешно ја разбира, а околу името и Македонија чоекот имаше ЦВРСТ став околу идентитетот и државните интереси за нечепкање и неменување за разлика од фрчко кој имаше многуу нејасен став (ако сум грешка те молам објасни ми го ставот на фрчко) ..
единствено шо му фали на чоекот не е политичко искуство ... него умешност и глума пред камери ... која ја поседува фрчко кој покрај неговата антимакедонска политика сепак се вади на неговата глума (од глумци и харизматични личности како фрчко и БЦ ни пропадна државава затоа шо луѓето со помал IQ паѓаат на таа глума и забораваат на нивните гоооллеемиии антимакедонски грешки)
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
42
Поени од реакции
1
Па се сложувам со тебе дека гласаш и ти за Партија. Незнам за минатото за на Фрчко ете вака ако ги гледам немора Фрчко да биди оти не на пример Имер Селмани тој човек е 100 пати подобар нели ? И нема такво минато какво што е на Фрчко ама Иванов не ми изгледа како човек за претседател ама то е мое мислење а очигледно не на сите ...
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Па се сложувам со тебе дека гласаш и ти за Партија. Незнам за минатото за на Фрчко ете вака ако ги гледам немора Фрчко да биди оти не на пример Имер Селмани тој човек е 100 пати подобар нели ? И нема такво минато какво што е на Фрчко ама Иванов не ми изгледа како човек за претседател ама то е мое мислење а очигледно не на сите ...
еве Селмани не е веќе у игра ...
патем и тој мати води ... не е толку наивен како што изгледа ...
во самата програма има дека ќе бара двојазичност на цела територија на МК ... значи не кај шо се 20% него секаде ... тоа јавно нигде не го кажа ... Буџаку го закопа коа му го рече тоа ...

во игра се Фрчко и Иванов
Фрчко не го гласам ради неговото минато и ради антимакедонски потези ..
Иванов се разбира го гласам ради чесност ... чисто минато ... и се разбира добар став за Македонија и нашите интереси ... + имам верба у Груевски ... има верба и најголем дел од народот у МК ... а Иванов мислам дека ќе се докаже како супер претседател ...

а обрни внимание на минатото на фрчко ... тој е човек во години не е дете па да мења карактер ... ѕирни му у минатото и ќе видиш шо чоек е ... антимакедонец .. само од личен интерес е у политика .. патем викаш член си на сдсм поради нив гласаш за фрчко ... познавам многууу луѓе од сдсм кои се изненадија дека фрчко ќе биде кандидиран ... се чудеа .. не им се веруеше која глупост ја прави партијата ...
сепак за да го дадеш својот глас треба да ги споделуваш неговите размислувања ... кои во моментов се у прилог на грците ... :uvo:
:smir:
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Еве еден глас за Чак Норис и во Македонија: :pos:


 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
:pos2::pos2:
се преценуваш ...
дај му власт на чоек да видиш каков е. ..
фрчко ја имаше таа можност ... сдсм ја имаше таа можност ...
кажи ми ти ШТО направија за да ги гласам ....

ако немаш шо да ми кажеш те молам не ми реплицирај со бош муабет ...
да не си праиме монолог на темава јас и ти ... ок . :wink:
У владеење на ВМРО се деси ратот у Македонија.
Друже, за ова за сдс шо го кажуеш може зеленко да ти даам ама се крати со црвенкото шо би ти го дал за тоа шо сметаш дека ВМРО праат нешо подобро за земјата. Клати го возот за да мислат дека се движиме. Политика на ВМРО.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
У владеење на ВМРО се деси ратот у Македонија.
Друже, за ова за сдс шо го кажуеш може зеленко да ти даам ама се крати со црвенкото шо би ти го дал за тоа шо сметаш дека ВМРО праат нешо подобро за земјата. Клати го возот за да мислат дека се движиме. Политика на ВМРО.
У владеење на вмро се деси војна да ...
но од каде таа војна?
барања на права ?
кој доби од таа војна ...
кој си ги зграби фотељите ?

еве наслушуваме дека на есен немири се најавуваат, ќе паѓала влада ... се подбуцнуваат албанците со кантонизации ?!? кој ги нафрла овие работи?

околу вмро и клатењето на возот не би се сложил ...
јас би рекол дека возот се движи но не толку брзо како шо сакаат да мислиме ...
сепак водат многу подобра политика од сдсм ... у моментов многу по Македонска ...
спореди ги времето на власт на сдсм со времето на власт на оваа гарнитура на вмро-дпмне со Груевски ... сепак се движиме за разлика од тупкање у место со сдсм ..

а друга опција нема нели ... неизлевањето на гласање и бојкот според мене не е опција
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
У владеење на вмро се деси војна да ...
но од каде таа војна?
барања на права ?
кој доби од таа војна ...
кој си ги зграби фотељите ?

еве наслушуваме дека на есен немири се најавуваат, ќе паѓала влада ... се подбуцнуваат албанците со кантонизации ?!? кој ги нафрла овие работи?

околу вмро и клатењето на возот не би се сложил ...
јас би рекол дека возот се движи но не толку брзо како шо сакаат да мислиме ...
сепак водат многу подобра политика од сдсм ... у моментов многу по Македонска ...
спореди ги времето на власт на сдсм со времето на власт на оваа гарнитура на вмро-дпмне со Груевски ... сепак се движиме за разлика од тупкање у место со сдсм ..

а друга опција нема нели ... неизлевањето на гласање и бојкот според мене не е опција
Сеа СДС се криви шо вмро ги изгубија фотељите после војната??? АЛбанците добија од таа војна и некој шо лапнаа минералчиња и тие профитот шо го делеа со истите.
Сега пак вмро на власт и ако се деси пак нешо пак сдс криви??? Значи кој и да е на власт СДС се криви а? хахахахаха.
Кај се движи возот? До Букурешт и назад? Еве ја лично неам видено ништо псоебно од владава(па и од сдс коа беа) освен истите стечајци...истите шо се дигаат на штрајкови....истите дупки на улиците....истите тендери со различни учесници и профитери.....
Не излегов на гласање пошо едноставно не стигнав да излезм а и не ми се свиѓаше менито воопшто.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Сеа СДС се криви шо вмро ги изгубија фотељите после војната??? АЛбанците добија од таа војна и некој шо лапнаа минералчиња и тие профитот шо го делеа со истите.
Сега пак вмро на власт и ако се деси пак нешо пак сдс криви??? Значи кој и да е на власт СДС се криви а? хахахахаха.
Кај се движи возот? До Букурешт и назад? Еве ја лично неам видено ништо псоебно од владава(па и од сдс коа беа) освен истите стечајци...истите шо се дигаат на штрајкови....истите дупки на улиците....истите тендери со различни учесници и профитери.....
Не излегов на гласање пошо едноставно не стигнав да излезм а и не ми се свиѓаше менито воопшто.
реално освен сдсм и вмро-дпмне у Македонија нема друг Македонски блок ....
кој како зошто е крив да не навлегуваме ...
трета опција нема ...

е сега еве наесен се најавуваат кризи протести кантонизации немири ....
не ми е јасно зошто?
не сме доени до тоа дереџе ...
политиката на сдсм, нивното неработење во интерес на Македонија се покажа и тоа народот го казни ...
наместо тие да се средат у партија да се реконструираат ... и пред народот Македонски да испаднат да речат извинете грешевме во некои работи ... ама сега у оваа нова постава овака овака и овака ќе праиме ... па една програма да извадат, они пак по старо со БЦ на чело се спремаат да паѓала влада, ќе организирале протести ... бог да чува ...
а зошто тоа не го прават сите знаеме (мислам на признавањето на грешките), имаат коплекси на самобендисаност, „безгрешност“, комплекси во прав смисол на зборот ... додека тоа не го надминат тие нема да се сменат и ќе пропаѓаат ... власта нема да ја вратат со истата политика и сега со најава на немири ... и подбуцнување на албанскиот блок за кантонизација ... :smir:

народот е многу посвесен у моментов него кога и да било ...
Груевски нуди позитивни ставови, позитивна програма и ми праи кеиф да ти кажам право шо ги контра грците ... преку кур и од нив ... а сдсм толку ме нервираат со нивните ставови - еве ние на власт одма решаваме ЕУ НАТО ... а како ... ќе им се напупиме на грците да шутираат пенал ...

сепак кога ќе размислам вмро-дпмне у моментов се единствена опција у Македонија ... а сдсм нема да бидат додека не им се десат внатрешни промени у партија ... позз :smir:
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
реално освен сдсм и вмро-дпмне у Македонија нема друг Македонски блок ....
кој како зошто е крив да не навлегуваме ...
трета опција нема ...

е сега еве наесен се најавуваат кризи протести кантонизации немири ....
не ми е јасно зошто?
не сме доени до тоа дереџе ...
политиката на сдсм, нивното неработење во интерес на Македонија се покажа и тоа народот го казни ...
наместо тие да се средат у партија да се реконструираат ... и пред народот Македонски да испаднат да речат извинете грешевме во некои работи ... ама сега у оваа нова постава овака овака и овака ќе праиме ... па една програма да извадат, они пак по старо со БЦ на чело се спремаат да паѓала влада, ќе организирале протести ... бог да чува ...
а зошто тоа не го прават сите знаеме (мислам на признавањето на грешките), имаат коплекси на самобендисаност, „безгрешност“, комплекси во прав смисол на зборот ... додека тоа не го надминат тие нема да се сменат и ќе пропаѓаат ... власта нема да ја вратат со истата политика и сега со најава на немири ... и подбуцнување на албанскиот блок за кантонизација ... :smir:

народот е многу посвесен у моментов него кога и да било ...

Груевски нуди позитивни ставови, позитивна програма и ми праи кеиф да ти кажам право шо ги контра грците ... преку кур и од нив ... а сдсм толку ме нервираат со нивните ставови - еве ние на власт одма решаваме ЕУ НАТО ... а како ... ќе им се напупиме на грците да шутираат пенал ...

сепак кога ќе размислам вмро-дпмне у моментов се единствена опција у Македонија ... а сдсм нема да бидат додека не им се десат внатрешни промени у партија ... позз :smir:
Ама според ова шо го пишуваш излага дека СДСМ се криви за се до сеа.За тоа дека не се средени внатрепартиски,дека се самобендисани и често пати арогантни тоа си у право и тоа воопшто не им чини. Не смеат така да се однесуваат и тоа е главна причина зошто се таму каде што се.Немири и подбуцнувања на албанскито блок имаше и од страна на ВМРО пред неколку години ако се сеќаваш.Кога си у опзиција ја користиш секоја прилика да ја бутнеп власта. Со сите е така.За ова болдираново си тотално во аут.Народот воопшто не е свесен што се случува.Воопшто!Се што гледаме позитивно се рекламите на телевизија,и добро склопени програми.Ама се тоа е маркетинг.Со инает нишо немоеж да постигнеш.Несакам да ни го сменат името ама несакам да живеам ни во ќорсокак.Значи компромис. Е сеа каков ќе биде тој компромис зависи од тоа кој ќе го води.Дааааај боже да излезе на крај како што кажуваат симпатизериве на ВМРо овде на форумов.Даааај боже.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom